خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۸٧

هر نفسی که فرو میرود ممد (Momedd) حیات است و چون برآید مفرح ذات.....

الان دو روزه که ارتباط زیادی با این کلام سعدی شیرین سخن برقرار کردم. از روز پنجشنبه دچار مشکلی در تنفس طبیعی شدم که خیلی اذیتم کرده. اصلا" حس خوبی ندارم. تازه دارم درک میکنم که ممد حیات یعنی چی.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٧

در نیمکره شمالی زمین و در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان ، خورشید در هنگام ظهر ، به بیشترین ارتفاع خود میرسد. این ارتفاع در شهر اصفهان حدود 80.83 درجه است. در مقابل ، وقتی در همین زمان از سال ، ماه در حالت بدر باشد ، حداکثر ارتفاعی که میتواند در هنگام نیمه شب از افق داشته باشد بین 28.83 تا 38.83 درجه است و این ، ارتفاع زیادی نیست. حسن این ارتفاع کم برای من ( که شیفته ی رنگ نقره ای مهتاب هستم ) این است که در این شبها موقع استراحت ، میتوانم پرده ی اطاق را کنار بزنم و برای دقایقی طولانی ، شاهد جلوه گری این افسونگر آسمان شب باشم.

 

 

دیروز غروب ، به همراه جمعی از دوستان نجومی به کوه صفه رفتیم تا هم گشت و گذاری داشته باشیم و هم طلوع ماه بدر را ببینیم. گرد و غبار و ابر موجود در افق شرقی مانع از آن شد که تصویر زیبایی از این طلوع را شاهد باشیم ، اما هنگام نیمه شب ، درخشش دلربای مهتاب نقره ای ، روح تازه ای در کالبدم دمید.

 

 

در این شبها ، دیدن چراغ پر فروغ آسمان را فراموش نکنید....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٧

گلی را که دیروز

به دیدار من هدیه آوردی ای دوست

دور از رخ نازنین تو

امروز پژمرد

همه لطف و زیبایی اش را

که حسرت به روی تو می خورد و

هوش از سر ما به تاراج می برد ،

گرمای شب برد

صفای تو اما گلی پایدار است

بهشتی همیشه بهار است

گل مهر تو در دل و جان

گل بی خزان

گل تا که من زنده ام ، ماندگار است

(شعر از : فریدون مشیری)
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٧

امروز 25 خرداد و روز ملی گل و گیاه است. این گل رو که یه موقع ای ، به یکی از صمیمی ترین دوستانم هدیه کردم ، امروز تقدیم تمام شما دوستان گلم میکنم. گل باشید ولی عمرتون مثل گل نباشه
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٧

امروز 2 مسابقه ی تکواندو بین هادی ساعی و یوسف کرمی برگزار شد. بنا هست 5 شنبه ی هفته ی آینده 3 مسابقه دیگه هم بین این دو ورزشکار انجام بشه. حتما" لازمه که در طی این مدت با تمرینات جدی خودشون رو آماده نگه دارند. قهرمان این 5 مسابقه به المپیک پکن اعزام میشه که لازمه ی اون هم داشتن تمرینات زیاد خواهد بود. حالا میدونید پرتقال فروش این ماجرا کجاست؟

اونجایی که متوجه باشیم که این آقای ساعی عزیز با رای مردم تهران به عضویت شورای شهر تهران دراومدند ولی ظاهرا" به تنها کاری که وقت نمیکنند بپردازند ، همین نمایندگی مردم تهران است!!

ورزشکار عزیز ؛ شما که تصمیم به حضور جدی در رشته ی ورزشی خود داشتید ، چرا کاندید شورای شهر تهران شدید؟ حالا موضوع وقتی جالبتر میشه که آقای علیرضا دبیر هم هوس کنه به تشک کشتی برگرده..... اون موقع ، چه شود این شورای شهر تهران........

 

 

مردم موقع رای دادن ، باید احساسات خودشون رو کنار بگذارند و یه مقدار با تفکر رای بدهند.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٧

عصر امروز به همراه تعدادی از دوستان نجومی ، برای کوه گشت به کوه صفه اصفهان رفته بودم. همزمان با برنامه ی ما ، مسابقه ی دوتیم سپاهان نوین و استیل آذین در تهران جریان داشت. بازی رفت دو تیم در اصفهان با نتیجه ی بدون گل به پایان رسیده بود. سپاهان نوین ، تیمی بدون ادعا و بدون مهره های سرشناس بود که یک مربی فهیم اصفهانی هدایت اون رو بعهده داشت. در نقطه ی مقابل تیم استیل آذین بود که با استفاده از بنیه ی مالی زیاد ، تعداد زیادی از بازیکنان سرشناس کشور رو به خدمت گرفته بود. نیمه اول بازی رو در منزل دیدم و به کوه رفتم. هر دو تیم انصافا"  بازی زیبایی رو به نمایش گذاشتند. به اعضای خانواده سپرده بودم که نتایج بازی رو لحظه به لحظه با موبایل به من خبر بدهند. با چند تماسی که گرفتند خبردار شدم که علیرغم گرفتن 6 دقیقه وقت اضافه ( شبیه بازی سپاهان و پرسپولیس!!) ، دیگه شانس به یاری تیم قرمز پوش تهرانی ( استیل آذین ) نیامد و این تیم دوم سپاهان بود که باعث سربلندی اصفهان شد و به لیگ برتر صعود کرد.

 

 

صعود تیم سپاهان نوین رو به تمام دوستان و همشهریان گرامی تبریک عرض میکنم. امیدوارم در سال آینده سه تیم سپاهان ، ذوب آهن و سپاهان نوین نمایندگان شایسته ای برای دیار نصف جهان باشند ، انشاءالله.

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٥ خرداد ۱۳۸٧

دوشنبه غروب عازم فریدن شدم تا هم هلال صبحگاهی جمادی الاولی را ببینم و هم دیداری با اقوام داشته باشم. وقتی رسیدیم ، آسمون عین اشک چشم صاف بود اما دقایقی بعد ، ابرهای تیره و تار ، افق تا افق رو پوشاند و این وضعیت تا نزدیک ظهر روز سه شنبه ادامه داشت. هر چند موفق به رصد هلال نشدم اما یه پیاده روی 1.5 ساعته در محیط زیبا و ساکت منطقه ، کلی انرژی بهم داد.

غروب سه شنبه که به خونه برگشتیم دیدم تعدادی از بذرهایی که بتازگی کاشته بودم سبز شدند. در این اولین رویش ، جوانه گلهای تاج خروس ، ستاره ای ، آهار و شاه اشرفی سر از خاک بیرون کرده بودند. دفعه قبلی که به روش قدیمی بذر کاشته بودم ، بیش از دو هفته طول کشید تا بذرها سبز شدند ؛ ضمن اینکه رشد اونها هم خیلی کم بود. اما این بار با استفاده از ترکیب پیت ماس و پرلایت ، در طی 4 روز جوانه ها بیرون اومدند و 3-2 سانتی هم قد کشیدند.

 

 

امروز صبح (چهارشنبه) دو سه ساعتی رو برای رسیدگی به گلها اختصاص دادم. گلهایی رو که یکی دو ماه قبل کاشته بودم و جوانه های اونها به اندازه کافی رشد کرده بودند ، باید تفکیک میکردم و هر یک از اونها رو در گلدون مجزایی می کاشتم. با کار امروز ، 59 گلدون دیگه به گلدونهای حیاط اضافه شد.

 

بذرهای جدیدی هم که کاشتم ، طی یک ماه آینده باید به گلدون منتقل بشه و برای اینکار به 430 گلدون جدید نیاز دارم!! فکر کنم که آروم آروم دیگه در حیاط خونه ی ما ، جا برای سوزن انداختن باقی نمونه و لازم باشه که شبها ماشین رو توی کوچه پارک کنم.!

این تصویری از گلخونه ی جمع و جور خونه ی ما است که کلا" 1 متر مربع مساحت داره! در همین گلخونه ی کوچک ، بیش از 430 بذر از 21 گل مختلف در حال رویش است. بنا دارم تا قبل از پاییز ، این گلخونه رو توسعه بدم و یه گلخونه ی دائمی با فضایی حدود 20 متر مربع ایجاد کنم.

 

 

جوانه های گل آهار در اولین روز تولدشون.

 

 

این سه گنجشک جزو مستاجرانی هستند که بدون پرداخت کمترین اجاره بها ، میهمان ما شده اند. صبحها ، با صدای این میهمانان از خواب بیدار میشویم. حضور اینان ، زندگی ما را پر برکت کرده است.

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸٧

دوستان گرامیم در پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه امروز از من خواستند عکسی از جناب میر سعید و خودم برایشان بفرستم. عکس را فرستادم. آنان این عکس را به عنوان عکس هفته در صفحه اول سایت قرار داده بودند. امشب وقتی این عکس را در کنار عناوین خبری این سایت دیدم ، به فکر فرو رفتم...... عناوین خبر میگفت پاسخ جناب میر سعید به اظهارات مهرانی ، پاسخ مهرانی به اظهارات جناب میر سعید ، پاسخ ....اظهارات..... پاسخ..... اظهارات......

 

یاد گذشته افتادم. زمانی که در دوره آموزشی رشت برای اولین بار جناب میر سعید را دیدم. من در آن زمان در آغاز راه پر فراز و نشیب رویت هلال بودم. اساتیدم ، آقایان صیاد و میر سعید ، تجربه ی سالها کار و فعالیت و مطالعه را به همراه داشتند ، و من تشنه ی آموختن. دست تقدیر ، این بزرگواران را بر سر راهم قرار داد. هر چقدر بیشتر می آموختم ، عطش و اشتیاقم بیشتر و بیشتر میشد. این عطش فراوان و تعجیلی که برای بیان آنچه در ذهنم موج میزد داشتم ، در پاره ای اوقات باعث شد که نتوانم حق استادی اساتیدم را بجای آورم......

 

سالها پیش بطور اتفاقی در قم ، وقتی به حرم حضرت معصومه سلام الله علیه وارد شدم ، دیدم در یکی از بخشهای حرم ، حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی در حال تدریس بودند. دقایقی را در این محفل درس نشستم. استاد در حال تدریس بود. یکی از طلبه ها به مطالب استاد اشکال وارد کرد و آن مرجع بزرگ ، بزرگوارانه پاسخ گفتند " معلوم میشود درس گذشته را نخوانده اید " و بعد فرمایشاتی در رد اشکال مطرح شده بیان کردند. از این روش تعلیم و تربیت بسیار شگفت زده شدم. یکی در مقام مرجعیت و دیگری طلبه ای ساده ، اما به چه راحتی با یکدیگر مجادله علمی میکنند. مطمئن بودم همین طلبه که بر مطالب استاد خود اشکال میگیرد ، در خارج از محیط درس و بحث ، خاک پای استادش را توتیای چشم میکند......

 

در مجلس درس اساتید رویت هلال ، من همان طلبه ی ساده ی جویای علمم. طبع شاگردیم مرا وامیدارد در پرسیدن حریص باشم. ممکن است بدرستی متوجه ظرایف سخنان استادانم نشوم ، ممکن است در پرسیدن و در اصرار بر گفتن آنچه که در ذهن دارم ، گاهی بی جهت بر فرمایشات اساتیدم اشکال وارد کرده و یا موجبات کدورت خاطر آنان را فراهم کرده باشم، همه ی اینها ممکن است ؛ اما هیچگاه نخواسته ام در سایه ی پرسیدن ، خدای ناکرده جسارت و یا بی احترامی به اساتیدم کرده باشم. من از خودم چیزی ندارم و هر آنچه را که میدانم از محضر اساتید آموخته ام ......

 

من هم همانند آن طلبه ، خاک پای اساتیدم را توتیای چشم میکنم.......

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٠ خرداد ۱۳۸٧

امروز بنا دارم یک روش علمی کشت بذر رو آزمایش کنم. در طی چند روز گذشته مواد اولیه و وسایل کار رو خریداری کردم. یونولیت مخصوص کشت بذر ، پیت ماس انگلیسی ( ماده ای شبیه خاک برگ ) و پرلایت. اگر این آزمایش خوب جواب بده شاید از سال آینده دیگه بجای خرید گل ، بذر گل بخرم و خودم اونها رو پرورش بدم. برای اینکار باید بخشی از حیاط منزل رو به ساخت یه گلخونه اختصاص بدم. چندی پیش موفق شدم گل شمعدانی رو از بذر بعمل بیارم. هر چند که قلمه زدن از این گل ساده تر انجام میشه اما ، بذر کاشتن یه حال و هوای دیگه ای داره. حس رویاندن توصیف نشدنیه. اگر انشاءالله نتایج کار خوب شد ، یه گزارش کاملتر به همراه عکس در این کلبه ی درویشی قرار میدهم تا شاید مورد استفاده ی بازدید کنندگان قرار بگیره. دعا کنید همه چی خوب پیش بره.....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٧

دوشنبه 16 اردیبهشت ماه سال جاری ، با آشکار سازی هلال پیر ربیع الثانی و هلال جوان جمادی الاولی ، فصل نوینی در رویت هلال ماه گشوده شد. در این رصد بی نظیر و استثنائی تمامی رکوردهای مهم رویت هلال ( در بخش آشکار سازی ) شکسته شد ، پایه ی برخی از مبانی علمی در مورد شکل گیری که تاکنون فصل الخطاب اکثر قریب به اتفاق رصدگران هلال ماه بود فرو ریخت و در نهایت ، مشخص شد که در بین پارامترهای مختلف هلال ماه ، کدام پارامترها از نظر علمی و رکوردگیری حائز اهمیت بیشتری نسبت به سایر پارامترها هستند. رکوردهایی که در این رصد بدست آمده است عبارت اند از :

1-     رکورد سن هلال پیر ( با سن منفی چند دقیقه – توضیح اینکه آقای مارتین زمان دقیق را اشاره نکرده است )

2-     رکورد کمترین جدائی زاویه ای بین ماه و خورشید

3-     رکورد سن هلال جوان ( فقط 4 دقیقه پس از مقارنه )

4-     رکورد وداع تا دیدار ( احتمالا" حدود 10 دقیقه ! )

این رصد و رصدهای قبلی آقای مارتین ، حد نظری آندره دانژان را به چالش جدی کشیده است و شاید مناسب باشد اگر از این پس بگوییم " حد دانژان ، حد رویت پذیری هلال با ابزار است و نه حد شکل گیری هلال ". از سوی دیگر ، آشکار سازی هلال ماه در جدائی زاویه ای نزدیک به 5 درجه ، بازخوانی گزارشهای رویت هلال در جدائی کمتر از 7 درجه را ضروری میسازد. البته پرواضح است که رسیدن به جوابی مطمئن در زمینه حد دانژان ( با تعریف جدیدی که عرض شد ) ، مستلزم داشتن گزارشهای رصدی بیشتری است.

آقای مارتین در گزارش خود اشاره میکند که با بدشانسی روبرو شده و درست در زمان مقارنه ، حضور یک لکه ابر در محل قرار گرفتن ماه ، مانع از این شده است تا در لحظه مقارنه از هلال ماه عکس بگیرد. با توجه به اینکه آقای مارتین آخرین عکس قبل از مقارنه و اولین عکس بعد از مقارنه را در فاصله زمانی بسیار کوتاه ( احتمالا" کمتر از 10 دقیقه ) گرفته است ، دور از ذهن نیست اگر تصور کنیم ، در صورت فقدان آن ابر زیبا ، ایشان قادر بود هلال ماه را در زمان مقارنه نیز آشکار نماید. حال با این تصور که آقای مارتین میتوانسته در لحظه مقارنه از هلال عکس بگیرد ، این پرسش مطرح میشود که آیا رکورد سن هلال کماکان ارزش قبلی خود را دارد؟ وقتی به سن صفر میرسیم ، سن هلال پیر و هلال جوان چه معنایی دارد؟ رکورد وداع تا دیدار چه اندازه است؟ چه تفاوتی بین سن مثبت و یا منفی هلال وجود دارد و اصولا" ، آیا تفاوتی هست؟

 

 

این رصد ثابت میکند که هر چند رکورد سن هلال از یک ارزش تاریخی برخوردار است ( که البته باید در نظر داشت ارزشهای تاریخی در طول تاریخ ممکن است دستخوش تغییرات زیادی شوند ) ، اما ارزش علمی پارامترهایی نظیر جدائی زاویه ای و ضخامت بخش میانی هلال ، به مراتب بالاتر از سن هلال است.

 

 

در نمونه ای دیگر نیز میتوان برتری علمی این دو پارامتر را شاهد بود. هلال پیر جمادی الاولی 1429 در نیمروز سه شنبه 14 خرداد ماه جاری در موقعیتی جالب و جذاب قرار میگیرد. در ساعت 12:49 به وقت رسمی ایران ( با در نظر گرفتن ساعت تابستانی ) و در اصفهان ، هلال ماه با سن منفی 11 ساعت و 4 دقیقه در جدائی زاویه ای 8.225 درجه از خورشید قرار میگیرد. ضخامت هلال در این زمان ، با ضخامت هلال  شامگاهی ربیع الثانی 1427 که توسط آقای شریفی در خرمن کوه و در روشنایی روز رویت شده است ، برابر خواهد شد. این رصد میتواند رکورد سن هلال را بشکند در حالیکه جدائی زاویه ای ماه و خورشید حدود 1 درجه بیشتر از رکورد ثبت شده ی آقای شریفی است.

 

 

رویت هلال و مبانی نظری آن ، دستخوش تغییرات اساسی شده است. رصدگران ایرانی اگر میخواهند کماکان در عرصه بین المللی این رشته از نجوم خوش بدرخشند ، میبایست خود را با این تغییرات هماهنگ نمایند.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٤ خرداد ۱۳۸٧

من علاقه وی‍ژه ای به  چند فعالیت مختلف دارم :

 

1-     حسابداری و مدیریت مالی

2-     تحلیل سیستمها و طراحی سیستمهای نوین

3-     نجوم بطو عام

4-     رویت هلال بصورت خاص

5-     عکاسی علمی – هنری

6-     پرورش گل و گیاه

این روزها شرایط جالبی برام پیش اومده که در هر شش رشته ی مورد علاقه ام بصورت کاملا" فعال حضور دارم. در کنار اینها به امور خانواده ، ورزش و مطالعه هم میپردازم. اما علیرغم همه ی اینکارها نمیدونم چرا هنوز احساس میکنم خیلی وقتم آزاده و دارم از دست میرم؟!

عمر آدم سرمایه ای بدون بازگشته و باید از لحظه لحظه ی اون استفاده کرد....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۸٧

طی روزهای گذشته اقدامات مهمی برای سازماندهی مجدد مرکز آموزش نجوم ادیب انجام شد. جناب آقای دکتر سقائیان نژاد شهردار دانشمند و فرهیخته اصفهان در غروب روز دوشنبه 30 اردیبهشت از مرکز بازدید کردند. این بازدید قرار بود پیش از ظهر و یا غروب روز یکشنبه انجام شود ، اما بدلیل تراکم فوق العاده برنامه های جناب شهردار ، این بازدید به غروب دوشنبه موکول شد و ما در بعد از ظهر روز دوشنبه از زمان  حضور جناب شهردار مطلع شدیم. به سهم خود ،  از محضر ایشان تشکر میکنم که علیرغم برنامه های زیاد و بازدیدهای متعددی که دارند ( که معمولا" از ساعتهای اولیه بامداد آغاز و تا ساعات پایانی شب ادامه دارد ) این افتخار را دادند که دقایقی ، میزبان ایشان در مرکز ادیب باشیم.

 در این بازدید که جناب آقای تحویل پور معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری ، جناب آقای رنجبر مشاور و مدیر دفتر جناب شهردار ، جناب آقای مهندس زمانی مدیر فرهنگی هنری سازمان فرهنگی تفریحی و جناب آقای منجمی مدیر مرکز هم حضور داشتند ، توضیحاتی در مورد تاریخچه تاسیس و فعالیتهای مرکز ،‌ خدمات ارائه شده به شهروندان گرامی ، برنامه های در دست اقدام  و چالشهایی که برای پویایی مرکز با آن روبرو هستیم به عرض جناب شهردار رسید.

 

ایشان ضمن تاکید بر این نکته که برای حمایت از مرکز و فعالیتهای علمی فرهنگی آن ، در این محل حضور پیدا کرده اند رهنمودهای مهمی در رابطه با این فعالیتها بیان فرمودند که اهم آن عبارت است از:

 

1-     فعالیتها مرکز میبایست بر اساس اهداف کلان شهرداری اصفهان و سازمان فرهنگی تفریحی ، برنامه ریزی شده و حدود آن مشخص گردد.

2-     اهداف و سیاستهای شهرداری و سازمان در عرصه فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی و نیز برنامه های مصوب مرکز ،‌ میبایست به نحو مقضی به اطلاع استفاده کنندگان از خدمات مرکز برسد تا سطح انتظارات ، متناسب با شرح وظایف و مقدورات مرکز باشد.

3-     فعالیتها مرکز بگونه ای باشد که عموم شهروندان بتوانند از خدمات آن بهره مند شوند.

4-     حمایت تعریف شده از استعدادهای درخشان و ایجاد زمینه برای بروز خلاقیتها ، بویژه در مورد اقشار محروم و کم بضاعت جامعه مورد تاکید است.

5-     به منظور استفاده ی بهینه تر از امکانات موجود ، در تشکیل هیات امنا تسریع شود.

هر چند فرصت این بازدید کوتاه بود ، اما رهنمودهای ارائه شده بخوبی نشانگر اشراف کامل جناب شهردار به عملکرد مرکز بود. پس از عزیمت جناب شهردار ، بلافاصله جلسه ای برای پیگیری دستورات و رهنمودهای ایشان تشکیل شد. ادامه این جلسه در بعد از ظهر روز سه شنبه 31 اردیبهشت پیگیری شد و طی آن اساسنامه پیشنهاد شده برای مرکز آموزش نجوم ادیب با اصلاحاتی جزئی به تصویب رسیده و احکام اعضای منتخب هیات امنا صادر گردید.

 

هم اینک زمان آن فرا رسیده تا با کار و تلاش بیشتر ، شاهد درخشش هر چه بیشتر ستاره ی همیشه درخشان آسمان نجوم غیر حرفه ای ایران - مرکز آموزش نجوم ادیب - باشیم. مقامات محترم شهرداری ( بویژه جناب شهردار و معاون محترم فرهنگی اجتماعی شهرداری ) نشان دادند که حامی فعالیتهای این مرکز که در جهت اجرای اهداف شهرداری و سازمان تعریف میشود ، هستند. حال نوبت ماست تا ثابت کنیم ، مرکز ادیب استحقاق این حمایت را دارد. بسم الله.......
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ