خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٢

امروز از طریق وبلاگ یکی از دوستان نجومی متوجه شدم دوست ارجمندم جناب آقای پوریا ناظمی مطلبی در مورد رویت هلال ماه نوشته ( با عنوان رویت هلال ماه شرعی ، بازی در زمین دیگران ) و به بهانه برخی موضوعاتی که در پایان ماه رمضان امسال پیش اومد به واکاوی این موضوع پرداخته است.

وقتی نوشته های آقای ناظمی رو خوندم متوجه شدم ایشون با دقت و زیبایی هر چه تمامتر این موضوع با تحلیل و علت بروز این مشکلات رو تشریح کرده. قلم پوریای عزیز همیشه خوش بیان و خوش نگار بوده و تسلط ایشون به موضوعات نجومی و نیز واقع بینی و دقت نظرش در مسائل اجتماعی باعث شده که این نوشته و اظهار نظر ، بسیار دقیق و دلنشین باشه.

همه ی دوستان گرامی رو به خوندن این مطلب دعوت میکنم.

http://pourianazemi.com/

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٢

با آغاز بکار دولت یازدهم و شروع بکار وزرای جدید ، رفته رفته پرده از روی شرایط اداره کشور در دولتهای نهم و دهم و نیز وضعیت واقعی و کنونی اقتصاد ایران برداشته میشه و مردم بیشتر میفهمند در این 8 سال چه بر ایران و ایرانی گذشته.

تا بحال اگر کسی حرف میزد ، انواع و اقسام اتهامها و تهمتها در انتظارش بود و وابستگیش به انواع جریانات ، مسلم. اما حال زمان عوض شده. جالب اینه که انتشار برخی از واقعیتهای این 8 ساله ، نه از زبان افراد جدید و یا مخالفین دو دولت قبلی ، بلکه توسط برخی از عناصر اصلی دولتهای نهم و دهم داره مطرح میشه. برای نمونه میشه به مصاحبه اخیر اولین وزیر نفت در دولت نهم اشاره کرد که سایت تابناک قسمتهایی از اون رو منتشر کرده. بارها و بارها امام راحل و مقام معظم رهبری بر لزوم سپردن امور به افراد متدین متخصص تاکید داشتند اما دریغ.....

اخبار جدید داره نشون میده که در برخی موارد ، برخی توهمات بعنوان آمارهای دقیق به مردم تحویل داده شده تا دل مردم خوش باشه که کجا هستند..... شاید برخی دولتمردان سابق تصور میکردند میتونند بعد از پایان دوره ی 8 ساله با اجرای مدل پوتین – مدودوف دوباره بر صندلی قدرت تکیه بزنند و با همون دست فرمان قبلی کشورداری کنند. خدا رو صد هزار مرتبه شکر که این آرزوی وحشتناک ، خواب و خیالی بیش نبود و اجازه داده نشد کشور رو به سراشیبی سقوط هدایت کنند.

دولت یازدهم تازه شروع بکار کرده. تا بحال بیشتر شاهد موضع گیریهای سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی این دولت در حرف و سخنرانی بودیم. بی پرده باید گفت که در مقام حرف و موضع گیری ، بسیاری از مطالب مطرح شده ( بخصوص بیانات رئیس جمهور محترم ) منطقی ، مستدل و آرزو و خواسته ی ایرانیان است. مواضع رئیس جمهور در تودیع و معرافه وزرای امورخارجه و کشور واقعا" ستودنی است. البته باید دید تا چه اندازه در مقام عمل ، به این حرفها و سخنرانیها پایبند هستند ؛ انشاءالله که باشند و همه ی ما به عنوان فرزندان ایران و این آب و خاک ، دولت محترم رو یاری خواهیم کرد تا سیاستهای اعلام شده رو اجراء کنه.

در ماه شهریور تراکم برنامه هایی که باید انجام بدم خیلی خیلی زیاد خواهد شد. ترکیبی از کارهای فنی اداری ، کوهنوردیهای سنگین و چند روزه ، رفتن به تعطیلات و استراحت ، پرداختن به موضوعات رویت هلال و رصد، پیگیری وضعیت تحصیلی تمام اعضای خانواده ( توی خونه ی ما همه دارن میخونند! ) ، دیدار با مادر و خواهران و برادرانم و کلی کارهای ریز و درشت دیگه باید در شهریور ماه انجام بشه. هماهنگ کردن این کارها با هم قدری دشوار شده اما تمام تلاشم رو دارم انجام میدم تا به همه ی اینها برسم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٢

بررسی صلاحیت هیات وزیران در مجلس شورای اسلامی به پایان رسید و 15 وزیر از 18 وزیر معرفی شده توسط ریاست محترم جمهور تونستند رأی اعتماد نمایندگان مجلس رو کسب کنند. در این رابطه نکات زیر برام جالب بود :

وزیر آموزش و پرورش برای انتخاب شدن فقط 1 رأی کم آورد. اینجا نقش اون 9 نفری که رأی ممتنع دادند اهمیت پیدا کرد. اگه یک نفر از اونها رأی مثبت داده بود ، امشب هیات دولت 16 وزیر میداشت. راستش یه خورده از کسانی که رأی ممتنع میدن ناراحت و عصبانی میشم. اینکه کسی بعد از این همه بحث و گفتگو و مشورت نمیتونه رأی مثبت و یا منفی بده خیلی برام عجیبه. خیلی وقتا این تردید و دودلیها آفت بزرگی برای پیشرفت کشور میشه.

با دفاع جانانه و محکمی که رئیس جمهور پیش از رأی گیری از آقایان زنگنه و آخوندی کرد ، هر دو نفر تونستند رأی اعتماد بگیرند البته با آرایی نه چندان قاطع. ولی خوب ؛ مهم اینه که حالا وزیر شدند.

9 نماینده زن حاضر در مجلس در تمام این چهار روز لام تا کام حرف نزدند!! نمیدونم این بزرگواران اصلا" برا چی نماینده شدند ؛ وقتی که بود و نبودشون خیلی فرقی نداره و مشارکتی در بحثها ندارند. تازه اینها طی روزهای قبل گفته بودند چرا آقای روحانی در کابینه از خانمها استفاده نکرده؟! استفاده کنه مثل شما تمام جلسات هیات وزیران رو در سکوت دنبال کنند؟؟؟

در مورد وزیر ورزش و جوانان دو نماینده ی کردستان بعنوان مخالف صحبت کردند اما معلوم بود که بخاطر غیر مرتبط بودن مدرک تحصیلی و سوابق کاری وزیر پیشنهاد شده با ماموریت وزارت ورزش و جوانان ، شانس کمی برای گرفتن رأی اعتماد داشت و در عمل هم همین اتفاق افتاد و ضعیفترین رأی پس از وزیر علوم تحقیقات و فناوری متعلق به این وزیر بود.

وزیر اقتصاد که از دولت شهید رجایی تا اوایل دولت نهم در سمتهای مختلف اقتصادی حاضر بوده ، بالاترین رأی مثبت نمایندگان رو به خودش اختصاص داد و نفر بعدی هم وزیر نیرو بود که در رتبه دوم قرار گرفت.

سخنان نماینده ی ارومیه ( آقای قاضی پور ) که با لهجه غلیظ ترکی و به زبان فارسی ایراد میشد جالب بود. ایشون اونقدر قشنگ و زیبا از لزوم جاری شدن آب در زاینده رود ، رسیدگی به کشاورزان جنوب شرقی اصفهان و احیای باتلاق گاو خونی حرف زد و دفاع کرد که فکر کنم خود نمایندگان اصفهان هم تا بحال اینکار رو به این قشنگی انجام نداده اند. البته ایشون در مورد دریاچه ارومیه ، دریاچه هامون ، دریاچه های استان فارس و کردستان هم صحبت کرد که بخاطر مشکلاتی در مدیریت آبهای روان کشور در معرض خشکی و نابودی هستند. گلی به جمال آقای قاضی پور که نمایندگی ملت رو انجام داد و نه فقط نمایندگی شهر خودش. یاشاسین آذربایجان ، یاشاسین ارومیه

مزاح و شوخیهای ظریف رئیس محترم مجلس نشون داد که در پشت اون قیافه ی جدی و لحن سرد ، هنرمندیهای کلامی هم هست. ایشون خیلی خوب و جالب جلسات این چهار روز رو مدیریت کردند.

برخی نمایندگان بودند که در بی تقوایی گوی سبقت رو از خیلیها ربودند و به اسم حمایت از حقوق ملت ، ادعاهای اثبات نشده و بعضا" غیر واقعی رو از پشت تریبون مجلس بیان کردند. خدا از سر تقصیرات همه ی ما بگذره که بعضی وقتا به اسم دین و دیانت چه ها که نمیکنیم.

برخی از نمایندگان هم در کمال ادب و احترام به نمایندگی از مردم ، به نقد منصفانه ی وزرای پیشنهادی و برنامه های اونها پرداختند. با گوش دادن به مذاکرات مجلس میشد خیلی خوب تشخیص داد که کی درد مردم داره و کی دنبال منافع و مصالح جناجی و گروهی خودشه.

به هر حال لازمه از نمایندگان محترم مجلس تشکر کرد که زحمت خودشون رو کشیدند. برای آقای روحانی و وزرای انتخاب شده هم آرزوی موفقیت میکنم. زمان کار فرا رسیده و همه باید آستینها رو بالا بزنیم. بسم الله.... یا علی مدد
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٢

گفت به مجنون شبی ناصح فرزانه ای

من به شگفتم چرا با همه بیگانه ای

چون تو ندیدم کسی عاشق و دلباخته

سوخته دل تر ز هر شمع شبستانه ای

گر به حقیقت تویی عاشق لیلا ، چرا

دور ز معشوق خود در پی افسانه ای؟

چیست تو را حاصل از ساکن صحرا شدن؟

عشق کجا میشود قسمت دیوانه ای؟

پند مرا گوش کن ، ورنه به غربت شبی

جان ز تنت پر زند گوشه ی ویرانه ای

گفت به عاقل چنین عاشق مجنون صفت

عقل کجا میبرد راه به میخانه ای..؟!!

عقل و خرد را اگر از سر خود رانده ام

شور جنونم کِشد سوی حرم خانه ای

در دل هر ذره ای جنبش عشقی بوَد

هست حکایت همین ، شمعی و پروانه ای

در دل صحرا چنین چهره ی لیلای خود

نقش زدم چون مَهی ، جلوه ی جانانه ای

پرده ی شب پیش من گشت چو گیسوی او

بر سر زلفش زدم تا به سحر شانه ای

جای دو چشمش زدم کوکبه ی روشنی

جای لبش میزدم بوسه به پیمانه ای

من که به صحرا چنین همدم لیلا شدم

نیست دگر حاجتم خانه و کاشانه ای

حسرت لیلا اگر بر دل خود میکشم

یافتم از درد او گوهر دُردانه ای

من ز مناجات خویش از دل پر سوز خویش

یافته ام عاقبت همّت مردانه ای

در دل شبهای تار ، خالق لیلا به من

داده به هر سجده ام باده ی مستانه ای

دیده ی دل باز کن تا که ببینی به آن

داده به مجنون خدا شوکت شاهانه ای

گر که خدا لطف خود شامل زرین کند

نیست یقین بعد از این ساکن غمخانه ای

تا نبوَد شور عشق در خور شرح و بیان

بِه که چو مجنون شدن ، بی سر و سامانه ای

شعد از : آرش زرین
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩٢

با اتمام ماه مبارک رمضان و فرا رسیدن عید سعید فطر ، چند روزی وقتم صرف مسائل مربوط به این موضوع شد و تلاش کردم با صبر و حوصله پاسخگوی پرسشهای مطرح شده باشم. برخی پرسش و پاسخها علنی بود و چندین مکاتبه خصوصی هم داشتم.

پس از مدتها ، دوباره دارم با حضور در مناطق مختلف شهرداری ، با همکارانم در حوزه امورمالی گفتگو و تبادل نظر میکنم. جالبترین چیزی که در این گفتگوها میبینم اینه که همکارانم از اینکه یه مدیر عالی رتبه شهرداری وقت گذاشته تا با اونها صحبت کنه خیلی احساس خوشایندی پیدا میکنند. خودم میدونستم این حس و حال در اونها بوجود میاد. حتی شنیدن حرفهای همکارانی که احساس میکنند سالها کسی اونها رو ندیده و کارشون به حساب نیومده ، انرژی زیادی به اونها میده چه برسه به اینکه ازشون خواسته بشه در امر مدیریت کردن حوزه امورمالی مشارکت داشته باشند و اطمینان پیدا کنند به نظراتشون بهاء داده میشه و فضا و میدون برای رشد و ارتقاء اداری اونها باز میشه. بخشی از تحولی که انتظار دارم در مجموعه امورمالی شهرداری بوجود بیاد ، به دست همین افراد اجراء خواهد شد. مشارکت جمعی ، تضمیمنی برای اجرای صحیح و با قدرت برنامه ها است.

موضوع کنکور و انتخاب رشته فرزندم ، حسابی درگیرمون کرده و باعث شده تقریبا" تمامی فعالیتهای دیگرم رو به حال تعلیق دربیارم. خوشبختانه بلاخره امروز اینکار به یه سرانجامی رسید و موقتا" خیالمون راحت شد تا رسیدن به زمان عبور از خوان بعدی.

حالا دیگه قدری آسوده خاطر شدم و میتونم امروز برم کوه تا بعد از 10 روز ، قدری کوهپیمایی کنم و خنکای این روزهای اصفهان ، خستگی رو از تنم بیرون کنه.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٢

بسم الله الرحمن الرحیم

از آنجا که تنی چند از کارشناسان زبده و رصدگران با تجربه در بعد از ظهر روز چهارشنبه 29 رمضان المبارک رویت هلال شوال در روشنایی روز را اعلام نموده بودند و علیرغم وجود این گزارشها ، حجت شرعی لازم برای اعلام اول ماه و عید فطر فراهم نگردید و این موضوع پرسشهایی را در ذهن مردم شریف و نیز رصدگران محترم بوجود آورده است ، توضیحات مختصری جهت استحضار بعرض میرسد.

همانگونه که بارها عرض شده است موضوع رویت هلال دارای دو وجه نجومی و شرعی است که هر یک از این دو ، حوزه ی تخصصی خاص خود را دارد. معمولا" در امر رویت هلال ، ابتدا کار در بخش نجومی آن و توسط کارشناسان ، منجمان و رصدگران آغاز میشود. با خاتمه یافتن رصد و بدست آمدن نتایج و تحلیلها ، وظیفه و ماموریت این بخش از رویت هلال به پایان میرسد و پس از آن نوبت به بخش فقهی و شرعی خواهد رسید تا با مقایسه نتایج حاصل از رصد با ضوابط شرعی ، بتوان در مورد ورود و یا عدم ورود به ماه قمری جدید اظهار نظر نمود. توجه به این نکته لازم است که حرف آخر را در این زمینه ، احکام شرعی میزند و نه قواعد نجومی. دلیل هم آن است که اصولا" ما رویت هلال انجام میدهیم تا بتوانیم برخی فرائض دینی نظیر روزه ماه رمضان ، عید فطر ، حج و دیگر  فرائض و شعائر دینی را در زمان خود به انجام برسانیم. بنابراین لازم است که برای انجام این اعمال مذهبی ، ببینیم شرع مقدس چه حکمی و چه روشی را برای اثبات اول ماه و واجب شدن زمان تکالیف مقرر داشته است.

نکته مهم دیگری که در این رابطه وجود دارد این است که ممکن است در برخی موارد ، نتیجه کار رصدگران منجر به رویت هلال بشود لکن نحوه و چگونگی رویت بگونه ای باشد که رویت انجام شده ، حجت شرعی لازم برای ورود به ماه قمری جدید را فراهم نکند. به عنوان مثال فرض کنید گروهی از رصدگران موفق شوند هلال ماه را فقط با استفاده از ابزار ( دوربین دوچشمی و یا تلسکوپ ) رویت نمایند. این رصد از نظر نجومی کاملا" صحیح بوده و خدشه ای بر آن وارد نیست اما چنانچه بر اساس نظر فقهی مراجع عظام ، اثبات اول ماه تنها در صورت رویت شدن هلال با چشم عادی صورت پذیرد ، آنگاه آن رویت با ابزار نمیتواند حجت شرعی لازم برای آغاز ماه قمری را فراهم آورد. و یا در مثالی دیگر ، چنانچه رصدگران موفق شوند با استفاده از دوربینهای پیشرفته ی امروزی و نرم افزارهای پردازش تصویر از آسمان عکس بگیرند و هلال ماه را در عکس آشکار کنند اما موفق نشوند با چشم عادی و یا ابزار رصدی هلال را رویت نمایند. این فعالیت هر چند از نظر نجومی و فنی قابل قبول و صحیح است اما از نظر شرعی ، دیدن هلال یک حکم دارد و دیدن عکس هلال حکمی جداگانه.

موضوع و پرسش دیگری که برای رصدگران محترم پیش آمده آن است که گویا کارشناسان حاضر در ستاد استهلال ، گزارشهای رصدی رصدگران محترم و بخصوص گزارش دیگر کارشناسان محترم ستاد استهلال را که در بعد از ظهر چهارشنبه 29 رمضان زحمت فراوانی برای رویت هلال در روز کشیده و دشواریهای این رصد پیچیده را متحمل شده اند ، نپذیرفته و آن را رد کرده اند. صادقانه و خالصانه باید عرض کنم که این برداشت به هیچ عوان صحت نداشته و چنین موضوعی رخ نداده است. با اینکه تا پیش از فرا رسیدن روز رویت هلال شوال ، نظر بنده و جناب موحد نژاد بر این استوار بود که هلال شوال در بعد از ظهر 29 رمضان در ایران رویت نخواهد شد ، لکن در بررسی گزارشهای دریافت شده ، بدلیل حضور تنی چند از زبده ترین رصدگران هلال در جمع کسانی که اعلام رویت نموده اند ، نظر شخصی خود را کنار گذاشته و در گزارشی نیز که به محضر مقام معظم رهبری تقدیم داشتیم ، مقدمه ای را ذکر کردیم که توجه به آن نشان میدهد به هیچ عنوان نظر منفی به این گزارشها نداشتیم ، بلکه حتی این مقدمه را بگونه ای تنظیم کردیم که جنبه های مثبت این گزارشها بیشتر به چشم آید. عین متن مقدمه ی مذکور بشرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب به استحضار میرساند :

معیارهای رویت پذیری هلال بر اساس مطالعه نتیجه رصدهای گذشته بدست آمده است. بدیهی است هر چه تعداد داده های رصدی بیشتر باشد ، دقت پیش بینی معیارها نیز به همان نسبت افزایش می یابد. رویت هلال در روز ، موضوع نسبتا" جدیدی است که داده های رصدی مهم و ارزشمند آن بسیار اندک است. بنابراین میتوان انتظار داشت که رصد جدیدی انجام شود که در آن ، هلال ماه با مختصات ضعیف تر نسبت به داده های رصدی قبلی ، در روشنایی روز رویت شود.

تا پیش از این ، بهترین رکورد رویت در روز متعلق به آقای محسن شریفی بوده است که در اردیبهشت ماه سال 1385 بدست آمده است. ایشان موفق به رویت هلالی در روشنایی روز شده اند که دارای فاز 0.60% و جدائی زاویه ای حدود 8.5 درجه بوده است. همچنین در زمان رویت شدن هلال ، ارتفاع هلال از افق بیش از 66 درجه بوده و فاصله ی ماه تا زمین نیز نزدیک به 370 هزار کیلومتر بوده است.

در بررسی اولیه رویت هلال شوال در روشنایی روز ، چاره ای جز این نبوده است که مختصات این هلال با رکورد آقای شریفی مقایسه شود و بر این اساس به نظر میرسید احتمال بسیار اندکی برای رویت شدن هلال شوال در بعد از ظهر چهارشنبه 29 رمضان وجود داشته باشد.

هر کسی که این مقدمه را بخواند چنین برداشت میکند که بنا است یک موضوعی که قبلا" غیر ممکن به نظر میرسیده حالا ممکن اعلام شود. پس از این مقدمه مشروح گزارشها به پیوست تقدیم شد. از آنجا که مقادیر حدی بدست آمده در این رصدها ، با داده های رصدی قبلی قابل مقایسه نبود ، در واقع خط کشی در اختیار نداشتیم تا بتوانیم از مقایسه مقادیر بدست آمده با نتایج قبلی ، به دستاوردی برسیم. از سوی دیگر ، افرادی که اعلام رویت کرده بودند اکثرا" شناخته شده و از زبده ترین رصدگران هلال کشور بودند. در نتیجه ، پس از یک بحث و گفتگوی طولانی و چند ساعته با رصدگران ، کارشناسان و مسئولین محترم ستاد ، در نهایت بنده و جناب موحد نژاد بر آن شدیم که هیچ تحلیل و نظری در مورد سه گزارش از چهار گزارش دریافت شده ارائه نکنیم ( گزارش کاشان با سه گزارش دیگر تفاوت داشت ) و در گزارش تقدیمی تنها همان چیزی را بنویسیم که خود رصدگران در تماسهای تلفنی بیان کرده بودند. در اینجا هم برای اینکه حق مطلب ادا شده باشد ، یک توضیح اضافه تر در تایید رصدگران نوشتیم که متن آن چنین بود :

اکثر افرادی که گزارش رویت داده اند بخصوص آقایان ...... از نظر تخصص در رویت هلال ، دقت عمل و صدق گفتار مورد تایید هستند.

در گزارش تقدیمی ما به چند اسم توجه ویژه داشتیم که در اینجا برای اینکه سوء تفاهمی برای دیگر عزیزان پیش نیاد از ذکر آن خودداری میکنم. ملاحظه میشود که کارشناسان حاضر در ستاد استهلال نه تنها گزارشهای اصلی سه گانه را رد نکردند بلکه به نوعی بر آن صحه گذاشتند. تنها نکته ای که ما در مورد رصدگاه دربندسر اضافه کردیم این بود که محاسبات حکایت از آن داشت که در این رصدگاه ، غروب هلال حدود 1 دقیقه زودتر از غروب خورشید روی میداد.

سایر مطالبی که در گزارش تقدیمی نوشته شد عینا" و دقیقا" همان چیزی بود که خود رصدگران گفته بودند. البته نکات ظریفی نیز وجود داشت که بیشتر به جنبه های شرعی مربوط میشد. در این باره نیز گفتگوی مفصلی با مسئولین ستاد داشتیم اما در نهایت مقرر شد در گزارش به این نکات اشاره ای نداشته باشیم تا مقام معظم رهبری هر آنچه را صلاح دانستند و امر فرمودند به مورد اجراء گذارده شود. گزارش که آماده و ارسال شد ، ذهنیت اکثر کسانی که در ستاد بودند چنین بود که تا دقایقی دیگر عید اعلام خواهد شد. حتی خود بنده با مسئولین شهرداری اصفهان تماس گرفتم و چون میدانستم افتتاح یکی از پروژه های مهم و تاریخی اصفهان در روز عید فطر انجام میپذیرد به مقامات محترم شهرداری گفتم که احتمال دارد عید فطر یک روز زودتر اعلام شود و آمادگی این موضوع را داشته باشند.

وقتی مسئولین محترم ستاد از ملاقات با مقام معظم رهبری برگشتند ، متوجه شدیم حضرت آقا دقیقا" در مورد همان ظرایف شرعی که ما در مورد آن صحبت کرده بودیم ، نکاتی را بیان فرموده بودند که خلاصه و نتیجه آن بر این استوار شده بود که از این گزارشها حجت شرعی برای اثبات حلول ماه تامین نمیشود. همانگونه که عرض شد ، این موضوع به معنای رد گزارشها نیست. بنده و دیگر کارشناسان رویت هلال ، از رکوردهای حدی بدست آمده توسط جناب مهندس رستمی ، جناب مهندس میر سعید و آقای عباس احمدیان که در رصد هلال شوال 1434 حاصل شده است ، در بررسیهای آتی رویت هلال در روز استفاده خواهیم کرد و آن را محترم و معتبر میدانیم. اما بین اعتبار نجومی این رصدها با اعتبار شرعی آن تفاوتهایی وجود دارد که عرض شد. در هفته های آتی برخی از موضوعات ویژه در این باب را عرض خواهم نمود.

به هر حال آنچه که مسلم است ، اجر و پاداش معنوی تمامی بزرگوارانی که در این راه زحمت کشیدند و تلاش کردند در این امر مهم مذهبی یاری رسان مقام معظم رهبری باشند نزد خداوند متعال محفوظ است. امیدوارم در این آخرین ساعات باقی مانده از ماه مبارک رمضان همه ی ما مشمول لطف و رحمت و مغفرت واسعه خداوند قرار بگیریم و درک ماه رمضانی دیگر در تقدیر ما نوشته شده باشد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢

فردا 30 رمضان 1434 است. گزارشها نتوانست در مجموع حجت شرعی لازم را تامین کند. التماس دعا

ساعت 22:45
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢

چهار گزارش دریافت شده به همراه گزارش تحلیلی خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شده است. همه منتظر نتیجه هستیم. کار تحلیل این چهار گزارش بسیار سخت و فنی بود.

و افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢

دو گزارش از استانهای یزد و تهران دریافت شده است. کارشناسان در حال تجزیه و تحلیل و مقایسه این دو گزارش با هم و مشورتهای فنی ( صرفا" نجومی و رصدی ) با یکدیگر هستند. بررسی چنین گزارشهایی کار ساده ای نیست و نیازمند دقت فراوان است.

ساعت 18:10 - ستاد استهلال
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢

رصدگران اصفهانی که در استان چهارمحال و بختیاری و در ارتفاع 2839 متری از سطح دریاهای آزاد مستقر شده اند گزارش دادند جرمی را در میدان دید چشمی تلسکوپ دیده اند اما نتوانسته اند به یقین برسند که این جرم هلال ماه بوده است. پس از آن هم دیگر موفق به دیدن آن نشده اند.

هیچ گزارش دیگری به ستاد نرسیده است

ساعت 17:20 – ستاد استهلال
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢

کماکان گزارشی دریافت نشده است. هر چه به غروب نزدیکتر شویم ، اندک احتمال ضعیفی که برخی کارشناسان برای رویت شدن هلال قائل بودند هم از میان خواهد رفت.

ساعت 16:30 – ستاد استهلال
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢

هنوز هیچ گزارشی دریافت نشده است. از مارشینان خبر رسیده که آسمان غبارآلود است.

ساعت 14:50 – ستاد استهلال
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢

شب گذشته به تهران اومدم تا در برنامه گفنگوی ویژه خبری شبکه 2 سما که با موضوع هلال شوال برگزار میشد شرکت کنم. امروز هم از پیش از ظهر به ستاد استهلال اومدم تا گزارشهایی که به ستاد اعلام میشه رو دریافت ، دسته بندی و تحلیل کنیم و گزارش نهایی رو جهت استحضار مقام معظم رهبری بفرستیم. دقایقی قبل نماز ظهر رو به امامت مقام رهبری خوندم و برگشتم ستاد. حس و حال اکثر شرکت کنندگان این نماز که از اقشار مختلف مردم و عمدتا" از جوانان هستند ، حس و حال انتظار است و دیدن این حس ، جذاب و دوست داشتنی.

امیدوارم فرصت ارسال گزارشهای لحظه به لحظه رو داشته باشم. از ساعاتی دیگه ، تمام تلفنهای ستاد مشغول میشه و کار به اوج خودش میرسه. البته به شخصه امیدی به رویت شدن این هلال در زوز ندارم هر چند که تلاش در این زمینه ارزش علمی خاص خودش رو میتونه داشته باشه. جو غبار آلود ، گرمای هوا و ضعیف بودن پارامترها هلال برای رویت در روز ، مهمترین موانع پیش روی رصدگران هستند.

تا گزارش بعد

ساعت 13:53 چهارشنبه 29 رمضان – ستاد استهلال
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٢

خداحافظ جناب احمدی نژاد ؛ خسته نباشید

سلام جناب روحانی ؛ موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

با سپاس به درگاه خداوند حکیم و قدیر و درود بر پیامبر گرامی و خاندان مکرمش، آغاز دور تازه یی از زنجیره ی خدمت و مسئولیت سنگین اجرایی در کشور را، به ملت بزرگ ایران تبریک می گویم و در برابر الطاف کریمانه ی الهی که کمک و هدایتش، عزم و توان و کامیابی در ایجاد حماسه یی دیگر را به این ملت بخشید، جبهه ی خشوع و شکر بر زمین می سایم. ملت ایران مفتخر است که مسیر مردمسالاری اسلامی را در دوره های پی در پی با انگیزه و نشاط، پیموده و این درخت سرسبز و ثمربخش را در هر دوره، سرافرازتر و ریشه دارتر کرده است. در این نوبت نیز ملت ایران، با آگاهی و بصیرت، میدان را با حضور مبارک خود مزین ساخت و به دشمنان که برای دلسرد کردن مردم از هیچ تلاش سیاسی و تبلیغاتی فروگذار نکرده بودند، پاسخی قاطع و پرمعنی داد. مشارکت گسترده مردم و برگزیدن منتخب شایسته یی که آزمون بیش از سه دهه خدمت به نظام جمهوری اسلامی را در کارنامه خود نگاشته و از دوران مبارزات انقلابی تا دهه ها پس از پیروزی انقلاب، از سنگر روحانیت، به مقاومت در برابر دشمنان انقلاب پرداخته است، پیامهایی روشن به همه رسانید؛ پیام وفاداری خدشه ناپذیر به انقلاب؛ پیام اعتماد و امید به نظام جمهوری اسلامی؛ پیام اعتماد به روحانیت شجاع و پیشرو؛ و اعتماد به خدمتگزارانی که با همت و ابتکار خود، بر آنند که بر موفقیتها افزوده و از مشکلات بکاهند.

آنچه ملت ایران هموراه و اکنون، از حضور انتخاباتیِ پرشور و بی تنش به دست آورده است، تنها نقش آفرینی در مدیریت کشور و برگزیدن و برکشیدن خدمتگزارانی تازه نفس برای دوره یی تازه نیست، بلکه فراتر از آن، نشان دادن پختگی و بلوغ سیاسی یی است که اقتدار ملیِ او را با حکمت و عقلانیت در می آمیزد و او را در افکار عمومی جهان، در رتبه ی والایی از عزت و شکوه می نشاند. آنان که خواسته اند با وسوسه های خود، این دریادلیِ ستایش برانگیز را برآشوبند و مرجعیت صندوقهای رأی و چرخه ی قانونی آن را نفی کنند، هر بار به گونه یی، با سنگر استوار عزم ملی روبرو شده اند.

اکنون که رأی قاطع ملت ایران شخصیتی دانشمند، و کار آزموده ی میدانهای گوناگون، و دارای سوابق جهادی متعدد، و مفتخر به حضور در مسئولیتهای دینی و سیاسی را به مدیریت اجرایی کشور، برگزیده است، اینجانب نیز به پیروی از آنان و همراه با تبریک به ایشان، رأی ملت را تنفیذ و جناب حجه الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم و از خداوند متعال توفیقات بزرگ ایشان را در این مسئولیت خطیر و با ارزش مسألت مینمایم. بدیهی است که آن رأی و این تنفیذ تا هنگامی است که ایشان به تعهد در پیمودن صراط مستقیمی که تاکنون در پیش داشته اند یعنی راه آرمانهای نظام اسلامی و دفاع از حقوق ملت و ایستادگی در برابر زورگویان و مستکبران پایبند باشند که به کمک الهی چنین خواهد بود، انشاءالله.

رئیس جمهور محترم را به استعانت از حضرت احدیت و التزام به پرهیزگاری و خشوع و توسل به خداوند قادر متعال و بهره گیری از ظرفیتهای عظیم و دستاوردها و تجارب متراکم کشور توصیه می کنم و هدایت الهی و حمایت همگانی از ایشان را آرزومندم.

والسلام علی جمیع عبدالله الصالحین

سیدعلی خامنه ای

12/مرداد/1392

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٢

خیلی وقتا انتخاب بین دو گزینه ، کار خیلی راحتی است و خوب میتونیم راه رو پیدا کنیم ، سره رو از ناسره تشخیص بدیم و دست بذاریم روی گزینه صحیح. اما بعضی وقتا اینکار به طرز باورنکردنی سخت و دشوار میشه. امروز برای اولین بار در طی حدود یکسال اخیر به چنین نقطه ای رسیدم.

یکی از مهمترین ارکان رشد و تعالی هر سازمانی ، نیروی انسانی است. من کارم رو در حوزه حسابداری و مدیریت مالی از پایین ترین سطوح کاری آغاز کردم و با گذشت حدود 27 سال ، پله های ترقی رو یکی یکی بالا رفتم. الان نسبت به هر مرحله ای از این کار ، شناخت خوبی دارم. میدونم انتظارات و خواسته های رده های پایین تر از بالا دستیها چیه. میدونم که همراهی کردن یه مدیر با همکارانش چقدر میتونه موثر باشه. میدونم که میدان دادن به افراد برای اینکه قابلیتها و استعدادهای خودشون رو نشون بدهند چقدر اهمیت داره و چگونه میتونه باعث شکوفایی بشه.

با علم به همه ی اینها ، هر وقت قدرت و اعتبار و اختیاری دستم بوده ، دیگر همکارانم رو در این سه شریک کردم تا با کمک همدیگه کارها رو پیش ببریم. توی همین یک سال اخیر و علیرغم مخالفت برخیها ، همکآرانم رو در تصمیم گیریها و تصمیم سازیها بیش از پیش مشارکت دادم و در موارد متعددی اونها رو به جلسات مختلف راهی کردم تا بتونند نقش مهمتری در کارها ایفا کنند و در عین حال تجربه بیشتری کسب کنند. خوب میدونم که چنین رویکردی مشکلات خاص خودش رو هم داره و بعضا" ممکنه تنشهایی و یا ریسکهایی به همراه داشته باشه ، اما همیشه خودم  رو در معرض این تنشها و ریسکها قرار دادم تا فرصت پیشرفت رو برای دیگر همکارانم فراهم کنم. البته نمیخوام بگم همش دارم ایثار میکنم و خودم رو فدای رشد و تعالی دیگران کردم. وقتی همکارانم تخصص و تجربه بیشتری پیدا کنند ، بنده هم بهتر میتونم وظایفم رو انجام بدم. این یه ارتباط دو طرف برد است.

حالا که در معرض یه تصمیم گیری جدی و پیچیده قرار گرفتم ، تمام تلاشم رو خواهم کرد تا با همون رویکردی که در بالا گفتم و با تاثرگذاری مثبت روی پارامترهای این تصمیم گیری ، نتیجه ی نهایی رو به بهترین شکل ممکن بدست بیارم. منفعت اینکار متعلق به من نیست و سودی از این بابت به شخص بنده تعلق نمیگیره اما افزایش کیفیت خدمات اداری از یه طرف و جلب رضایت تعدادی از همکارانم از طرف دیگه باعث میشه تمام سعی خودم رو انجام بدم تا از این گذرگاه به بهترین شکل ممکن عبور کنیم ، انشاءالله. و افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٢

التماس دعا گفتنهای امسال حتی قبل از اتمام شبهای قدر آغاز شده! ظاهرا" گرمای بی سابقه هوا ، برای برخی دوستان و آشنایان سخت و غیر قابل تحمل شده و مرتب سراغ هلال شوال رو ازم میگیرند!! هر چی هم میگم بابا ماه قمری اگه 30 روز نباشه فوق فوقش 29 روز میشه نه 21 روز ، فایده ای نداره!!! البته امسال باید مژده ماه رمضان 30 روز رو بدم. هر چند که دوست ارجمندم جناب مهندس رستمی احتمالی رو برای رویت شدن هلال در بعد از ظهر روز 29 رمضان با تلسکوپ و در صورت وجود شرایط ویژه جوی و رصدی مطرح کرده اند اما باور بنده اینه که این امر محقق نخواهد شد و حداقلهای لازم برای اثبات شرعی آغاز ماه شوال بسیار بسیار بسیار بعید است فراهم بشه.

در اینکه ماه در آسمون هست ، در اینکه ساعاتی از مقارنه اش گذشته و در اینکه جدائی زاویه ای ماه و خورشید کم نیست ، تردیدی نداریم اما باز هم شرایط بگونه ای نیست که بشه هلال رو در روز رویت کرد. در سالهای قبل گزارش رصد چنین هلالهایی یا رد شده و یا به دلایلی مورد تردید قرار گرفته  که به عنوان نمونه میشه به دو رصد گروه فسا و رصخانه نیاسر اشاره کرد. از اون موقع به بعد هم هیچ شاهد رصدی و داده ی جدیدی بدست نیومده که بشه به استناد اون ، گزارشهای احتمالی رویت در روز هلال شوال در بعد از ظهر چهارشنبه 29 رمضان رو مورد بررسی و تحلیل قرار داد. گزارشهای آقای استم هم در ایران همیشه با تردید جدی مواجه شده ، برای همین فکر نمیکنم تغییری در تقویم روی بده.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٢

سالهای قبل در ماه رمضان تلاش میکردم زیاد قرآن بخونم و یا حتی الامکان ختم قرآن کنم. اما امسال مصمم شدم کمتر قرآن بخونم ولی عمیقر و با تفکر بیشتر. معمولا" موقع سحر زودتر بیدار میشم تا پس از صرف سحری ، فرصت کافی برای خوندن قرآن داشته باشم.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ٤ امرداد ۱۳٩٢

تیر ماه سال 87 بود که کوهنوردی رو آغاز کردم. در روز دوم مرداد همون سال برای اولین بار در مسیر چنگوله دست به سنگ شدم و 28 مرداد ماه 87 برای اولین بار به قله صفه رفتم. آشنائیم با دوستان کوهنورد در صفه باعث شد تا وقت بیشتری در این ورزش صرف کنم و رفته رفته تجربیاتم رو افزایش بدم. شهریور سال  89 برای اولین بار به یه قله مرتفع ( کرکس ) صعود کردم و در پی اون و در سالهای بعد ، صعود به قلل دماوند ، علم کوه ، سبلان و دالانکوه رو انجام دادم.

علاوه بر کوهنوردی ، طبیعت گردی رو هم از سالهای خیلی دور آغاز کرده بودم و انس و الفتی ویژه با طبیعت داشتم. در بهار سال 1390 مصمم شدم همکاران اداری خودم رو با این ورزش آشنا کنم. آغاز این کار با کوهپیمائیهای سبک در صفه بود و در ادامه ، شهریور ماه سال 90 صعودی به کرکس برگزار کردیم. این صعود در واقع اعلام رسمی آغاز بکار گروه کوهنوردی و سنگنوردی کارکنان شهرداری اصفهان بود.

برای ماندگاری و اطمینان از تداوم فعالیت گروه ، هیات مدیره ی گروه رو با مشارکت تعدادی از مدیران شهرداری تشکیل دادم و از همون موقع تا دیروز ، سرپرستی گروه رو بر عهده داشتم. در طی حدود دو سال فعالیت ، برنامه های متعدد و بسیار متنوعی برگزار کردیم که از هر کدومش دنیا دنیا خاطره به همراه دارم. این فعالیتهای گسترده همیشه مورد حمایت مقامات محترم شهرداری و عنایت همکاران بود. سعی کردم کار رو نظام مند و اصولی پیش ببرم. اینکار اونقدر خوب انجام شد که گروه ما حالا شهره ی کوهنوردان اصفهانی است و هر موقع کوهنوردی رو با کاور شبرنگ دار و کلاه ایمنی میبینند میگن این از گروه کوهنوردی شهرداری است.

در طول این دو سال با همکارانم ، نه تنها ورزش ، بلکه زندگی کردم. این دو سال برام سرشار از خاطرات شیرین و لذتبخش بود. من قبل از اینکه این گروه شکل بگیره خودم اهل کوه و طبیعت بودم و موضوع برام تازگی نداشت. شاید تنها چیزی که به من انرژی زیادی میداد ، رضایت خاطری بود که در چهره ی همکاران و اعضای خانواده ی اونها میدیدم. این رضایت خاطر ، این احساس خوب ، و این شور و اشتیاق موتور محرکه من بود برای اینکه باز هم به پیش برم و ادامه بدم.

اما به هر حال ، هر شروعی یه پایانی داره. هر کاری نیاز به تحول داره و هر ارزشی ، باید برای همه اونقدر ارزش داشته باشه که تلاش کنند تا حفظ بشه و بمونه. سالهای قبل مرکز ادیب رو پایه گذاری کردم و برای تنومند شدن اون نهال نوپا ، حدود 7 سال مدیریت مرکز رو عهده دار بودم اما در زمان مناسب ، سکان اداره مرکز رو به دیگران سپردم تا کار قائم به شخص نباشه. الان هم در گروه کوهنوردی به همین نقطه رسیدم. دیروز مصمم شدم تا از سرپرستی گروه کنار برم.

پیش خودم و خدا ، وجدان راحتی دارم که هر چه از دستم برمیومد برای این گروه انجام دادم و کم نذاشتم. خیلی وقتا دست تنها بودم ولی به تنهایی مسئولیت همه ی کارها رو پذیرفتم تا کار زمین نمونه. به مرور دوستان دیگه ای از اعضای گروه انجام برخی کارها رو عهده دار شدند تا کارم راحتتر بشه. آقایان و خانمها نداف ، لنجان نژادیان ، دره گزنی ، حمید کاظمی ، مسعود کاظمی ، صفدری و صادقی جزو این افراد بودند. در این دو سال همسر و فرزندانم پای بپای من در تمام برنامه ها حضور پیدا کردند و مشوقم بودند. حضور خانوادگی ما باعث شد تا برخی دوستان دیگه هم ، گروه رو محلی مناسب و مطمئن برای حضور خانوادگی ببینند. این رویکرد ، صمیمیت بیشتری بین ما بوجود آورد و شاید به همین خاطر بود که من در این گروه بیشتر زندگی کردم تا اینکه فقط به ورزش بپردازم.

در این دو سال انرژی زیادی صرف کردم. کسانی که با روحیاتم آشنا هستند میدونند که اگه کاری رو تقبل کردم سعی میکنم به بهترین شکل انجامش بدم. در مورد گروه هم همین وضعیت بود و برای موفقیت برنامه ها بسیار تلاش کردم. حالا وقتش رسیده که کمی استراحت کنم و فردی علاقمندتر ، پرتوانتر و خوش فکرتر ادامه کار گروه رو پی بگیره.

حضور در گروه باعث شد تا دوستان زیادی از همکاران پیدا کنم ؛ دوستانی که شاید اگه گروه نبود ، زمینه ی مشترکی برای دوستی ما بوجود نمی اومد. در مواردی ، این دوستی به یه دوستی خانوادگی هم تبدیل شده. خداوند متعال رو بخاطر این لطف و نعمت ، بسیار شاکرم.

لازمه از تمامی دوستان و همکارانی که در این مدت با بنده همکاری کردند صمیمانه تشکر کنم. اگه جایی بخاطر حفظ امنیت جانی اعضای گروه و یا رعایت نظم عمومی ، حرفی زدم یا رفتار تندی داشتم عذر تقصیر میخوام. موفقیت روزافزون همه ی شما رو آرزومندم و امیدوارم همیشه بر قله های افتخار قدم بذارید. یا علی 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٢

ماه رمضان امسال 30 روز خواهد بود. وقتی روز اولش رو روزه گرفتیم ، 30/1 ماه رو روزه دار بودیم. با گرفتن روزه ی روز دوم ، میرسیم به نسبت 15/1. یعنی با یک روز روزه ی اضافه تر ، مخرج کسر 15 واحد تنزل میکنه و از 30 به 15 میرسه. گرفتن روزه ی روز سوم کسر ما رو به 10/1 میرسونه. دفعه ی قبل با یک روز روزه گرفتن ، مخرج کسر 15 واحد افت کرد اما اینبار با همون مدت روزه ، فقط 5 واحد افت مخرج کسر داریم.

این مقایسه ی کسرهای رو ادامه میدیم تا به پایان روز دهم برسیم. با اتمام روزه ی این روز 3/1 از ماه رمضان رو طی کردیم. حالا اگر بخوایم فقط 1 واحد از کسر ما کم بشه ، باید 5 روز دیگه روزه بگیریم تا به نیمه ماه رمضان برسیم و با نسبت 2/1 مواجه بشیم..... اول کار ، یک روز روزه باعث تنزل 15 واحدی مخرج کسر میشد اما حالا برای تنزل یک واحد از مخرج کسر باید 5 روز بگذره.......

خوب ؛ کی چی ؟

وقتی حرکت به سمت خدا رو میخوایم آغاز کنیم ، در قدمهای اولیه حس میکنیم با برداشت هر قدم ، 1000 قدم به خدا نزدیکتر میشیم. این موضوع انگیزه ای رو در ما بوجود میاره که باز هم ادامه بدیم. اما با هر قدم نزدیکتر شدن به خدا ، درک بیشتری از خدا پیدا میکنیم و اون وجود بی نهایت رو دورتر میبینیم و رسیدن بهش رو سختتر. قدمهای بعدی دیگه حس قدم 1000 قدمی رو در ما ایجاد نمیکنه. هنوز همون جمال و کمال رو میبینیم اما یواش یواش متوجه میشیم که رسیدن به مقصود نهایی کار چندان ساده ای نیست.

آروم آروم کارمون به جایی میرسه که به ازای هر قدم ، فقط به اندازه ی همون قدم خودمون رو به خدا نزدیکتر میبینیم و بعد از این مرحله ، وارد فضایی میشیم که حس میکنیم با هر قدم نزدیکتر شدن به خدا ، خدا چند قدم از ما دور میشه..... این دور شدن نه به معنای فاصله گرفتن ، بلکه به معنای درک عمیقتر ما از عظمت اون وجود لایتناهی ، ازلی و ابدی است. وقتی اون عظمت رو میبنیم و سپس به ظرفیت محدود خودمون نگاه میکنیم ، حس میکنیم هر چی بیشتر در این راه سرعت میگیریم ، بیشتر عقب می افتیم......

خوب ؛ در این زمان که چنین حسی به ما دست میده ، چه انگیزه ای برای ادامه ی مسیر باقی میمونه؟

اینجا دیگه با تمام وجودمون عظمت و زیبایی مطلق رو درک و حس میکنیم. اینجا دیگه چیزی جز خدا نه دیده میشه  نه معنا داره. اینجا دیگه همه ی راهها به خدا ختم میشه ؛ از هر طرف که بری فرقی نمیکنه. هر طرف رو که نگاه کنی فقط یک حقیقت رو میبینی. اینجا مرکز دایره ای است که ما ایستاده ایم و از هر طرف که بریم به خدا میرسیم..... شوق رسیدن به حقیقت مطلق اینجا اونقدر شدید است که هیچ چیز و هیچ کس نمیتونه مانع سالک الی الله در طی طریق بشه......

آخرش به مقصود میرسیم؟

وقتی فعل " میرسیم " رو به کار میبری مقصودت ضمیر اول شخص مفرد و یا اول شخص جمع است. در مرحله ی قرب الی الله دیگه من و مایی وجود نداره که بخوایم در مورد رسیدن یا نرسیدنش حرف بزنیم. هر چه هست اوست. قطره تا وقتی به دریا نرسه ، قطره است. وقتی به دریا متصل شد دیگه دریاست و نشانی از قطره ی سابق باقی نمیمونه.....

و بعدش ؟

کسانی که سیر الی الله رو به اتمام میرسونند دوباره برمیگردند بین ما اما دیگه تمام وجود اونها از خدا آکنده شده و هر کاری که انجام بدهند و هر حرفی بزنند ، منشاء خدایی داره...... جسمشون بین مردم هست اما فکر و روحشون رو عظمتی بزرگ پر کرده و دل مشغول معشوقی بی همتا شده اند.....
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ