خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٥

امسال بخاطر قولی که به همسر و فرزندانم دادم (که انشاءالله به اتفاق بریم زیارت عتبات) عازم زیارت اربعین نشدم (هر چند که کلا" زیارت دعوتی است. سعی و تلاش زائر باید توأم با دعوتنامه و اجازه ی زیارت باشه تا نتیجه بده). با اینکه انشاءالله بعد از ماه صفر تلاش میکنیم تا به این زیارت مشرف بشیم اما اربعین امسال سینه ام سنگین شده..... همه یکی یکی دارن شادمان میاند و خداحافظی میکنند و میرند ؛ من موندم و این سینه ی سنگین.....

امروز یکی از همکارانم پیام تلگرامی برای خداحافظی فرستاد که دوباره اشکم رو سرازیر کرد:

دود این شهر مرا از نفس انداخته است

به هوای حرم کرب و بلا محتاجم

...... سینه ام سنگینه....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٥

طی چند روز گذشته در شبکه های اجتماعی صحبتهای فراوانی در مورد " ابر ماه " (ماه بسیار بزرگ) منتشر شد. خیلی از مردم انتظار داشتند وقتی غروب دوشنبه به افق شرقی نگاه میکنند ، طلوع ماه رو در حالتی ببینند که ماه از این افق تا اون افق رو در بر گرفته باشه و واقعا" بصورت غول آسا دیده بشه. اما در عمل اینطور نبود ؛ ماه اندکی بزرگتر دیده میشد اما نه اونقدر که مردم تصور میکردند.

 

در ساعت 18 دوشنبه و در افق اصفهان ماه در فاصله 356563.87 کیلومتری از زمین قرار داشت. در طول حدود 21 سالی که رویت هلال انجام میدم کمترین فاصله ماه تا زمین در هلالهای شامگاهی که رویت کردم 357418.92 کیلومتر و در هلالهای صبحگاهی 357179.03 کیلومتر بوده ؛ یعنی ماه شب گذشته فقط 585 کیلومتر نسبت به اون هلال صبحگاهی ، به زمین نزدیکتر بوده است. برای اینکه ناچیز بودن این مقدار دستتون بیاد تصور کنید که از کسی 357 متر فاصله دارین و بعد به اندازه ی 58 سانتی متر بهش نزدیک میشین.

 

اما خوب ؛ این اختلاف جزئی باعث شد که گروه کثیری از مردم دیشب چشم به آسمون بدوزند (کاری که بعضی وقتا فراموششون میشه و یادشون میره در بالای سرشون چه عظمتی قرار داره).

 

دیشب و امروز از ماه عکس گرفتم. در این عکسها ماه از پشت کوه طلوع کرده.

 

عکسهای دوشنبه 24 آبان 95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عکسهای سه شنبه 25 آبان 95

 

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥

دیروز سالروز تولدم بود. همسر و فرزندانم ، خواهران و برادرم ، بستگان و دوستانم مثل همیشه محبت کردند و با یادآوری این روز ، پیامها و کلمات سرشار از لطف و مهر رو به بنده ارزانی داشتند که نه در حد لیاقت من بلکه در خور بزرگ منشی و ذره پروری خود اونها بود. باز هم از همه ی این بزرگواران سپاسگزارم و دنیا دنیا خیر و برکت و نیک بختی رو براشون آرزومندم.

از بانکهای ملت ، پارسیان و شهر و نیز همراه اول هم ممنونم که بیادم بودند!!

ایام صفر است و قصدی برای جشن گرفتن نداشتیم و فقط به تهیه کیک  و گرفتن چند عکس یادگاری بسنده کردیم. وقتی خواستم شمع برای سال تولدم بگیرم گفتم یه شمع 1 بدین و یه دونه شمع 5. مغازه دار قطعا" تصور میکرد برای فرزندی 15 ساله میخوام کیک تولد بگیرم ؛ چه میدونست که ممکنه جای این 1 و 5 رو عوض کنیم!

صبح امروز لوگو گوگل کامپیوترم جالب شده بود ؛ اون طرف آبیها حواسشون به همه جا هست:

خیلیها طی روزهای گذشته اومدند و برای رفتن به کربلا خداحافظی کردند. به همه گفتم اگه جا دارین ، دل ما رو هم با خودتون ببرین....

زیارت عتبات همیشه رویایی و غیر قابل توصیفه ، اما اربعین یه چیز دیگه است ؛ یه دانشگاه به تمام معنا. این سفر خاص حرفها و صحنه های زیادی داره برای اونهایی که اهل شنیدن و دیدن باشند....

انشاءالله عمری باشه و دوباره راهی این راه بشیم.....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٥

دیشب و امروز دو بار تفعل به دیوان حافظ زدم و هر دو بار این غزل اومد:

ای هدهد صبا به سبا می فرستمت

بنگر که از کجا به کجا می فرستمت

حیف است طایری چو تو در خاکدان غم

زین جا به آشیان وفا می فرستمت

در راه عشق مرحله ی قرب و بعد نیست

می بینمت عیان و دعا می فرستمت

هر صبح و شام قافله ای از دعای خیر

در صحبت شمال و صبا می فرستمت

تا لشکر غمت نکند ملک دل خراب

جان عزیز خود به نوا می فرستمت

ای غایب از نظر که شدی همنشین دل

می گویمت دعا و ثنا می فرستمت

در روی خود تفرج صنع خدای کن

کآیینه ی خدای نما می فرستمت

تا مطربان ز شوق منت آگهی دهند

قول و غزل به ساز و نوا می فرستمت

ساقی بیا که هاتف غیبم به مژده گفت

با درد صبر کن که دوا می فرستمت

حافظ سرود مجلس ما ذکر خیر توست

بشتاب هان که اسب و قبا می فرستمت
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥

عمری است که دلداده ی دیدار هلالم

پروانه ی آن شمع شبستان خیالم

 

لب ذاکر و قلبم شده لبریز تمنا

من غرق تماشای تو در سیر کمالم

 

یک لحظه جدا از غم معشوق نیودم

از من چه بپرسند چرا رو به زوالم

 

رویای پریدن نبود علت پرواز

من پیله دریدم که بود این پر و بالم

 

ضحاکی و بر شانه ی خود مار کشیدن

ننگ است مرا ، زانکه من از تیره زالم

 

آسوده نبودم همه ی عمر ، کز اول

یک قطره از آن جام بلا گشته حلالم

 

ما را غم شیرین دهنان کرده چو فرهاد

من کوه کنم ، کشته ی دیدار و وصالم

 

هر گوشه ی دیوار دلم ، چهره یار است

با خاطره ها بین که به پیکار و جدالم

 

روزی که از خانه ی خاموش کشم پر

پروانه و دل داده ی یک روی جمالم

 

آواز جو من مرغ حزین را ، گل خندان؛

در سینه نگهدار که تنگ است مجالم

 

نشکفته دلت گر چه ز من در همه ایام

هر چند که از عشق بود بذر و نهالم

 

یک روز هم از یاد تو زرین نشود دور

یک لحظه ز یاد تو جدا نیست خیالم

 

این شعر چند وقت پیش به من هدیه شده. مضامین بلندش در خور من نیست. ما کجا و این دلدادگی و شیدایی کجا.....


شاعر عزیز این شعر از روی محبت ابیات رو با کلماتی آغاز کردند که اگر حرف اول هر بیت رو برداریم و کنار هم بنویسم نتیجه میشه " علیرضا مهرانی "
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥

طی دو سه روز گذشته پیشنهاد شد برای کمک به حل مشکلی ، عضویت در هیات مدیره یه شرکت رو بپذیرم. در این مورد تردید داشتم. البته میدونم که میتونم موثر باشم و اگر انشاءالله به کمک دیگر کسانی که در این امر دخیل هستند برنامه ها رو درست به پیش ببریم ، میتونیم بخوبی از دارائیهای عمومی حفاظت کرده و ارزش افزوده ایجاد کنیم. مشورتهایی در این زمینه داشتم. دست آخر هم دو بار تفعل به دیوان حضرت لسان الغیب زدم و جالبه که هر دو بار یک مضمون رو از خواجه شنیدم:

تفعل اول:

پیرانه سرم عشق جوانی به سر افتاد

وان راز که در دل بنهفتم به درافتاد

تفعل دوم:

خسروا پیرانه سر حافظ جوانی میکند

بر امید عفو جان بخش گنه فرسای تو

بلاخره دیروز خودم رو یک دله کردم و پاسخ مثبت دادم. امیدوارم که بتونم موثر واقع بشم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٥

این هفته کارهای زیاد و متفاوتی داشتم و نتونستم برم کوه. دلم هوای کوه کرده و دوست دارم فرصتی برام پیش بیاد تا بتونم به یه قله صعود کنم. اما بد جوری گرفتار کارهای مختلف هستم.

 

جمعه ی گذشته ( 7 آبان ) از صبح تا حدود ساعت 15 وقتم صرف رسیدگی به باغچه ها و کاشت گلهای بنفشه شد. اینکار سنگین رو روز یکشنبه (9 آبان ) هم ادامه دادم. هنوز بخشهای دیگری باقیمونده که باید در یه فرصت دیگه گلهاش رو بکارم. ترجیح میدم خودم دست بکار گلکاری بشم تا اینکه از باغبان کمک بگیرم. انجام اینگونه کارها اثرات روحی زیادی داره که یه موقعی در موردش خواهم نوشت.

 

دوشنبه 10 آبان که به رویت هلال گذشت. چهارشنبه رو تهران بودم. پس از انجام کارهای اداری که بخاطرش باید میرفتم تهران ، ملاقاتی با یکی از دوستانی که بتازگی با ایشون آشنا شدم داشتم. علائق مشترک در زمینه کار کلکسیونی باعث ایجاد این رابطه دوستانه شده و این اولین ملاقات ما بعد از چند ماه آشنایی بود. بروز طوفان در تهران و اصفهان باعث شد پرواز برگشتم با بیش از 2 ساعت تاخیر انجام بشه و همین مساله باعث شد به جلسه نکوداشت پیشکسوت محترم کوهنوردی جناب سپهری نرسم.

 

پنج شنبه کارم در اداره بیش از معمول پنج شنبه ها به طول انجامید. از همونجا مستقیم رفتم گلخانه بزرگ یکی از پرورش دهندگان کاکتوس اصفهان. با اینکه کاکتوس زیبایی خاص خودش رو داره اما هنوز نتونستم با این گل ارتباط برقرار کنم و فقط گونه هایی از اون رو دوست دارم که گل میدن (که البته اون هم سالی چند ماه بیشتر نیست). بیشتر گل فصل رو دوست دارم. دست خالی برنگشتم و چند کوزه گل کاکتوس خریدم.

 

از مدتی در جریان بیمار شدن چند تن از بستگان قرار گرفته بودیم. جمعه رو برای دیدار اینان اختصاص داده بودیم. کم تحرکی ، آلودگی هوا ، نداشتن برنامه غذایی مناسب ، استفاده از غذاهای فست فودی و انواع فشارهای روحی و روانی ناشی از عوامل مختلف اقتصادی و اجتماعی باعث بروز بیماریها مختلف در بین مردم شده. خدا رحم کنه.

 

با اینکه بعضیها با شور و هیجان زیادی در مورد انتخابات ریاست جمهوری امریکا صحبت میکنند اما به نظر من هیچ فرقی نمیکنه کدومیک از این دو نفر انتخاب بشن. نسخه ی هدایت و سیاستگذاری امریکا در جای دیگری نوشته میشه و رئیس جمهور و دولت امریکا ( از هر حزبی که میخوان باشند ) فقط مجری این سیاستها هستند و بس.

 

چندی است که در مورد یکی از قاریان کشور مطالبی در شبکه های مختلف داره مطرح میشه و اخبارش دست به دست میگرده. در این باره باید گفت اولا" افراد خطاکار و مجرم از هر جنس و قماش و صنفی میتونند باشند (هر چند که از بعضیها آدم انتظار بیشتری داره ، مثلا" از پزشکان انتظار نداریم این حرفه رو وسیله ی کلاشی و حقه بازی و جنایت قرار بدهند ، از وکلا انتظار نداریم از قانون برای ظلم و تعدی بر مظلومان استفاده کنند و از افراد منتسب به امور دینی هم انتظار نداریم خلاف آموزه های دینی رفتار کنند و از موقعیتی که به بخاطر دین بدست میارند در راه منکر بهره ببرند). ثانیا" حفظ حرمت انسانها واجب و ضروری است. بنا نیست از کسی دفاع بکنیم اما هر کسی باید متناسب با جرمی که مرتکب شده مجازات بشه و نه بیشتر از اون ؛ تازه اون هم پس از اثبات مجرمیت در دادگاه.

 

اگر در اثر پخش کردن اخباری که هیچ اطلاعی از صحت و سقمش نداریم ، باعث بشیم آبروی کسی به ناحق ریخته بشه ، چه جوری میخوایم جبران کنیم؟ با حلالیت طلبی؟ (از این واژه بشدت بدم میاد و متنفرم از کسانی که به راحتی آب خوردن آبرو و حیثیت دیگران رو میبرند و بعد فکر میکنند با گفتن "شرمنده ، تو رو خدا حلالم کن" میتونند همه چی رو ماست مالی کنند). تا زمانی که جرمی ثابت و مجازاتش معین نشده ، نباید به پخش اخباری که از اینطرف و اونطرف دریافت میکنیم بپردازیم. البته در مقابل انتظار طبیعی و معقول جامعه از مقامات محترم قضایی اینه که به اینگونه پرونده های که با احساسات عمومی جامعه سر و کار داره زودتر رسیدگی کنند.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٥

بنام خدا

السلام علیک یا اباعبدالله....

سلام بر آقا و مولایمان امام حسین علیه السلام و سلام بر اربعین حسین....

 

خلاصه گزارش

بنا به برنامه ریزی قبلی رصد هلال صفر 1438 رو در رصدگاه کوی دوست (مزار شهدای گمنام درچه) انجام دادیم. حدود 23 دقیقه قبل از غروب خورشید در محل رصد مستقر شدیم. وجود غبار نسبتا" زیاد در افق غربی حکایت از این داشت که کار ساده ای در پیش رو نداریم. غروب خورشید تقریبا" در زمان و محل پیش بینی شده روی داد (ساعتی مچی بنده 17:08 رو نشون میداد اما با کنترلی که توی منزل انجام دادم 17:07 صحیح بوده). از حدود 10 دقیقه پس از غروب خورشید کار جستجو رو با دوربین دوچشمی 20 در 110 آغاز کردم. این جستجوها بدلیل وجود غبار و نازکی هلال نتیجه ای در بر نداشت و این موضوع قدری نگرانم کرده بود. چشم به میدان دید دوخته بودم و گوش دل به نوای مداحی عربی که میشنیدم سپرده....

 

در ساعت 17:28 از همسرم خواستم دوربین قطب نمادار رو برام آماده کنند اما قبل از اینکه دوربین به دستم برسه ، هلال رو دیدم (ساعتم 17:29 رو نشون میداد اما 17:28 صحیح بوده). دیدن هلال حتی با این دوربین هم کار ساده ای نبود. سختی کار اونقدر بود که همراهانم با اینکه دوربین روی هلال ثابت شده بود حدود 12 دقیقه طول کشید تا بتونند هلال رو در میدان دید دوربین 20 در 110 تشخیص بدهند. از 4 نفر همراهم ، 3 نفر موفق به رویت هلال از پشت این دوربین قدرتمند شدند. در آخرین دقایق دوباره خودم پشت دوربین قرار گرفتم تا هلال رو تا زمان غروب تعقیب کنم. در نهایت هلال صفر در ساعت 17:47 در پشت کوههای افق از نظر پنهان شد ؛ در حالیکه بسیار سخت قابل تشخیص بود.

 

در طول مدت رویت هلال عکسهای متعددی گرفتم که هلال در تعدادی از اونها بخوبی نمایان است.

 

مشروح گزارش

تاریخ رصد: دوشنبه 10 آبان 1395 ، 29 محرم 1438 ، 31 اکتبر 2016

محل رصد: رصدگاه کوی دوست (بوستان شهدای گمنام شهر درچه) – استان اصفهان

مختصات رصدگاه: عرض 32:35:26.78ششمالی ، طول 51:38:14.36 شرقی با 1621 متر ارتفاع از سطح آبهای آزاد

رصدگران: خانمها حبیبی ، پودزر ، ونهری و آقایان مجتبی ونهری و علیرضا بوژمهرانی

ابزار رصد: دوربین دوچشمی 20 در 110 مستقر بر روی سه پایه

 

زمان غروب محاسباتی خورشید: در ساعت 17:13:41

زمان غروب ظاهری خورشید: در ساعت 17:07

زمان غروب محاسباتی ماه: در ساعت 17:56:13

زمان غروب ظاهری ماه: در ساعت 17:47

مدت مکث محاسباتی ماه: 42 دقیقه و 32 ثانیه

 

مختصات هلال در زمان اولین رویت با دوربین 20 در 110 (مختصات مکان مرکزی – بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو)

رصدگر: علیرضا بوژمهرانی

زمان: در ساعت 17:28

ارتفاع ماه: 4.734 درجه

ارتفاع خورشید: 3.741 درجه زیر افق

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 8.475 درجه

اختلاف سمت ماه و خورشید: منفی 4.257

ضخامت بخش میانی هلال: 0.20 دقیق قوسی

فاز ماه: 0.81 درصد نسبت به قرص ماه

فاصله زمین تا ماه: 406648.10 کیلومتر

سن هلال: 20 ساعت و 20 دقیقه از مقارنه گذشته است

 

مختصات هلال در زمان آخرینن رویت با دوربین 20 در 110 (مختصات مکان مرکزی – بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو)

رصدگر: علیرضا بوژمهرانی

زمان: در ساعت 17:47

ارتفاع ماه: 1.012 درجه

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 9.604 درجه

ضخامت بخش میانی هلال: 0.21 دقیق قوسی

فاز ماه: 0.83 درصد نسبت به قرص ماه

 

عکسها (توضیح: عکسهای مربوط به هلال برای دیده شدن بهتر هلال ویرایش شده اند)

 

 

غروب خورشید در ساعت 17:07 در نقطه P

 

 

وضعیت غبار در افق غربی در ساعت 17:10

 

 

تصویر هلال در ساعت 17:42

 

 

تصویر هلال در ساعت 17:42

 

 

تصویر هلال در ساعت 17:44
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٥
Time Sun Alt Sun Azi Moon Azi Rel Azi Moon Alt
16:58 2.6 251.3 246.9 -4.4 10.6
17:03 1.6 252.0 247.6 -4.4 9.6
17:08 0.7 252.7 248.3 -4.4 8.7
17:13     249.0 -3.7 7.7
17:18 -1.0   249.7 -3.0 6.8
17:23     250.4 -2.3 5.8
17:28     251.1 -1.6 4.9
17:33     251.7 -1.0 3.9
17:38     252.4 -0.3 3.0
17:43     253.1 0.4 2.1
17:48     253.7 1.0 1.2
17:53     254.5 1.8 1.1

در افق رصدگاه کوی دوست (مزار شهدای گمنام درچه) غروب ظاهری خورشید در حدود ساعت 17:08 و در نقطه P خواهد بود. پیش بینی میشود اولین رویت هلال ماه نیز حدود ساعت 17:18 بر فراز نقطه N صورت پذیرد ؛ تمام
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٩ آبان ۱۳٩٥

در شامگاه دوشنبه 10 آبان 1395 مصادف با 29 محرم الحرام 1438 و برابر با 31 اکتبر 2016 ، هلال ماه صفر در آسمان ایران در حالی نمایان میشود که چهره ای بس آشنا برای رصدگران دارد و وقتی چشم در چهره ی هلال میدوزند با خود خواهند گفت: این نام و چهره چقدر برام آشناست! انگار همین دیروز دیدمش.....


سال گذشته در شامگاه 21 آبان 1394 هلال صفر 1437 در آسمان اصفهان با ابزار رویت شد:

 

 

 

 

حال بعد از یک سال ، دوباره زمان رویت هلال صفر فرا رسیده است. وقتی مختصات این دو هلال رو با هم مقایسه میکنیم ، با تعجب میبینیم که این دو هلال هم نام پی در پی، عین هم ، یک شکل و هم اندازه هستند و اختلاف بسیار بسیار جزئی با هم دارند!

 

  هلال صفر 1437 هلال صفر 1438
تاریخ رصد 21 08 1394 10 08 1395
ارتفاع هلال 7.725 7.615
جدایی زاویه ای ماه و خورشید 9.458 9.394
اختلاف سمت ماه و خورشید -4.256 -4.334
ضخامت بخش میانی هلال 0.20 0.20
فاز ماه 0.81% 0.79%
فاصله زمین تا ماه (کیلومتر) 398003.90 406646.49
مدت مکث (ساعت ، دقیقه ، ثانیه) 0:44:21 0:42:32

 

وقتی محل شکل گیری هلال بر روی کره ماه در این دو ماه قمری رو با هم مقایسه کنیم ، متوجه میشویم که هلال صفر 1438 مقدار کمی به سمت قطب جنوب ماه تمایل پیدا کرده است ؛ فقط همین

 

 

محل شکل گیری هلال صفر 1438 بر روی کره ماه

 

 

محل شکل گیری هلال صفر 1437 بر روی کره ماه

 

ماجرای جالبی است. حتی هلالهای صبحگاهی محرم 1437 و محرم 1438 هم شکلی مشابه هم دارند:

 

 

هلال صبحگاهی محرم 1437

 

 

هلال صبحگاهی محرم 1438

 

اما امسال هم احتمالا" مثل سال گذشته ، اربعین در ایران و عراق در دو روز متفاوت خواهد بود. هلال صفر 1438 در شهر نجف اشرف در موقعیتی قرار داره که در صورت وجود شرایط مناسب جوی و رصدی احتمال رویتش با چشم عادی هم وجود داره اما به لحاظ شرایط جغرافیایی عراق ، بعید به نظر میرسه چینین شرایطی پیش بیاد. از آنجایی که طبق فتوای حضرت آیت الله العظمی سیستانی مد ظله العالی رویت هلال با چشم غیر مسلح لازم است ، احتمالا" آغاز ماه صفر در عراق 1 روز دیرتر از ایران خواهد بود.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۸ آبان ۱۳٩٥

بامداد امروز شنبه 8 آبان 1395 برای عکاسی از هلال صبحگاهی محرم عازم صفه شدم. قصد اولیه ام عکاسی در کنار پلهای تاریخی بود اما وقتی آسمون ابری رو مشاهده کردم تصمیم گرفتم برم صفه تا اگر نشد هلال رو ببینم زودتر برگردم خونه و آماده بشم برای رفتن به محل کار.

 

وقتی توی ماشین در حال رفتن بودم ، سیاره هرمز و هلال ماه رو دیدم (ساعت 05:13) اما با رسیدن به ورودی صفه ابرها روی هلال رو گرفتند. خیلی طول کشید تا هلال دوباره نمایان بشه. شرایط ابری هر چند کار رو یه مقدار طولانی کرد اما از نتیجه راضیم ؛ خدا رو صد هزار مرتبه شکر

 

 

این عکس رو در ساعت 05:43 گرفتم
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۸ آبان ۱۳٩٥

آخرین هلال صبحگاهی محرم الحرام 1438 هجری قمری در سحرگاه شنبه 8 آبان 1395 مصادف با 27 محرم 1438 و برابر با 29 اکتبر 2016 در حدود ساعت 04:53 بامداد در شهر اصفهان سر از افق شرقی بلند کرده و طلوع میکنه.

طلوع هلال در اصفهان از سمت جغرافیایی 95 درجه خواهد بود. حدود 8.5 درجه بالاتر از هلال ماه ، سیاره هرمز (مشتری) قرار داره.

هلال ماه در زمان طلوع دارای ضخامت بخش میانی به میزان 0.69 دقیقه قوسی و فاز 2.60درصد نسبت به قرص کامل ماه است. در زمان طلوع ماه ، خورشید حدود 18.5 درجه زیر افق قرار داره. نتیجه اینکه در صورت مناسب بودن شرایط جوی ، هلال به راحتی با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود. فاصله زمانی بین طلوع ماه تا طلوع خورشید نیز حدود 1 ساعت و 25 دقیقه است.

اما نکته جالب در مورد این هلال اینه که در زمان طلوع ، اختلاف سمتش با خورشید کمی کمتر از 0.5 درجه است. رفته رفته مقدار اختلاف سمت ماه و خورشید بیشتر میشه اما باز هم کم بودن مقدار این زاویه باعث میشه که هلال تقریبا" سر به زیر باشه و از این نظر ، جزو هلالهای زیبا

 

کمی بیش از 59 ساعت بعد از رویت این هلال ، به استقبال هلال باریک و زیبای ماه صفر خواهیم رفت که باریکترین هلال باقیمانده در سال 1395 است ؛ هلالی که هنگام غروب خورشید دوشنبه 10 آبان در اصفهان ، فقط 0.20 دقیقه قوسی ضخامت داشته و فاز آن  0.79 درصد است.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ٧ آبان ۱۳٩٥

فرا رسیدن هفتم آبان ، روز بزرگداشت کورش کبیر بر تمام ایرانیان و ایران دوستان مبارک باد

 

نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٦ آبان ۱۳٩٥

کوه پنجه در فاصله حدود 34 کیلومتری کوه صفه واقع شده. بر بلندای کوه پنجه دکلهای مخابراتی متعددی نصب شده که از کوه صفه به راحتی با چشم غیر مسلح قابل رویتند. در هنگام غروب روز دوشنبه 3 آبان ، زاویه سمت خورشید بگونه ای بود که خورشید در پشت این دکلها قرار میگرفت و منظره ای جالب برای عکاسی فراهم میکرد ؛ البته وجود ابر و غبار باعث شد نتونم عکسهای خیلی خوبی بگیرم:


 

سال گذشته نیز در همین روز و ساعت از این منظره عکس گرفته بودم:

 

 

 

این مقارنه ی خورشید آسمانی با دکلهای زمینی کوه پنجه فقط در روز 3 آبان ماه روی نمیده بلکه در غروب روز 28 بهمن نیز این صحنه دوباره تکرار خواهد شد. اما چرا این رویداد دو بار در سال تکرار میشه؟


محل غروب خورشید بر روی افق غربی ، محل ثابتی نیست و خورشید هر روز نسبت به روز قبل ، محل غروبش مقداری جابجا میشه. در زمان اعتدال بهاری ، خورشید تقریبا" در سمت جغرافیایی 270 درجه (غرب) غروب میکنه. در غروب روز 29 اسفند 1394 خورشید در افق کوه صفه در سمت جغرافیایی 270.264 درجه غروب کرده بود.

 

از اول بهار تا آخر این فصل ، محل غروب خورشید اندک اندک به سمت شمال جابجا شده و مقدار زاویه سمت خورشید در هنگام غروب آن کم کم زیاد میشه تا در نهایت به مقدار بیشینه ی 298.772 درجه در غروب روز 31 خرداد در افق کوه صفه اصفهان میرسه.

 

از روز اول تیر زاویه سمت خورشید در هنگام غروب رفته رفته کم میشه تا اینکه در اعتدال پاییزی دوباره به حدود 270 درجه میرسد. در غروب روز 2 مهر زاویه سمت خورشید در هنگام غروب و در افق کوه صفه 270.068 درجه بود.

 

از این زمان تا پایان پاییز ، این زاویه مرتب کمتر و کمتر میشه و اینبار به سمت جنوب میل پیدا میکنه تا اینکه در غروب 1 دی به کمینه ی 242.436 درجه میرسه. از اول زمستان به بعد ، بار دیگر این زاویه روند افزایشی پیدا میکنه تا اینکه دوباره در اعتدال بهاری به حدود 270 درجه برسه.


در غروب روز دوشنبه 3 آبان زاویه سمت خورشید در هنگام غروب در کوه صفه 256.237 درجه بوده است. سوم آبان بین اول مهر تا اول دی قرار گرفته و این زمانی است که مقدار زاویه سمت خورشید در هنگام غروب رو به کاهش است.

 

با اندکی دقت متوجه میشیم که خورشید دو بار در سال در چنین زاویه سمتی قرار میگیرد. یکبار وقتی که مقدار این زاویه از مهر به بعد در حال کاهش است از 256.237 عبور میکنه و بار دیگر وقتی از اول دی به بعد مقدار این زاویه در حال افزایش است از حدود همین زاویه گذر خواهد کرد.

 

حتی ذهنی هم میتونیم حدود این تکرار را مشخص کنیم. فاصله ی 3 آبان تا انقلاب زمستانی چند روز است؟ 58 روز

 

پس 58 روز بعد از انقلاب زمستانی زاویه سمت خورشید در هنگام غروب خورشید دوباره تقریبا" همان مقداری خواهد شد که در 3 آبان بوده است. در 28 بهمن ، 58 روز از انقلاب زمستانی گذشته است و زاویه سمت خورشید در هنگام غروب و در کوه صفه 256.105 درجه است.

 

البته این موضوع ظرایف دیگری نیز داره که فعلا" محل بحث ما نیست.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱ آبان ۱۳٩٥

مهر ماه رو در حالی به اتمام میرسونم که در سحرگاه جمعه 30  مهر خوابی خوش دیدم....

خواب دیدم با جمعی در خونه ای هستیم. از اون جمع یک نفر رو یادم هست که کنارم بود. به اتفاق رفتیم روی جایی که از اونجا گنبد و بارگاه حضرت اباعبدالله علیه السلام دیده میشد. حرم حضرت رو نشون همراهم دادم و گفتم این هم حرم امام حسین علیه السلام. در کربلا بودم اما منظره ای که میدیدم متفاوت از دو سفری بود که به عتبات داشتم. بین جایی که بودم تا حرم چند خانه ی پراکنده و باغاتی وجود داشت.

پس از اینکه حرم امام حسین علیه السلام رو دیدم ، چشمانم با اشتیاق و هیجان و اضطراب دنبال حرم حضرت اباالفضل علیه السلام میگشت. اینبار تنها بودم ولی در جایی مثل پشت بام همون خونه ای که بودم ؛ و همون فضای باغ مانند با خونه های پراکنده در چشم انداز.

جستجوی چشمام به نتیجه رسید و حرم حضرت اباالفضل علیه السلام رو دیدم. بی اندازه خوشحال شدم. از شدت شوق و خوشحالی به گریه افتادم. چشم به گنبد و گلدسته دوخته بودم. از شدت گریه و بیتابی ناشی از خوشحالی بیهوش شدم و افتادم زمین....

از خواب بیدار شدم.... دقایقی تا اذان صبح باقی مونده بود.....

چند وقته دلم دوباره هوایی حرم شده....
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ