خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۳۱ شهریور ۱۳٩۱

عکسهایی از سالهایی که هم دورند و هم بسیار نزدیک......


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۳۱ شهریور ۱۳٩۱

چند عکس از گلها که به تازگی گرفته ام :


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩۱

کوهنوردی روز گذشته رو با رویت هلال ذیقعده همراه کردیم و با کوله باری نسبتا" سنگین به راه افتادیم. مسیر دیروز هم استقامتی بود و هم فنی. پس از حدود 2 ساعت حرکت در شیبهای مختلف و دست بسنگ شدن ، به محل مورد نظر رسیدیم و دیگر دوستان هم به ما ملحق شدند. در جمعی 25 نفری آماده ی رویت هلال شدیم.

افق غربی آکنده از غبار بود و از دقایقی قبل از غروب خورشید ، میتونستیم خیلی راحت با دوربین دوچشمی ، یه لکه نسبتا" بزرگ رو روی سطح خورشید ببینیم. اولین رویت هلال رو همزمان با غروب ظاهری خورشید انجام دادم. از این زمان تا 23 دقیقه بعد ، من مرتب هلال رو میدیدم و عکس میگرفتم اما دیگر اعضای گروه هر کاری کردند موفق به رویت نشدند!! البته چند نفر گفتند که تونستند هلال رو ببینند ولی خیلی مطمئن نبودم تشخیص اونها درست بوده باشه. ما سه دوربین 7 در 35 و 1 دوربین 7 در 50 در اختیار داشتیم. اولین رویتم با دوربین 7 در 50 و آخرین رویت با دوربین 7 در 35 انجام شد.

در این هفته سه برنامه ی سنگین کوهنوردی صفه رو پشت سر هم انجام دادم. امروز رو استراحت میکنم تا چهارشنبه و جمعه بتونم دو برنامه ی سنگین دیگه رو انجام بدم.

ژست آزادی بیان که این روزها غربی ها و برخی پیروان کور اونها در داخل و خارج از کشور گرفتند از اون دروغهای بزرگ زمانه است. عجیبه که این دروغگوها و طرفدارانشون که فکر میکنند خیلی متمدن هستند و آزادی بیان از هر ارزش دیگه ای براشون با ارزشتر است ، توهین به پیامبر مکرم اسلام حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله و سلم رو آزادی بیان میدونند و میگن اگر کسی نسبت به این توهین شکایت داره میتونه با روشی دموکراتیک!!!! به دادگاه شکایت کنه ، اما همینها وقتی در مورد موضوعاتی نظیر هولوکاست ازشون فقط سوال کنی ، برآشفته میشن و طرف رو در دادگاه محاکمه میکنند!!!! برهنه شدن در این کشورها نشان از آزادی و آزادگی است اما اگر خانمی بخواد بخاطر ارزشهای دینی از حجاب استفاده کنه با انواع محرومیتهای اجتماعی روبرو میشه!!!! سیاستمداران این کشورها با حکم قصاص نفس مخالفت میکنند و اون رو ظالمانه میدونند اما برای حفظ منافع نامشروع خودشون ، هر گونه کشت و کشتاری رو روا میدونند و اسمش رو میذارن دفاع از حقوق انسانها!!!

رویکرد کشورهای غربی همیشه همین بوده و به نظر نمیرسه در آینده ی نزدیک تغییری در این سیاست دیده بشه. از اونها انتظاری هم جز این نمیره اما دلم میسوزه به حال برخی هموطنان خودمون ( در داخل و خارج از کشور ) که از سر بی اطلاعی و یا غرق شدن در فرهنگ غرب و یا دور شدن از فرهنگ ایرانی و یا تهی شدن از انسانیت ، کورکورانه حرفهای غربیها رو باور میکنند و....... دلم میسوزه به حال اینها
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩۱

امروز 27 شهریور ، روز بزرگداشت مرحوم استاد سید محمد حسین بهجت تبریزی ( شهریار شعر و ادب ایران زمین ) و روز شعر و ادب پارسی است

نگاهی کرده در آفاق و ، ماهی کرده ام پیدا
چه روشن ماه و روشن بین نگاهی ، کرده ام پیدا

به سوی خلق هر راهی که دارم کور خواهد شد
که از دل با خدای خویش ، راهی کرده ام پیدا

من آن بخت سپید خود که گم شد سال ها از من
کنون در گوشه ی چشم سیاهی ، کرده ام پیدا

به آهی کز دل آوردم ، گرفتم دامن همّت
خداوندا ؛ چه دامنگیر آهی کرده ام پیدا

برای زندگانی موجبی در خود نمی دیدم
کنون گر عمر باشد ، تکیه گاهی کرده ام پیدا

گدای عشقم و ، عرض نیاز بی نیازی را
بلند ایوان ناز پادشاهی کرده ام پیدا

از این پس شهریارا ، از غم دنیا نیندیشم
که چون آغوش پیر خود ، پناهی کرده ام پیدا
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۱

فردا زمان رویت هلال ذیقعده است و اگه عمری باشه به همراه همکارانم در گروه کوهنوردی شهرداری ضمن پرداختن به کوهنوردی ، رویت هلال هم انجام میدیم. این رصد و گزارش اون از یه نظر نقطه ی عطف دیگه ای در فعالیتهای رویت هلال بنده خواهد بود.

با پایان فعالیت سایت کمان آسمانی دوست و استاد ارجمندم جناب مهندس میر سعید به بنده فرموده بودند با گروه غیر حرفه ای رویت هلال ایران همکاری کنم اما به دلایلی اینکار رو انجام ندادم. پس از رصد هلال شوال امسال ، مثل همیشه با جناب میر سعید گفتگو کردم و در مکاتبات رد و بدل شده از بیانات دقیق این استاد ارزشمند بهره بردم. تفاوت گفتگوهای بنده و جناب میر سعید با برخی گفتگوهای دیگه که این روزها شاهد اون بودیم در اینه که هر دوی ما ضمن حضور جدی و بدون تعارف در بحث و پافشاری بر اون چیزی که بهش دست یافتیم و اعتقاد داریم ، اولا" ذره ای از جاده ی ادب و نزاکت خارج نمیشیم و دوستی دیرینه ی ما بعد از هر گفتگو بیشتر میشه ، و ثانیا" اگر بینی و بین الله پاسخ های هر یک از ما قانع کننده بود ، طرف دیگه اون رو میپذیره و اصراری برای باقی موندن بر نظر خاصی نداریم.

با همه ی لطف و بزرگواری که جناب میر سعید نسبت به بنده دارند ، جایگاه خودم رو به عنوان یه شاگرد کوچکتر از یاد نمی برم و خدا رو شکر میکنم که در پرتو این دوستی و این گفتگوها ، به دانش و آگاهی بنده در زمینه های مختلف افزوده شده است.

در آخرین نامه ای که اخیرا" بین ما رد و بدل شد درخواست کردم که به عضویت گروه غیر حرفه ای رویت هلال ایران پذیرفته بشم و جناب میر سعید هم مثل همیشه بنده رو مورد لطف قرار دادند. انشاءالله گزارش رصد هلال ذیقعده 1433 اولین گزارشی خواهد بود که بعنوان یک عضو برای سایت گروه غیر حرفه ای رویت هلال ایران ارسال خواهم کرد. این گروه یادگار ارزنده ی اساتید ارجمند آقایان صیاد و قاضی میرسعید و دوست گرامی آقای زاهد آرام است. امید که در کنار دیگر اعضای محترم این گروه بتونم در پیشبرد اهداف گروه موفق باشم ؛ انشاءالله
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩۱

دیروز با خودم فکر میکردم اگه میدونستم پیمانه ی عمرم کی پر میشه چه حس و حالی پیدا میکردم؟ راستش درک چنین حس و حالی کار راحتی نیست. این پرسش همینجور توی ذهنم بود تا بلاخره دست به دامن لسان الغیب شدم و همین پرسش رو پرسیدم. جواب این بود :

منم که دیده به دیدار دوست کردم باز

چه شکر گویمت ای کارساز بنده نواز

نیازمند بلا گو رخ از غبار مشوی

که کیمیای مراد است خاک کوی نیاز

ز مشکلات طریقت عنان متاب ای دل

که مرد راه نیندیشد از نشیب و فراز

طهارت ار نه به خون جگر کند عاشق

به قول مفتی عشقش درست نیست نماز

در این مقام مجازی بجز پیاله مگیر

در این سراچه ی بازیچه غیر عشق مباز

به نیم بوسه دعایی بخر ز اهل دلی

که کید دشمنت از جان و جسم دارد باز

فکند زمزمه ی عشق در عراق و حجاز

نوای بانگ غزلهای حافظ از شیراز
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩۱

خیر ؛ مثل اینکه نمیخوام درست بشم! چندین و چند بار هلالهایی که رویت اونها ساده بوده رو به خاطر مواجه شدن با شرایط نامناسب جوی و همراه نداشتن ابزار مناسب از دست دادم که آخرین اونها ، همین هلال صبحگاهی شوال 1433 است.

با اینکه دیروز حسابی خسته شدم و آخر شب هم برامون مهمان رسیده بود ، ولی باز به شوق دیدن هلال صبح زود از خونه زدم بیرون. مختصات هلال نشون میداد که دیدن این هلال با چشم کار راحتی است و به همین دلیل ، فقط دوربین عکاسی و سه پایه رو به همراه داشتم. وقتی در کنار پارکینگ کوه صفه آماده ی مشاهده ی هلال شدم ، دیدم افق شرقی با ابر و غبار پوشیده شده. در برخی قسمتها ابرهای بریده بریده بودند. متاسفانه همراه نداشتن یه دوربین دوچشمی باعث شد که نتونم در این قسمت از ابرها ، کار جستجو رو انجام بدم. چند عکس گرفتم که باید سر فرصت اونها رو بازبینی کنم تا ببینم چیزی در اونها ثبت شده یا نه. از خودم عصبانی بودم که چرا لااقل یه دوربین 7 در 35 معمولی رو برنداشتم تا اینطوری دست خالی برنگردم؟؟!!

پنج شنبه شب و جمعه رو در کنار فامیل و دوستان گذروندیم. آخرین روزهای تابستون و تعطیلات است و از هفته ی آینده با بازگشائی مدارس ، دیگه کمتر چنین فرصتهایی دست میده.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩۱

در سالهایی نه چندان دور ، برگه ای به نام ارمغان بهزیستی چاپ و منتشر میشد. قیمت این برگه 200 ریال بود و محتوای اون هم ، پیامهای بهداشتی و یک پرسش. به کسانی که به این پرسش جواب میدادند جوایز بسیار مختصری هم تعلق میگرفت. پول حاصل از فروش این برگه های 200 ریالی به سازمانها ی خیریه پرداخت میشد تا در امور محرومین و معلولین هزینه بشه. کم کم این فعالیت خیرخواهانه تبدیل به بخت آزمایی شد!!! محتوای آموزشی و پرسش برگه حذف شد ، قیمتش به 2000 ریال افزایش پیدا کرد و جوایزش هم چند ده میلیون تومانی شد. شد همون بلیط بخت آزمائی قبل از انقلاب اما با روکشی مردم فریب. یادمه در یکی از میدونهای شهر اصفهان یه نفر رو دیدم که از ظاهرش پیدا بود که کارگر ساده ای است. اومد از دکه روزنامه فروشی چند برگه ی ارمغان به اصطلاح بهزیستی ( بخت آزمائی ) خرید تا بلکه شانس و اقبال نصیبش بشه و یک شبه ره صد ساله بره. همون موقع با خودم میگفتم آخه این چه حرص و طمعی است که با رویا و خیال ، امروز خودمون رو دچار مشکل میکنیم که شاید دری به تخته بخوره و پولدار بشیم؟؟!!

بازار کنونی ارز کشور هم دست کمی از همون بلیطهای بخت آزمایی نداره. عده ای از مردم که هیچ نیاز روز مره ای به دلار ندارند ، به طمع کسب درآمد ( و یا با هدف جلوگیری از کاهش پول ملی که در اختیارشون هست ) برای خرید ارز هجوم آوردند. این هجوم و تقاضای بیش از اندازه در کنار سیاستهای غلط بانک مرکزی و فشار کشورهای غربی باعث شده که قیمت ارز به طرز سرسام آوری رشد کنه. عین همین مشکل در مورد برخی کالاهای اساسی هم روی داده و برخی از مردم که انگار سالها در قحطی بودند ، با هجوم خارج از عرف برای خرید این کالاها ، جوی روانی ویژه ای رو برای بالا رفتن قیمتها ایجاد کردند. تازه همین افراد مدعی هم میشن و از گرونی مینالند!!!!!

گرونی هست ، بی تدبیری هست ، فشار خارجی هست و ..... همه ی اینها هست و واقعیت داره اما هیچ یک از اینها دلیل نمیشه که خود ما هم عامل دیگری بشیم برای تشدید این بحران.

قدری صبر ، قدری صرفه جویی ، قدری پرهیز از خریدهای غیر ضروری و یا خارج از میزان نیاز ، وارد نشدن به بازی دلالان ارز و طلا و ...... کارهای ساده ی دیگه ای مثل اینه میتونه از ایجاد حبابهای کاذب جلوگیری کنه. باید باور داشته باشیم که با ورود غیر عاقلانه و غیر ضروری به چنین بازارهایی ، نه تنها سود نکردیم بلکه تمام سرمایه ی اندک خودمون رو دو دستی تقدیم یه عده سودجو و مفت خوری میکنیم که دلشون به حال ما نسوخته و فقط و فقط به دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود کنونی در بازار ارز و طلا و کالاهای اساسی هستند.

مگر کشور ما سالها درگیر جنگ نبود؟ مگر در اون سالها کمبود ارزاق عمومی و کالاهای اساسی وجود نداشت؟ مگه یادمون رفته که کره و پنیر و روغن و برنج که جزو خوراکیهای عادی روزمره ی مردم بود به سختی گیر می اومد؟ مگه یادمون رفته که خرید کپسول گاز و یخچال و تلویزیون و فرش و خیلی چیزهای دیگه کار سختی بود و باید سهمیه میگرفتیم؟

نمیخوام بگم باید برگردیم به روشهای سالهای جنگ ، اما باید بگم که در اونها سالها و با وجود اون همه مشکلات ، مردم قناعت بیشتری داشتند. امروز نیازمند همون قناعت هستیم.

مسئولین هم باید توجه داشته باشند که اگه از مردم انتظار قناعت و همیاری دارند ، همه باید اینطور باشند. نمیشه که از یه طرف از مردم بخوایم که قناعت کنند و از طرف دیگه هر روز خبر پرونده های اختلاس و ثروت اندوزی و دزدی و بی تدبیریهایی که باعث حیف و میل ثروت ملی مردم میشه ، رو در روزنامه ها بخونیم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩۱

بحمدالله رؤیای رفتن به لیگ جهانی والیبال به واقعیت تبدیل شد و با دومین پیروزی مقتدرانه ی بلند قامتان والیبال ایران برابر تیم ژاپن ، در سال آینده ی میلادی ایران در برابر تیمهای بزرگ والیبال جهان ( لهستان، روسیه، بلغارستان، برزیل، ایتالیا، آرژانتین، کوبا، کره‌جنوبی، آمریکا، صربستان، آلمان، فنلاند، کانادا، فرانسه و هلند ) به میدان خواهد رفت. امیدوارم که با ادامه ی برنامه ریزی مناسب ، این موفقیتها تداوم داشته باشه.

یکی از بستگانمون عازم سفر عتبات شدند و دیروز براشون آش پشت پا پختیم. بخاطر مشکلات امنیتی که در عراق وجود داره نگران سلامتی اونها هستیم و دعا میکنیم بی هیچ مشکلی با کوله باری از خاطرات شیرین حضور در حرم یار از سفر برگردند. فرزند 4-3 ساله ی این خونواده ، کوچکترین عضو فامیل است که به سفر کربلا رفته و از این به بعد باید کربلایی محمد مهدی صداش بزنیم! ماشاءالله اونقدر شیرین زبونه که حد نداره. هر موقع از تهران تماس میگیره خونه ی ما ، به همسرم میگه : حاج آقا کجاست؟ حاج آقا خوبه؟ سلام برسون!!

با آزمایش و خطا دارم مواد غذایی که باعث ایجاد میشه شدیدا" سرفه کنم رو کشف میکنم! اولین اونها یه تخمه کدو بود که با اینکه خیلی وقته استفاده میکنم اما گویا اخیرا" برای خوش طعم شدن بیشتر موادی بهش زدند که باعث تحریک گلوم شده. با قطع مصرف این ماده ، تا حد بسیار زیادی از سرفه هام کم شد. دیشب یکی دیگه از این مواد رو کشف کردم. خوردن یه مقدار بسیار کم از میوه هلو به همراه پوست اون ، دوباره باعث شد که شدیدا" به سرفه بیفتم. خودم هلو رو بدون پوست مصرف میکنم اما دیشب که مشغول گفتگو با فامیل بودم همسرم مقداری از این میوه رو برام آماده کردند و من هم همونجوری با پوست خوردم و بلافاصله سرفه ام شروع شد. همسرم ناراحت و نگران شدند اما برای من مهم نبود. دنیا دنیا دنیا از ایشون خوبی و مهربونی دیدم......
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱

تیم ملی والیبال ایران جمعه شب در یه بازی غرور آفرین و بسیار زیبا و مهیج تیم ملی ژاپن رو شکست داد تا انشاءالله با یه برد دیگه در بازی امروز ، برای اولین بار به لیگ جهانی والیبال راه پیدا کنه. استفاده از مربی بسیار کار بلد در کنار شناسائی استعدادهای درخشان در زمینه والیبال و میدون دادن به جوانان باعث رشد و ترقی روزافزون والیبال ایران شده تا جایی که تیم ملی داره میره لیگ جهانی و تیم ب ایران هم نایب قهرمان آسیا میشه. اگر اندکی ( فقط اندکی ) از پولهایی که در فوتبال ایران داره حیف و میل میشه رو به ورزشهای دیگه اختصاص بدهند ، نتایج به مراتب درخشانتری نصیب کشور میشه.

تیم والیبال نشسته ایران بلاخره بعد از چند قهرمانی متوالی ، از تیم بوسنی شکست خورد و به مدال نقره پارا المپیک بسنده کرد. با اینکه برو بچه های ایران تمام زحمت خودشون رو کشیدند و باید بهشون خسته نباشید گفت ، اما شاید این شکست لازم بود تا غرور ایجاد شده ناشی از قهرمانیهای متوالی شکسته بشه و تیم ملی دوباره خودش رو بازسازی کنه.

تابستان سال 1371 اولین ابلاغ اداری خودم رو در شهرداری اصفهان دریافت کردم و مشغول کار شدم. تابستان سال 1381 جایگاه تشکیلاتیم ارتقاء یافت و حالا در تابستان 1391 احتمالا" در شرف ارتقاء دیگه ای هستم که بار مسئولیتی زیادی برام به همراه داره. تا بحال با توکل به خداوند متعال ، کمک و همیاری و همفکری همکاران بسیار توانمند و ارجمند و نیز بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی در زمینه حسابداری نهادهای عمومی غیر انتفاعی ، تونستیم خدمات در خور توجهی ارائه کنیم که امید داریم این شرایط در آینده نیز برقرار باشه و بتونیم کارهای ارزنده تری انجام بدیم ؛ چه این ارتقاء روی بده و چه نه

ان الحکم الا لله علیه توکلت و علیه فلیتوکل المتوکلون  
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩۱

شاید هر کسی برای خودش یه گنجینه ی با ارزش داشته باشه که با دقت و وسواس ازش محافظت میکنه. این گنجینه ها میتونه اشیاء گرون قیمت مادی باشه و یا یادگارهایی بی نهایت ارزشمند از گذشته. دیشب توی منزل بخشی از گنجینه ی شخصی خودم رو مرور و مرتب کردم.....

این گنجینه شامل یادگارهایی از سالهای دهه شصت تاکنون میشه که برخی از اونها عبارتند از:

-          نامه های دست نویس دوستان زمان جنگ که از مناطق جنگی برام فرستادند.

-          چند دست خط و یادداشت و نمادهایی از دوران دفاع مقدس

-          چند نامه ی دست نویس دوستان مربوط به حدود 20 سال پیش

-          پلاک شناسایی که در زمان جنگ در گردن داشتم و پیشانی بند یا سیدالشهداء که در عملیات کربلای یک (1365) ازش استفاده کردم ( وصیت کردم موقع دفنم این پیشانی بند رو روی پیشونیم ببندند )

-          یک گل محمدی خشک شده که در دوران نامزدی از همسرم گرفته بودم ( یکی دیگه از این گلهای خشک شده رو در آلبوم عکس خانوادگی نگهداری میکنم )

-          بیش از 100 مدل از پاکتهای مخصوص نامه نگاری رزمندگان که در سالهای دفاع مقدس استفاده میشد ( این مجموعه رو طی سالهای 1364 تا 1367 جمع آوری کردم و الان علاوه بر ارزش فرهنگی و تاریخی ، دارای ارزش کلکسیونی و مادی هم شده ). اون روزها برای تفریح و یادگاری ، جمع آوری این پاکتها رو انجام دادم اما حالا این پاکتهای کاغذی رنگارنگ و خوش نقش ، ارزش صدچندانی پیدا کرده

-          نامه ی دست نویس دوست و استاد ارجمندم جناب آقای مهندس میر سعید در مورد گزارش رصد افتخار آفرین هلال رجب 1423

-          بلیط دومین پروازی که در سال 1365 با هواپیما داشتم و از شیراز به تهران اومدم (اولین پروازم با هواپیمای C130 بود که در حالت بیهوشی از کرمانشاه به شیراز بردنم)

-          بلیط هوایی اصفهان – دمشق (1380) برای سفر هوایی به عراق و زیارت عتبات

-          چند دفترچه کوچیک که خاطراتی از سالهای دهه شصت رو در اون یادداشت کردم

-          عکسهایی از دوستان شهیدم

هر از گاهی به این گنجینه نگاهی میندازم و در حسرت گذشته ها میسوزم.....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩۱

مشاهده ی مسابقات ورزشی پارا المپیک یه انرژی ویژه ای به آدم میده ؛ اینکه میبنی افرادی با داشتن برخی محدودیتهای جسمی ، چگونه برای رسیدن به قله های افتخار تلاش میکنند و حماسه می آفرینند. فرقی نمیکنه اینها از چه نژاد و چه ملیتی باشند. وقتی این ورزشکاران رو میبینم ، امیدم به آینده بیشتر و بیشتر میشه و متوجه میشم هیچ چیزی نمیتونه مانع رشد و تعالی انسان بشه. وقتی اراده و تلاش در کنار آموزه ها و روشهای صحیح قرار بگیره اون موقع میشه کاری کرد کارستان.....

مثل تمامی سریالهای کره ای که قبلا" پخش شده ، اینبار هم از میانه ی سریال افسانه ی دونگ ئی علاقمند تماشای این سریال شدم. جالبه که هنرپیشه های این چند سریال ، دارن مرتب در نقشهای مختلف نقش آفرینی میکنند. تا بیایم با یکی از این نقشها خو بگیریم ، سریال بعدی اومده و نقشی جدید. کاش یکی پیدا میشد و تاریخ کهن سرزمین خودمون رو ( که داستانهای متعددی از این تاریخ در کتابهای مختلف وجود داره ) رو در قالب سریالهای تاریخی و جذاب به تصویر میکشید. در سایت شبکه 3 صدا و سیما تمام ماجرای دونگ ئی در یه پاراگراف کوچک خلاصه شده. احتمالا" در تاریخ کره هم چیزی بیشتر از این از دونگ ئی نوشته نشده اما کارگردان کره ای با این یه پاراگراف ، یه سریال 80-70 قسمتی ساخته!!! میشه یکی جواب بده که ما در مقابل ، وقتی برای داستان رستم و سهراب ، کتاب و تشریحی به عظمت و بلندای شاهنامه داریم و یا در موضوعات عاشقانه ای مثل لیلی و مجنون ، خسرو و شیرین ، شیرین و فرهاد ، بیژن و منیژه و ..... دیوانها و اشعار تاریخی طویل در تاریخ کشورمون وجود داره ، چرا دست بکار بتصویر کشیدن این تاریخ نمیشیم؟؟؟؟؟؟؟

قبلا" همه ی راهها به رم ختم میشد اما الان چند روز است که همه ی راهها به طالقان میرسه!! دیروز در برنامه ی آشپزی شبکه 3 ( بهونه ) پخت یه غذای محلی طالقان بنام پنیر ویچ که همراه با والک پلو مصرف میشه ، آموزش داده شد. بنا شده این غذا رو در منزل درست کنیم و اگر باب طبع همه بود به فهرست برنامه ی غذایی اضافه بشه. پنیر ویچ مخلوطی از پنیر ، شوید و تخم مرغ است که در کره تفت داده میشه. طرز تهیه بریونی اصفهان رو هم یاد گرفتم که البته خیلی چرب و چیلیه. شاید یه روز مصمم بشیم این غذا رو توی خونه درست کنیم.

زیاده عرضی نیست جز دوری شما که آن هم انشاءالله به زودی زود به پایان رسیده و چشمانمان به جمال نورانی شما منور میشود ( این جمله ، جمله ی معروف نامه های سابق بود که دست نویس میشد و برای احوال پرسی خانوادگی و دوستانه ، از شهری به شهر دیگه میرفت. اما این روزها با وجود ایمیل و SMS کی دیگه دست به قلم میشه و نامه مینویسه؟؟!!)

جدی جدی ، کاش میشد دوباره یه نامه ی دست نویس از یه دوست دریافت میکردم.....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩۱

وسعت ایران زمین و تنوع اقلیمش اونقدر زیاده که عمری لازمه تا بلکه بشه به گوشه گوشه ی این خاک پر گهر و این سرزمین آریایی سر زد و از دیدن این همه تنوع محیطی لذت برد. یکی از مناطقی که خیلی در وصفش شنیدم و عکسهایی از مناظرش رو دیدم ، منطقه ی طالقان است. از همین الان میخوام عزمم رو جزم کنم تا انشاءالله اگه عمری باشه در بهار و یا تابستون سال آینده به این منطقه برم م و یکی دو روزی رو در محیط بکر طالقان سپری کنم. شاید هم بشه برای کوهنوردی و کوهپیمایی از طالقان تا تنکابن برنامه ریزی کنیم..... این برنامه میتونه اونقدر رویایی باشه که از همین الان براش لحظه شماری میکنم. موقعیتهای خوبی در تهران و طالقان و شمال داریم و همینطور دوستان فراوانی که میشه با کمک اونها یه برنامه ی تر و تمیز رو اجراء کرد.

کمی کسالت باعث شده خیلی سرحال و روپا نباشم. مشکل سرفه های شدیدی که درست از آغاز ماه رمضان سراغم اومده هم هنوز حل نشده و هر روز حداقل یه بار دوباره شدت میگیره. شاید به همین خاطر است که چند شبه دارم خواب درگذشتگان رو میبینم!!! دیشب هم برای سومین شب متوالی همین خوابها رو دیدم البته با رویکردی مهربانانه تر!!

خلاصه اگه یه دفعه دیدید از ما خبری نیست ، نگران نباشید و فقط حلالمون کنید......

دامن تدبیر را دادم زکف

رشته ی تقدیر در پای من است
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱

دو شب پشت سر هم است که خواب یکی از بستگان تازه درگذشته رو میبینم که بی هیچ حرفی فقط به من نگاه میکنه....

بخت از دهان دوست نشانم نمی دهد

دولت خبر ز راز نهانم نمی دهد

از بهر بوسه ای ز لبش ، جان همی دهم

اینم همی ستاند و ، آنم نمی دهد

مردم در این فراق و در آن پرده راه نیست

یا هست و پرده دار ، نشانم نمی دهد

زلفش کشید باد صبا ، چرخ سفله بین

کان جا مجال بادوزانم نمی دهد

چندان که بر کنار چو پرگار می شدم

دوران چو نقطه ره به میانم نمی دهد

شکّر به صبر دست دهد عاقبت ، ولی

بدعهدی زمانه زمانم نمی دهد

گفتم روم به خواب و ببینم جمال دوست

حافظ ز آه و ناله امانم نمی دهد
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٠ شهریور ۱۳٩۱

پس از مسافرتی چند روزه به شمال کشور ، چهاشنبه شب به خونه برگشتیم. روزهای خوبی رو در کنار خانواده و بستگان گذروندم و آماده شدم تا دوباره کار و فعالیت رو از سر بگیرم.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢ شهریور ۱۳٩۱

با سلام

ممکنه چند روزی دسترسی محدودی به اینترنت داشته باشم و نتونم به موقع در خدمت میهمانان این کلبه ی درویشی باشم. اگه پیامی مرقوم فرمودین و پاسخش دیر شد پیشاپیش عذرخواهی میکنم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢ شهریور ۱۳٩۱

زمانی که در ستاد استهلال منتظر اعلام عید فطر بودیم ، خانمی تماس گرفت و با داد و فریاد اظهار میکرد که چرا فردا رو عید اعلام نمی کنید؟ به ایشون توضیح داده شد گزارشها ارسال شده و همه منتظر هستیم. باز با داد و فریاد گفتند : رصد لازم نداره. ماه شعبان 30 روز بوده بنابراین ماه رمضان قطعا" باید 29 روز باشه و من منتظر شما نمیمونم و فردا به هیچ وجه روزه نمیگیرم.

شاید باور مردم بر این باشه که ماههای قمری باید یک در میان 29 روز و 30 روز باشند اما در واقع چنین قاعده ای وجود نداره. محاسبات نجومی نشون میده که میشه تا سه ماه قمری پشت سر هم 29 روز و تا چهار ماه قمری پشت سر هم 30 روز باشه. البته 3 ماه 29 روز و 4 ماه 30 روز پشت سر هم ، خیلی نادر و استثناء است اما موارد زیادی رو میشه اشاره کرد که 2 ماه پشت سر هم 29 روز باشه و سه ماه پشت سر هم 30 روز.

بعنوان مثال ماههای محرم و صفر 1434 ، ذیقعده و ذیحجه 1434 ، صفر و ربیع الاول 1435 ، ربیع الاول و ربیع الثانی 1436 ، جمادی الثانیه و رجب 1437 ماههای 29 روز پشت سر هم ، و ماههای جمادی الاولی و جمادی الثانیه و رجب 1434 ، صفر و ربیع الاول و ربیع الثانی 1438 ماههای 30 روز پشت سر هم هستند. در اوایل سال 1439 قمری ( بیش از 5 سال دیگر ) چهار ماه صفر ، ربیع الاول ، ربیع الثانی و جمادی الاولی پشت سر هم  30 روز هستند

اما گروهی نیز هستند که با استناد به روایات معتقدند که ماه رمضان همیشه باید 30 روز باشد. در این رابطه توجه این افراد را به فرمایشات حضرت آیت الله حسن زاده آملی جلب میکنم :

یکى از نظریات شیخ صدوق مربوط به تعداد روزهاى ماه رمضان است. ایشان در کتاب من لا یحضره الفقیه بعد از نقل روایاتى مى فرماید: لذا شهر مبارک رمضان براى همیشه سى روز است.

در حالى که روایات دیگرى هم داریم، از خاصه و در جوامع روایى عامه که بعضى از صحابه پیغمبر فرمودند: ما در زمان رسول الله، ماههاى 29 روزى بیش از ماههاى 30 روزى روزه گرفتیم. آن وقت جناب صدوق چند روایت نقل مى کند که حضرت شیخ الطایفه طوسى در تهذیب و استبصار نظر ایشان را رد مى کند. ما فرمایشات هر دو را در درس هفتاد و پنجم کتاب «دروس معرفة الوقت و القبلة» آورده ایم.

اینکه شیخ صدوق (ره) فرموده همیشه ماه رمضان 30 روز است و روایاتى نیز تأیید آن آورده. اشاره به یک نکته علمى دارد که متأسفانه حضرت شیخ طوسى هم در تهذیب و استبصار این را نیاورده است و بدان اشاراتى نفرموده است.

جناب استاد ما مرحوم علامه شعرانى فرمودند که این روایات درست است، اما باید بین هلال و ماه اصطلاحى نجومى و هلال و ماه واقعى سماوى تمیز داده شود، این روایات ناظر به ماه نجومى است نه هلال سماوى، چون کسانى که اهل فن مى باشند و در علم هیئت، ریاضیات، نجوم و زیجات واردند، مى دانند که رسم زیجات و ترتیب جداول آنها این طور است: محرم، صفر، ربیع الاول، ربیع الثانى، همینطور تا آخر، ماههاى فرد، تمام است (30 روز) و ماههاى زوج، ناقص است (29 روز) و این ترتیب مربوط به هلال خارجى‏ نیست بلکه مربوط به یک روش و نظام ریاضى و محاسبه اى است که باید ماهها را در جداول ازیاج تنظیم کنند، بعد مستخرج در وقت استخراج، از این تنظیم شده (تعدیلات) را که در علم هیئت و زیجات، بحثش هست، و کسور، کبیسه و ... را حساب مى کند، بعد از اینها منتقل مى شود به هلال خارجى.

پس ماه زیج مقدمه اى است براى یافتن هلال خارج نه اینکه خودش ملاک باشد. اصطلاح زیج را غربیها لاتابل و در زبان عربى جدول گویند. این که مرحوم شهید اول در کتاب صوم لمعه فرمود: «لا اعتبار بالجدول»، جدول یعنى زیج، یعنى زیج را اعتبار نکنید، مراد این نیست که اعتبارى به علم ریاضى و هیئت نباید داشت. بلکه منظورشان این است که چون ترتیب ماههاى زیج اینطورى است که همیشه محرم، سى روز و صفر 29 روز و ... یعنى همیشه فرد تمام و زوج ناقص است و جدول روى فرمول خاصى پیاده شده است، نباید آن را براى تعداد روزهاى ماه ملاک قرار داد، بلکه باید از آن ملاک، ماه خارج را استخراج کرد، بعضى در بیان این کلام شهید نوشته اند: جدول یعنى تقویمهایى که استخراج مى شود و به اینها اعتبارى نیست. این حضرات کلام شهید را درک نکرده اند.

جناب شهید اول خیلى حساب شده نوشته. چون زیج را به زبان عربى مى گویند : «جدول» و چون ترتیب زیجات به حرکت وسطى، به قاعده فرمول استخراجى تنظیم شده که ماههاى فرد 30 و ماههاى زوج 29 روز و ناقص است، شهید فرموده: «لا اعتبار بالجدول»، نکته اش این است. ما بحمدالله چند تا زیج اینجا حاضر داریم، که اگر باز کنیم مى بینید که محرم 30 روز، صفر 29 روز، و ...، ربیع الاول، ربیع الثانى، جمادى الاول، جمادى الثانى، رجب، شعبان، رمضان، و چون رمضان در فردهاست، همیشه تا قیام قیامت در زیجات 30 روز است، زیرا از ماههاى مفرد است و این مطلب را در حضور جناب امام صادق (ع) که عنوان کردند و گفتند: آقا مبناى جداول طورى هست که ماه رمضان همیشه 30 روز و تمام است، امام از این عمل اعنى نظم و ترتیب ماهها در جداول زیجات خوشش آمده که چه خوب شده که ماه رمضان 30 روز است و اسم نقص بر سر آن نیامده است. آن آقاى راوى که عادل و با تقوى و صادق هم بود و آنجا نشسته بود، متوجه حرف و تمایز این دو نشده و آمد بیرون و گفته که بله امام امضا کرده که ماه رمضان تا قیامت سى روز است.

حضرت علامه شعرانى مى فرمود: این روایاتى را که جناب شیخ صدوق در من لا یحضره الفقیه آورده، روى مبنا و برداشت آن روات عزیزى است که درست حرف امام را متوجه نشده اند و حضرت شیخ طوسى هم از این جنبه ریاضى وارد نشده و این را بیان نفرموده است. فقط فرموده که: ان هذه الاخبار لا یجوز العمل بها من وجوه منها ... منها ... و در این وجوهى که ذکر کرده در این نکته ریاضى وارد نشده اند، ما این فرمایشات را دسته بندى و تنقیح و تحریر شده در درس 75 کتاب «دروس معرفة الوقت و القبله» آورده ایم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳٩۱

امسال در جلسه ی ستاد استهلال که در ماه شعبان و برای بررسی وضعیت رویت پذیری هلالهای رمضان و شوال تشکیل شده بود پیشنهادی را مطرح کردم که خوشبختانه در پایان ماه رمضان و عید فطر نتیجه ی مثبت آن آشکار شد.


ادامه مطلب ...آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ