خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩٠

همانگونه که پیش بینی میشد آسمان ابری سیاست داخلی و تقابل بین مجلس و دولت بلاخره به یک مواجهه جدی رسید. در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی ، نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی وزارت جوانان و ورزش رأی اعتماد ندادند تا پاسخی گویا به نحوه معرفی این وزیر به مجلس داده باشند. ریاست محترم جمهور در نامه معرفی وزیر جوانان و ورزش ، به انتقاد از ایجاد چنین وزارتخانه ای پرداخته بود و صراحتا" گفت که دیگر چاره ای بجز معرفی وزیر برایش نمانده است. ادبیات این نامه در همان جلسه مورد اعتراض نمایندگان قرار گرفت و دامنه ی این اعتراضات تا آنجا پیش رفت که برخی نمایندگان پیشنهاد کردند نامه به رئیس جمهور برگشت داده شود.

این نامه برگشت نشد اما مشخص بود که به احتمال زیاد ، مجلسیان در اعتراض به این ادبیات ، به وزیر پیشنهادی رأی اعتماد نخواهند داد ؛ و چنین هم شد. در جلسه ی امروز نمایندگان حتی در حین سخنرانی دکتر احمدی نژاد به بخشهایی از سخنان ایشان اعتراض کردند ؛ امری که در دوره ی دولت نهم و دهم بی سابقه بوده است.

در یک رویارویی دیگر ، مجلس بنا به دلایلی به انتصاب معاون جدید اداری مالی وزارت امور خارجه اعتراض و تهدید کرد در صورت عدم برکناری معاون مذکور ، وزیر امور خارجه را استیضاح خواهد کرد. دولتیان این تهدید را جدی نگرفتند اما وقتی درخواست استیضاح وزیر امور خارجه با 33 امضاء به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد ، متوجه شدند ظاهرا" مجلس قصد شوخی و یا تهدید نداشته و بسیار جدی داره موضوع رو پیگیری میکنه. معاون مذکور امروز استعفاء داد و موضوع استیضاح وزیر هم منتفی شد.

رویدادها داره به سمتی پیش میره که در روزها و ماههای آتی ، نمونه های دیگری از تقابل دولت و مجلس رو شاهد خواهیم بود. من به شخصه مخالفم که مجلس چوب لای چرخ دولت بذاره اما از طرف دیگه ، وکیل الدوله شدن مجلس هم غیر قابل تحمل شده بود. ای کاش همه میتونستیم به این دستور الهی پایبند باشیم که " خیر الامور اوسطها ". مجلس باید ضمن کمک به دولت در بهبود شرایط کشور ، قرص و محکم از جایگاه خودش و حقوق مردم دفاع کنه. اینکار نیازی به راه انداختن دعوا نداره. اگه مجلس خوب قانون وضع کنه ( با درک نیازهای کشور و محدودیتهای دولت ) و با دقت از اجرای دقیق قانون حراست کنه و دولت هم زیر آبی نره و مجلس رو دور نزنه ، همه چیز درست میشه.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٠

با گذشت چند روز از ماه گرفتگی چهارشنبه شب ، هنوز پاسخگوی این سوال هستم که آیا وقوع این رویداد در شب سیزدهم ماه دلیلی محکمی بر این نیست که تقویم اشتباه است؟

در پاسخ باید عرض کنم خیر ؛ دلیل نمیشود. امروز برای اطمینان خاطر دوستانی که کماکان در این زمینه تردید دارند یک بررسی خیلی سریع آماری برای سالهای 1422 لغایت 1424 قمری ( 36 ماه قمری ) انجام دادم تا ببینیم در کدام شب ماه به بیشترین مقدار فاز رسیده است. نتیجه ی بررسی این 36 ماه بدین شرح بدست آمده است :

16 بار ( 44.4%) ماه در غروب خورشید شب چهاردهم به بیشترین فاز رسیده بود ، 17 بار ( 47.2% )در شب پانزدهم ، 2 بار ( 5.6% ) در شب سیزدهم و 1 بار ( 2.8% ) در شب شانزدهم . هر چقدر این بررسی را برای تعداد ماههای قمری بیشتری انجام دهیم به درصد واقعی نزدیکتر میشویم اما همینجا و بطور خلاصه و کلی میتوانیم بگوییم در بیش از 91.6% ماههای قمری ، بیشترین فاز ماه در شب چهاردهم و یا پانزدهم روی میدهد. توزیع نزدیک به هم شب چهاردهم و شب پانزدهم به این نکته برمیگردد که مدت زمان یک گردش هلال ماه بدور زمین کمی بیشتر از 29.5 روز است که نصف آن ، عددی بین 14 روز و 15 روز میشود.

نتیجه آنکه ، نامیدن ماه بدر به عنوان " ماه شب چهارده " بر اساس یک باور عرفی و عامیانه است که جنبه ی علمی ندارد. مشاهده ی بدر کامل در شب پانزدهم کاملا" طبیعی بوده و در شب سیزدهم و یا شب شانزدهم ماه قمری نیز بروز چنین پدیده ای محتمل است ( هر چند بصورت استثناء ). شاید علت توجه ویژه ی مردم در مورد این ماه خاص ( رجب ) اعمال ویژه ی و مستحبی این ماه شریف باشد والا این موضوع قبلا" هم روی داده و کارشناسان و علاقمندان به رویت هلال و ماه ، بخوبی از آن آگاه بوده اند.

ملتمس دعای خیر تمامی بندگان درگاه الهی هستم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٠

این هم آزمایش ارسال عکس
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٠

این اولین یادداشتی است که از طریق نرم افزار ورد 2010 برای وبلاگ میفرستم. بیشتر قصد آزمایش این روش رو دارم. با اینکه کار نوشتن و ارسال یادداشتها خیلی ساده تر میشه اما اولین مشکلی که پیش میاد اینه که نمیشه مطالب پر حجم رو در بخش ادامه مطلب آورد ( البته شاید هم بشه ؛ باید آزمایش کنم )
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٠

طبق قرار قبلی عصر روز چهارشنبه 25 خرداد برای مشاهده ماه گرفتگی و صعود به قله کرکس در قالب یک تیم 9 نفره ، با سه خودرو به سمت روستای کشه ( جاده مورچه خورت – نطنز ) راه افتادیم. هر خودرو جداگانه حرکت کرده و زمان حرکت به طرف پناهگاه 18:30 تعیین شده بود. پس از پارک خودروها و آماده کردن وسایل ، ساعت 18:45 حرکت رو شروع کردیم.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٠

من ار به قبله رو کنم ، به عشق روی او کنم

اقامه ی صلوة را به گفتگوی او کنم

گر از وطن سفر کنم ، سفر به سوی او کنم

ز حج بیت بگذرم ، طواف کوی او کنم

کز احترام مولدش ، حرم شده ست محترم

 

ناد علیا" مظهر العجائب تجده عونا" لک فی النوائب کل هم و غم سینجلی بعظمتک یا الله به نبوتک یا محمد بولایتک یا علی و یا علی و یا علی

 

سالروز میلاد مولی الکونین ابا الحسنین اسدالله الغالب یدالله العظیم سید الاوصیاء و اخیه خاتم الانبیاء مرشد جبرئیل امین امیرالمومنین امام علی ابن ابیطالب علیه السلام بر تمام مسلمانان و شیعیان جهان و دوستداران حضرتش گرامی و خجسته باد
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩٠

شامگاه چهارشنبه 25 خرداد پدیده ی ماه گرفتگی روی خواهد داد. مدار گردش ماه به دور زمین بر روی صفحه ی مداری حرکت زمین بدور خورشید ( صفحه ی دایرة البروجی ) قرار نداشته و با آن زاویه ای در حدود 5 درجه میسازد.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٠

صبح که درب حیاط رو باز کردم تا ماشین رو بیرون بیارم ، دو تا از بچه گربه ها با صدای مادرشون رفتند بیرون توی کوچه. رفتن اونها رو دیدم اما وقتی توی ماشین نشستم متوجه نبودم که این دو تا همراه با مادرشون دارن برمیگردند توی خونه. از آینه ها هم چیزی معلوم نبود. کمی که دنده عقب اومدم ، صدای یکی از این بچه ها بلند شد.... زیباترین عضو این خانواده رو دیدم که داره پاش رو روی زمین میکشه. متاسفانه لاستیک ماشین از روی پای این کوچولو رد شده بود.....ناراحت

 

آخرین خبری که گرفتم این بود که حیوون یه گوشه نشسته و تکون نمیخوره. گفتم بهش غذا بدند تا در اولین فرصت اون رو به کلینیک دامپزشکی ( که یکی دوتا توی اصفهان هست ) ببرم ، شاید بشه مشکل پیش اومده رو حل کرد......افسوس

 

اونقدر به این بچه گربه ها عادت کردیم که صبح تا بحال همه ی اعضای خونواده ی ما پکر و ناراحتند......دل شکسته
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٠

شهرهای اصفهان و خمینی شهر هنوز در شوک حادثه ی تاسف باری بسر میبرند که چند روز قبل در یکی از باغهای اطراف شهر روی داده است.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٠

تعطیل اعلام شدن برخی روزهای سال برای این بوده که مردم فرصت پرداختن به موضوعی خاص ( که تعطیلی به همون مناسبت بوده ) داشته باشند اما آیا الان رویکری مردم به همین گونه است؟


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٠

پنج شنبه شب بعد از اتمام کارم در ستاد استهلال به محل اقامتم در بلوار آفریقا برگشتم تا استراحت کنم اما بخاطر وجود پشه و هوای گرم و عوض شدن محل خوابم ، تا ساعت 1 بامداد جمعه خوابم نبرد. ساعت 05:20 صبح پرواز داشتم و علیرغم خستگی زیاد ، قبل از ساعت 4 صبح از خواب بیدار شدم.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱۳ خرداد ۱۳٩٠

جهت استحضار دوستان عرض میکنم شب گذشته ( پنج شنبه ١٢ خرداد مصادف با ٢٩ جمادی الثانیه ) تمامی گزارشهایی که به ستاد استهلال رسید حاکی از آن بود که رصدگران کارآزموده بدلیل مواجه شدن با شرایط نامناسب جوی ( ابر ، غبار و طوفان ) نتوانسته اند برای رویت هلال اقدام نمایند و یا رصد آنان نتیجه ای در بر نداشته است. در استان هرمزگان ، چند گروه رصدی از آسمان صاف ( و البته شرجی و با رطوبت بالا ) داشته اند که آنان نیز موفق به رویت هلال نشدند. تنها گزارش رویت مربوط به شهر جدید صدرا در استان فارس ، بنا به دلایلی اطمینان آور نبود.

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٠

طبق تقویم رسمی کشور ، فردا جمعه 13 خرداد مصادف با 30 جمادی الثانیه 1432 خواهد بود اما امشب و در غروب روز 29 جمادی الثانیه ، اگر شرایط جوی مناسب باشه ، هلال رجب المرجب در پهنه ی کشور و با چشم مسلح رویت خواهد شد.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠

تحولات سیاسی بین قوای سه گانه به سرعت در حال وقوع است که صد البته این روند بسیار نگران کننده است.


ادامه مطلب ... 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠

رفتارهای ساختگی و به اجبار داره روز بروز در جامعه ی ما افزایش پیدا میکنه.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

گذرنامه جزو مدارک شناسایی است که نمیشه تا آخرین روز اعتبارش ازش استفاده کرد. با توجه به مقررات کشورهای مختلف در مورد صدور روادید ( ویزا ) معمولا" بین 7 تا 18 ماه قبل از اتمام مدت اعتبار گذرنامه باید نسبت به تعویض اون اقدام کرد تا مشکل احتمالی برامون پیش نیاد.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

خدا را دیده ایی آیا ؟

 

تو آیا دیده ایی وقتی شبی تاریک

میان بودن و نابودن امید فردایی

هراسی می رباید خواب از چشمت

کسی ، خورشید و صبح و نور را

در باور روح تو ، می خواند

و هنگامی که ترسی گنگ می گوید : رها گردیده ، تنهایی!

و شب تاریکی اش را بر نگاه خسته می مالد

طلوع روشن نوری به پلکت ، آیه های صبح می خواند

کلام گرم محبوبی

-          کمی نزدیک تر از یک رگ گردن -

به گوش ات با نوای عشق می گوید:

غریب این زمین خاکی ام ؛ تنها نمی مانی......


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

وقتی در محیط کوهستان و بصورت گروهی داریم فعالیت میکنیم ، خیلی وقتها لازمه که یه گوشمون در باشه و یه گوشمون دروازه. نباید تحت تاثیر بعضی حرفها قرار گرفت چرا که اگه خدای ناکرده اتفاقی روی بده ، نمیتونیم خودمون و دیگران را توجیه کنیم که بخاطر فلان حرف شنیده ، اینکار رو انجام دادیم و این اتفاق روی داده. نکته ی دیگه هم اینکه ، وقتی یه نفر بعنوان سرپرست و یا سرقدم انتخاب میشه و جلو حرکت میکنه ، تا زمانی که خود سرقدم از دیگران مشورت نگرفته ، نباید در کار و تصمیماتش دخالت کرد. همه ی اعضای گروه ، وقتی در قالب گروه به کوهنوردی میپردازند موظف هستند دقیقا" همون راهی رو برند و همون کاری رو انجام بدهند که سرپرست و یا سر قدم رفته و انجام داده.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠

تمرین امروز سنگنوردی در محیط طبیعی رو در دو مسیر جدید انجام دادیم.


ادامه مطلب ...آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ