خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩۳

بامداد سه شنبه 1 مهر 1393 مصادف با 27 ذیقعده 1435 و برابر با 27 سپتامبر 2014 ، زمان ملاقات با آخرین هلال صبحگاهی ماه ذیقعده فرا میرسه. خلاصه اطلاعات رصدی این هلال در افق کوه صفه اصفهان و برای زمان طلوع ماه (در دستگاه مختصات مکان مرکزی +در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو)  بشرح زیر است:

زمان طلوع ماه: در ساعت 04:56

ارتفاع خورشید: 12.5 درجه زیر افق

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 12.8 درجه

سمت طلوع ماه: 86.9 درجه جغرافیایی

اختلاف سمت ماه و خورشید: 5.1 درجه

ضخامت بخش میانی هلال: 0.37 دقیقه قوسی

فاز ماه: 1.41درصد نسبت به قرص کامل ماه

فاصله زمین تا ماه: کمی بیش از 403000 کیلومتر (ماه در اوج مداری)

فاصله زمانی بین طلوع ماه تا طلوع خورشید: حدود 56 دقیقه

با این مشخصات میشه گفت که ماه به راحتی قابل رویت خواهد بود. البته همیشه در این فصل مشکل گرد و غبار رو داریم. تجربه به من ثابت کرده حتی اگه خواستم ماه بدر رو هم ببینم ، دوربین دوچشمی با خودم داشته باشم بد نیست!!!

اما از نکات جالب در مورد رصد فردا اینه که :

بر اساس داده های نرم افزار The Sky ، طول دایرةالبروجی خورشید در ساعت 05:54:30 برابر 180 درجه میشه و این به معنی قرار گرفتن خورشید بر روی نقطه اعتدال پاییزی است ؛ تحویل پاییز مبارک باد!!

در ساعت 05:56 ، خورشید حدود نیم درجه از افق ارتفاع داره و در سمت جغرافیایی 90 درجه قرار گرفته. یعنی اینجایی که خورشید هست ، خود خود مشرق است. از این منظره عکس بگیرین و داشته باشین تا اگه رصدگاه ثابتی دارین ، بدونید که در موقع رصد هلالهای صبحگاهی ، مشرق کجاست.

در غروب روز سه شنبه و در ساعت 17:57 که خورشید در افق کوه صفه غروب میکنه ، جایی که خورشید میره پایین افق ، خود خود مغرب است (سمت 270 درجه جغرافیایی). عکس این منظره رو هم بگیرن ؛ بد نیست ، ضرر هم نداره!!

 

امروز صبح مسابقات تیراندازی با تفنگ بادی بانوان رو در بازیهای آسیایی میدیدم که بحمدالله ورزشکاران کشورمون چراغ مدال آوری رو روشن کردند و 1 مدال طلا و  2 مدال نقره بدست آوردند. تبریک میگم. موقع تماشای این مسابقات ، همینطور شوخیهایی به ذهنم میرسید و خودم میخندیدم. مثلا اینکه:

از قهرمان تیراندازی بپرسند چطور تونستی هدف رو با دقت بزنی؟ و جواب بده که : همش تصور میکردم مردمک چشم همسرم در مقابلم قرار داره!!!!

یا اینکه در مسابقات شمشیربازی که صورتها پوشیده است و کسی کسی رو نمیشناسه ، آقایی وقتی میبینه باید با همسرش مسابقه بده ، بجای شمشیر مسابقه ای ، از شمشیر سامورایی استفاده کنه بلکه ثمری بده!!! غاقل از اینکه همسرش هم که متوجه شده با کی مسابقه داره ، با ذوالفقار حیدری بیاد وسط میدون!!!

 

افتضاح کاری تیم ملی فوتبال امید در بازیهای آسیایی باعث شرم و خجالت شد. بازیها رو باختند و اوت شدند که هیچ ، شب گردی در دهکده بازیها دارند!!! و یکی از مسئولین تیم هم بدلیل آزا..... از کره جنوبی ممنوع الخروج شده تا دادگاهی بشه!!! یاد مرحوم جمشیدی شاعر طنزپرداز اصفهانی افتادم و شعری که با عنوان " به ما چه " سروده بود و خودم این شعر رو از زبون ایشون شنیدم و در کتاب مجموعه اشعارشون (شولوغ و پولوغ – 1373 ) هم چاپ شده. از سر ناراحتی و عصبانیت این شعر رو مینویسم اما توضیحا" عرض کنم شعر در فضای قبل از انقلاب سروده شده (چیزی مشابه دهکده بازیهای آسیایی و شهر اینچئون کره جنوبی)!!

........

(این شعر رو نوشته بودم اما حذفش میکنم. به قول همسرم ، بهتره ساحت این وبلاگ از بکار بردن کلماتی که در عرف عمومی نامناسب تلقی میشه ، پاک باشه. نظر درستی دادند و بنده هم استقبال و تبعیت کردم.) 

من دیگه حرفی ندارم!!!
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ٢۸ شهریور ۱۳٩۳

یکی از گیاهانی که توی منزل پرورش میدیم ، یه گیاه بومی فریدن است که اسم اصلیش رو نمیدونم ولی بهش میگیم "گل بادکنکی"


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۳

پس از چند سال ، امروز فرود حدود 25 متری از دیواره عمودی رو در کوه صفه (دیواره شاه نشین) انجام دادم. این فرود در سال 88 سرآغاز آشنایی من با سنگنوردی بود و بقدری تاثیر مثبت برام داشت که بلافاصله تمامی ابزار مورد نیاز برای چنین برنامه های فنی رو خریداری کردم و با جدیت به آموختن فنون سنگنوردی پرداختم.

در همون زمان ، توی گروهی که بودیم من تنها کسی بودم که موقع فرود ، تمامی مسائل ایمنی رو با دقت تمام مراعات میکردم و بهش مقید بودم. امروز هم همینطور بود. آقایان صادقی و درگزنی و فرزندم محمدرضا همراهم بودند. من اولین نفری بوم که فرود اومدم. فرودم با استفاده از ابزار 8 بود و برای حمایت از ابزاری که به تازگی خریدم (شانت+جین 60 سانتیمتری+کارابین آهنی) استفاده کردم.


محمدرضا در حال فرود

 

فرود با دو رشته طناب 11 میلی متری و ابزار ایمنی و حمایتی کامل
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩۳

عکسهایی از برنامه صعود به قله دومیر


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩۳

وقتی اطلاعیه صعود به قله دومیر رو دیدم ، مردد بودم در این برنامه شرکت کنم .


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۳

غروب پنجشنبه 20 شهریور به همراه همسرم عازم مشهد اردهال شدیم تا پس از زیارت مرقد مطهر امامزاده حضرت سلطان علی ابن امام محمد باقر علیه السلام ، به روستای نشلج بریم و با پیوستن به گروه ، آماده ی صعود به قله دومیر در روز جمعه باشیم.

صعود با موفقیت در روز جمعه انجام شد و برنامه ای که من فکر میکردم 10 ساعت طول بکشه ، تبدیل به یه برنامه سنگین 14 ساعته شد. بعد از برنامه صعود به علم کوه از مسیر گرده آلمانها که رفت و برگشتمون حدود 15 ساعت بطول انجامید ، صعود به دومیر از نظر مدت زمان حرکت از محل استقرار و بازگشت به همین محل ، طولانی ترین برنامه ی کوهنوردی و کوهپیمایی بوده که در اون شرکت داشتم. یادداشتهام از این برنامه و عکسها رو طی چند روز آینده منتشر میکنم اما موضوعی که روی قله با اون مواجه شدم اونقدر برام ارزشمند و تاثیرگذار بود که میخوام همین الان تعریفش کنم.

وقتی دقایقی از حضورمون بر روی قله سپری شده بود ، یکی از همنوردان به بنده گفت پرچمی که روی قله نصب شده بخاطر باد و شرایط محیطی از بین رفته و پاره پاره است. اگه امکان داره این پرچم رو با یه پرچم دیگه تعویض کنید.

پرچم روی قله یه پرچم با مضامین مذهبی بود اما بخاطر کهنه و پاره شدن ، نتونستم بخونمش. همیشه موقع صعود به قله ها ، چهار پرچم داخل کوله ام هست ؛ پرچم یا حسین علیه السلام ، پرچم یا اباالفضل العباس علیه السلام ، پرچم ملی کشور و پرچم رو میزی با نشان شهرداری اصفهان.

بخاطر ارادت و عشق ویژه ای که به آقا قمر بنی هاشم علیه السلام دارم ، تصمیم گرفتم پرچم مزین به نام ایشون رو روی قله نصب کنم. پرچم مندرس قبلی با تکه ای چوب ناصاف ، بین سنگچینهای روی قله مستقر شده بود. وقتی خواستم پرچم جدید رو در این چوب قرار بدم ، هر کاری که کردم اینکار انجام نشد که نشد. پرچم به چوب گیر میکرد و اصلا" جلو نمی رفت..... ناخودآگاه یاد ادب و وفای قمر بنی هاشم در مقابل حضرت سیدالشهداء علیه السلام افتادم و گویا حضرت به من میفرمود جایی که پرچم آقا و برادرم حسین هست ، بر او پیشی نمیگیرم.....

پرچم یا حسین رو که آوردم ظرف چند ثانیه آماده ی نصب شد.... اون روی روی قله مستقر کردم و مبهوت از این همه ادب و وفای حضرت قمر بنی هاشم علیه السلام ، بغض کرده بودم..... جانم اباالفضل
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩۳

در جمع خانواده ، روزهای چشم انتظاری نسبتا" سختی رو داریم میگذرونیم. نتایج کنکور دانشگاهها داره اعلام میشه و چشم به راه نتایج هستیم. در کنکور سراسری ، فرزندم در رشته زیست شناسی – ژنتیک پذیرفته شده. منتظر نتایج دانشگاه آزاد و واحد بین الملل دانشگاههای دولتی است تا در نهایت به یه انتخاب برسه. خودم تصورم اینه که در رشته ژنتیک شرایط تحصیل و کار آینده براش مهیاتر خواهد بود اما تمایل زیادش به دکترای پزشکی ، باعث شده نظر دیگه ای داشته باشه. به هر صورت ، باید دو سه روز دیگه هم صبر کنیم.

تحولات سریع در حوزه فعالیتهای اداری بنده در حال رخ دادن است و باید بسرعت واحد تحت مدیریتم رو با این تحولات وفق بدم. تغییر قانون مالیاتهای مستقیم ، مالیات بر ارزش افزوده و الزاماتی که برای شهرداری به دنبال داره ، وضعیت مالی سازمانهای وابسته به شهرداری و ارتباطی که صورتهای مالی این سازمانها با صورتهای مالی شهرداری پیدا میکنه ، تغییر احتمالی مدل مدیریت منابع نقدی شهرداری ، تغییر سیستم مالی (که گویا گوش شیطون کر بنا است بلاخره اتفاق بیفته) و...... رویدادهایی است که تماما" در طی چند ماه آینده باید براش تصمیم بگیریم تا از قافله تغییرات عقب نمونیم و بتونیم وظایف محوله رو به بهترین شکل و در کمترین زمان انجام بدیم.

در این روزهای آخر تابستون ، یه بار دیگه در کوهنوردی پر کار شدم. در دو پنج شنبه و جمعه ی گذشته ، سه قله ی الوند ، کلاغ لانه و شاهین رو برای اولین بار صعود کردم. غروب امروز هم به اتفاق همسرم عازم مشهد اردهال میشیم تا با پیوستن به گروه کوهنوردی و سنگنوردی کارکنان شهرداری اصفهان ، انشاءالله صبح فردا برای صعود به قله 3450 متری دومیر اقدام کنیم. این قله ارتفاع زیادی نداره اما بدلیل طولانی بودن مسیر ، شاید رفت و برگشت به قله از روستای نشلج چیزی حدود 10 ساعت طول بکشه. تمام آب مورد نیاز رو باید از همون ابتدای مسیر به همراه داشته باشیم و این به معنای سنگین شدن کوله ها است که طبعا" فشار بیشتری به کوهنورد وارد میکنه.

دو هفته ی بعد هم قراره برای صعود به قله 3575 متری سول بریم خوانسار. شاید در فاصله زمانی بین صعود به قله دومیر تا قله سول ، یه صعود دیگه رو هم بطور جمع و جور برنامه ریزی کنم و برم. تا ببینیم چی پیش میاد.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩۳

اول صبح بود که خبر کسالت مقام معظم رهبری مد ظله العالی رو شنیدم. غروب امروز که در اخبار ساعت 19 تلویزیون تصویر معظم له رو در لباس بیماری و روی تخت بیمارستان دیدم ، خاطرات تلخ ایام بیماری امام راحل برام تداعی شد و اشک ریختم....


دلخوشم به اینکه پزشکان خبر دادند حال ایشون رضایت بخشه..... اما دیدن عزیزی گرانمایه در لباس بیماری.....

 

دلبستگیم به مقام رهبری ، دلبستگی به یه شخص نیست. حرف و عمل و سیره ایشون ، زنده کننده ی نام و سیره امام خمینی رضوان الله تعالی علیه است. حضرت آیت الله خامنه ای در این سالهای پر ماجرا و سخت پس از امام ، با نهایت اخلاص و فداکاری ، کشور و مردم رو هدایت و رهبری کردند و به همین دلیل از عمق وجودمون به ایشون عشق میورزیم.

 

 

 

بهترین و خالصانه ترین دعاها و آرزوهای خودم رو برای بهبودی هر چه سریعتر این بزرگوار و طول عمر توام با عزت و سلامتی ایشون ، به درگاه خداوند متعال عرضه میدارم ؛ آمین یا رب العالمین

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩۳

چندین ساله که سالی 3-2 بار به قله کرکسی صعود میکنم اما تابحال به قله شاهین که در همین منطقه کرکس است صعود نکرده بودم. ارتفاع این قله حدود 100 متر کمتر از قله کرکس است. شاید یه اشتباه بزرگ در کوهنوردی این باشه که ارتفاع قله ها برامون خیلی مهم جلوه کنه. اما هستند قله هایی با ارتفاع کمتر ، دارای شرایطی خاص و بسیار چشم نوازتر.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۳٩۳

یکی از علائق بنده ، مطالعه قوانین است و شاید در آینده ای بسیار نزدیک ، مصمم بشم رشته حقوق رو هم در دانشگاه پی بگیرم.

در محل اطاق کارم تعداد زیادی کتاب هست که 5% اونها کتابهای متفرقه و علوم مدیریت ،  10%  کتب تخصصی مدیریت مالی و حسابداری و 85% کتابها قوانین و مباحث حقوقی است. شاید تنها فردی در مجموعه شهرداری اصفهان باشم که تمامی کتابهای مجموعه قوانین کشور (از زمان تشکیل مجلس شورای ملی در عصر مشروطه تاکنون) رو در اختیار دارم و مرتب اونها رو مطالعه میکنم. فکر میکنم حتی واحد مدریت حقوقی شهرداری هم آرشیوش اینقدر کامل نباشه.!!لبخند

وقتی مطالعه یه قانون در دستور کارم قرار میگیره ، به تمامی منابعی که ممکنه در مورد این قانون وجود داشته باشه مراجعه میکنم و اونها رو در کنار هم قرار میدم تا بتونم درک بهتری از قانون بدست بیارم. در این رابطه حتی به مشروح مذاکراتی که نماینگان مجلس برای تصویب قانون داشته اند هم رجوع میکنم. اینکارها برای کسانی که حقوقدان هستند خیلی عادی و جزو برنامه ی کاری اونها است اما برای بنده که تخصص اصلیم چیز دیگری است مساله فرق داره.

چند وقت پیش سیر تحول تاریخی – قانونی در مورد ذیحسابی در شهرداری رو بررسی میکردم. به نکات جالبی رسیدم و اون رو نوشتم. حالا این مطلب رو اینجا قرار میدم. شاید مورد استفاده دیگران هم قرار بگیره.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩۳

عکسهای برنامه همدان و صعود به قله های الوند و کلاغ لانه


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩۳

چند وقت میشه افرادی که بعضا" غرض ورزی خاصی دارند ، از مراجع عظام تقلید در مورد برخی موضوعات استفتاء میکنند که تا اندازه ای عجیب و غریب است. در آخرین نمونه از این دست ، از یکی از مراجع عظام تقلید در مورد استفاده از نسل سوم اینترنت پر سرعت سوال شده بود و ایشون هم پاسخی فرموده بودند که بعضی حواشی رو به دنبال داشت.

واقعیت اینه که تداوم حیات شیعه ، مرهون زحمات و خدمات علمای بزرگ شیعه و مراجع معظم تقلید بوده و هست که تونستند هدایت شیعیان رو در طول تاریخ بخوبی انجام بدهند و این میراث گرانبها و ارزشمند رو به نسل حاضر برسونند. حفظ حرمت این جایگاه رفیع هم برعهده  عموم شیعیان است و هم خود مراجع عظام.

ممکنه برخیها با اهدافی خاص (که شاید هیچ دغدغه دینی رو نشه در اون یافت) بخوان از ظرفیت اجتماعی مراجع تقلید و اعتمادی که عموم مردم به مراجع دارند ، برای پیشبرد اهداف شخصی خودشون استفاده کنند. همه باید حواسشون به این موضوع باشه. نمیدونم ، اما شاید نیاز نباشه در هر موردی استفتاء کنیم و یا مراجع عظام ، نیازی نباشه به هر استفتایی پاسخ بدهند.

به عنوان مثال اخیرا" شورای مرکز تقویم استفتاء و سوالی از محضر مقام معظم رهبری در مورد خصوصیات هلال ماه کرده بودند که معظم له فرموده اند این موضوعی فنی است و باید کارشناسان ذیربط در این مورد نظر بدهند (نقل به مضمون). این رویکرد مقام معظم رهبری نشون از درایت بالای حضرت ایشون داره که لازم نمیدونند در هر موضوعی شخصا" وارد شوند و اظهار نظر کنند.

و یا در مثالی دیگه میشه از حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی نام برد که در برخی موضوعات اجتماعی و دینی حساس ، با اون بیان بسیار گیرا و شیوای خودشون ، عالمانه و قاطعانه اعلام موضع فرموده اند و تذکرات لازم رو بیان کرده اند اما میبینیم که در موضوعات متفرقه (از نوعی که در ابتدای این نوشته اشاره کردم) یا ورود پیدا نفرموده اند و یا ورود ایشون رسانه ای نبوده است.

نکته دیگه اینکه برخی موضوعات ، به امور حکومتی مربوط میشه. به عنوان یه مقلد و علاقمند به حوزه مرجعیت دینی شیعه ، دوست ندارم شاهد باشم که خدای نکرده نظرات بزرگان دینی ما در تضاد با هم قرار میگیره و این اختلاف نظر (که شاید در پاره ای از امور ، امری عادی باشه) مورد سوء استفاده بدخواهان نهاد مرجعیت قرار بگیره. امور حکومتی ، الان متولی خاص خودش رو داره و مقام معظم رهبری در جایگاه ولی فقیه به این مهم میپردازند.

از درگاه خداوند متعال علو درجات و توفیقات روزافزون رو برای یکایک مراجع عظام تقلید که بواقع ارکان و ستونهای خیمه دین و دیانت هستند مسئلت میکنم و دست بوس تمامی این بزرگواران هستم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٩ شهریور ۱۳٩۳

تصویر افق غربی در غروب روز سه­ شنبه 4 شهریور 1393 مصادف با 29 شوال 1435 (همونطور که قبلا" نوشتم ، بدلیل ابری و غباری بودن افق ، هیچ امکانی برای رویت هلال ذیقعده وجود نداشت).

بعد از ظهر چهارشنبه 5 شهریور برای ملحق شدن به همکاران همنورد و شرکت در برنامه صعود به قله الوند و قله کلاغ لانه ، به همراه همسرم عازم همدان شدیم. مسافرت خوبی بود. در سال 1385 وقتی خانوادگی رفته بودیم همدان ، در مراجعت از غاز علیصدر ، کنار جاده توقف کردم و هلال ربیع الاول 1427 رو رصد کردم. امسال هم موقعیت مشابهی برامون پیش اومد و در حالی که در اتوبان ساوه – همدان بودیم ، همزمان با غروب خورشید ، کنار جاده توقف کردیم و از هلال ذیقعده 1435 عکس گرفتیم و برای دقایقی کوتاه ، هلال رو قبل از اینکه زیر ابر پنهان بشه با چشم غیر مسلح رویت کردیم

هلال ذیقعده 1435 در آسمان غروبگاهی اتوبان ساوه – همدان

 

حدود ساعت 21:10 به همدان رسیدیم و 30 دقیقه بعد محل استقرار همکارانم رو پیدا کردیم و شام رو به همراه اونها صرف کردیم. ساعتی بعد با آماده کردن وسایل صعود ، به استراحت پرداختیم. ساعت 04:30 بیدار باش داده شد.  حدود ساعت 05:20 سوار اتوبوس شدیم. مسئول فنی برنامه صعود ما  دوست گرامی و ارجمند جناب آقای بهروز برناسی بودند که بزرگوارانه ، هدایت فنی گروه ما برای صعود به دو قله الوند و کلاغ لانه رو پذیرا شدند. جناب برناسی از کوهنوردان پیشکسوت ، فنی و ورزیده همدان هستند که صعودهای فراوانی به قلل مختلف کشور رو در کارنامه فعالیت کوهنوردی خودشون دارند. سجایای اخلاقی خاص و منحصر بفرد در کنار تخصص و دانش کوهنوردی ، از آقای برناسی شخصیتی دوست داشتنی و بسیار محترم ساخته.

با همراه شدن آقای برناسی ، به سمت گنجنامه حرکت کردیم و بعد از رسیدن به محل و انجام حرکات کششی ، ساعت 06:15 حرکت به طرف دشت میشان رو آغاز کردیم. حدود یک ساعت و نیم طول کشید تا گروه 20 نفره ما به دشت میشان رسید. در طول مسیر چند چشمه آب و یه آبشار زیبا (نزدیک پناهگاه واقع در دشت میشان) وجود داشت. هوای صبحگاهی خنک بود و چند همنورد دیگه هم در مسیر دیده میشدند. شیب مسیر چندان زیاد نبود و میشد خیلی راحت حرکت کرد. سنگهای بزرگ گرانیت در طول مسیر به چشم میخورد.

دشت میشان ، چمنزار وسیعی است. در این چمنزار ، دو پناهگاه جدید و قدیم و همینطور ایستگاه تله کابین گنجنامه وجود داره. هر دو پناهگاه از نظر امکاناتی که در اختیار کوهنوردان و مردم قرار میده بسیار کامل و مرتب است و چشم اندازهای زیبایی هم داره.

با استراحتی کوتاه در دشت میشان ، به طرف تخت نادر به راه افتادیم. تخت نادر هم چمنزاری وسیع با آب روان فراوان است. قبل از رسیدن به تخت نادر از کنار چادر چند خانواده عشایری گذشتیم. صعود ما تا تخت نادر حدود 1 ساعت بطول انجامید. از این منطقه ، خودنمایی قله ی زیبای الوند رو میشه دید. در تخت نادر برای صرف صبحانه 30 دقیقه توقف کردیم. چند چشمه در این چمنزار وجود داره که میشه ازش آب شرب گوارایی برداشت کرد.

از تخت نادر تا قله الوند حدود 1 ساعت و 15 دقیقه طی مسیر کردیم. درست زیر قله ، حالت ضعف شدیدی به من دست داد و چند دقیقه نشستم تا حالم بهتر شد و به همنوردان ملحق شدم. بلندترین نقطه قله ، تخت سنگ گرانیتی بسیار بزرگی است که باید با احتیاط زیاد از اون بالا رفت. روی این تخته سنگ جای زیادی برای نشستن نیست (بخصوص برای گروه 20 نفره ما!!) این سنگ عظیم ، از هر زاویه ای که بهش نگاه میکنیم به یه شکل دیده میشه ؛ یه موقع به شکل سر عقاب ، یه موقع به شکل یه سگ و یه موقع بشکل نقشهای اساطیری تخت جمشید

با فرود از قله الوند ، راه قله کلاغ لانه رو در پیش گرفتیم. این قله در فاصله نزدیکی از الوند قرار داره و یه پناهگاه هم در دامنه اون ساخته شده. در کنار پناهگاه چشمه ی آبی هست که آب خیلی سردی داره (چیزی که برای من فوق العاده است). بعد از برداشتن آب به طرف قله به راه افتادیم. دو نفر از همراهان در کنار پناهگاه موندند و ما هم کوله ها و وسایل اضافی رو همونجا گذاشتیم تا راحتتر حرکت کنیم. برای رسیدن به نوک قله ، مسیرپاکوب خاکی رو طی کردیم تا به دیواره های سنگی رسیدیم. تمام وسایل همراه رو پای این دیواره ها گذاشتیم و دست به سنگ شدیم. باید با احتیاط و دقت از این دیواره های بالا و پایین میرفتیم. وقتی در ساعت 13:35 روی قله مستقر شدیم ، دیدم خیلی شبیه به نوک قله علم کوه است ؛ سنگهای گرانیتی شکسته در مجاورت پرتگاههای خطرناک.

چند عکس گرفتیم و برگشتیم پناهگاه. نهار رو در پناهگاه خوردیم و خیلی سریع برگشتیم پایین. سایر همراهان گروه ما که در صعود همراهمون نبودند با تله کابین به دشت میشان اومدند. بعد از توقفی کوتاه و گرفتن احکام صعود ، با تله کابین برگشتیم پایین. بازدید مختصر از گنجنامه آخرین برنامه ما بود. پس از 12 ساعت کوهپیمایی و کوهنوردی ، بطرف محل استقرار حرکت کردیم.

روز جمعه رو به گشت و گذار در آرامگاه شیخ الرئیس ابوعلی سینا و باباطاهر و نیز بازدید از مغازه های شهر لالجین (مرکز تولید ظروف سفالی همدان) گذروندیم و ساعت 12 به طرف اصفهان به راه افتادیم.

لازمه از دوست بسیار ارجمند جناب برناسی تشکر و قدردانی کنم که این صعود رو برامون خاطره انگیز کردند. همچنین از تمام همکارانی که برای تدارک این برنامه زحمت کشیدند کمال تشکر و قدردانی رو دارم. چند نقطه ضعف کوچیک در برنامه مشاهده کردم اما نقاط مثبتش خیلی خیلی زیاد بود.

روز شنبه ، کارهای اداری زیادی رو رسیدگی کردم و چند جلسه هم داشتم. خسته شدم اما این خستگی باعث نشد تمرین صعود با ابزار در ایستگاه 12 رو تعطیل کنم. امروز هم علیرغم داشتن برنامه سنگین کاری ، بعد از ظهر به اتفاق همکاران به کوه صفه رفتم و بعد از مدتها ، از مسیر قاراپت صعود کردیم (البته با ابزار)

کلا" روزهای خوبی رو از نظر تفریحی ، گردشی ، اداری و ورزشی سپری کردم ؛ خدا رو صد هزار مرتبه شکر

عکسهای سفر به همدان و صعود رو در روزهای دیگه منتشر میکنم. الان خیلی خسته ام ....

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۳

خوب ؛ همونطور که پیش بینی میشد شرایط جوی افق غربی کوه صفه در غروب روز سه شنبه 4 شهریور مصادف با 29 شوال 1435 مانع از این شد که برای رصد هلال ذیقعده اقدام کنم.

دیروز با کوله ای نسبتا" سنگین که دوربین و سه پایه و ابزار کوهنوردی داخلش بود ، به همراه همسرم و خانواده جناب تقی زاده عازم کوه صفه شدیم. دوستان و همکاران همنورد اداری برای صعود به قله الوند و بازدید از چند جاذبه استان همدان ، دیروز راهی همدان شده بودند و بنابراین در کوهپیمایی دیروز صفه تعدادمون فقط 4 نفر بود.

مسیری شامل دست به سنگهای ساده و کوتاه و حرکت در شیب رو تا قله در پیش گرفتیم و ساعت 19:20 دقیقه رسیدیم بالای کوه. با اینکه 17 دقیقه به غروب واقعی خورشید باقی مونده بود اما خورشید در پس ابرها پنهان شد و غلظت ابر هم به اندازه ای بود که در مدت حضورمون در بالای کوه ، دیگه نتونستیم خورشید رو ببینیم. این ابر متراکم در تمام افق غربی پخش شده بود. بالای ابر هم آسمون تمیز نبود و تا چندین درجه غبار رقیق زرد رنگی وجود داشت. نتیجه اینکه حتی لازم نبود ابزار رو از کوله بیارم بیرون. دقایقی استراحت کردیم و برگشتیم پایین.

حدود ساعت 22 با همکارانم که عازم همدان بودند تماس گرفتم ببینم رسیدن یا نه. خبر دادند برای دومین بار پیاپی در برنامه های گروه ، اتوبوس دچاز نقص فنی شده. بحمدالله اینبار زیاد معطل نشدند و با فرستاده شدن اتوبوس جایگزین ، تونستند به موقع به مسیر ادامه بدهند. انشاءالله بنا است به دوستان ملحق بشم تا در برنامه ی صعود به دو قله الوند و کلاغ لانه همقدم اونها باشم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٤ شهریور ۱۳٩۳

9 سال پیش ، در یه روز بیاد موندنی و تاریخی برای بنده ، موفق شدم با رویت هلال ذیقعده 1426 ، یه رکورد و رصد تر و تمیز شخصی در زمینه رویت هلال به ثبت برسونم. غروبهای جمعه معمولا" دلگیر هستند اما غروب روز جمعه 11 آذر 1384 یکی از شادترین روزهای زندگی من شد ؛ هنوز هم دقیقه به دقیقه اون رصد مهم و هیجان انگیز رو در ذهن دارم.

بعد از 9 سال ، دوباره هلال ذیقعده و رصد اون بدلایل مختلف مهم شده ؛ هلال ذیقعده 1435 که بنا به داده های رصدی متعددی که در اختیار داریم ، در روز 29 شوال قابلیت رویت روزگاهی داره و بنا به اعتقاد کارشناسان در مناطقی از جنوب کشور میشه اون رو حتی بعد از غروب خورشید با چشم مسلح رویت کرد اما علیرغم این قابلیتها ، در تقویم رسمی کشور ، ماه شوال 30 روز تعیین شده است.

در جدول زیر مختصات هلال ذیقعده 1435 با مختصات هلال ذیقعده 1426 در رصدگاه هلاغره (منطقه فریدن در غرب استان اصفهان) مقایسه شده است.

 

واحد سنجش

ذیقعده 1426

ذیقعده 1435

رصدگاه

 

هلاغره

هلاغره

ارتفاع هلال

درجه

3.8

2.5

جدائی زاویه ای ماه و خورشید

درجه

12.8

11.5

ضخامت بخش میانی هلال

دقیقه قوسی

0.40

0.30

فاز ماه

درصد

1.32

1.05

اختلاف سمت ماه و خورشید

درجه

-12.0

-11.0

فاصله زمین تا ماه

کیلومتر

371001

404613

مدت مکث ماه

دقیقه-ثانیه

27m 19s

15m 06s

 ما در سال 1384 موفق شده بودیم در یه شرایط استثنائی جوی ، هلال رو با ابزار معمولی رصد کنیم. مقایسه جدول فوق نشون میده برای بنده که بنا دارم در اصفهان بمونم و ابزارم چندان قوی نیست و شرایط جوی هم قابل مقایسه با آذر ماه سال 84 نخواهد بود ، شانس موفقیت در رصد هلال ذیقعده امسال (مقارن و بعد از غروب خورشید) چیزی نزدیک به صفر درصد خواهد بود اما به هر حال تلاش خودم رو انجام میدم و بعد از ظهر امروز برای این رصد اقدام خواهم کرد.

از 11 آذر سال 84 گفتم و یه رصد استثنایی که در هلاغره داشتم. اون رصد و اون هلال همه چیزش استثنائی شد. مقدمه و برنامه ریزی رصد ، رانندگی خاصش ، شرایط جوی ، خود هلال ، جمع رصدگران حاضر در رصدگاه ، نتایج حاصل از رصد و .... همه و همه استثنایی و بی نظیر بود. امسال هم اگر عمری برام باقی باشه و شرایط جوی اجازه بده ، برای یه رصد بسیار بسیار مهم دوباره به هلاغره خواهم رفت. هلالی که دوباره همه چیزیش میتونه استثنایی و کم نظیر باشه ؛ هلال ربیع الاول 1436. هلالی که در لحظه غروب خورشید در هلاغره ، فقط 12 ساعت و 1 دقیقه از عمر شریفش میگذره و بیش از 40 دقیقه مکث داره!! اختلاف سمت اندک این هلال با خورشید باعث میشه که یکی از زیباترین هلالهای دهه های اخیر در مقابل دیدگان رصدگران هلال قرار بگیره.... برای دیدن این هلال لحظه شماری میکنم اما باید تا غروب روز دوشنبه اول دی ماه سال جاری صبر کنم...
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۳ شهریور ۱۳٩۳

تصاویر همنشینی هلال ماه و سیارات مشتری و ناهید در سحرگاه یکشنبه 2 شهریور 1393 مصادف با 27 شوال 1435
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۳ شهریور ۱۳٩۳

روز شنبه ، موضوع مهم نحوه مدیریت منابع نقدی شهرداری رو مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم. روش فعلی که ازش استفاده میکنیم مزایای زیادی داره اما چند ابهام و اشکال هم هست که نمیشه نسبت به اون بی تفاوت بود. این اشکالات و ابهامات بعضا" ممکنه باعث بروز آسیبهای ناخواسته ای بشه. برای حل این ابهامات و اشکالات ، راه حل های متفاوتی وجود داره. باید در این مورد خیلی حساب شده و دقیق رفتار کرد چرا که بعضی از راه حلهای دم دستی ، ممکنه همون حکایت دراومدن از چاله و افتادن در چاه باشه. بهترین گزینه ای که بر روی اون اتفاق نظر داریم اینه که ، با دقت و حساسیت زیاد ، مشکلات موجود رو حل کنیم و نریم دنبال زیر و زبر کردن همه چیز.

سحرگاه دیروز پس از اقامه نماز به ورودی کوه صفه رفتم تا شاهد هنرنمایی سیارات مشتری و ناهید (زهره) در کنار آخرین هلال صبحگاهی شوال 1435 باشم. مختصات هلال بگونه ای بود که هیچ مشکلی برای رویت با چشم غیر مسلح وجود نداشت. وقتی به ورودی صفه رسیدم و دوربین عکاسی رو مستقر کردم ، هلال طلوع کرده بود و مثلثی زیبا از مشتری ، ناهید و هلال ماه در آسمون افق شرقی شکل گرفته بود. با دیدن هلال ماه و این دو سیاره ، یاد غزلی از مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد حسین غروی اصفهانی (مشهور به کمپانی با تخلص مفتقر) افتادم:

تا نخل امیدم را تا بری

شیرین­تر از این ، نبود ثمری

اندر نظر ارباب کمال

حاشا که چو عشق ، بود هنری

در منطقه­اش فلک­ الافلاک

نبود جز حلقه­ی مختصری

عشق است نشانه­ی انسانی

عشق است ممیز دیو و پری

تا در طلب آب و علفی

حیوانی و در شکل بشری

از خطّ طریقت دور استی

وز علم و حقیقت بی خبری

ای ماه جهان افروز بکن

بر بام سیه رویان گذری

من مشتری تو و مفتقرم

خو کرده چو زهره به نغمه­گری

یادش بخیر در زمان جوانی که توفیق داشتم در محضر پیر و مرشدم باشم ، این غزل و چند غزل دیگه از مرحوم کمپانی رو که در همین وزن سروده شده ، مرتب زمزمه میکردم و ورد زبونم بود....

پس از یه روز سنگین کاری ، بعد از ظهر دیروز به همراه تیم کوهنوردی شهرداری رفتیم صفه و بعد از مدتها سنگنوردی در محیط طبیعی رو انجام دادیم. بدلیل شرایط خاص مسیر ، در آخرین و حساسترین قسمت ، با زدن یه کارگاه ، نفرات تحت حمایت طناب صعود کردند. همیشه و در همه حال ، توی کوله پشتیم 3-2 طناب انفرادی ، یه هارنس و چند اسلینگ و کاربین هست تا اگه یه موقع وسط برنامه مورد ضروری پیش اومد ، دستم خالی نباشه. دیروز این ابزار مورد استفاده واقع شد. زیاد بودن تعداد افراد باعث شد آخر کار به تاریکی بخوریم. در کل برنامه ی خوبی بود اما لازم شد از این به بعد ، تحت هر شرایطی همیشه هدلایت نیز به همراه داشته باشم.

در یادداشت 12 امرداد در مورد موسیقی محلی مازندرانی آی لاره نوشته بودم. خوشبختانه تونستم با مساعدت یکی از بستگان ، دی وی دی برنامه ی پخش شده از شبکه استان مازندران رو بدست بیارم. لطف مضاعفی هم داشتند و یکی دیگه از برنامه های این شبکه که در ارتباط با آداب و رسوم و فرهنگ مازندران بود رو هم برام فرستادند. کلی لذت بردم از تماشای این برنامه های ارزشمند فرهنگی و ملی

صبح امروز ، به مناسبتی ، تفعلی به دیوان حافظ زدم و توجهم به این بیت جلب شد:

فردا که پیشگاه حقیقت شود پدید

شرمنده رهروی که عمل بر مجاز کرد

از مجاز راهی به حقیقت هست اما اگر توی وادی مجاز باقی بمونیم ، نتیجه ای جز شرمندگی برامون نداره....
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ