خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٢

شبکه چهارم سیما ، امشب فیلم مستندی با عنوان "سونامی از نگاه دوربین" پخش کرد که بازگو کننده ی رویدادهای سونامی سال 2004 میلادی در جنوب شرق بود ؛ مستندی هولناک ، هراس انگیز و غم بار.....

حوادث و بلایای طبیعی تماما" عظیم و بشدت هراس آور هستند. طوفان ، رعد و برق های شدید ، سیل ، زلزله ، آتش سوزی ، بهمن ، سرمای شدید و...... اما برای من سونامی یه هیبت و دلهره ی به مراتب بزرگتری داره. با اینکه سرزمین ما تقریبا" در معرض این حادثه قرار نمیگیره اما حتی دیدن فیلمهای این رویداد طبیعی ، که نمادی بسیار بسیار کوچک از قدرت بی انتهای طبیعت و خالق یکتا است ، لرزه به تنم میندازه...... وحشتناکه وقتی میبینی یه ساحل زیبا با دریایی آرام و رویایی ظرف فقط چند ثانیه تبدیل به هیولایی ناآرام میشه که هیچ مانعی رو نمیشناسه و در کشور مثل تایلند ، امواج بلند و قدرتمند خودش رو تا 150 کیلومتر در عمق ساحل گسیل میکنه!!!

دیدن صحنه های مربوط به اجساد انسانها و فرار اونها از موجی که در تعقیبشون است ، اشکم رو سرازیر کرد. مردم پس از این حادثه از مصیبتها و رنجهاشون میگفتند. اما یه نکته در تمام این گفتارها بصورت مشترک به چشم میخورد ؛ اینکه همه این رو نشانه ای از آزمایش بزرگ الهی میدونستند و نجاتشون رو هدیه ای از جانب خداوند ؛ اینکه همه ی اونها در اون لحظات ترس و درد ، بیشتر از هر زمان دیگه ای میل به دعا کردن داشتند..... لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢

امروز بنا داشتم برای عکاسی از طلوع ماه به کوه صفه برم. بعد از مدتها فرصتی دست داد تا در این برنامه در خدمت دوستان گرامی حسین آقای عزیز و همسر گرامی ایشون و آقا مجتبی باشم. یاد سالهای گذشته بخیر....

امروز به یاد اون روزها ، عکسهای یادگاری گرفتم ( البته شاید بشه از محل فروش این عکسها گذران زندگی هم کرد!! چشمکاز خود راضینیشخند). این عکسها رو تقدیم میکنم به این سه بزرگوار محترم که هم قدم شدن با اونها باعث افتخار بنده بوده و هست. جای سایر دوستان هم خالی..... آقای امانی ، آقا پیمان ، آقای عباسی و آقای رفیعی

درخش سبز و آبی خورشید در لحظه ی غروب

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ٢٢ آذر ۱۳٩٢

چهار سال پیش با استفاده از موسیقی آسمانی محمدرضا علیقلی (که ترکیبی از اذان مرحوم مؤذن زاده اردبیلی و موسیقی است ) با عکسهایی که گرفتم ، کلیپی تهیه کردم که جالب و تاثیر گذار شده. همونطور که موسیقی دان تمام سعی خودش رو کرده تا فرازهای اذان و موسقی رو با هم هماهنگ کنه ، من هم به قدر وسع خودم تلاش کردم تا عکسهای رو استفاده کنم تا همخوانی خوبی با این دو داشته باشه. امشب این کلیپ رو با حجم 15 مگا بایت دوباره اینجا قرار میدهم تا استفاده کنید. تمام رویدادهای جهان طبیعت ، ریتمی از موسیقی دارند اما خیلی از ما از درک اون عاجزیم. برخی به غلط ، مطربی رو هنر و موسیقی میخونند و برخی هم برعکس. ریتم و آهنگ رو همه جا میشه دید و یافت. شرطش اینه که گوش دل باز کنیم.....

 آوای زمین
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٢

دیشب در یه مراسم کوچک و ساده و خانوادگی ، هفدهمین سالروز تولد کوچکترین عضو خانواده رو گرامی داشتیم. کادوی امسال هم برای دومین سال پیاپی ، از جنس موسیقیایی بود.

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٢

بحمدالله اخباری که در مورد تحلیل رصدهای هلال صفر 1435 (حداقل برای دو گزارش ) داره منتشر میشه ، مؤید مشاهدات رصدگران است. یک تحلیل دیگه هنوز باقی مونده که منتظر دریافت اون هستم.

تصمیم جدی گرفتم که نسبت به برخی حاشیه های بی ثمر رویت هلال بی تفاوت بشم و وقت و ذهنم رو بر روی اهداف مهم و اصلی متمرکز کنم و به اونها بپردازم. اما خوب ، بعضی وقتا بعضی حرفا بطرز جالبی بامزه و طنز آلود میشه. بگذریم

 چند روز قبل دوستان گروه فسا ( که از این پس باید با عنوان گروه استهلال رصدخانه حرم مطهر سید علاءالدین حسین علیه السلام شیراز از اونها یاد کنیم ) از سر لطف و محبت ، گزارش رصد خودشون رو از طریق نامه الکترونیکی برای بنده هم فرستادند. همون موقع نامه ی زیر رو برای این دوستان فرستادم :

 بسم الله الرحمن الرحیم

 دوستان گرامی و رصدگران پرتلاش آقایان شریفی و اسفندی

 سلام

 با نهایت اشتیاق و افتخار گزارش رصد اخیر شما را دریافت و مطالعه کردم. رصدهای گروه فنی و پر تلاش شما ، برگهای زرینی به دفتر افتخارات رویت هلال ایران افزوده است. در این رصد اخیر هم به واقع شاهکار کرده اید. گرفتن تصاویر خارق العاده از هلال و رویت کردن هلال در زیر حد دانژان ( آن هم در روشنایی روز ) همه و همه حکایت از بزرگی کار شما دارد. به عنوان عضوی کوچک از جامعه رویت هلال ایران ، کسب این موفقیت را به شما تبریک و تهنیت عرض میکنم و امیدوارم در فعالیتهای آتی بیش از پیش موفق باشید.

 نکته ی که به نظرم میرسد باید خدمت شما عرض کنم این است که هر چند رکوردشکنی در زمینه ی سن هلال دارای یک اهمیت تاریخی است اما همانگونه که استحضار دارید ، شرایط این رکوردشکنی در فواصل زمانی نزدیک ممکن است فراهم نشود. اما عرصه ی دیگری وجود دارد که شما گرامیان با توجه به تخصص بالا و کارآزمودگی که دارید و نیز با توجه به ابزار مناسبی که از آن بهره میبرید میتوانید در آن سهیم شده و نام خود و ایران را جاودانه سازید. حتما" اطلاع دارید که در طی سالهای اخیر ، تلاش برای آشکار سازی هلال با سن صفر بلاخره نتیجه داد و رصدگران اروپایی حداقل در دو مورد توانستند تصویر هلال با سن صفر ( لحظه مقارنه ) را آشکار نمایند. آنچه که از این پس دارای اهمیت علمی بالایی است ، مقدار جدائی زاویه ای در سن صفر است و هم اکنون تلاش میشود که رکورد آن کاهش یابد. شاید تلاش در این زمینه ، بتواند موضوعی درخور برای رصدگرانی همچون شما باشد.

 نکته ی دیگر اینکه گزارش شما ، فقط یک گزارش رصدی نیست بلکه حاوی دستاوردهای علمی متعدد و بسیار مهمی است که میتواند تاثیر بسزایی در طراحی و مدل سازی معیارهای رویت پذیری هلال داشته باشد. پیشنهاد میکنم ضمن مشورت با اهل فن ، پیگیر چاپ این گزارش در یکی از مجلات معتبر علمی دنیا شوید.

 بهترین و خالصانه ترین آرزوهای خود را تقدیم شما میکنم.

با تجدید احترام

علیرضا بوژمهرانی
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳٩٢

چند شب پیش خواب میدیدم که مضطرب و نگرانم. درست یادم نیست چه مشکلی پیش اومده بود اما فکر میکنم چیزی یا کسی رو گم کرده بودم. شخصی به من رسید و وقتی دید ناراحتم گفت: اگه از خواب بیدار بشی مشکلت حل میشه. ازش پرسیدم: یعنی با اینکار میتونم گم کرده رو پیداش کنم؟

پاسخ داد : نه IQ ؛ از خواب که بیدار بشی ، میبینی که چیزی رو گم نکردی!!!!

از خواب بیدار شدم و دیدم طرف درست میگفت ؛ چیزی گم نکرده بودم!!!

خیلی وقتا باید از خواب بیدار بشیم تا درک صحیحی از موقعیتی که در اون قرار داریم پیدا کنیم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٥ آذر ۱۳٩٢

امروز بشر قرن بیست و یکم ، یکی از اسوه های آزادیخواهی رو از دست داد.......

نلسون ماندلا درگذشت......

 

رهبرانی هستند که دامنه تاثیرگذاری اونها ، حد و مرزهای جغرافیایی رو درمینورده و جهانی میشن. بی تردید ماندلا یکی از این رهبران بود. مردی که مقاومت چشمگیرش در مقابل نژادپرستی ، زبانزد هر آزاده ای در جای جای این کره خاکی شد.

ماندلا فقط متعلق به افریقای جنوبی نبود ؛ ماندلا متعلق به همه ی ملتهاست ؛ متعلق به من ، متعلق به شما و متعلق به هر کسی است که کمال بشریت رو نه در رنگ و موقعیت ، بلکه در جان آدمیت جستجو میکنه.

امروز جهان سوگوار غم از دست دادن ماندلا است...... روحش شاد
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٢

در دی ماه سال گذشته موفق شدم رکورد شخصی وداع تا دیدار ( وادع با هلال پیر ماه قمری قبل و دیدار با هلال جوان ماه جدید ) رو بعد از 10 سال تلاش به 34 ساعت و 40 دقیقه برسونم. در همون زمان نوشتم که شرایط برای ثبت این رکورد خاص بصورتی است که شاید سالها طول بکشه تا یه موقعیت مناسب برای رکوردشکنی مجدد گیر بیاد.

اما جالبه که تنها پس از 10 ماه از اون رویداد ، دوباره فرصتی برام فراهم شد تا یه رکورد خوب شخصی رو ثبت کنم. بامداد دوشنبه 11 آذر 1392 آخرین هلال صبحگاهی رو با سن منفی 21 ساعت و 33 دقیقه دیدم. دیروز هم هلال صفر رو با سن 13 ساعت و 33 دقیقه رویت کردم. مجموع سن این دو میشه 35 ساعت و 4 دقیقه که این دومین رکورد خوبیه که بدست آوردم.

اما نکته اینجاست که اگر احتمال میدادم که ممکنه در رویت هلال صفر موفق بشم ، خیلی راحت میتونستم با استفاده از دوربین 15 در 80 و سه پایه ، هلال صبحگاهی رو به مدت بیشتری تعقیب کنم تا به احتمال زیاد ، رکورد سال گذشته ی خودم رو بهبود ببخشم. کافی بود فقط 25 دقیقه این تعقیب ادامه داشته باشه ؛ چیزی که کاملا" قابل انجام بود.

اما خوب ؛ مهم نیست. باز هم خدا رو شکر میکنم. اصلا" جذابیت رویت هلال در همینه که همیشه انگیزه برای تداوم کار بیشتر وجود داره. به امید روزهای پر بار آینده در رویت هلال

دیشب و امروز در خبرها و به نقل از جناب مهندس میر سعید خوندم که رصدگران تکنیکی و پر تلاش فسا موفق شده اند که هلال ماه رو با جدایی نزدیک به حد دانژان رویت کرده و چهارمین رکورد جهانی سن هلال رو به نام خودشون و ایران به ثبت برسونند. صمیمانه ترین تبریکات خودم رو به این دوستان گرامی و جامعه رویت هلال ایران تقدیم میکنم. امیدوارم شاهد موفقیت پی در پی رصدگران محترم هلال در جای جای این آب و خاک پاک باشیم ، انشاءالله
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢

بسم الله الرحمن الرحیم

و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی ( و چون - ریگ بسوی آنان- افکندی ، تو نیفکندی ، بلکه خدا افکند ). سوره انفال آیه 17

 

چند ساعتی است از رصدگاه به خونه برگشتم اما هنوز از بهت و حیرت ماجرای رویت هلال صفر 1435 خارج نشدم. همه چیز داستان وار و اتفاقی روی داد.....

دو تماس تلفنی برای برخورداری از دوربین 40 در 150 بی نتیجه موند. با مرکز ادیب تماس گرفتم تا اگه به کوه صفه میان ، همراه اونها باشم اما خبر دادند با بررسی گزارشهای هواشناسی ، تصمیم گرفتند در اصفهان نمونند و به رصدگاهی دیگه برند. آسمون امروز صبح اصفهان هم حکایت از این داشت که شانس برخورداری از هوایی مناسب رصد چندان بالا نخواهد بود. همه ی اینها یعنی رصد بی رصد.

با دوستان همنورد هماهنگ کرده بودیم که بیایم صفه و چون امکان و شانس رویت هلال نداریم ، چای آتیشی درست کنیم!! پیش از ظهر جدول داده های رصدی رو تهیه کردم و محض دلخوشی گذاشتم توی کیفم. با دوستان همنورد برای ساعت 16 هماهنگ کرده بودم اما با همسرم تماس گرفتم و گفتم ما کمی زودتر بریم تا لااقل از مناظر پاییزی صفه عکس بگیرم.

صبح امروز به دکتر مراجعه کرده بودم و پنی سیلین زدم. کمی کسالت ، چاشنی همه ی رویدادهای دیگه شده بود. وقتی داشتم کوله پشتی رو جمع جور میکردم با خودم گفتم بیخود دوربینهای دوچشمی رو برندارم و بارم رو سنگین نکنم. از خیر دوربین 7 در 50 قطب نمادار گذشتم چرا که نیازی بهش نبود. در آخرین لحظه تصمیم رو در مورد دوربین 15 در 80 عوض کردم و گفتم شاید ، شاید ، شاید هوا صاف شد. همراه داشتن دوربین که ضرر نداره ؛ داره؟

یه کوله ی 13 کیلویی با یه کیف کمری 1 کیلویی و حدود 8-7 کیلو چوب برای درست کردن آتیش ، کوله بار تن بیمار من شد!!! نزدیک صفه ، همسرم گفت چون بیماری بهتره با تله کابین بریم بالا. پیشنهادش رو پذیرفتم اما وقتی به ایستگاه تله کابین رسیدیم متوجه شدم تله کابین تعطیله و کار نمیکنه. شاید دلیلش وزش باد بوده باشه.

خلاصه راه صعود رو گرفتیم و تقریبا" 50 دقیقه بعد نفس نفس زنان به محل همیشگی رصد رسیدیم. لباسم رو عوض کردم و نگاهی به افق انداختم. شرایط مناسبی نداشت اما به نظر میرسید وزش باد داره لحظه به لحظه اوضاع رو بهتر میکنه. همون نا امیدی اولیه ، باعث شد تا هر از گاهی فقط عکسی از افق بگیرم و دوربین و سه پایه رو مستقر نکنم.

بساط چای رو آماده کردیم. سایر همنوردان هم به جمع ما ملحق شدند. غروب خورشید رو ثبت کردم. شاخص بسیار مناسبی روی افق وجود داشت که محل غروب خورشید رو برام حفظ و نگهداری میکرد. هلال ماه در زمان بهینه ی رویتش باید در فاصله ی 2-1 درجه ای سمت راست این شاخص قرار میگرفت.

ساعت 17:10 بود که با دیدن وضعیت بسیار مساعد افق غربی ، تصمیم گرفتم دوربین رو مستقر کنم. وقتی نشستم برای رصد ، دوستان میپرسیدند هلال کجاست تا ببینیمش؟!! گفتم این هلال با چشم دیده نمیشه که هیچ ، با این دوربین هم دیده نخواهد شد و فقط برای دلخوشی و خالی نبودن عریضه دارم توی دوربین نگاه میکنم..... زمان بهینه که ثبت کرده بودم بین 17:15 تا 17:20 بود. در این زمان ، در محلی که هلال باید می بود یا ابرهای افقی دیده میشد و یا هیچ.

خدا رو شاهد میگیرم از سر نا امیدی مطلق ، ذکر یا ابوالفضل ( سلام الله علیه ) گفتم و دوباره به میدان دید خیره شدم. دقایق اندکی گذشت که در کمال حیرت و تعجب کمان هلال رو در زیر تکه ابر کوچکی دیدم. در رصد هلال رمضان 1428 سوسو زدن هلال رو درک کرده بودم اما این هلال حتی سوسو هم نمی زد و بسیار واضح بود. از شدت تعجب بلند گفتم یا صاحب الزمان ، یا صاحب الزمان ، این چیه من دارم میبینم؟ وای وای این چه هلالیه..... همینطور این کلمات رو میگفتم. دوستانم اومدند دورم جمع شدند. ساعت رو نگاه کردم. ؛ 17:25

دوباره چشم در میدان دید انداختم و با قدری تمرکز برای بار دوم هلال رو دیدم. وجود  برخی نقاط پر نورتر در طول کمان بسیار واضح بود. البته این نقاط در سمت بالایی کمان بیشتر دیده میشد تا سمت پائینی اون. تمرکز کردم تا بلکه طول کمان رو حدس بزنم اما قادر به اینکار نشدم. خمیدگی کمان کاملا" واضح بودم اما نتونستم بخوبی درک کنم این چه مقدار از یک دایره میتونه باشه. دوباره سر از پشت دوربین برداشتم. وقتی بار دیگه چشم در میدان دید دوربین دوختم دیگه نتونستم هلال رو ببینم. کل ماجرا کمی بیش از 1 دقیقه طول کشید.....

بیش از اونکه هیجان زده باشم ، متعجب بودم. به نظرم با این رصد به مرز توانایی اپتیکی دوربین دوچشمی با وفام رسیدم. رصدهای زیادی رو با این دوربین انجام دادم و فکر میکنم تسلطی که به این دوربین دارم در کنار سایر عوامل دیگه کمک کرد تا یه رصد عجیب رو با موفقیت کامل به سرانجام برسونم. با موفقیت در این رصد ، تقریبا" تمامی رکوردهای شخصی خودم در زمینه رویت هلال رو شکستم ( البته بجز رکورد وداع تا دیدار ). از زمانی که کار رویت هلال رو آغاز کردم تا بحال ، این بهترین نتیجه ای بوده که از کارم گرفتم. رکوردهای شخصیم که امشب شکسته شد به این شرح است :

رکورد شخصی کمترین سن هلال از 16:08 ساعت ( هلال ربیع الثانی 1433 ) به 13:33 ساعت رسید.

رکورد شخصی کمترین ضخامت هلال دوباره تکرار شد ( هلال شوال 1420 -0.15 دقیقه قوسی و هلال صفر 1435 هم 0.15 دقیقه قوسی )

رکورد شخصی کمترین فاز ماه از 0.63 درصد ( شوال 1420 ) به 0.56 درصد بهبود یافت.

رکورد شخصی کمترین جدائی زاویه ای ماه و خورشید از 8.245 درجه ( شوال 1420 ) به 7.607 درجه بهبود یافت.

شاید مهمترین دستاورد این رصد این باشه که به نظر میرسه تابحال چنین هلالی با این جدائی زاویه ای کم ، با چنین دوربینی رویت نشده است. هنوز هم متحیر این رصد و ماجراهای آن هستم.....

خدا رو صد هزار مرته شکر.... صل الله علیک یا مولانا یا ابوفاضل ابوالفضل العباس. درود بیکران الهی و سپاس این بنده ی ناچیز نثار آن آقایی که هر گاه دست تمنا بسویش دراز کردم ، اجابتم فرمود.....

 

گزارش رصد هلال صفر 1435

تاریخ رصد: سه شنبه 12 آذر 1392 ، 29 محرم الحرام 1435 ، 3 دسامبر 2013

رصدگاه: ارتفاع مشرف به ایستگاه دوم تله کابین صفه اصفهان ( عرض 32:35:26.78 شمالی و طول 51:38:14.36 شرقی با 2080 متر ارتفاع از سطح آبهای آزاد )

رصدگر و گزارشگر: علیرضا بوژمهرانی عضو گروه غیر حرفه ای رویت هلال ماه ایران

همراهان: جمعی از کوهنوردان شهرداری که بدلیل فقدان ابزار هیچیک اقدامی برای رصد نکردند.

ابزار رصد: دوربین دوچشمی 15 در 80 و دوربین عکاسی 

اطلاعات هواشناسی ( این پارامترها برای ساعت 17:30 منطقه مرق – نزدیک کوه صفه – اعلام شده است. درجه حرارت بالای کوه میبایست حداقل 5 تا 6 درجه کمتر بوده باشد )

دما: 18.6 درجه سلیسیوس

فشار: 842.2 میلی بار فشار جیوه

رطوبت: 14%

عمق دید افقی: 10 کیلومتر ( این عمق دید مربوط به سطح شهر است که آلودگی هوا دارد. روی کوه صفه عمق دید افقی بسیار بیشتر بود)

سرعت وزش باد: 25.2 کیلومتر بر ساعت

 

وضعیت افق غربی

پیش از غروب خورشید ابرهای افقی و پراکنده بر روی افق قرار داشت. با گذشت زمان و وزش باد شرایط بسیار مناسبتر شد. عکسهای افق در زمانهای مختلف در ادامه ی گزارش ارائه میشود.

 

مختصات هلال در زمان اولین رویت هلال با دوربین دوچشمی 15 در 80 توسط آقای علیرضا بوژمهرانی ( نرم افزار MoonCal ، مکان مرکزی ، بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو )

زمان : در ساعت  17:25 به وقت رسمی ایران

ارتفاع ماه از افق: 1 درجه و 4 دقیقه و 30 ثانیه قوسی

ارتفاع خورشید: 6 درجه و 8 دقیقه و 2 ثانیه قوسی زیر افق

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 7 درجه و 36 دقیقه و 26 ثانیه قوسی

اختلاف سمت ماه و خورشید: منفی 2 درجه 26 دقیقه و 2 ثانیه قوسی

ضخامت بخش میانی هلال: 0.15 دقیقه قوسی

فاز ماه: 0.56 درصد نسبت به قرص کامل ماه

فاصله زمین تا ماه: 360690.69 کیلومتر

سن هلال: 13 ساعت و 33 دقیقه بعد از مقارنه

مدت زمان رویت هلال: دو بار و در مجموع کمی بیش از 1 دقیقه

 

عکسها ( در زیر هر عکس ، زمان ثبت عکس درج شده است. عکس آخر بدلیل عدم استفاده از سه پایه ، تار شده اما شرایط افق رو بخوبی نشون میده. در عکس ماقبل آخر محلی که هلال دقایقی بعد در اونجا رویت شد مشخص شده است )
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢

امروز بنا است با تیرکمون سنگی برم به شکار شیر!!!

علیرغم همه ی سابقه ای که در رویت هلال دارم ، تا این لحظه نتونستم یه دوربین مناسب برای رصد هلال صفر 1435 فراهم کنم و برای همین تصمیم دارم با همون دوربین همیشگی 15 در 80 برم برای رصد هلالی که در لحظه ی بهینه ی رصدش ، ضخامتی حدود 0.14 دقیقه قوسی و فازی معادل 0.55% داره!!

تا بحال چنین هلالی رو با چنین دوربینی رویت نکردم. خیلی هم امیدی برای رویت شدن هلال با این دوربین ندارم اما باز هم تلاش خودم رو خواهم کرد. خدا رو چه دیدی ، یه موقع ممکنه سنگی که از این تیرکمون سنگی رها شده صاف بخوره وسط چشم شیر و کارش رو بسازه!!!! هورا البته خوب میدونم که اثبات رویت شدن چنین هلالی با چنین دوربینی ، کاری به مراتب سخت تر از خود رویت هلال خواهد بود.

واقعیت اینه که تلاش زیادی برای جفت و جور کردن دوربین نکردم الا یک تماس تلفنی. دلم نمیخواد وقتم رو صرف این کارها کنم. اگر رویت چنین هلالهایی اهمیت داشته باشه ، حتما" متولیان امر خودشون تمهیدات لازم رو فراهم خواهند کرد. ترجیح میدم از رصد هلال و تلاش برای رویت این کمان آسمانی دلفریب لذت ببرم ؛ بجای اینکه وقتم رو صرف حاشیه ها و یا پیگیریهایی کنم که انرژی مثبتم رو تحلیل میبره.

بر اساس جدولی که آماده کردم ، در صورت وجود شرایط مناسب جوی ، بهترین زمان برای شکار این هلال بسیار باریک با دوربین های قدرتمند و در افق اصفهان ، از ساعت 17:15 دقیقه تا 17:20 خواهد بود و این زمانی است که اولا" خورشید بین 4 تا 5 درجه زیر افق رفته و ثانیا" هلال ماه 3 تا 2.5 درجه بالای افق قرار داره.

دعا میکنم رصدگران هلال ، در رویت این باریکترین هلال سال 92 موفق باشند.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳٩٢

صبح امروز برای رویت هلال صبحگاهی محرم 1435 به کنار سی و سه پل رفتم که این روزها متاسفانه فقط سمبل تاریخی اصفهان است و کارایی پل رو نداره چرا که آبی در زاینده رود!! جاری نیست که کسی بخواد از روی پل رد بشه. دیدن این منظره بسیار اندوه بار و غمناکه. دوست ندارم از بستر خشک زاینده رود عکس بگیرم.....

 

عکسهای امروز جزو بهترین عکسهایی است که در سال جاری از هلال ماه گرفتم. خودم که از نتیجه ی کارم خیلی راضی هستم ؛ خدا رو صد هزار مرتبه شکر. هلال رو ابتدا با دوربین دیدم ، سپس عکس گرفتم و نیز با شچم غیر مسلح اون رو رویت کردم.

 

بعد از ظهر به همراه تنی چند از همکاران همنورد عازم کوه صفه شدیم. تصمیم داشتم گروه رو از میانه ی مسیر آبان عبور بدم. ابتدای مسیر آبان ، ریسکی و خطرناک است و عبور از اون رو به مصلحت گروه نمیدونستم اما از میانه ی مسیر میشه وارد آبان شد که دست به سنگها و مسیر قشنگی داره. وقتی حرکت کردیم نتونستم پاکوبهای مربوط به این مسیر رو پیدا کنم برای همین از یه مسیر جدید (که اسمش رو گذاشتیم مسیر شهرداری چیها!!! ) بالا رفتیم و بعد با دیدن علائم مسیر آبان ، وارد اون شدیم. این مسیر شهراری چیها به اندازه ی کافی هیجان داره و باید با دقت در اون سنگنوردی کرد. ناگفته نمونه که دو سه قسمت از این مسیر کمی استرس آور است اما با قدری احتیاط و خونسردی میشه از این بخشها هم عبور و صعود کرد.

 

روی قله صفه امروز ابری خوش رنگ قرار گرفته بود

 

و نگاهی تند و گذار به پاییز صفه

 

بدرود تا بعد....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٥ آذر ۱۳٩٢

می خواه و گل افشان کن ، از دهر چه میجویی؟

این گفت سحرگه گل ، بلبل تو چه میگویی؟

مسند به گلستان بر تا شاهد و ساقی را

لب گیری و رخ بوسی ، می نوشی و گل بویی

شمشاد خرامان کن ، وآهنگ گلستان کن

تا سرو بیاموزد از قد تو دلجویی

تا غنچه ی خندانت دولت به که خواهد داد

ای شاخ گل رعنا ، از بهر که میرویی؟

امروز که بازارت پر جوش خریدار است

دریاب و بنه گنجی از مایه ی نیکویی

چون شمع نکورویی در رهگذر باد است

طرف هنری بربند از شمع نکو رویی

آن زلف که هر جعدش صد نافه ی چین ارزد

خوش بودی اگر بودی بوییش ز خوش خویی

هر مرغ به دستانی در گلشن شاه آمد

بلبل به نواسازی ، حافظ به غزل گویی
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ۳ آذر ۱۳٩٢

خوب ؛ بلاخره مذاکرت ایران و کشورهای 1+5 به امضاء یک بیانیه و توافق مشترک رسید و از این مرحله عبور کردیم. همونطور که مقامات رسمی کشور ما و دولتهای مذاکره کننده گفتند این فقط گام اول است و باید دید در آینده اوضاع چطور پیش میره. هر یک از طرفین داره تلاش میکنه که بگه تونسته در این مذاکرات امتیازهای لازم رو بدست بیاره. شاید این همون معامله ی برد – برد باشه که جناب آقای دکتر روحانی ازش یاد کرده است.

واکنش مقامات رژیم صهیونستی نسبت به این توافق نشون میده که ایران به اندازه ای که انتظار داشته ، برنده ی مذاکره بوده ، چرا که اسرائیل از این توافق ناراحته و وزیر امورخارجه این دولت جعلی ، اون رو بزرگترین موفقیت دیپلماتیک ایران در 10 سال گذشته خونده. وزیر امورخارجه امریکا هم در حرفاش به این نکته اشاره کرد که در مذاکرات سال 2003 ایران فقط 194 سانتریفیوژ داشت و اگه دولت وقت امریکا پیشنهاد اون زمان ایران رو پذیرفته بود ما امروز با 19000 سانتریفیوژ مواجه نبودیم. این صحبت نشون میده که تحریمهای 10 ساله ، باعث بروز مشکلاتی در کشور شد اما روند رشد و توسعه ی ما رو متوقف نکرد که هیچ ، بلکه باعث ایجاد حس خودباوری مضاعف هم گردید.

کسب این موفقیت بزرگ دیپلماتیک مرهون تلاش افرادی زیادی بوده است. حمایت همه جانیه ی مقام معظم رهبری از تیم مذاکره کننده ، مقامات ارشد دولت تدبیر و امید و اعضای فعال و پر تلاش تیم مذاکره کننده بخصوص شخص جناب دکتر ظریف و معاونین ایشون ، دانشمندان هسته ای کشور که در طول 10 ساله ی گذشته ما رو به جایی رسوندند که امروز تونستیم در مذاکرات با دست پر سر میز بنشینیم ، برخی اعضای دولتهای نهم و دهم و تیم مذاکره کننده ی قبلی که در مواردی با ایستادگی در مقابل زیاده خواهی کشورهای غربی اجازه توقف در فعالیتهای هسته ای رو ندادند و ..... به همه ی این بزرگواران خسته نباشید عرض میکنم و دست بوس تمام اونها هستم. جناب دکتر ظریف نشون داد که وقتی کار دست آدمهای کار بلد باشه ، هر گره ای رو میشه بگونه ای باز کرد که کمترین آسیب رو داشته باشه.

به سهم خودم و به عنوان یک شهروند ایرانی از تمامی مقامات و افرادی که برای اعتلای ایران و گره گشایی از کار ایرانیان غیور و فهیم تلاش کردند صمیمانه تشکر میکنم و امیدوارم این موفقیتها باز هم ادامه داشته باشه. دیشب وقتی در فینال فوتبال ساحلی ، تیم ملی کشورمون پرچم بزرگ ایران رو در جایگاه به احتزاز درآوردند ، میزبانان اماراتی جایگاه رو خیلی زود ترک کردند تا شاهد این صحنه نباشند. الحمدلله که موفقیتهای پی در پی کشور ما ، خاری شده در چشمان دشمنان و بدخواهان این آب و خاک. توافق ژنو هم انشا’الله در راستای اعتلای بیش از پیش ایران باشه و خاری در چشم شاهزادگان عیاش سعودی که میمیرند وقتی بزرگی ایران و ایرانی رو میبینند.

نامه ریاست محترم جمهور به محضر مقام معظم رهبری و پاسخ معظم له

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=11312
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢

صبح در راه اداره گزارش بازی ایران و امریکا رو گوش میدادم. وقتی رسیدم ، ایران ست اول رو برده بود.

در طول کار روزانه مرتب با اینترنت سر و کار دارم. از سایت فدراسیون بین المللی والیبال ، صفحه ی مربوط به پخش مستقیم و لحظه ای امتیازات رد و بدل شده ی این بازی رو باز کردم و گوشه ی صفحه قرار دادم. در حین کار ، هر از گاهی نگاهی به این پنجره مینداختم. ست های دوم و سوم ناامید کننده بود و با اختلاف شش امتیاز باختیم. ست چهارم هم بچه ها عقب بودند اما به ناگهان ورق برگشت و تونستند نه تنها امتیاز عقب افتاده رو جبران کنند بلکه این ست رو برنده از بازی بیرون بیان.

با آغاز ست پنجم چهار امتیاز جلو افتادیم ولی به مرور این اختلاف کم شده تا اینکه در امتیاز 16 برابر شدیم. بحمدالله و با همت و غیرت بروبچه های والیبالیست و تفکرات ارزنده ی مربی بسیار با تجربه ی تیم آقای ولاسکو ، دو امتیاز مورد نیاز هم گرفته شد و 18 بر 16 ست پنجم و کل بازی به نفع ایران رقم خورد.

دوست ندارم ورزش و سیاست رو با هم مخلوط کنم. در ورزش برد و باخت همیشه وجود داره و درست نیست پیروزیها و شکستهای ورزشی رو به مسائل دیگه ربط داد. اما با این حال ، این پیروزی شیرینی خاصی داره که نمیشه ازش گذشت.

جالبه که در این مسابقه محمد موسوی در همون ست اول مصدوم شد و بیرون رفت و این پیروزی در غیاب موسوی و غفور بدست اومده. آفرین به فرزندان والیبالیست ایران که نام کشورمون رو در جهان ورزش بلند آوازه کردند.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱ آذر ۱۳٩٢

امروز در حالی روایتگر قصه ی برگ ریزان هستم که دلم پر غصه است و تک تک این عکسها رو با چشمانی نمناک و قلبی پر درد گرفتم......

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ