خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٥

شنبه 20 آذر

بیستمین سالروز تولد فرزندم بودم و مثل همیشه ی این سالها ، جشنی کوچک و خودمونی گرفتیم. با اینکه به قول بعضیها سن فقط یه عدد است که تعداد دفعات گردش به دور خورشید رو نشون میده اما به هر صورت اعداد سن که مضربی از 10 باشند حس و حال ویژه ای دارند و فکر میکنم اعداد سن با مضرب  20 خیلی ویژه تر هستند. 20 سالگی خاص ترین زمان جوانی ، 40 سالگی ورود به عرصه میان سالی ، 60 سالگی ورود به عرصه کهن سالی ، 80 سالگی پیری و 100 سالگی ، صاحبقران شدن.

در مقام والدین ، تلاشمون رو خواهیم کرد تا زمینه ساخته شدن زندگی مناسب و مفید برای فرزندانمون فراهم کنیم و صد البته در این میان ، نقش اصلی رو برای ساختن چنین زندگی ، خود اونها بر عهده دارند. تولدت مبارک فرزندم...

 

دوشنبه 22 آذر

کوهپیمایی امروز رو سرعتی رفتم. زودتر اومده بودیم و تند رفتم تا منظره ماه شب سیزدهم رو در آسمون غروبگاهی ببینم. در بعد از ظهر روزهای دوازدهم و سیزدهم ماه قمری (کمی مونده به غروب خورشید) و همینطور بامداد روزهای پانزدهم و شانزدهم (کمی پس از طلوع خورشید) میشه عکسهای خوبی از موضوعات نزدیک با پس زمینه ماه گرفت.

 

سه شنبه 23 آذر

آگهی اجرای موسیقی مقامی نواحی ایران رو در روزنامه روز قبل دیده بودم. امشب گروه موسیقی مقامی کردستان برنامه داشت. هماهنگی کردم و به اتفاق همسرم و تنی چند از دوستان در سالن حضور پیدا کردیم. این اجراء جزو بهترین اجراهای موسیقی کردستان بود که تابحال در اصفهان دیدم و شنیدم. نوای بی نظیر نرمه نای (بالابان) که با هنرنمایی یکی از جوانان خطه کردستان (که ماشاءالله استادانه مینواخت) برام تاثیرگذارتر بود. سوز و حرارت و احساس خیلی خاصی توی این ساز نهفته که گفتنی نیست و فقط باید شنید....

وقتی از سالن اومدیم بیرون ، توی آسمون هاله ی  بزرگ ماه رو دیدم. دایره ی بزرگ و سفید رنگ به قطر تقریبی 22 تا 25 درجه که ماه در مرکز این دایره قرار داره. فوق العاده بود...

 

چهارشنبه 24 آذر

شرایط کاری ما در اداره عادی نیست. به گردنه ای رسیدیم که باید با تدبیر ازش رد بشیم. از نظر درصد جذب درآمد پیش بینی شده در بودجه در بین کلانشهرهای کشور جایگاه خوبی داریم (شاید اول باشیم) اما در عین حال شرایطمون طوری است که نیاز به دقت عمل زیادی هست تا بی جهت مشکلی بروز نکنه. همین شرایط باعث شده که بعضی وقتا تنشهای کاری بیشتر از اندازه ای داشته باشیم. تلاش میکنم با قدری صبر و حوصله ی بیشتر و اتخاذ راهکارهای متفاوت مدیریتی چالشهای بوجود اومده رو مدیریت و هدایت کنیم.

کوهپیمایی و برخی تفریحات دیگه راهکارهایی هستند که فشارهای روحی و انرژی منفی که ممکنه در طول کار در وجودم انباشته شده باشه و رو تخلیه کنم و ذهن و روحم رو برای فعالیتی دوباره آماده کنم. شاید به همین دلیل باشه که معمولا" موقع کوهپیمایی ترجیح میدم سکوت کنم و کمتر حرف بزنم. امشب هم برای شنیدن اجرای موسیقی مقامی محلی به سالن رفتیم. موسیقی تربت جام بود و چون اجراء توسط همون گروهی انجام شد که چند ماه قبل برنامه اونها رو در اصفهان دیده بودم ، قدری تکراری. البته دو قطعه جدید در برنامه اجراء کردند که هم از نظر معنای شعر و هم از نظر موسیقی بسیار در خور توجه بود.

 

پنج شنبه 25 آذر

حرکت به طرف بودجه ریزی عملکردی رو در شهرداری آغاز کردیم. این پروژه رسیدن به هدفی معین و در مدت معین نیست بلکه وارد شدن به فرآیندی است که در واقع مسیر حرکت مناسب است و باید مدام در این مسیر به جلو رفت. این پروزه در معاونت برنامه ریزی شهرداری اجراء میشه اما بدلیل ارتباط تنگاتنگ فعالیتهای مالی با این موضوع ، بنده هم یکی از اعضای اصلی کمیته راهبری پروژه هستم. حضور در چنین فعالیتهایی جزو علائق من است و رضایت خاطری که از اجرای موفق این تیپ برنامه ها بدست میارم بسیار بسیار زیادتر از انجام دادن کارهای پیش پا افتاده و عادی حوزه مالی است. هر دو هفته یکبار جلساتی در این باره داریم که صبح زود برگزار میشه. بعد از جلسه کار معمولم رو با انرژی بیشتری آغاز میکنم.

امروز آخر وقت همکارانم رو برای عرض تبریک عید میلاد به دفترم دعوت کردم. بنا بود شرینی هم تهیه بشه. وقتی جعبه شرینی رو آوردند اونقدر کوچیک بود که من فکر کردم باید یه 4-3 تا جعبه دیگه هم بیارند تا بشه از حدود 30 نفری که توی اطاقم بودند پذیرایی کرد. اما شرینیها رو اونقدر کوچیک انتخاب کرده بودند که تقریبا" نصف جعبه هم اضافه اومد!!

من دیگه حرفی برا گفتن ندارم!!!!!

 

جمعه 26 آذر

فرزندم امروز به همراه دوستانش به کویر ورزنه رفته بود. من و همسرم هم دعوت بستگان رو اجابت کردیم و رفتیم مهمونی. این مهمونی بخاطر موضوعاتی که مطرح شد و باید در موردش به یه اجماع میرسیدند طولانی شد و حدود ساعت 22 به خونه برگشتیم. همین موضوع باعث شد نتونیم به مراسم عروسی یکی از دوستان گرامی برسم. برای آقا میثم عزیز و گرامی و همسر محترم ایشون بهترین و خالصانه ترین آرزوها و دعاها رو دارم و امیدوارم زیر سایه الطاف الهی و عنایت ائمه طاهرین سلام الله علیهم اجمعین زندگی مشترکشون رو بر پایه مهر و عشق آغاز کرده و سالیان سال در کمال شادی و سلامتی و موفقیت و بهروزی در کنار هم باشند ؛ انشاءالله

 

شنبه 27 آذر

به مناسبت عید میلاد تعطیل رسمی است و امروز رو کاملا" به استراحت و انجام چند کار جزئی در خونه اختصاص دادم و بیرون نرفتم. الان هم که دارم مینویسم. همین دیگه....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٥

چند ماه پیش مقداری بذر گل در سینی های مخصوص کاشته بودم. حدود 3-2 هفته قبل بذرهای گل ستاره ای رو به گلدون منتقل کردم. جالب بود که این بوته های کوچیک خیلی زود به گل نشست و تا بحال دو رنگ از گلهاش باز شده:


 

امروز از حدود ساعت 08:30 تا 13:00 وقت صرف کردم تا سایر بذرها که به اندازه کافی در سینی کشت مونده و رشد کرده بودند رو به گلدون منتقل کنم. فکر کنم امسال دیگه از خرید گلهای پریمولا و گودیته بی نیاز باشیم چرا که به خودکفایی رسیدیم!! در کنار این دو مدل گل ، تعداد زیادی از گلهای کالندرینیا رو هم به گلدونهای مختلف منتقل کردم. دو بوته ی متفرقه هم لابلای این بذرها دراومده بود که یکی ناز آفتابی بود و دیگری مروارید. همچنین تعدادی از پیازهای گلهای لاله ، سنبل و نرگس رو که از سال قبل تاکنون سالم مونده بود توی مخلوطی از شن و خاک و خاک برگ قرار دادم.

 

امسال کاملا" دستم اومد و یاد گرفتم که چگونه بوته های ظریف رو از سینی کشت به گلدون منتقل کنم که ریشه ها آسیب نبینه. سال گذشته بخاطر همین جابجایی اشتباه ، تعداد زیادی از بذرهایی که یا خیلی ظریف بودند و یا ریشه های اونها محکم به سینی کشت چسبیده بودند ، در حین جابجایی آسیب دیدند و از بین رفتند. برای حفظ بوته ها با یه کار میوه خوری ، به آرامی این جدا سازی رو انجام دادم و از بین حدود 300 بوته ی رشد کرده در سینی های کشت ، فقط 3-2 تا آسیب دید که البته اونها هم دیگه خیلی ظریف و کوچک بودند. گلخونه ی کوچیک حیاط منزلمون دیگه حسابی شلوغ شده و حرکت در اون سخت. خدا رو صد هزار مرتبه شکر

 

در این هفته سه برنامه کوهپیمایی انجام دادم و امروز نیز 4.5 ساعت فعالیت بدنی و گلکاری داشتم. خوشبخاته این ورزشهای منظم دوباره داره شرایط جسمی مناسبی برام ایجاد میکنه. امیدوارم شرایط کار اداری اجازه بده این نظم ورزشی رو حفظ کنم تا با داشتن بدنی سالم ، بهتر بتونم کار و فعالیت کنم.

 

این هم عکسی از گلهای باز شده ی زیگو کاکتوس که یک ساله ازش نگهداری کردیم تا دوباره به گل بشینه:

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳٩٥

بامداد و عصر امروز برای عکاسی اقدام کردم:


 

این عکس جا مونده از شنبه 13 آذر است

 

عکسهای پاییزی بامداد امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عکسهای غروب امروز

 

 

 

نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٥
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٥

هنوز فرصت نشده برای عکاسی پاییزی اقدام کنم. خوشبختانه بارندگی دیروز و امروز هوا رو پاکیزه کرده. انشاءالله اگر شرایط جوی مناسب باشه ، هفته آینده در یکی دو بعد از ظهر به عکاسی مناظر پاییزی میپردازم. امروز همینطوری چند تا عکس از توی حیاط خونه گرفتم:

 


 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٢ آذر ۱۳٩٥

گزارشهام نشون میده که اولین هلال ربیع الاول که رصدش رو ثبت کردم هلال ربیع الاول 1421 بوده که در خرداد 1379 در مرکز ادیب با چشم غیر مسلح رویت شد. مطمئن هستم رصدهای دیگری هم از هلالهای ربیع الاول داشتم اما متاسفانه اون زمانها به ارزش ثبت گزارشها پی نبرده بودم.

هلال ربیع الاول 1422 رو هم در اوایل خرداد سال 1380 در مرکز ادیب با چشم غیر مسلح رویت کردم و هلال ربیع الاول 1423 رو در اردیبهشت 1381 و در همین مرکز با دوربین دوچشمی دوست داشتنی 12 در 70 که ازش بهره میبردم رویت کردم.

در رصد هلال رمضان 1423 که در منطقه همایجان استان فارس (بین شیراز و یاسوج) انجام دادم متوجه شدم مستند کردن گزارشهای رصد و عکس گرفتن از هلال اهمیت زیادی داره. قبلا" یکی دو عکس پراکنده در مرکز ادیب و با استفاده از تلسکوپ از ماه گرفته بودم اما اون کار فقط با هدف عکاسی نجومی انجام شد و نه مستند کردن گزارشهای رویت هلال.

هلال شوال 1423 اولین هلالی بود که با دوربین عکاسی دیجیتالی عکسش رو گرفتم. این عکاسی در بیت مقام معظم رهبری مد ظله العالی انجام شد. بخاطر یه اشتباه در ذخیره کردن عکس ، اون عکس پاک شد و از دست رفت و فقط یه عکس کوچک شده از اون برام باقی مونده که در سایت کمان آسمانی حفظ شده بود:

 

از 14 آذر سال 1381 به بعد دیگه کار عکاسی از هلال رو بطور مستمر ادمه دادم و بتدریج جنبه های هنری عکاسی رو به جنبه های علمی رویت هلال افزودم. خدا رو هزاران بار شاکرم که چنین توفیقی نصیبم شده.

و اما 14 سال عکاسی از هلال ربیع الاول....

هلال ربیع الاول 1424 (بالا راست) 12 اردیبهشت 1382 در مرکز ادیب با چشم رویت شد

هلال ربیع الاول 1425 (بالا چپ) 1 اردیبهشت 1383 در کنار جاده فریدن بخاطر ابری بودن آسمون با ابزار رویت شد

هلال ربیع الاول 1426 ، 20 فروردین 1384 آسمون تموم ابری بود و نشد هلال رو ببینم. بجاش هلال شب دوم رو دیدم (پایین راست)

هلال ربیع الاول 1427 (پایین چپ) 10 فروردین 1385 در کنار جاده منتهی به غار علیصدر (استان همدان) با چشم رویت شد

 

هلال ربیع الاول 1428 (بالا راست) 29 اسفند 1385 روی پشت بام منزل با چشم رویت شد

هلال ربیع الاول 1429 (بالا چپ) 18 اسفند 1386 در استراحتگاه مارال اتوبان قم کاشان با دوربین عکاسی دیده شد. این رصد هرگز یادم نمیره چرا که در اون ایام پدرم در بیمارستان بستری بودند و برای دیدن ایشون که دیگه در کما بودند به تهران رفته بودیم و در برگشت هلال رو توی جاده دیدم. صبح فردای این رصد خبر درگذشت پدرم رو به من دادند.....

هلال ربیع الاول 1430 (پایین راست) 8 اسفند 1387 در بهشت زهرای تهران با چشم رویت شد.

هلال ربیع الاول 1431 (پایین چپ) 26 بهمن 1388 در کنار اتوبان فرودگاه اصفهان با چشم رویت شد.

 

هلال ربیع الاول 1432 (بالا راست) 15 بهمن 1389 روی پشت بام منزل با چشم رویت شد.

هلال ربیع الاول 1433 (بالا چپ) 4 بهمن 1390 در کوه صفه با چشم رویت شد.

هلال ربیع الاول 1434 (پایین راست) 23 دی 1391 در کوه صفه با ابزار رویت شد. این رصد جزو رصدهای ناب و تر و تمیزم بود چرا که با رویت کردن هلال صبحگاهی صفر در بامداد 22 دی و شامگاهی ربیع الاول در 23 دی موفق شدم یه رکورد عالی وداع تا دیدار بدست بیارم. البته چند روز بعدش بخاطر عفونت ریوی برای اولین بار بعد از دفاع مقدس در بیمارستان بستری شدم!

هلال ربیع الاول 1435 (پایین چپ) 12 دی 1392 در کوه صفه با چشم رویت شد.

 

هلال شب ربیع الاول 1436 – در تاریخ 1 دی 1393 برای رصد اقدام کردم اما بخاطر ابری بودن محل قرارگرفتن هلال موفق به رویتش نشدم (بالا راست). شب بعد از هلال عکس گرفتم (بالا چپ) تقویم رسمی کشور میگه این عکس هلال شب اول ربیع الاول 1436 است اما خودم معتقدم این هلال شب دوم است چرا که هلال شب اول رو آقایان علی ابراهیمی ، محمد سلطان الکتابی و عرفان احمدی در غروب 1 دی 1393 دیده بودند.

هلال ربیع الاول 1437 (پایین راست) 21 آذر 1394 در کنار مزار شهدای گمنام درچه با ابزار رویت شد.

هلال ربیع الاول 1438 (پایین چپ) 10 آذر 1395 در کنار مزار شهدای گمنام درچه با ابزار رویت شد.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٢ آذر ۱۳٩٥

بنام خدا


تا بعد از ظهر روز چهارشنبه 10 آذر مصادف با 30 صفر وضعیت پوشش ابر در آسمون اصفهان بگونه ای بود که تصمیم گرفتیم به دوستانمون اطلاع بدیم برنامه رصد هلال منتفی است اما از حدود ساعت 15 وضعیت به تدریج بهتر و بهتر شد تا اینکه در حدود ساعت 16 دیگه ابرای در آسمون و افق غربی باقی نموند.

 

بنا شد برنامه رصد رو در رصدگاه کوی دوست (بوستان شهدای گمنام درچه) انجام بدیم. با نشانه گذاریهایی که سال قبل روی افق غربی این رصدگاه داشتم ، موقعیت قرار گیری هلال ربیع الاول رو میدونستم. کمی زودتر از زمان غروب خورشید در رصدگاه حاضر شدیم و دوربین 20 در 110 رو مستقر کردم.

 

غروب ظاهری خورشید در حدود ساعت 16:50 رخ داد. کمی مانده به ساعت 17 جستجوی هلال رو آغاز کردم و در ساعت 17:03 موفق شدم با دوربین 20 در 110 هلال رو مشاهده کنم. همچنین در ساعت 17:12 هلال رو با دوربین 7 در 35 مشاهده کردم. همراهانم هلال رو با ابزار و چشم غیر مسلح رویت کردند اما من بدلیل اینکه عینکم رو خونه جا گذاشته بودم هیچ تلاشی در این زمینه نکردم و تمرکزم رو روی عکاسی قرار دادم.

 

با نزدیک شدن هلال به افق ، اعوجاح در شکل هلال دیده میشد که بخاطر غبار روی افق ، نتونستم عکس مناسبی از این پدیده بگیرم.

 

مشروح گزارش

تاریخ رصد: چهارشنبه 10 آذر 1395 ، 30 صفر 1438 ، 30 نوامبر 2016

محل رصد: رصدگاه کوی دوست (بوستان شهدای گمنام درچه)

مختصات رصدگاه: عرض 32:36:38.09 شمالی ، طول 51:34:45.32 شرقی با 1621 متر ارتفاع از سطح آبهای آزاد

رصدگران: خانمها حبیبی و پودزر و آقایان تقی زاده و بوژمهرانی

ابزار: دوربینهای دوچشمی 20 در 110 و 7 در 35

 

زمان غروب محاسباتی خورشید: در ساعت 16:57:42

زمان غورب محاسباتی ماه: در ساعت 17:55:59

مدت مکث ماه: 58 دقیقه و 17 ثانیه

زمان غروب ظاهری خورشید: در ساعت 16:50

 

مختصات هلال در زمان اولین رویت با دوربین 20 در 110 (مختصات مکان مرکزی – بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو)

رصدگر: علیرضا بوژمهرانی

زمان: در ساعت 17:03

ارتفاع ماه: 8.964 درجه

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 10.810 درجه

اختلاف سمت ماه و خورشید: منفی 4.385 درجه

عرض دایرة البروجی ماه: 4 درجه و 52 دقیقه و 14 ثانیه قوسی شمالی

ضخامت بخش میانی هلال: 0.31 دقیقه قوسی

فاز ماه: 1.19 درصد نسبت به قرص کامل ماه

فاصله زمین تا خورشید: 404139.27 کیلومتر

سن هلال: 25 ساعت و 15 دقیقه بعد از مقارنه

 

 

 

 


 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۸ آذر ۱۳٩٥

السلام علیک یا رسول الله یا رحمة اللعالمین یا ابالقاسم المصطفی محمد صل الله علیه و آله و سلم

السلام علیک یا ابن رسول الله یا کریم آل الله یا ابامحمد الحسن ابن علی ابن ابیطالب ایها المجتبی علیه السلام

 

بامداد امروز برای رویت هلال رفتیم کنار سی و سه پل و خشکه رودی که زمانی زاینده رود نام داشت....

 

بدلیل وجود ابر در افق شرقی ، هلال ماه با تاخیر زیاد و در حدود ساعت 05:58 با چشم غیر مسلح دیده شد. آخرین عکسی که از هلال گرفتم در ساعت 06:26 رود و پس از آن رصد و عکاسی از هلال را پایان داده و دقایقی رو به گرفتن چند عکس متفرقه اختصاص دادم.

 

مشروح گزارش

تاریخ رصد: دوشنبه 8 آذر 1395 ، 28 صفر 1438 ، 28 نوامبر 2016

محل رصد: اصفهان – ضلع غربی سی و سه پل ، وسط روخانه ی سابق!

مختصات جغرافیایی رصدگاه: عرض 32:38:40.44 شمال ، طول 51:40:00.22 شرقی ، 1575 متر ارتفاع از سطح آبهای آزاد

رصدگران: خانمها حبیبی و پودزر و آقایان تقی زاده و بوژمهرانی

 

زمان محاسباتی طلوع ماه: در ساعت 05:27:14

زمان محاسباتی طلوع خورشید: در ساعت 06:44:58

مدت بین الطلوعین: 1 ساعت و 17 دقیقه و 44 ثانیه

 

مختصات هلال ماه در زمان آخرین مشاهده و عکسبرداری (مختصات مکان مرکزی ، بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو)

زمان: ساعت 06:26

ارتفاع ماه: 10.405 درجه

ارتفاع خورشید: 4.487 درجه زیر افق

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 14.978 درجه

اختلاف سمت ماه و خورشید: 1.613 درجه

ضخامت بخش میانی هلال: 0.50 دقیقه قوسی

فاز ماه: 1.91 درصد نسبت به قرص کامل ماه

فاصله ی زمین تا ماه: 406522.25 کیلومتر

سن هلال: 33 ساعت و 22 دقیقه مانده تا مقارنه

 

عکسها:

ساعت 06:01

 

ساعت 06:09

 

ساعت 06:12

 

ساعت 06:21
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۸ آذر ۱۳٩٥

میخواستم چند مطلب در مورد موضوعات سیاسی روز بنویسم اما پشیمون شدم چرا که سیاست با اون که خیلی با حساب و کتاب است اما بی حساب و کتاب تر از اون چیزی است که تصور میشه. همین....

بامداد فردا موعد رصد هلال صبحگاهی صفر 1438 است. در افق کوه صفه اصفهان طلوع محاسباتی ماه در حدود ساعت 05:27 بامداد از سمت جغرافیایی حدود 106 درجه است. اگر هیچ مانعی در افق نباشه حداقل 6-5 دقیقه طول میکشه تا هلال خودش رو نشون بده.

در ساعت 05:37 هلال ماه در ارتفاع 1.5 درجه ای از افق قرار میگیره. در این زمان ضخامت بخش میانی هلال 0.52 درصد و فازش دقیقا" 2 درصد است و اختلاف سمت  کمتر از 1 درجه ای بین ماه و خورشید ، شکل زیبایی به هلال خواهد داد. در اطراف ماه هیچ جرم آسمانی خاصی که چشم انداز زیبایی ایجاد کنه وجود نداره. البته اگه ابرهای پراکنده در افق شرقی مستقر باشند (البته نه به اندازه ای که مانع دیدن هلال بشن) اون موقع عکاسی از هلال و طلوع خورشید جالب خواهد شد. اگر وضعیت افق مناسب باشه ، شاید خیلی زود و سریع به وسط شهر بیام و عکاسی متفاوتی انجام بدم. همه چیز بامداد فردا مشخص خواهد شد.

فاصله زمانی بین طلوع ماه تا طلوع خورشید بیش از 1 ساعت و 17 دقیقه است. بامداد فردا خورشید در حدود ساعت 06:45 نصف جهان را روشن و منور خواهد کرد.

در بازه های زمانی زیر ارتفاع و سمت ماه اینگونه خواهد بود:

05:37  1.5  107

05:47  3.3  109

05:57  5.1  110

06:07  7.0  111

06:17  8.9  113

 شکلی که از هلال در ساعت 05:45 مشاهده خواهد شد دقیقا" همانند شکل هلال صبحگاهی محرم 1438 است (البته اندکی باریکتر):
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۳ آذر ۱۳٩٥

امروز خبر تاسف بار درگذشت یکی از بهترین مداحان کشور رو دریافت کردیم. سلیم مؤذن زاده اردبیلی به دیدار حق شتافت.....

 

در سالهای اول انقلاب دو تن از صمیمانه ترین دوستانم اردبیلی بودند و برای اولین بار صدای سلیم رو از کاستهایی که اونا داشتند شنیدم. بعدها در مناطق جنگی دوستان آذری دیگری بودند که توی چادرهای استقرامون از نوار مداحیهای سلیم استفاده میکردند و ترجمه اشعار رو برای ما میگفتند.

 

نوای گرم و سوزناک سلیم برای هر ایرانی شیعه دوست داشتنی و درخور تحسین فوق العاده بود. با اینکه آذری نمیدونستیم اما هنر و اخلاص سلیم بگونه ای بود که هر کسی راحت میتونست با این نواها ارتباط برقرار کنه. مرحوم مؤذن زاده مداحیهایی به فارسی و عربی هم داشتند اما کارهای آذری ایشون یه چیز دیگه است. ایشون مداحیهای فراوانی داشتند اما شاید شاه بیت تمام این مداحیها ، نوحه ی "زینب زینب" باشه.

 

ضمن عرض تسلیت به مناسبت این ضایعه بزرگ ، فایل این مداحی رو اینجا قرار میدم. شادی روح اون بزرگوار فاتح ای قرائت نمایید.

 

دانلود فایل
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱ آذر ۱۳٩٥

امروز که روز تعطیل بود برای شرکت در جلسه هماهنگی اجرای یکی از پروژه های بزرگ توسعه شهری به اداره رفتم. جلسه که با حضور مسئولین عالی رتبه شهرداری برگزار شد در بخشهایی با تنش و تندی همراه بود اما بحمدالله جمع بندی نهایی خیلی خوب بود و امید میره با وحدت و همدلی و تلاش همه ی همکاران و دست اندرکاران این پروژه خیلی زود به سرانجام برسه.

 

دریچه های آسمونی که به مناسبت اربعین باز شده بود در حال بسته شدن است (امروز در ایران و عصر فردا در عراق). بعضی وقتا دیدن صحنه های بی نظیر از عشق و ارادت مردمی به سالار شهیدان و زائران حضرتش ، ایام دفاع مقدس رو برام تداعی میکنه (بویژه سالهای اول جنگ). در اون زمان هم گویا دریچه ای از آسمون گشوده شد ، فرشتگانی از جنس زمینیان پر نور شدند ، جلوه هایی از عشق و ایمان و ایثار رو در معرض دید دیگر زمینیان به نمایش گذاشتند و بعد به آسمون پر کشیدند ، و در نهایت اون دریچه بسته شد.....

 

عصر فردا کسانی که در عراق حضور دارند خواهند دید که چگونه با بسته شدن پنجره ی آسمونی اربعین همه چیز به یکباره تغییر میکنه..... گویا همه ی اینها رویایی بس شیرین بوده...... رویایی که آدم آرزو میکنه هرگز از خواب چنین رویایی بیدار نشه......


خدا رو شکر ، خدا رو هزاران هزار بار شکر که به برکت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در چنین ایامی از سال این پنجره ی آسمونی رو به روی ما باز میکنه و اجازه میده جلوهایی از عشق و دلدادگی رو مشاهده کنیم ؛ امید که برکت و آثار این مشاهده تا اربعینی دیگه برامون باقی بمونه......

 

هوا بلاخره پاییزی و سرد شد و درختان تغییر ظاهر دادند. انشاءالله اگه شرایط جوی مساعد باشه برای هفته دیگه چند برنامه عکاسی رو ترتیب میدم تا با حضور دوستان و همکاران علاقمند هم ورزشی کرده باشیم و هم به عکاسی بپردازیم. تعطیلات روزهای 8 و 10 آذر میتونه فرصت مناسبی برای اینکار باشه که البته در هر دو روز ، رویت هلال هم خواهیم داشت. دوشنبه 8 آذر موعد رصد هلال صبحگاهی صفر است و در شامگاه 10 آذر با رویت هلال ربیع الاول ، دو ماه عزاداری محرم و صفر به اتمام میرسه. اگه شرایط اجازه بده علاوه بر عکاسی از هلال ، عکاسی از مناظر پاییزی و نیز یکی از آثار تاریخی زیبای اصفهان رو هم در این دو روز انجام خواهیم داد ؛ انشاءالله
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ