خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٧

نیمی از ماه رمضان سپری شد ؛ بسان چشم بر هم زدنی...... دیشب اما ، در نیمه ی این ماه ، دیدن صحنه ای از سریال روز حسرت ، تلنگری جدی و دوباره برایم بود. فاصله ی رضایت و انتظار کشنده ، چقدر کوتاه است!.....

 

 

از صفات روز قیامت ، بهت و حیرت و انتظار کشنده ای است که خلایق را در بر میگیرد. آنان سر از قبر بیرون می آورند و برای مدتی در همان حال ، نگران و چشم انتظار سرانجام خویش هستند. هیچ صدایی نیست و نفسها در سینه ها حبس شده است...... این صحنه ای بود که دیشب در این سریال به تصویر کشیده شد. فاصله ی بین نیک فرجامی با بد فرجامی بسیار کوتاه ، باریک ، تیز و بّرنده است. پلی به نام صراط....

 

 

سحرگاهان هم توجهم به نماز جماعت صبح که در حرم حضرت معصومه سلام الله علیه اقامه شده بود جلب شد. افراد ایستاده در صف ، بسان همان مردگان زنده شده در محشر بودند ؛ ساکت و بی حرکت به کلام خدا گوش فرا میدادند.... ایاک نعبد و ایاک نستعین..... در برابر بزرگی او ، قد خم میکردند و به خاک می افتادند و باز دوباره سکوت.....

 

 

دایره ای را تصور کنیم که با رسم یک قطر ، به دو نیمه ی بالا و پایین تقسیم شود. این دایره ، دایره ی سرانجام و عاقبت کار ما و آن قطر ، همان مرز نیکی و بدی ، بهشت و دوزخ ، رضایت و عذاب است. ما در مرکز این دایره و بر روی این قطر قرار داریم. در طول زندگی ، از این نقطه به سمت محیط دایره حرکت میکنیم. این حرکت شاید در قسمت بالای دایره و شاید به سمت پایین آن باشد. ممکن است در زندگی بارها و بارها جهت و شیب حرکتی ما تغییر یابد اما در نهایت به نقطه ای از محیط دایره خواهیم رسید. اگر این نقطه در نیمه ی بالایی این دایره باشد ( هر کجای آن که باشد )‌ رستگاریم. اما در نیمه ی بالایی ، تنها یک نقطه ی بلند و رفیع قرار دارد که از سایر نقاط بالاتر است.....

 

 

در روز قیامت ، همه حسرت خواهند کشید ، همه منتظر خواهند بود. آنان که سیر زندگی آنان و نتیجه ی کارشان ، در نیم دایره ی بدی و دوزخی زندگی بوده است ، حسرت نیمه ی نیکی و بهشتی را میکشند ، و آنان که سیر زندگی آنان و نتیجه ی کارشان ، در نیم دایره ی نیکی و بهشتی بوده است ، حسرت رسیدن به آن نقطه ی اوج و بلندی را در دل دارند.....

 

 

فقط 14 روز دیگر از ماه رمضان باقی است.....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸٧

با ابتکار فقیه عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی برای حضور در صدا و سیما و سخنرانی تخصصی – عمومی برای مردم ، به نظر میرسه ارتباط بین مردم با مراجع بسیار بهتر از قبل شده. این ارتباط در سالهای گذشته منحصر به مراجعه مردم به رساله ها و یا حداکثر استفتاء میشد و سخنرانیهای مراجع فقط در حوزه های علمیه و برای طلاب علوم دینی بود. اما در چند سال گذشته این مرجع بزرگوار سخنرانیهای خود را در ماه مبارک رمضان برای عموم مردم انجام میدهند. امسال حضرات آیات عظام نوری همدانی و سبحانی هم فعالیت مشابهی انجام دادند. صدا و سیما چند بار هم به مناسبتهای مذهبی سخنرانیهایی از حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی پخش کرد که کلام دلنشین و عالمانه ی آن بزرگوار وجود انسان را تکان میداد. این رویه موجب آشنایی بیشتر مردم با دیدگاه مراجع میشه و باید اون رو به فال نیک گرفت. امیدوارم اینکار در طول سال تداوم داشته باشه.

 

 

دیشب حضرت آیت الله مکارم مطالبی در مورد حکم ارتداد مسلمان ( خارج شدن مسلمان از دین اسلام ) مطرح کردند که در نوع خودش بدیع و بسیار جالب بود. ایشون پس از طبقه بندی علل ارتداد در 4 گروه ( برخورداری از آزادیهای نفسانی ، برخورداری از امکانات اقتصادی ، انگیزه های سیاسی ، تحقیق و بررسی در حد توان و معلومات ) فرمودند که در هر 4 مورد چنانچه فرد مرتد تبلیغاتی بر علیه اسلام نکند ( و به تعبیری ارتداد او فقط مختص به شخص خودش باشد) ، حکمی ندارد ( قبلا" حکم چنین فردی قتل بود ). شاید تا اینجا موضوع چندان هیجان انگیز نباشد. ایشان اما به گروه چهارم مرتدین از اسلام اشاره فرمودند. کسانی که با تحقیق و بررسی و بدلیل عدم دسترسی مناسب به منابع اصیل اسلامی ، نتوانسته اند پاسخ شبهات و پرسشهای خود را بیابند و در نتیجه ی اینکار ، از دین اسلام خارج شده اند. آیت الله مکارم فرمودند چنین افرادی نه تنها در دنیا حکمی ندارند ، بلکه در آخرت هم مورد مواخذه قرار نخواهند گرفت و چنانچه کارهای نیکی هم انجام داده باشند ، پاداش اخروی برای آنان خواهد بود. ایشان در ادامه به جوانان توصیه کردند به تحقیق در مورد ظرایف اسلام بپردازند و فرمودند به عنوان یک فقیه و اسلام شناس در خدمت مردم و جوانان هستند تا به شبهات آنان پاسخ دهند. من بدلیل فعالیتی که در زمینه رویت هلال دارم ، خدمت تعداد زیادی از مراجع عظام رسیده ام. تمامی آنان در عین دارا بودن مدارج والای دینی و علمی ، افرادی متواضع ، فروتن ، ساده زیست و خوش رو هستند. ایکاش مردم بتوانند بیش از این و در دوران حیات این ستونهای خیمه ی دین ، با آنان آشنا شوند.

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٧

سالها قبل که در تهران زندگی میکردم در ایام ماه رمضان چندین و چند برنامه ی متنوع داشتم. معمولا" بلافاصله پس از افطار به مسجد میرفتم و به همراه دوستان ، در نماز جماعت شرکت میکردم. بعد از نماز و گفتگوهای دوستانه ، مقداری ورزش میکردم که یا تنیس روی میز بود و یا فوتبال گل کوچیک. در ساعات پایانی شب هم پای دو منبر خیلی ویژه میرفتیم و تقریبا" نزدیکای سحر به خونه برمیگشتیم. بعد از صرف سحری ، یکی دو ساعتی استراحت میکردم و بعد به محل کار می رفتم. بعد از ظهر ها هم پس از برگشتن از محل کار ، تا موقع افطار زمان استراحتم بود.

 

 

اما حالا به برکت برنامه ریزی ساعات کار اداری جدید از یک سو و دغدغه ی خاطر صدا و سیما برای پر کردن اوقات فراغت مردم برنامه ام اینطوری شده : بلافاصله پس از افطار دیدن سریال بزنگاه ، بعد دیدن سریال شبکه دو ( که البته بیشتر ، خانواده ام اون رو میبینند ) ، بعد سریال روز حسرت ، بعد سریال مامور بدرقه ، بعد دیدن سایر برنامه ها ( تازه برنامه های ورزشی هم که جای خود داره ) ساعت 12 شب یا 1 بامداد که میشه دیگه از دیدن تلویزیون خسته میشم و خوابم میبره. سحر زود بیدار میشم تا بلکه حداقل از نفس باد صبا یه نصیبی ببریم. بلافاصله بعد از سحری میخوابم تا ساعت 07:45. از ساعت 8.5 کارم رو شروع میکنم. پس از برگشتن از محل کار ( در ساعت 14!!) چون کاری نداریم و کاری هم با ما ندارند فقط میشه استراحت کرد و بس!!! از موقع افطار هم که دوباره روز از نو روزی از نو.....

 

 

تمام تلاشهام برای تغییر این رویه هم بی فایده بوده چون دیگران هم با این شرایط کنونی دارند زندگی میکنند و به اون عادت کردند. نمیشه خیلی از برنامه رو هم انفرادی انجام داد. زورکی تونستم پیاده روی هفتگی در کوه صفه رو در برنامه ام جا بدم ( که اون هم با شرایط روزه داری مشکلات خاص خودش رو داره ). موندم چیکار کنم؟
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸٧

چند روز مونده به آغاز ماه رمضان ، زمزمه هایی شنیده میشد که میگفت برای راحتی مومنان ، ساعات کار در ایام ماه مبارک کاهش خواهد یافت! امروز خبر رسمی این کاهش رو دریافت کردم. از فردا ادارات فقط از ساعت 08:30 تا 13:30 فعالیت خواهند کرد!!

 

 

وقتی یاد قدیمی ها و بخصوص مادر بزرگ و پدربزرگ مرحومم می افتم که در تابستانهای داغ و شرجی گرگان ، بدون دراختیار داشتن هر گونه وسیله خنک کننده ، با زبان روزه از صبح علی الطلوع تا موقع افطار بکارهای سخت و طاقت فرسا اشتغال داشتند و هیچگاه احساس ضعف و ناراحتی در چهره ی اونها دیده نمیشد ، احساس میکنم یا اونها از جنس بشر نبودند یا ما...... تنبل شدیم اساسی. در خنکای کولرهای گازی روزه میگیریم ، تازه خسته میشیم و می بریم و خوشحالیم که با کم کردن ساعات کار ، مومنان میتونند تخت بگیرند بخوابند.

 

 

درسته که حتی خوابیدن در ماه رمضان هم عبادت محسوب میشه ، اما دیگه نه اینقدر!!!!
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٩ شهریور ۱۳۸٧

پس از یک مرخصی و مسافرت نسبتا" طولانی مدت ، دیشب به اصفهان برگشتم. روزهای بسیار خوب و خوشی رو گذروندم و حالا خیلی پر انرژی ، کار و فعالیتم رو آغاز کردم. از دوستانی که یا پیام گذاشتند و یا ایمیل دادند و در این مدت امکانی برای پاسخ دادن به اونها نداشتم پوزش میخوام.

 

 

دوستانی از بنده در مورد وضعیت رویت پذیری هلال رمضان و شوال نظر خواستند. خیلی مختصر باید بگم که آغاز و پایان ماه مبارک رمضان همانگونه خواهد بود که در تقویم درج شده. البته یه احتمال بسیار ضعیفی هست که تحت شرایط ویژه ای هلال رمضان پیش از غروب آفتاب روز یکشنبه 10 شهریور با ابزار مناسب در ایران رویت بشه. اما این احتمال ، اونقدر ضعیفه که میشه ازش صرف نظر کرد و گفت هلال رمضان در بعد از ظهر یکشنبه در ایران قابل رویت نیست.

 

 

طی چند روز آینده در مورد سفرم به شمال کشور چند مطلب خواهم نوشت. فعلا" که انبوهی از کارهای معوقه روی میز کارم هست ( عجب اشتباهی کردم که مرخصی طولانی مدت رفتم !!)

 
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ