خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٠

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ناد علیا" مظهر العجائب تجده عونا" لک فی النوائب لی الی الله حاجتی و علیه معوّلی کلما امرته و رمیته منقضی فی ظل الله و یظلل الله لی ادعوک کل همِ" و غمِ" سینجلی بعظمتک یا الله بنبوّتک یا محمد بولایتک یا علی یا علی و یا علی ادرکنی بحق لطفک الخفی الله اکبر انا من شرّ اعدائک بری الله صمدی من عندک مددی و علیک معتمدی بحق ایاک نعبد و ایاک نستعین یا ابا الغیث اغثنی یا اباالحسنین ادرکنی یا سیف الله ادرکنی یا باب الله ادرکنی یا حجة الله ادرکنی یا ولی الله ادرکنی بحق لطفک الخفی یا قهار تقهرت بالقهر والقهر فی قهر قهرک یا قهار و یا قاهر العدو یا والی الولیّ یا مظهر
العجائب یا مرتضی علی رمیت من بغی علیّ بسهم الله و سیف الله القاتل افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد و الهکم اله واحد لا اله الا هو الرحمن الرحیم ادرکنی یا غیاث المستغیثین یا دلیل المتحرین یا امان الخائفین یا معین المتوکلین یا راحم المساکین یا اله العالمین برحمتک و صل الله علی سیدنا محمد و آله اجمعین و الحمد لله رب لعالمین
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٠

باورم نمیشد تونستم این مسیر سخت و سنگین رو به آخر برسونم. هم ذوق داشتم و هم دلم میخواست از اون کسی که مددکارم شد و به من نیروی بالا اومدن داده بود تشکر کنم.....


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠

توی علم کوه که بودم ، چند بار برای رفع تشنگی از آبی نوشیدم که روی یخ و برف جاری بود. خوردن اون آب در اون شرایط تشنگی و خستگی کلی مزه داد. مقداری از اون آب رو توی بطری هم ریخته بودم و هر از گاهی میخوردم. با خوردن این آب ، بلافاصله لبام خشک میشد. الانم که برگشتم خونه ، پوست لبم سوخته و قدری دردناک شده. بعضی لذتهای زودگذر زندگی هم مثل خوردن همین آب سرد است. ممکنه مدتی باعث نشاط و خوشی ما بشه اما عواقب ناپیدای این لذتها ، بعدا" میتونه کار دستمون بده.

فرزندانم یکی از بچه گربه های خونه رو ملوس خطاب میکنند. اسم با معنایی است چرا که تا دلتون بخواد خودش رو برامون لوس میکنه. وقتی سحر از خواب بیدار میشیم ، ملوس که بیشتر مواقع توی حیاط خونه حضور داره ، میاد پشت در آپارتمان و میومیو میکنه. امروز سحر هم همین برنامه تکرار شد. کمی میومیو کرد و بعد هم پنجه در پرده ی توری جلو در انداخت تا با این سر و صداها به من یادآوری کنه که پشت در است و گرسنه.

اول خواستم بی خیالش بشم و اینکاراش رو بذارم پای پر رویی ملوس. اما بعد با خودم فکر کردم و گفتم یه بنده ی خدا اومده پشت این در و درخواست روزی میکنه. اگه به این درخواست پاسخ مثبت ندی ، چه جوری توقع داری خدا هم به تو که بعد از یه سال دوری از خدا ، ماه رمضان رو بهونه کردی و با پر رویی اومدی در خونه اش رو میزنی ، پاسخ مثبت بده ؟

امروز برای سحری نیمرو خوردیم. وقتی صدای ملوس بلند شد ، رفتم سراغ یخچال و دیدم فقط یه دونه تخم مرغ دیگه باقی مونده. اون تخم مرغ رو با مقداری شیر مخلوط کردم و دادم فرزندم برای ملوس ببره. خدا رو چه دیدی ، شاید این حیوانات هم برای خودشون یه مدل عباداتی داشته باشند.

به هر حال سحرگاه امروز هم ، ملوس مهمان سفره ی سحری ما بود. این عادت هر روزه اش شده اما توی این سحر خاص ، بیش از سحرهای دیگه به دلم افتاد که نباید بنده ای رو که به آدم پناه آورده دست خالی رد کرد.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩٠

با یاری خداوند متعال و مدد گرفتن از ائمه طاهرین سلام الله علیهم اجمعین ، گروه کوهنوردی ما موفق شد در بعد از ظهر روز پنج شنبه 20 امرداد ماه ، از مسیر گرده آلمانها به قله ی علم کوه با ارتفاع 4850 متر از سطح آبها آزاد ( دومین ارتفاع بلند و فنی ترین کوه ایران زمین ) صعود کند. بر اساس نیتی که از قبل داشتم به سهم خودم این صعود موفقیت آمیز را به پیشگاه حضرت سبط اکبر امام حسن مجتبی علیه السلام که در آستانه ی سالروز تولد آن بزرگوار قرار داریم هدیه میکنم.

انشاءالله طی روزها و هفته های آتی خاطرات این صعود و عکسهای مربوط به این برنامه را خواهم نوشت. لازم است در همین جا از یکایک اعضای گروه ( استاد پیشکسوت جناب آقای مصطفی عباسی ، استاد پیشکسوت و سرور ارجمند جناب آقای سیاوش امانی ، استاد پیشکسوت جناب آقای اصغر ابراهیم زاده ، همنورد گرامی سرکار خانم قاسمی ، همنورد و دوست گرامی جناب آقای حسین قاسم زاده ، همنورد و دوست گرامی جناب آقای مجتبی ونهری و دوست همنورد میهمان جناب آقای بهروز برناسی از همدان ) تشکر و قدردانی نمایم که موجبات اجرای برنامه ای موفق ، پر نشاط و خاطره انگیز را برایم فراهم آوردند.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩٠

از یکی دو سال قبل زمینه چینی کرده بودیم تا روش حسابداری شهرداری رو از نقدی به تعهدی تغییر بدیم.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩٠

طی یکی دو روز گذشته و همینطور در برنامه شب مانی کرکس اونقدر عملکردم خوب بود که اصلا" فکرش رو هم نمیکردم کم بیارم. اما این اتفاق افتاد.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٠

طی روزهای اخیر در محافل عمومی و خصوصی پرسشهایی از اینجانب در مورد علت 30 روز شدن ماه شعبان و آغاز ماه مبارک رمضان از روز سه شنبه شده است. معمولا" توضیحات مختصری را در این رابطه بیان کرده و عموم مردم را به عمل کردن بر اساس اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری دعوت کرده ام. کسانی هم که شخصا" در مورد وضعیت آغاز ماه قمری به یقین رسیده باشند میتوانند بر اساس فتوی تمامی مراجع عظام ، مطابق یقین خود عمل نمایند. بنا نداشتم در مورد آنچه که در شب استهلال در ستاد گذشت سخنی مطرح کنم. اما از آنجا که با انتشار عکس جناب آقای مهندس رستمی از هلال رمضان ، اینگونه مطرح میشود که ستاد استهلال و دفتر مقام رهبری گزارشاتی شفاف و مستند را نپذیرفته و به دلایلی غیر از رویت نشدن هلال ، شروع ماه رمضان را تغییر داده اند ، به اختصار عرض میکنم که :

از بعد از ظهر یکشنبه 9 امرداد تا شامگاه این روز چندین گزارش رویت هلال در روز به ستاد رسیده بود. برخی از گزارشهای بدلیل کوتاه بودن مدت رویت ( حداکثر در حد 5-4 ثانیه ) به کنار گذاشته شد. برخی دیگر از گزارشها بدلیل وجود مشکل فنی در گزارش کنار رفت. تنها 6 گزارش باقی ماند. از این 6 گزارش ، 1 گزارش بطور کامل مردود شد. 1 گزارش دیگر بدلیل عدم آشنایی با توان فنی و سوابق رصدی گزارشگران عملا" قابل اتکا نبود.در مورد 3 گزارش نیز ، نوع اظهار نظر کارشناسان در مورد این گزارشها یکسان نبود بگونه ای که در نهایت محل تردید را باقی گذاشت ( هر سه گزارش تایید شده بود اما بصورت مشروط ). تنها 1 گزارش بود که هر سه کارشناس حاضر در ستاد بدون قید و شرط و با نظری یکسان آن را تایید کردند. توجه داشته باشید که فقط و فقط 1 گزارش چنین شرایطی را داشت.

از سوی دیگر تمامی گزارشها مربوط به رویت در بعد از ظهر بود و مقارن غروب خورشید و بعد از غروب ، تمامی تلاشها برای رویت هلال ناموفق بود. 162 گروه نیز گزارش عدم رویت هلال را به ستاد ارسال کرده بودند. گروهی از رصدگران دامغانی اعلام کردند موفق به آشکار سازی هلال در عکسها شده اند. از آنان خواستیم بسرعت این عکسها را برای ستاد ارسال نمایند. عکسها با پست الکترونیکی دریافت شد اما هر چه در آن جستجو کردیم اثری از هلال ندیدیم.

بنابراین گزارشی که برای ارائه به محضر مقام معظم رهبری آماده شد حاوی 162 گزارش عدم رویت ، 1 گزارش مردود ، 1 گزارش پذیرفته شده اما غیر قابل اتکا ، 3 گزارش مشروط و 1 گزارش 100% تایید شده بود.

مهمترین رویداد در خصوص هلال رمضان امسال عکسی بود که جناب مهندس رستمی گرفته اند . این عکس که در بعد از ظهر یکشنبه و با استفاده از موبایل از پشت چشمی تلسکوپ گرفته شده و پس از پردازش ، تصویر هلال در آن نمایان گردیده است نه تنها در شامگاه یکشنبه بلکه تا پایان روز دوشنبه هم به ستاد استهلال  ارسال نشده است.

جناب مهندس رستمی پس از گرفتن این عکس ، هلالی در آن نمی بینند. برای رصد هلال در هنگام غروب ، از منزل خارج شده و دیر وقت خسته و کوفته به خانه برمیگردند. در پایان شب عکس را پردازش کرده و هلال را در آن آشکار میکنند. بنده و رئیس ستاد استهلال تا ساعت 8 صبح روز دوشنبه در ستاد باقی ماندیم تا اگر خبر جدیدی از رویت هلال رمضان بدست آمد در کوتاهترین زمان ممکن اقدامات لازم را انجام دهیم اما هیچ خبری در این رابطه به ستاد نرسید. حدود ساعت 1.5 بامداد دوشنبه در سایت ICOP عکس هلال رویت شده در آفریقای جنوبی را مشاهده کردم. بلافاصله این خبر را به رئیس ستاد استهلال اعلام کرده و ساعت 7 صبح نیز این عکس را پرینت کرده و برای استحضار مسئولین محترم دفتر ارسال کردیم اما خبر گرفته شدن عکسی در داخل کشور و توسط جناب آقای رستمی ، تا صبح روز سه شنبه که بنده آن را در پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه دیدم به ستاد استهلال داده نشده بود. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که آشکار سازی هلال از طریق پردازش تصویر از نظر تمامی مراجع عظام تقلید در حکم رویت هلال نبوده و فاقد حجت شرعی برای اثبات اول ماه است.

به هر حال موضوعات مختلف دست به دست هم داد تا شرایط از نظر شرعی اینگونه شود که اول ماه اثبات نگردد و این موضوعی بود که عینا" در اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری انعکاس یافت.

اکنون دیگر زمان راز و نیاز و دعا است. ماه رمضان چه دوشنبه شروع میشد و چه سه شنبه ، زمان عید فطر تغییری نمیکند. مهمترین موضوعی که در پیش داریم شبهای مبارک قدر است. اگر کسی در مورد آغاز ماه رمضان تردیدی داشته باشد میتواند اعمال شب قدر را بجای سه شب ، در شش شب انجام دهد. البته به شخصه اعتقاد دارم ( که البته نمیدانم این اعتقاد تا چه اندازه صحیح است ) اگر حتی ماه رمضان را از دوشنبه آغاز کرده باشم ، بهتر است اعمال شب قدرم را با خیل مردمی که ماه رمضان را از سه شنبه آغاز کرده اند انجام دهم چرا که این خیلی خودخواهانه خواهد بود اگر فکر کنم خدا برکت شب قدر را به من یه لا قبا نازل میکند اما این برکت را از خیل عظیم عاشقانش که عموم مردم هستند دریغ میورزد مثلا" بخاطر اینکه ماه رمضان را دیر شروع کرده اند.

اما رویدادهای رصد این هلال درسی هم برایمان دارد و آن اینکه رصدگران محترم باید توجه داشته باشند که هر گونه داده ی رصدی ( اطلاعات مکتوب ، گزارش شفاهی ، عکس و یا فیلم ) ممکن است بتواند سرنوشت آغاز ماه را رقم بزند. هر چند ارزش علمی این داده ها میتوانند دائمی باشد اما ارزش کاربردی آن برای استفاده در اثبات اول ماه ، تنها تا زمانی است که بموقع و بسرعت در اختیار مراکز تصمیم گیر قرار گیرد والا بعد از آن ، دیگر اطلاعات سوخته محسوب میشوند.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠

شاید دوستان رویت هلالی در جریان مباحث مطرح شده در ICOP قرار گرفته باشند. با درج گزارش رصد آقای عباس احمدیان در این سایت ، گفتگوهای مختلفی در این باره آغاز شده. وقتش رسیده که به کمک هم از فعالیتهایی که داره در کشورمون میشه دفاع کنیم. من فردا مکاتبه ای رو در این رابطه برای اعضای ICOP خواهم فرستاد. در این نامه به رصدهای قبلی اشاره کرده و ممکنه از عکسهایی که در اینترنت منتشر شده هم استفاده خواهم کرد. به دوستانی که صاحب این گزارشها و عکسها هستند اطمینان میدم که کپی رایت کارهاشون رو رعایت میکنم. انتظار دارم تمام دوستان در این رابطه مشارکت داشته باشند. الان دیگه این بحث علمی ، کمی حیثیتی هم شده. اعلام نکردن دستاوردهای علمی رویت هلال ما در این چند ساله به ضررمون تموم شده. شاید برای همین باشه که خیلیها باور ندارند که ما چنین کارهای بزرگی کردیم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠

ساعتم برای 02:15 دقیقه تنظیم شده بود. شب ، قبل از خواب کوله ی حمله ( کوله ای که کوهنورد همراه خودش به قله میبره ) رو آماده کردم. یه بطری نیم لیتری آب ، دوربین عکاسی کوچیک ، تنقلات و خشکبار ، خرما ، کلاه و دستکش اضافه ، کاپشن کرتکس ضد باد و آب و یکی دو وسیله ی دیگه رو توی این کوله قرار دادم. لباسهایی رو هم که بنا بود به تن کنم در یه کوله ی دیگه گذاشتم تا فراموشم نشه چی رو باید به تن کنم.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٠

جامعه ی ما همیشه از افراط و تفریط عده ای اندک که خودشون رو تافته ی جدا بافته میدونند رنج برده. نمیدونم بلاخره کی میخوایم به این واقعیت پی ببریم که اعتدال در هر کاری ( که توصیه ی خداوند متعال و ائمه ی طاهرین سلام الله علیهم اجمعین است ) بهترین روش است.

 دروز موقع کوهنوردی در کوه صفه ، دختر جوانی رو دیدیم که موقع سنگنوردی با جمعی از آقایون ، خیلی راحت و بدون تعارف روسریش رو درآورده بود و بی خیال دور و اطراف ، سنگنوردی میکرد!

 امروز هم از رادیو شنیدم استانداری مازندران برای حفظ مثلا" شئونات اسلامی در طول ماه رمضان شنا رو در دریای خزر ممنوع اعلام کرده چرا که چند نفر از ائمه ی محترم جمعه از این موضوع گله مند هستند!

 هر دوی این رفتارها نمونه ی بارز افراط گرایی در جامعه است. یکی حاضر نیست حداقلهای عرفی جامعه رو رعایت کنه و احتمالا" اسم این رفتارش رو شجاعت و آزادگی میذاره و دیگری تصمیم داره به زور هم که شده همه رو بفرسته بهشت و رضایت خاطر چند نفر خاص براش مهمتر از رضایت مندی عموم مردم و مسافرینی است که خودشون هم از غیرت سر درمیارن و هم متوجه ماه رمضان هستند.

 رفتار افرادی مثل اون دختر جوان ، گروه مقابل رو تحریک میکنه تا دست به اعمال و رفتار خوشونت آمیز و قهری بزنه و رفتار نهادهایی مثل استانداری مازندران باعث میشه که عده ی زیادی ( چه افراطیون گروه مقابل و چه حتی مردم عادی ) این ابداعات من درآوردی رو به پای دین و دین مداران بگذراند و روز به روز از نسبت به دین و دین مداری بی تفاوت تر بشند.

 خدا عاقبت همه رو ختم بخیر کنه. گسترش رفتارهای افراطی خیلی زود باعث گسست اجتماعی میشه و چنین رویدادی ، حوادث بزرگ و تلخی رو به دنبال خواهد داشت.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٠

یکی از مهمترین کارهایی که باید در صعود به قله های مرتفع انجام داد ، تطبیق شرایط جسمانی با شرایط کمبود اکسیژن و پایین بودن فشار هوا است. اینکار در اصطلاح " هم هوا شدن " نامیده میشه.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٠

صبح امروز ( شنبه 8 امرداد ) برای رویت آخرین هلال صبحگاهی شعبان 1432 عازم کوه صفه شدم اما بدلیل وجود لایه های متراکم غبار در افق شرقی ، موفق نشدم این هلال رو با دوربین 15 در 80 رویت کنم.

اگر عمری باقی باشه فردا صبح عازم تهران میشم تا با حضور در ستاد استهلال به بررسی نتایج حاصل از رصد هلال رمضان که توسط رصدگران گرامی در سرتاسر کشور انجام میشه بپردازم. بطور خلاصه در مورد وضعیت رویت پذیری هلال در روز یکشنبه میشه اینجور گفت که اولا" تحت هیچ شرایطی امکان رویت هلال در غروب روز یکشنبه و در پهنه ی ایران با چشم غیر مسلح وجود ندارد ، ثانیا" از نظر مختصات هلال شرایط رویت پذیری با چشم مسلح در بعد از غروب خورشید در نیمه ی جنوبی کشور مناسبتر از نیمه ی شمالی است ( البته کار دشواری خواهد بود بخصوص که شرایط جوی هم در این فصل ، رصد رو پیچیده تر میکنه ) ، و ثالثا" تحت شرایطی امکان رویت هلال در روشنایی روز ( بخصوص در زمانهای نزدیک به غروب خورشید ) وجود داره که البته در این مورد هم داشتن شرایط مناسب جوی و آسمان عاری از ابر و گرد و غبار شانس رویت شدن هلال رو افزایش میده.

در کل باور من اینه که فردا تعداد گزارشهای زیادی از رویت شدن هلال بدست ما نخواهد رسید. اگر این اتفاق روی بده ، کار سخت میشه و حتی احتمال میره که روز دوشنبه 10 امرداد بعنوان یوم الشک ( روز 30 شعبان ) اعلام بشه. باید منتظر موند و دید چی پیش میاد. ذکر این نکته هم لازمه که در مورد چگونگی رویت پذیری و یا رویت ناپذیری این هلال خاص بدلیل واقع شدنش در محدوده ی بین دیده شدن و دیده نشدن ، بین کارشناسان نجومی رویت هلال اتفاق نظر وجود نداره.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ٧ امرداد ۱۳٩٠

نقشه زیر مسیر جاده ی خاکی رو نشون میده که از جاده آسفالته پلور – رینه منشعب میشه و بعد از 6.5 کیلومتر به مسجد صاحب الزمان میرسه :


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ٧ امرداد ۱۳٩٠

بعد از توقفی کوتاه و نگاه انداختن به چراغ پناهگاه بارگاه سوم ، عازم رینه شدیم ؛ شهری کوچک در دامنه ی کوه دماوند.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠

به آرومی در حال دور شدن از خونه بودم و توی بزرگ راههای داخل شهر رانندگی میکردم. چشمام به خیابونها دوخته شده بود اما ذهن و تمرکزم روی این سفر خاص بود.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٠

با اینکه فقط 3 سال میشه که کوهنوردی رو شروع کردم اما بیش از 20 ساله که کوه دماوند منو مجذوب خودش کرده.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٠

دیروز اولین سالگرد همراهی بنده با گروه کوهنوردی جناب آقای امانی بود. یک سال پیش در چنین روزی همراه با جناب امانی و سایر دوستان ، با عبور از مسیر شیر به قله صفه رفتیم. در طول این یک سال با افراد مختلفی در این گروه آشنا شدم. عضویت در این گروه برام باعث افتخار شده چرا که موضوع اصلی در این جمع ویژه فقط کوهنوردی و یا تکنیک نیست.

رفتار دوستانه ، اخلاق نیکو ، رعایت موازین فرهنگی و اجتماعی و منش پهلوانانه ی اعضای گروه ، مهمترین عواملی هستند که در طول این یکسال ذهن و توجه من متوجه اونها شده و سعی کردم بقدر بضاعت ناچیز خودم ، از این همه صفات نیکو درس بگیرم.

خداوند متعال رو شاکرم که چنین موهبت و نعمتی رو به این بنده ی کمترین عطا فرموده است. از درگاه ایزد منان برای تمامی همنوردان گرامی و خانواده محترم آنان ، موفقیت و بهروزی و سلامتی رو مسئلت میکنم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠

با توکل به خداوند متعال و مدد گرفتن از حضرت باب الحوائج ابوفاضل ابوالفضل العباس علیه السلام در صبح روز جمعه 31 تیر 1390 همراه با تمامی اعضای گروه و علیرغم مواجه شدن با شرایط نامناسب جوی موفق به قدم گذاردن بر قله ی زیبای دماوند و رسیدن به رفیع ترین نقطه ی ایران زمین شدیم. ظرف روزهای آتی گزارش این صعود و عکسهای مربوط به آن را در این کلبه ی درویشی قرار خواهم داد.
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ