خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩۳

سال 85

هیچی ننوشتم!! خیال باطل

 

سال 86

شعر عقاب (توصیه میکنم حتما" بخونید)

 

سال 87

اولین صعودم به قله صفه (رسما" 6 سال شده که سنگنوردی غیر حرفه ای انجام میدم)

 

سال 88

عکس " تمام احساسم تقدیم تو باد " و همینطور عکس " بی تو هر لحظه مرا بیم فرو ریختن است". بعدها فهمیدم یکی این نوشته من رو برای یه غزل استفاده کرده!!

 

سال 89- یه عالمه نوشته و خاطره ؛ هم جالب و هم خطرناک!!

صعود انفرادی از مسیر گل یخ (امروز میفهمم که اینکارم چقدر خطرناک بوده استرس. مسیر گل یخ از مسیرهای بسیار خطرناک صفه است که اگر کسی تنهایی بره و در بخش میانی مسیر سقوط کنه ، بعیده که تا چند روز متوجه بشن کسی اینجا افتاده و تا بتونند پیداش کنند ناراحت)

اولین صعود به همراه جناب امانی- آشنایی با جناب امانی جزو رویدادهای خاص دوران کوهنوردی بنده است.

اولین صعود از مسیرهای سیب بلند ، شمشیر ، ماکیان ، شیر ، دیواره آموزش ، گل یخ 2 ، تنوره مهر ، امانی 2 ، نجوا ، ذوالفقار 2 ، ماری 5 (مسیری بسیار خفن و خطرناک) ، صلیب شکسته (متاسفانه از این مسیر بسیار خطرناک هم یکی دو بار تنهایی صعود کردم!! عمرا" اگه دیگه از این کارا انجام بدم استرس) ، ویگن ، ذوالفقار 3 ، یه شکاف بسیار ریزشی بدون نام در کنار مسیر شیر و ماری 4 (خدائیش ببینید فقط توی یک ماه چند تا مسیر جدید رفتم!! عینک دست جناب امانی درد نکنه. اگر حمایت فنی ، راهنمایی ارزنده و اعتماد به نفس ایشون نبود هرگز نمیتونستم اینکارا رو انجام بدم تشویق)

 

سال 90

صعود به قله علم کوه از گرده آلمانها

 

سال 91

صعود شبانه به قله کرکس ، بهره ی خاص از شب قدر

 

سال 92

کناره گیری از سرپرستی گروه کوهنوردی شهرداری ، خداحافظی با دولت دهم ، تنش جدی در روابطم با دوستان رویت هلالی

 

عکسی از سال 1389 (تو رو خدا ببین کجا ایستادم!!! بیبین کارادا!!! نیشخند)
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩۳

برای استراحتی چند روزه ، عازم شمال کشور شدیم. وقتی از جاده ی زیبای چالوس عبور میکردم ، دیدم که خدا رو شکر نسبت به سالهای قبل ، تمیزتر است و زباله ی خیلی کمتری در محیط دیده میشه. ظاهرا" فرهنگ سازی و فعالیت گروههای مردمی حفاظت از محیط زیست تاثیر خودش رو گذاشته.

در این چند روز شرایط جوی عالی و دریا هم آروم بود. فرصت برای ماهیگیری فراهم بود و من هم که علاقمند اینکار. هر روز صبح و عصر برای ماهیگیری اقدام میکردم. تعداد کمی ماهی گرفتم (حدود 13-12 عدد از نوع ماهی سفید و ماهی کفال که سه تا از اونها متوسط بودند و بقیه کوچک). روز آخر تکنیکهای ماهیگیری در خزر رو از یه ماهیگیر محلی یاد گرفتم تا انشاءالله اگر عمری باقی بود و سال دیگه هم به شمال اومدم به کار ببندم.

چو کنار دریا بودیم ، دل به دریا زدم و دوربین ضد آبم رو امتحان کردم. اینکار در کشور ما که گارانتی و خدمات بعد از فروش بیشتر به لطیفه شبیه است تا حرف جدی و واقعیت ، کمی ریسک داشت اما به هر حال باید اینکار رو انجام میدادم چرا که این دوربین رو فقط به برای عکاسی زیر آب (در خلیج فارس) خریدم و کاربرد خاص دیگه ای برام نداره. از نتیجه راضی بودم. هم فیلمبرداری زیر آبش خوب بود و هم عکاسیش ؛ اون هم در آب غیر زلال خزر.

توی این چهار روز ، هیچ جای دیگه ای نرفتیم و تمام مدت رو توی ویلا و کنار دریا سپری کردیم. اینجوری راحتتر بودیم.

چون دریا آروم بود و آسمون هم بعضا" ابری ، کار خاص و فوق العاده ای در عکاسی انجام ندادم و فقط چهار عکس از طلوع و غروب و ماه گرفتم که برام جالبتر از بقیه بود.

 

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۳

تقدیم به دوست ارجمند و گرامی که در خارج کشور زندگی میکنند و تا بحال همدیگه رو ندیدیم و سه شنبه شب برای اولین بار تلفنی گفتگو کردیم
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۳

یکشنبه این هفته قدری زودتر از معمول به کوه صفه رفتم تا همقدم دوستان بزرگوارم آقایان امانی ، عباسی ، قاسم زاده ، ابراهیم زاده ، رفیعی ، ونهری و همراهان محترمشون باشم. از آخرین باری که در جمع این عزیزان بودم مدت زمان طولانی گذشته بود.

فرصتی دست داد تا دیداری تازه کنیم و گفتگویی داشته باشیم. یادش بخیر ایام بیاد موندنی سالهای 88 و 89 و 90 . به واقع اون روزها جزو بهترین روزهای زندگیم در اصفهان بود که دنیا دنیا خاطره برام بیادگار گذاشته. خیلی چیزها رو از این دوستان فرا گرفتم که راه و رسم کوهنوردی ، پیش پا افتاده ترین اونها است. مهمتر از کوهنوردی ، اخلاق و مرام و معرفت و رفاقت و از خودگذشتگی بود که در این جمع موج میزد (و میزنه) که نمونه اش رو این روزها کمتر میشه در جایی پیدا کرد. همقدم شدن دوباره با این دوستان برام ارزش زیادی داره.

با اینکه در این برنامه خیلی به دنبال مسیر رفتن نبودیم و با هم بودن برامون اهمیت داشت ، اما وقتی اندکی دست به سنگ شدم و از زیر مسیر یا علی عبور کردم ، متوجه شدم بدلیل دور شدن از سنگنوردی در محیط طبیعی ، افت خیلی زیادی داشتم و نمیتونم مثل سابق تمرکز کافی روی اینکار داشته باشم.

سه شنبه که همراه همکاران کوهنورد به کوه رفتم ، از گروه جدا شدم تا دوباره دست به سنگ بشم و تمرکز سابق رو به دست بیارم. از مسیر کابل بالا رفتم و در زمان استراحت گروه ، یه سنگ کوتاه ساده رو هم کار کردم. انشاءالله در هفته های آتی بیشتر به این موضوع خواهم پرداخت ؛ منتها ، احتیاط و استفاده از ابزار فنی و ایمنی ، مثل همیشه سرلوحه کارم خواهد بود.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۳

رئیس جمهور محترم دیروز در پاسخ به حملاتی که بر علیه سیاست خارجی دولت یازدهم در باب مذاکره با طرفهای غربی میشه از ادبیاتی استفاده کردند که زیبنده ی ایشون و جایگاه ریاست جمهوری نبود. جناب آقای روحانی حق دارند ناراحت باشند که علیرغم تاییدات مکرر مقام معظم رهبری از تیم مذاکره کننده ، هنوز عده ای که منافع سیاسی خودشون رو در معرض خطر و یا از دست رفته میبینند ، مرتب دولت رو بخاطر این مذاکرات مورد تاخت و تاز قرار میدن. اما ناراحت بودن یه بحثه و استفاده از ادبیات وزین یه بحث دیگه.

در سالهای قبل هم متاسفانه شاهد استفاده مقامات بلند پایه از چنین ادبیاتی بودیم. خس و خاشاک معرفی کردن مخالفان توسط آقای احمدی نژاد و گاو و بزغاله خوندن برخی مخالفان توسط آقای علم الهدی از جمله ی این موارد بود.

هر چند آقای مهندس موسوی در رویدادهای پس از انتخابات سال 88 سیاستی رو در پیش گرفتند که درست نبود اما پیش از انتخابات ، جمله ای طلایی رو بیان کردند که باید سر لوحه ی کار سیاستمداران ما باشه :

ادب مرد به ز دولت اوست

امیدواریم دولتمردان دولت یازدهم بیش از همه عامل به این پند و اندرز اخلاقی باشند و قدری صبر و تحمل خودشون رو بیشتر کنند.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩۳

عکاسی شبانه با استفاده از نور ماه و نور مصنوعی
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩۳

پنج شنبه شب دو عکس با تلسکوپ گرفتم:
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٧ امرداد ۱۳٩۳

از بعد از ظهر تا ساعتی پس از نیمه شب گذشته مهمونی بودیم. بخاطر اینکه این مهمونی طول کشید نتونستیم استراحت کافی داشته باشیم و برای همین از رفتن به برنامه ­ی گروه کوهنوردی خودمون منصرف شدیم. البته این مهمونی مثل همیشه خوب و با ارزش بود و برامون مهم نبود که نتونستیم به کوهنوردی برسیم. دوستان کوهنورد رو مرتب و در طول هفته میبینیم. مهمونی دیشب مثل همیشه خاص بود و هم صحبت شدن با خونواده­ ای که از جهات مختلف برای ما عزیز و ارزشمند هستند ، باعث نشاط روحی بنده و یکایک اعضای خونواده­ ی ما شد. از این بابت خدا رو شاکرم. توی شهری که با برخی موضوعاتش غریبه هستم و برخی رویدادهاش رو نمیتونم درک و تحلیل کنم (که معمولا" باعث حزن و تاسفم میشه) داشتن دوستان هم فکر و گرامی ، برکت و نعمت زیادی محسوب میشه. بگذریم

چون برنامه­ ی روز جمعه ­ام خالی شد تصمیم گرفتم برم شهر محلات و از گلخونه ­های این شهر بازدید کنم و قدری گل و گیاه بخرم. سفارش خرید لبنیات محلی هم توسط همسرم داده شد که مجموعه این دو با هم یعنی بیش از 500 کیلومتر رانندگی ، اون هم تنهایی ؛ از ساعت 10:30 تا ساعت 19:30

در طول این 7 ساعت فرصتی دست داد تا موسیقی­ های مورد علاقه ­ام رو گوش کنم. در محلات برخلاف انتظارم ، گلهای ویژه و خاصی رو ندیدم. تنوع کاکتوس هایی که اونجا دیدم خیلی بیشتر از اصفهان بود ولی بقیه گلها ، تقریبا" مشابه همین چیزی است که اینجا وجود داره ؛ البته با قیمت خیلی ارزونتر (گلهای حسن یوسف رو که در اصفهان بین 7 تا 12 هزار تومن خریده بودم در محلات به قیمت 3 هزار تومن خریدم. سایر گلها هم وضعیت مشابهی داشت. فکر میکنم بعد از بازار گل تهرون ، بازار گل محلات از نظر قیمت ، مناسبتر از جاهای دیگه باشه). به نظر میرسه دیگه به اندازه ی کافی گل خریده باشم و از حالا تا شب عید نوروز اگر عمری برام بمونه ، باید این گلها رو که تنوعش به حدود 110 رسیده نگهداری کنم. در فصل پاییز بنفشه میکارم و دیگه تا عید خرید دیگه ای نخواهم داشت (البته قول نیمیدم آ !!!!)

توی کار و زندگیم همیشه به دانش و به بکار بردن دانش اهمیت میدادم. فکر میکنم دانشی که آدم فرا بگیره اما بکار نبنده ، ارزشی خاص و ویژه ای نداره. همیشه ترجیح دادم و ترجیح میدم دانش رو در کنار ریسک استفاده کنم. شانس موفقیت این رویکرد خیلی زیاده و در ضمن ، کلی انرژی و هیجان مثبت هم ایجاد میکنه. زندگی بدون ریسک و هیجان ، دلچسب نیست (حداقل برای من) ، ضمن اینکه قبول دارم که ریسک و هیجان حد و اندازه داره و نباید بی گدار به آب زد. وقتی به گذشته ­ی خودم نگاه میکنم ، میبینم اگه اهل ریسک کردن نبودم و اگه تلاش میکردم هیجانات خودم رو سرکوب کنم و مثلا" عاقلانه رفتار کنم، تقریبا" به هیچیک از موفقیتهایی که در طول زندگی بهش رسیدم ، دست پیدا نمیکردم.

یه قاعده و اصل اقتصادی میگه ، سود زیاد اونجایی بدست میاد که ریسک بالاتری وجود داره. من در موضوعات غیر مادی بارها و بارها این اصل و قاعده رو بکار بردم و موفق شدم. توی چنین راه و روشی ، حتی خطا و اشتباه هم هیجان انگیز و بعضا" جذاب میشه. 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩۳

اخیرا" فرمانده محترم نیروی انتظامی در واکنش به تهدید احتمالی گروه داعش بر علیه ایران ، گفته اند داعش کجا و مرزهای ما کجا؟ آنان از مرزهای ما خیلی دور هستند اما تحرکاتشان رو زیر نظر داریم (نقل به مضمون). به نظر بنده باید قدری محطاط تر بود و دقت بیشتری در این زمینه داشت. اقوام مختلفی که تشکیل دهنده ی ایران بزرگ هستند علیرغم تفاوت در نژاد و آیین ، همگی آماده ی دفاع از کشور در برابر هر گونه تحرک خارجی بوده و هستند اما یادمون باشه که افراد غیر ایرانی زیادی امروز در کشورمون هستند که ممکنه تحت تاثیر تبلیغات عوام فریبانه گروههای تکفیری قرار بگیرند و دست به اقداماتی بزنند که نباید. به هر صورت باید حواسمون به همه جا باشه.

یکی دو دهه پیش ، یه مدرک تحصیلی جدید معرفی و مد شده بود به نام "دیپلم ردّی"! این مدرک رو کسانی به خودشون میدادند که نتونسته بودند دیپلم بگیرند اما براشون افت داشت بگن مدرک طرف سیکل است. ویرایش جدید چنین رویکردی رو امروز در باره بعضی القاب و سمتها میشه دید ؛ از جمله ، با اینکه داریم به سالگرد پایان عمر دولت دهم نزدیک میشیم (و حدود پنج سال از پایان عمر دولت نهم گذشته) ، اما هنوز یه نفر هست که پای نامه اش به بانک مرکزی امضاء میکنه: دفتر رئیس جمهور دوره نهم و دهم!!!! مثل اینکه بعضیها هنوز در توهم بسر میبرند و دو دستی چسبیدند به سمتهایی که دیگه وجود خارجی نداره!!! اگر فردا دیدید یه نفر نامه ای نوشته و زیرش امضاء کرده: دفتر شاهنشاه آغا محمدخان قاجار ، خیلی تعجب نکنید چون بعضیها ظاهرا" اعتقاد دارند سمتها ازلی نیستند اما ابدی باقی میمونند!!!

تفکیک جنسیتی که در شهرداری تهران انجام شده این روزها موضوع بحث و جدل بین موافقین و مخالفین این طرح است. به نظر بنده پیچیدن یه نسخه ی واحد برای تمام مواردی از این دست ، درست نیست. اینکه حکم کنیم که خانمها و آقایون تحت هر شرایطی باید از هم جدا بشن تصمیم درستی نیست و همینطور اینکه اصرار کنیم خانمها و آقایون تحت هر شرایطی باید بصورت مختلط باشند هم تصمیم درستی نیست.

بنده اعتقاد دارم هر جا که ضرورت نداشته باشه و شرایط فیزیکی محیط کار هم اجازه بده ، بهتره محل استقرار خانمها و آقایون از هم جدا باشه اما اگر ضرورت خاصی وجود داشت و یا شرایطی محیطی فراهم نبود ، میشه تصمیمات دیگری گرفت.

در مدیریت تحت امر بنده ، فضای محیطی طوری است که امکان پارتیشن بندی وجود نداره و اگر اینکار رو انجام بدیم ، در واقع سلولهای انفرادی ساختیم که خیلی زود باعث افسردگی و خستگی روحی میشه. ما یکپارچگی سالن رو حفظ کردیم اما با کمدهایی به ارتفاع حدود 120 سانتی متر ، قسمتهای مختلف رو از هم جدا کردیم بصورتی که وقتی افراد پشت میزها نشسته باشند ، نسبت به هم دید ندارند. همچنین سعی کردیم چیدمان میزها بصورتی باشه که اکثر خانمها در کنار هم باشند. این موضوع و اقدام ، نه یک امر دستوری ، بلکه خواسته ی خود همکاران محترم ما بوده و ما هم با کمال میل اون رو به اجراء گذاشتیم.

مسئول دفتر بنده هم اکنون یکی از خانمها هستند اما ایشون توی دفترم مستقر نیستند و اپراتوری تلفن ، پاسخگویی به ارباب رحوعان و پذیرایی از میهمان رو دو نفر از آقایون بر عهده دارن. مسئول دفترم وظیفه ی رسیدگی و پیگیری امور تخصصی مالی و حسابداری و همینطور تنظیم زمان جلسات و فعالیتها رو به عهده داره. این تقسیم وظایف باعث میشه حتی اگر لازم باشه بنده بعد از وقت اداری توی اداره بمونم ، نیازی به حضور مسئول دفتر نباشه و ایشون بتونند به نقش مهم خودشون در منزل و زندگی شخصی برسند. تقریبا" تمامی همکاران خانم رو در مشاغلی بکار گرفتیم که هم تخصصی و فنی هستند و هم نیازی به حضور بعد از وقت اداری نداشته باشه.

فکر میکنم اینطوری تونستیم هم شأن و شخصیت خانمها به عنوان بخشی از افراد فعال جامعه رو حفظ کنیم و اونها رو در فعالیتهای اداری مشارکت بدیم و هم به ظرایف روحی خانمها به عنوان رکن اساسی خانواده  احترام بگذاریم و با لحاظ کردن دستورات اخلاقی و شرعی ، محیطی توام با آرامش و احترام رو برای اونها فراهم کنیم تا هم به کارشون برسند و هم به زندگی شخصی.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩۳

امشب بطور اتفاقی شبکه استانی طبرستان (سیمای استان مازندران) رو تماشا میکردم. برنامه ­ای با عنوان نوا و نما در حال پخش بود که به معرفی جنبه­ های مختلف فرهنگ محلی مازنی می­پرداخت. علاقه ­ی زیادی به موضوعات اینچنینی دارم بخصوص اگه در این برنامه ­ها ، موسیقی مقامی و محلی ایران زمین هم معرفی بشه.

در برنامه امشب شبکه طبرستان ، یه گروه موسیقی سنتی از شهرستان سواد کوه اجرای برنامه داشتند. تا اومدیم وسایل ضبط برنامه رو مهیا کنیم ، بخش اصلی ترانه خونی یه نوجوان مازنی (که صدای زیبا و گیرایی هم داشت) به اتمام رسید اما اونقدر فرصت شد که یه بیت از شعری که میخوند رو ضبط کنم:

آی لاره لاره

جان لاره لاره

ونوشه مشتلق چییه بهاره

(ونوشه=گل بنفشه ، مشتلق=جشم روشنی)

فایل صوتی صدای این نوجوان رو میتونید از اینجا دریافت کنید.

با شنیدن این نوای زیبا ، اومدم توی محیط مجازی تا رد این ترانه­ ی محلی رو پیدا کنم. این جستجو نشون داد گروه رستاک ترانه ­ای شبیه به این رو اجراء کرده اما اولا" شعر این ترانه محلی عوض شده و ثانیا" ریتم موسیقی هم تغییر کرده که البته خیلی خیلی شاد شده. بخشی از فایل صوتی اجرای گروه رستاک رو میتونید از اینجا دریافت کنید.

اما وقتی متن شعر ترانه ­ی گروه رستاک رو بخونیم متوجه میشیم که موسیقی شاد مورد استفاده ، هیچ سنخیتی با معنی شعر نداره.

امروز چن روزه دل اون دل دنیه

مه شتربار ساربون دنیه
مه گل بشکفته باغبون دنیه
مه درمونده دل درمون دنیه
آی لاره لاره،جان لاره لاره،
مه ور زمستونه ته ور بهاره
آی لاره لاره،جان لاره لاره،
مه ور زمستونه ته ور بهاره
بلند بال خنه آی بلند پرده
هنیشینم منو تو هرده به هرده
انیهه نیشیم تا افتاو دگرده
تمومه دشمنونه دل بترکه
آی لاره لاره،جان لاره لاره،
ونوشه گر بزو فصل بهاره
آی لاره لاره،جان لاره لاره،
ونوشه گر بزو فصل بهاره

این شعر اونقدر گویا است که نیاز به ترجمه نداره. شعر بیان کننده ی درد دل و آرزوهای یه عاشق است و چنین شعری مناسبتی با ریتم شاد نداره. بی تعارف باید گفت که این ریتم فقط به جنبه های بازاریابی ارتباط داره و بس (البته موسیقی شاد اجرا شده توسط گروه رستاک رو هم دوست دارم ؛ بشرطی که معنی شعر رو بذارم کنار)

جستجو رو ادامه دادم تا بلاخره به ترانه ­ی اصلی محلی مازنی با صدای استاد خوشرو رسیدم که هم موسیقی دلنشین و فوق ­العاده ­ای داره و هم ریتم موسیقی و شعر ، با هم سازگارند. این ترانه رو هم میتونید از اینجا دریافت کنید.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩۳

غروب امروز در تمرینات بولدرینگ از هارنس سنگین که مخصوص امداد و نجات است استفاده کردم و ضمن بازآموزی طرز کار با چندین ابزار مختلف ، روشهای متفاوت صعود و فرود با طناب رو تمرین کردم. اولین باری است که این مدل تمرین رو انجام میدم. کاری سنگین ، دقیق و فنی که انرژی زیادی میطلبه و در عین حال لذت خاصی هم داره. ابزاری که مورد استفاده قرار دادم عبارت بودند از : کرول (ابزار صعود) ، یومار و پله رکاب (ابزار صعود) ، آی دی (ابزار فرود) و شانت (ابزار حمایت)

 

روشهایی هم که تمرین کردم عبارت بودند از:

صعود و فرود با استفاده از یومار و آی دی

صعود و فرود با استفاده از کرول و یومار

صعود با استفاده از کرول و یومار ، تغییر ایزار و فرود با استفاده از آی دی

 

تمرین جالبی بود و حسابی نفسم رو گرفت

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۸ امرداد ۱۳٩۳

در ماه رمضان امسال ، چند بچه گربه به خونه­ی مادرم در تهران پناه آوردند.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۸ امرداد ۱۳٩۳

هر سال توی محله ما در جنوب شرقی تهران ، نماز عید فطر بصورت محلی و توی خیابون اصلی محله برگزار میشه.  


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۸ امرداد ۱۳٩۳

امسال هم مقرر شده بود در شب استهلال هلال شوال در ستاد استهلال حاضر باشم. خواهش کرده بودم که برای رصد برم اما در نهایت بنا شد غروب روز دوشنبه 30 رمضان بیام تهران و در ستاد فعالیت کنم.

شاید این پرسش مطرح بشه از اونجایی که فردای روز 30 رمضان تحت هر شرایطی عید فطر خواهد بود (چرا که ماه قمری نمیتونه بیش از 30 روز باشه) پس چرا امسال رصد هلال شوال در غروب روز 30 رمضان امسال اونقدر اهمیت پیدا کرد که ستاد استهلال با تمام توان در شامگاه 30 رمضان هم فعال باقی موند؟

در پاسخ باید عرض کنم علت این موضوع به چند ماه قبل مربوط میشه ؛ جایی که در شامگاه 29 رجب ، هلال ماه شعبان در پهنه ایران فقط با چشم مسلح قابل رویت بود و بدین لحاظ ، برخی از مراجع عظام تقلید ، ماه شعبان رو یک روز دیرتر از تقویم رسمی کشور آغاز کردند.

ماه شعبان طبق تقویم رسمی کشور 30 روز بود. طبق نظر کارشناسان ، هلال ماه رمضان در شامگاه 29 شعبان در پهنه ی ایران تحت هیچ شرایطی حتی با چشم مسلح قابل رویت نبود. این نظریه­ فنی همچنین حکایت از این داشت که در شامگاه 30 شعبان ، چنانچه شرایط مساعد جوی در کشور وجود داشته باشه ، رویت هلال رمضان با چشم غیر مسلح محتمل است. اما تقدیر این بود که در شامگاه 30 شعبان تقریبا" در تمام کشور شرایط نامناسب جوی حاکم بشه و ابر و غبار فراوان باعث شد حتی رویت هلال رمضان با ابزار هم بسختی و فقط در چند رصدگاه محدود مقدور بشه.

روز 30 شعبان تقویم رسمی کشور ، برای مراجعی که ماه شعبان رو یک روز دیرتر آغاز کرده بودند ، 29 شعبان تلقی میشد و چون در این روز هیچ گزارشی دال بر رویت هلال با چشم غیر مسلح ارائه نشده بود (به همون دلیل شرایط نامناسب جوی که عرض شد) ، این مراجع عظام ماه رمضان رو هم با یک روز تاخیر نسبت به تقویم رسمی کشور آغاز کردند. 

نظر کارشناسان متخصص ستاد استهلال بر این بود که در روز 29 رمضان امکان رویت هلال شوال در پهنه ایران با چشم مسلح و یا غیر مسلح وجود نداره. برخی کارشناسان ستاد احتمال ضعیفی برای قابلیت رویت پذیری این هلال در بعد از ظهر روز یکشنبه قائل بودند که البته در رصدهای انجام شده ، گزارشی از رویت شدن هلال شوال در بعد از ظهر و غروب روز یکشنبه به ستاد استهلال نرسید و بیش از 100 گروه وابسته به ستاد استهلال ، گزارش عدم رویت هلال رو به ستاد ارسال کردند.

با نتایج حاصل از رصد که مؤید نظریه کارشناسان بود حلول ماه شوال برای مقام معظم رهبری به اثبات نرسید و روز دوشنبه 6 امرداد همانگونه که در تقویم اومده بود بعنوان روز 30 رمضان اعلام شد.

روز 30 رمضان تقویمی ، برای مراجعی که ماه رمضان رو دیرتر آغاز کرده بودند برابر با 29 رمضان بود. نظر کارشناسان این بود که در شامگاه 30 رمضان و در صورت وجود شرایط مناسب جوی ، رویت هلال شوال با چشم غیر مسلح در بخشهای شمالی و مرکزی کشور محتمل و در مناطق جنوبی کشور قطعا" مقدور خواهد بود. مختصات هلال شوال در روز 30 رمضان ، بهتر از مختصات هلال رمضان در روز 30 شعبان بود و در نتیجه ، این فرصتی بود تا با انجام رصدهای دقیق توسط رصدگران کارآزموده ، اختلاف نظر بین مراجع عظام در آغاز ماههای قمری شعبان و رمضان رو خاتمه بدیم تا انشاءالله در کل کشور ، تمام روزه داران گرامی بطور همزمان و در یک روز نماز عید فطر رو برگزار کنند. لازمه عرض کنم هر چند اکثر هموطنان گرامی ماههای مبارک رمضان و شوال رو مطابق اطلاعیه های دفتر مقام معظم رهبری مد ظله العالی آغاز میکنند اما ستاد استهلال ارتباط مستمری با بیوت مراجع عظام داره تا در این امر مهم حتی الامکان بالاترین میزان وحدت بوجود بیاد.

اگر در روز 30 رمضان گروههای تخصصی اقدام به رصد نمیکردند این احتمال وجود داشت که گزارشی از رویت هلال با چشم غیر مسلح در اختیار برخی از مراجع قرار نگیره و این بزرگواران روز چهارشنبه رو بعنوان روز اول شوال اعلام کنند و ما شاهد برگزاری نماز عید فطر در کشور ، در دو روز متفاوت باشیم. به همین لحاظ ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری از تمام گروههای رصدی وابسته به خود خواست تا علاوه بر روز 29 رمضان ، در روز 30 رمضان هم با تمام نفرات و تجهیزات به رصد بپردازند و پس از رویت شدن هلال با ابزار ، برای رویت با چشم غیر مسلح تلاش کنند.

بنده و جناب آقای موحد نژاد در ستاد حضور داشتیم. با نزدیک شدن به زمان غروب خورشید تلفنهای ستاد استهلال پی در پی به صدا درمی­اومد و گزارشها یکی بعد از دیگری واصل میشد. اینبار هم مهمترین چالش رصدگران هلال ، وجود غبار و گرد و خاک در مناطق وسیعی از کشور بود. وقتی در بعد از ظهر روز دوشنبه 30 رمضان از اصفهان عازم تهران بودم در فاصله بین نطنز تا کاشان و ابتدای بزرگراه کاشان-قم ، غبار بقدری متراکم و زیاد بود که حتی کوههای نزدیک جاده دیده نمیشد. همین شرایط در تهران هم وجود داشت.

تقریبا" در تمامی گزارشهای ارائه شده به ستاد ، هلال با ابزار به راحتی رویت شده بود اما تعداد زیادی از گروهها بدلیل مواجه شدن با غبار ، موفق به رویت هلال با چشم نشده بودند. ولی بحمدالله لطف خدا شامل حال ما شد و چندین گزارش جالب و مهم در رویت هلال با  چشم غیر مسلح از نقاط مختلف کشور بدست اومد. این گزارشها مورد بررسی قرار گرفت و در مورد برخی از اونها با دیگر اعضای محترم کمیته علمی ستاد استهلال (جناب دکتر فاطمی ، جناب مهندس میرسعید و جناب مهندس رستمی) بصورت تلفنی گفتگو و مشورت شد. در نهایت تعداد قابل قبولی از گزارشهای تایید شده رویت هلال با چشم غیر مسلح در اختیار داشتیم که اطلاعات این رصدها بلافاصله در اختیار بیوت مراجع عظام قرار گرفت.

اینکار که از ساعت 19 آغاز شده بود تا حدود ساعت 24 بصورت بسیار فشرده و مستمر پیگیری شد تا بلاخره نزدیک نیمه شب خبردار شدیم حلول ماه شوال برای تمامی مراجع تقلید اثبات شده است. با شنیدن این خبر لبخندی از رضایت و خوشحالی بر لبان ما نقش بست و خداوند متعال رو بخاطر نعمت وحدت شکر کردیم.

نتیجه­ی زحمات رصدگران پرتلاش و محترم ، کارشناسان و اساتید ارجمند و اعضای گرامی ستاد استهلال نهایتا" باعث شد روز سه شنبه نماز عید سعید فطر در سرتاسر کشور با شکوه هر چه تمامتر برگزار بشه. خدا رو صدهزار مرتبه شکر

در پایان یک روز کاری سنگین و فشرده ، عکسی به یادگار گرفتیم تا خاطره­ای باشه از این روز باشکوه. جای دوستان و اساتید گرامی آقایان دکتر فاطمی ، مهندس میر سعید و مهندس رستمی (که هر کدوم از این بزرگواران از جمله ارکان مهم ستاد استهلال و کمیته علمی اون هستند) رو هم توی این عکس خالی کردم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ٦ امرداد ۱۳٩۳

در این آخرین سحر ماه مبارک رمضان ، با دعای حضرت زین­العابدین امام سجاد علیه السلام با ماه رمضان وداع میکنیم ؛ خداحافظ ای ماه پر رمز و راز ، خدا حافظ ای ماه سوز و گداز.....

 


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٥ امرداد ۱۳٩۳

خبر فوری : بنا به اعلام ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ، هیچ گزارشی دال بر رویت هلال در روز یکشنبه در ایران ارائه نشده است و تمام  گزارشها حاکی از عدم رویت هلال توسط گروههای زبده ستاد استهلال است. بنابراین همانگونه که پیش بینی شده بود ، روز دوشنبه 6 امرداد 1393 برابر با 30 رمضان در ایران است.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٥ امرداد ۱۳٩۳

این یادداشت مرتب به روز خواهد شد

 

اطلاعیه رسمی عربستان سعودی برای دعوت به رویت هلال شوال در غروب روز یکشنبه 27 ژولای 2014 مصادف با 29 رمضان 1435

 

الحمد لله رب العالمین ، والصلاة والسلام على نبینا محمد الأمین ، وعلى آله وصحبه أجمعین , وبعد :
" نظراً لعدم رؤیة هلال شهر رمضان مساء یوم التاسع والعشرین من شهر شعبان لهذا العام 1435 هـ وإتمام عدة شهر شعبان ثلاثین یوماً بناءً على ذلک، فإن المحکمة العلیا بالمملکة العربیة السعودیة ترغب من عموم المسلمین فی جمیع أنحاء المملکة تحری رؤیة هلال شهر شوال لهذا العام 1435هـ ، مساء یوم الأحد التاسع والعشرین من شهر رمضان المبارک حسب الرؤیة الثلاثین بحسب تقویم أم القرى لعام 1435 هـ , وترجو المحکمة العلیا ممن یراه بالعین المجردة أو بواسطة المناظیر إبلاغ أقرب محکمة إلیه ، وتسجیل شهادته لدیها ، والاتصال بأقرب مرکز لمساعدته فی الوصول إلى أقرب محکمة".
وتأمل المحکمة العلیا ممن لدیه القدرة على الترائی الاهتمام بالأمر لما فیه من التعاون على البر والتقوى ، واحتساب الأجر والثواب من الله جل وعلا بالانضمام إلى اللجان المشکلة فی المناطق لهذا الغرض.
والله الموفق، وصلى الله وسلم على نبینا محمد وعلى آله وصحابه أجمعین .

 

 

اطلاعیه رسمی عربستان سعودی برای اعلام روز دوشنبه 28 ژولای بعنوان روز اول شوال و عید فطر

 

الحمد لله وحده والصلاة والسلام على نبینا محمد وعلى آله وصحبه ، وبعد .. فبناءً على قرار المحکمة العلیا رقم 60/هـ وتاریخ 29/8/1435هـ المتضمن إتمام عدة شهر شعبان ثلاثین وأن یوم الأحد 2/9/1435هـ حسب تقویم أم القرى هو غرة شهر رمضان لهذا العام 1435هـ فقد عقدت المحکمة العلیا فی مقرها الصیفی بالطائف جلسة مساء هذا الیوم الأحد التاسع والعشرین من شهر رمضان لهذا العام 1435هـ - حسب القرار المذکور - متحریة ما یردها من المحاکم عن رؤیة هلال شهر شوال لهذا العام 1435هـ، وبعد الاطلاع على ما وردها بهذا الخصوص ودراسته، فقد ثبت لدى المحکمة العلیا رؤیة هلال شهر شوال لهذا العام 1435هـ بعد غروب شمس هذا الیوم الأحد بشهادة عدد من الشهود العدول فی بعض محافظات المملکة ومراکزها. ولما صح عن النبی صلى الله علیه وسلم أنه قال ( صوموا لرؤیته وأفطروا لرؤیته ) رواه البخاری. فإن المحکمة العلیا تقرر : أن یوم غد الاثنین 1 شوال 1435هـ - حسب تقویم أم القرى - الموافق 28 یولیة - تموز 2014م هو یوم عید الفطر المبارک لهذا العام 1435هـ .
والمحکمة العلیا إذ تهنئ مقام خادم الحرمین الشریفین وسمو ولی عهده الأمین وسمو ولی ولی العهد - حفظهم الله - وحکومة وشعب المملکة العربیة السعودیة وجمیع الأمة الإسلامیة بحلول عید الفطر المبارک ،لتسأل الله العلی القدیر أن یتقبل من الجمیع صیامهم وقیامهم، وصالح أعمالهم، وأن یجمع شملهم ویوحد کلمتهم ویصلح ذات بینهم، وأن ینصر دینه ویعلی کلمته، إنه سبحانه سمیع قریب مجیب. وصلى الله وسلم على نبینا محمد وعلى آله وصحابته ومن تبعهم بإحسان إلى یوم الدین.

رئیس وأعضاء المحکمة العلیا


عضو عضو عضو
عبدالعزیز بن إبراهیم الحصین د. عبدالإله بن عبدالعزیز آل فریان سلیمان بن إبراهیم الحدیثی

عضو عضو عضو
أحمد بن حمد المزروع محمد بن شریم الشعبی عبدالله بن عبدالرحمن القاسم

عضو عضو عضو
أحمد بن مقبول حکمی سعد بن محمد الغامدی عبدالعزیز بن عبدالله المجلی السبیعی

رئیس المحکمة العلیا

غیهب بن محمد الغیهب

 

تذکر مهم: بنا به اتفاق نظر تمامی کارشناسان نجومی عربی – اسلامی ، تحت هیچ شرایطی امکان رویت هلال شوال در کشور عربستان سعودی با چشم عادی و یا چشم مسلح مقارن و پس از غروب خورشید ، وجود نداشته است. تمامی افرادی که در این کشور شهادت به رویت هلال داده اند دچار خطا در تشخیص هلال شده اند.

 

توضیح مجدد: در لینک زیر نقشه رویت پدیری هلال شوال در روز یکشنبه 5 امرداد مصادف با 29 رمضان و 27 ژولای بر اساس معیار مهندس محمد شوکت عوده قابل مشاهده است:

http://www.icoproject.org/icop/shw35_2.gif

تمام کشورهایی که در نقشه با رنگ سفید مشخص شده اند ، مناطقی هستند که امکان رویت هلال شوال با چشم مسلح  پس از غروب خورشید روز یکشنبه در آنها وجود ندارد. ملاحظه میشود که تمامی کشورهای اسلامی (از جمله عربستان سعودی) در این قسمت واقع شده اند. لازم به ذکر است به اعتقاد اکثر کارشناسان ایرانی ، معیار آقای عوده بر اساس چند رصد خاص و ویژه که صحت آن هنوز به تایید نرسیده ، بصورت بلندپروازانه نقشه مناطقی که در آن هلال قابل رویت است را گسترش میدهد. وقتی بر اساس چنین معیاری ، هلال در عربستان قابل رویت نباشد ، قطعا" بر اساس سایر معیارها که احتیاط بیشتری در این مورد دارند نیز ، رویت هلال در عربستان غیر ممکن خواهد بود ؛ آن هم با چشم مسلح و ابزار قدرتمندی مانند تلسکوپ.

کسانی که معمولا" در عربستان سعودی شهادت به رویت هلال میدهند ، افرادی عادی و فاقد تخصص رصدی هستند که مدعی رویت هلالهایی با چشم غیر مسلح میشوند که حتی با تلسکوپ هم قابل رویت نیستند. این افراد را نمیتوان دروغگو نامید بلکه فقط میشود گفت کسانی هستند که در تشخیص هلال دچار خطای بصری شده اند.

خبر جدید: در کشور عمان بدلیل عدم رویت هلال در شامگاه یکشنبه ، ماه رمضان 30 روز اعلام شد.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٤ امرداد ۱۳٩۳

عکسهایی از برنامه رصد صبحگاه شنبه 4 امرداد 1393


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٤ امرداد ۱۳٩۳

همونطور که قبلا" عرض کرده بودم امسال در ستاد استهلال تصمیم گرفته شد تا مصاحبه در مورد هلال رمضان و شوال بصورت هماهنگ شده­تری انجام بشه. امروز مصاحبه حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای مروی رئیس محترم ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در سایتهای خبری منعکس شد.

متن این مصاحبه در سایت خبرگزاری فارس
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٤ امرداد ۱۳٩۳

سحرگاه امروز پس از اقامه نماز برای رصد آخرین هلال صبحگاهی رفتم کوه صفه و در کنار مقبرةالشهداء آماده­ی رصدشدم. همونطور که پیش بینی کرده بودم ، وجود مقدار زیادی غبار در افق شرقی مانع از این شد که در رویت این هلال صبحگاهی موفق بشم. از لحظه­ای که در رصدگاه مستقر شدم تا زمان طلوع خورشید ، مرتب بر ارتفاع لایه غبار افق افزوده میشد و هلال ماه فرصتی نداشت تا بتونه قبل از روشن شدن آسمون ، خودش رو از چنگال این غبار رها کنه.

بر اساس گزارشهای هواشناسی که امروز میخوندم ، امروز و فردا بخشهای مرکزی و جنوبی کشور رو گرد و غبار فرا میگیره. اگر اینطور بشه ، شرایط نامناسب جوی رو باید در کنار ضعیف بودن پارامترهای حدی هلال شوال قرار داد که این دو با هم ، چالش اصلی رصدگران هلال در روز 29 رمضان خواهد شد.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۳ امرداد ۱۳٩۳

از ابتدای ماه مبارک تا بحال سعی کردم یه رژیم غذایی ساده رو دنبال کنم ؛ کاری که حدود 20 ساله دارم انجام میدم.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢ امرداد ۱۳٩۳
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ