خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - یکشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٦

در سالهای پایانی دهه 60 اشعاری رو از پیر و مرادمون شنیده بودیم ؛ اشعاری از دیوان شمس مولانا. اونقدر این اشعار در روحم نفوذ کرده بود که مرتب و تقریبا" همه جا اونها رو زمزمه میکردم. یکی از اون غزلها که خیلی دوست داشتم این بود:

 

باز به بط (مرغابی) گفت که صحرا خوشست

گفت شبت خوش که مرا جا خوشست

 

سر بنهم من که مرا سر خوشست

راه تو پیما که سرت ناخوشست

 

گر چه (چاه) تاریک بودم منزلم

در نظر یوسف زیبا خوشست

 

دوست چو در چاه بود چه (چاه) خوشست

دوست چو بالاست به بالا خوشست

 

در بن دریا به تک آب تلخ

در طلب گوهر رعنا خوشست

 

بلبل نالنده به گلشن ، به دشت

طوطی گوینده شکرخا خوشست

 

تابش تسبیح فرشته ست و روح

کاین فلک نادره مینا خوشست

 

چونکه خدا روفت دلت را ز حرص

رو به دل آور ، دل یکتا خوشست

 

از تو چو انداخت خدا رنج کار

رو به تماشا که تماشا خوشست

 

گفت تماشای جهان عکس ماست

هم بر ما باش که با ما خوشست

 

عکس در آیینه اگر چه نکوست

لیک خود آن صورت زیبا خوشست

 

زردی رو (روی) عکس رخ احمر است

بگذر از این عکس که حمرا خوشست

 

نور خدایی ست که ذرات را

رقص کنان بی سر و بی پا خوشست

 

رقص در این نور خرد کن کز او

تحت ثری تا به ثریا خوشست

 

ذره شدی باز مرو که مشو

صبر و وفا کن که وفاها خوشست

 

بس کن چون دیده ببین و مگو

دیده مجو دیده ی بینا خوشست

 

مفخر تبریز شهم شمس دین

با همه فرخنده و تنها خوشست
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٩ خرداد ۱۳٩٦

ظهر امروز با یه تیکه مقوا ، جعبه ی شیرینی ، هدلایت کوهنوردی و یه چراغ قوه ی کوچیک ، آتلیه ی عکاسی درست کردم!! چند عکس هم برای آزمایش گرفتم. نتیجه ی خوبی داشت. تقدیم شما :

 

 

 

 

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٩ خرداد ۱۳٩٦

بامداد امروز برای عکاسی از غروب ماه به رصدگاه کوی دوست رفتم. غروب ماه در نزدیک دکلهای مخابراتی کوه پنجه روی میداد. تاکنون بارها از غروب خورشید در نزدیک این دکلها عکاسی کردم اما به دنبال گرفتن چنین عکسی با ماه بودم. ماه با قدری فاصله (حدود یک درجه) از محل دکلها غروب کرد. برای بار اول تمرین خوبی بود. این رویداد چند وقت دیگه دوباره روی میده و دفعه بعد ماه به دکلها نزدیکتر خواهد شد. دو عکس از مجموعه عکسهای امروز غروب ماه رو ببینید:


 

 

موقع برگشت به منزل روی یه پل توقف کردم و از طلوع خورشید عکس گرفتم:

 

 

 

 

وقتی در رصدگاه کوی دوست بودم با کمال تاسف دیدم که زباله ها و ظروف یکبار مصرف مراسم شب گذشته که در این محل برگزار شده ، در تمام محوطه پخش است.... اینجا مدفن شهداء است و قداست داره....

 

وقتی به خونه رسیدم نتونستم آروم باشم. نمیشد منتظر موند تا ماموران شهرداری درچه برای تمیز کردند این مکان روحانی و معنوی اقدام کنند. لباسم رو زود عوض کردم و دستکش و کیسه زباله برداشتم و دوباره رفتم به رصدگاه. شروع به جمع آوری زباله ها و ظروف کردم. دقایقی بعد یه جوان اومد به کمکم و با همدیگه محوطه رو تمیز کردیم. دست آخر دور مزار شهداء رو جارو زدم ، فاتحه ای خوندم و برگشتم. یه بنر تصویری تمام قد یکی از شهداء اونجا بود. وقتی که هر از گاهی به این تصویر نگاه میکردم ، حس میکردم داره به من لبخند میزنه.... حس خوبی داشتم.

 

خدمت مستان خرابات کن

بو که دلی مست و خرابت دهند
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٩ خرداد ۱۳٩٦

چندی پیش یکی از بزرگوارانی که مطالب این وبلاگ رو پیگیری میکنند نظر بنده رو در مورد سند 2030 جویا شده بودند. برای ایشون نوشتم و عرض کردم که از محتوای این سند اطلاع ندارم و این رو هم میدونم که در جریان تبلیغات انتخابات ، گروهی بدون اینکه اطلاعی از متن این سند داشته باشند با جعل و دروغ پردازی سعی در جلب آرای بخشی از مردم کردند. اما در عین حال گفتم که با توجه به ایمان و یقینی که به مقام معظم رهبری مد ظله العالی دارم ، باور دارم که این سند قطعا" دارای اشکالاتی هست که مقام رهبری نسبت به اون واکنش نشون داده اند.

 

در دیدار دیروز دانشجویان با معظم له ، مقام رهبری در بخشی از فرمایشاتشون به این سند پرداختند و ایراد اصلی رو در این دونستند که حتی اگر ظاهر این سند با ضوابط دینی ما مغایرتی نداشته باشه (که در مواردی داره) نفس اینکه دیگران برای نظام آموزشی ما دستورالعمل تهیه کنند ایراد داشته و این با اصل استقلال کشور مغایرت داره.

 

با اینکه در اون حد و اندازه نیستم که بخوام در مورد فرمایشات مقام رهبری نظر بدم اما به نظرم نقد و ایرادی که مقام معظم رهبری به این سند وارد کرده اند کاملا" صحیح و بجا است. شاید بعضیها بگن عضویت ما در مجامع گوناگون بین المللی بعضا" ما رو وادار میکنه مصوبات این مجامع رو بصورت کامل و یا بصورت مشروط بپذیریم. این منطق به نظرم درست نیست. هیچ دلیلی نداره که ما اختیار خودمون رو به دیگران واگذار کنیم.

 

این روزها شاهدیم دولت امریکا که به دروغ خودش رو بزرگترین حامی حقوق بشر و دموکراتی ترین کشور جهان میدونه (که دروغی از این بزرگتر تا بحال نشنیدم!!) به راحتی آب خوردن از پیمان پاریس برای حفاظت از محیط زیست خارج میشه و میگه این پیمان با منافع اقتصادی امریکا منافات داره.

 

وقتی امریکائیها اینگونه عمل میکنند ، ما چطور میتونیم بپذیریم در مقوله ی مهمی مثل آموزش (که اثرات فرهنگی و تربیتی فراوانی در نسلهای مختلف خواهد داشت) یکی دیگه که اتفاق" تفاوتهای فرهنگی زیادی با فرهنگ ملی – مذهبی ما داره برامون نسخه پیچی کنه؟؟!!


با تمام احترامی که برای دولت قائلم به نظرم میرسه در این زمینه اشتباه کردند و اشتباه رفتند و باید این رویکرد اشتباه رو اصلاح کنند. ما باید خودمون این محتوی و برنامه رو تهیه کنیم. شاید اون چیزی که ما تهیه میکنیم شباهتهایی با سند 2030 هم داشته باشه. اگر اینطوری هم شد ایرادی نداره. مهم اینه که اگر هم اینطور بشه ، خودمون با فکر و اراده ی خودمون و با توجه به فرهنگ و آیین های خودمون اینکار رو انجام دادیم.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ۱٩ خرداد ۱۳٩٦

 

وقتی بریدی ، وقتی به ته خط رسیدی ، وقتی فکر کردی همه ی راهها به روی تو بسته شده..... امید داشته باش و تلاش کن.

 

شاید این بریدن و تلاش دوباره ، سرآغاز رویشی جدید و زیباتر باشه....
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩٦

دیروز به دلم افتاد که برای پروفایل تلگرامم از تصویر سردار قاسم سلیمانی استفاده کنم. این سردار جان برکف برای من و بسیاری از مردم ایران و حتی مردم منطقه خاور میانه ، نماد و سمبلی از کسانی شده که بی ادعا و چراغ خاموش و بدور از هیاهو و جنجال دارن کارهای بسیار بزرگ و مهمی در زمینه تامین امنیت ملی و منطقه ای انجام میدن.

هنوز 24 ساعت از این تصمیمم نگذشته که اخبار حوادث تروریستی تهران رو دریافت کردم. با اینکه تعدادی از هموطنانمون در این حوادث به شهادت رسیده و یا مجروح شدند اما باز هم این حادثه اونقدر بزرگ و مهم نبوده و یک اقدام کورکورانه تلقی میشه که بیشتر از اونکه ارزش عملیاتی داشته باشه ، برای اجراء کنندگانش اندکی خودنمایی تبلیغاتی ایجاد میکنه. بحمدالله هوشیاری نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی باعث دستگیر شدن یکی از این تیمها قبل از هر اقدامی شده است. تروریستها در حرم امام راحل هم کاری از پیش نبرده اند. در ساختمان اداری مجلس هم شرایط تقریبا" به همین گونه بوده.

در کشور پهناور ما که دارای بیابانهای فراوانی است و افراد به راحتی میتونند در اون تردد کنند و با این تنوع قومیتی و مذهبی که داریم حفظ امنیت کشور به واقع کار بسیار سختی است که بحمدالله با فداکاری و جانفشانی سربازان گمنام امام زمان (عج) ، نیروهای امنیتی و انتظامی ، ارتش و سپاه و بسیج این امنیت در سطح بسیار بالایی ایجاد شده و حوادث امروز بسیار بسیار کوچک و جزئی است.

هم اینک باید بیش از گذشته هوشیار و متحد باشیم. حساب تروریستها از هموطنان گرامی که دارای کیش و مذهب متفاوتی با اکثریت جامعه هستند جداست. تمام اقوام ایرانی از کرد و لر و بلوچ و عرب و ترک و ارمنی و فارس و از تمام ادیان و مذاهب شیعه و سنی و مسیحی و کلیمی و زرتشتی و آشوری در کنار هم متحد خواهند ماند و اجازه نخواهند داد کسی با سوء استفاده از نام اقوام و یا نام ادیان اتحاد ملی رو خدشه دار کنه.

همچنین با توجه به اطلاعیه ی مقامات امنیتی کشور ، همه ی ما باید مراقب رفتارهای مشکوکی که احیانا" مشاهده میکنیم باشیم و موارد مربوطه رو بسرعت از طریق شماره تلفن 113 به اطلاع ماموران اطلاعاتی و امنیتی برسونیم.

داعش و عناصر تکفیری و تروریستی این گروه ، نوزادی حرام زاده و حاصل پیوند برخی کشورهای عربی با اسرائیل و امریکاست. دیر نباشد که به حول و قوه الهی سر این افعی و والدین نحسش بریده شود ؛ انشاءالله
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩٦

ماه رمضان داره یواش یواش به نیمه ی خودش نزدیک میشه و امسال هنوز اون جرقه و روشنی که انتظار دارم در این ماه شریف در وجود ببینم رو ندیدم.....

اعتقاد دارم که ایجاد این جرقه و تابیدن نوری درخشان در وجوم از طریق خوندن نماز و دعا و روزه ی عرفی (نخوردن و نیاشامیدن) بدست نخواهد اومد. هر چند که اینها در جای خودش ارزشمنده چرا که روزه اطاعت از امر دوست و نماز و دعا ، گفتگو با دوست است اما به نظرم معنویت و روشنی ویژه ی ماه مبارک رمضان ، از اقدام و عمل به کارهای خیر در مورد دیگران بدست خواهد اومد و لاغیر. و من هنوز چنین کاری نکردم.....

انتظار کشیدن برای پیش اومدن موقعیتی که بشه این اقدام و عمل رو انجام داد هم با معناست و هم بی معنا. با معناست چرا که بارها دیدم که نیاز دیگران به ما و کار ما ،  نعمتی است که توسط خداوند در مسیر زندگی ما قرار داده میشه تا اوج بگیریم و انتظار برای دریافت این نعمت با معناست. و از طرف دیگه این رو هم درست میدونم که خداوند در مورد رسیدگی به کار دیگران ، بارها و بارها تذکراتی رو به انسان داده که دیگه ، نشستن و چشم انتظار بودن رو بی معنا میکنه......

نمیدونم..... حس خوبی ندارم...... روزهای ماه داره یکی بعد از دیگری سپری میشه و فرصت از دست میره..... کلید مهم این اقدام و عمل در یه آیه ی قرآن اینگونه معرفی شده که:

لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَیْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ

هرگز به نیکوکارى نخواهید رسید تا از آنچه دوست دارید انفاق کنید و از هر چه انفاق کنید قطعا خدا بدان داناست (سوره مبارکه آل عمران آیه 92)

چه چیزهایی رو در زندگی دوست داریم؟ مال ، آبرو و جایگاه اجتماعی ، وقت و زندگی شخصی ، افکار و اندیشه های مثبت ، سلامتی و..... باید از اینها مایه بذاریم اون هم نه از اضافاتش بلکه از اصلش ؛ و این در عین راحتی ، بسیار سخت است.

این کلبه ی درویشی روزانه میزبان تعدادی بازدید کننده است که به دلایل مختلف و با روشهای گوناگون با قصد قبلی و بدون قصد و اراده ای خاص وارد این فضا شده و قدم به چشم بنده میگذارند. آمار بازدید حداقل روزانه 100 نفر تا بازدیدهای چند هزار نفره در مواقعی خاص هم باعث خوشحالی من میشه و هم نگرانیم. خوشحال بدلیل اینکه میزبان گروه زیادی از بستگان ، دوستان ، همکاران ، همشهریان ، هموطنان و دیگر انسانهای ارجمندی هستم که در جای جای این کره خاکی نوشته های بنده رو میبینند و میخونند و بعضا" بنده رو با مهر و محبتشون و یا با گله و انتقادشون مورد لطف قرار میدن و کمک میکنند تا راهم رو بهتر طی کنم و از طرفی نگرانم که شاید نتونم وظیفه ام رو در قبال این محبتها رو به درستی انجام بدم. هر چند این وبلاگ با هدف خاطره نویسی داره فعالیت میکنه اما چه بخوام و چه نخوام تاثیرات بیرونی دیگری هم داره و از این بابت ، وظایفی رو برام رقم میزنه ؛ وظایفی که نمیتونم و نباید نسبت به اونها بی تفاوت باشم.

در این شب گرامی و عزیز از ماه شریف رمضان از خدا میخوام که کمکم کنه. هم برای اینکه جرقه و روشنی رمضانی رو در دلم ایجاد کنم و هم اینکه بتونم وظیفه ام رو در قبال کسانی که نسبت به اونها باید احساس مسئولیت داشته باشم بخوبی و بهتر از گذشته ایفا کنم ؛ انشاءالله
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٦

بیست و هشت سال از ارتحال امام گذشت. با اینکه هنوز بسیار از مردم کشور ما زمان حیات امام راحل رو درک کردند اما میشه بتدریج در بعضی موضوعات ، دور شدن از آرمانهای امام رو مشاهده کرد. اگر این وضعیت تداوم داشته باشه ، با یک تغییر نسل و روی کار اومدن افرادی که اون 10 سال رویایی رو درک نکرده اند ، امکان داره این دور شدن از آرمانها تشدید بشه. در این مورد شاید در روزهای آتی بیشتر بنویسم.

 

ده روز از آغاز ماه مبارک رمضان سپری شد و هنوز امکان کوهپیمایی برامون فراهم نشده!

 

در سال 1389 و در طول ماه مبارک رمضان ، بعد از ظهر به کوه میرفتیم و نیم ساعت قبل از افطار به خونه برمیگشتیم اون هم 6 روز در هفته. اما امسال بدلیل کاهش تعداد برنامه های گروه کوهنوردی شهرداری ، تغییر ساعت اجرای برنامه و نیز خراب بودن محوطه بولدرینگ ایستگاه 12 آتش نشانی ، عملا" نتونستم حتی یک برنامه ی کوهپیمایی هم داشته باشم و از این بابت کسل شدم. فکر میکنم انشاءالله چهارشنبه بلاخره بتونیم چنین برنامه ای رو داشته باشیم اما هنوز در مورد ساعتش مردد هستم که از بعد از ظهر اون رو انجام بدیم و در زمان افطار به گروه همکاران ملحق بشیم و یا اینکه از اول همراه اونها باشیم. به نظرم کاهش تعداد روزهای تمرین و ساده شدن مسیرها به آمادگی گروه لطمه میزنه بخصوص اینکه گروه قصد داره در تابستان برای علم کوه اقدام کنه.

 

از فرصت تعطیلاتی اخیر برای پرداختن هر چه بیشتر به گلخونه کاکتوس استفاده کردم. برنامه های زیادی در این رابطه دارم که انشاءالله اگه مجالی باشه ، یکی بعد از دیگری اونها رو عملی خواهم کرد. فعلا" در حال تجربه اندوزی هستم. پیوند ساده رو خوب فرا گرفتم اما برای پیوندهای ویژه و تخصصی (از نظر نوع برش و تعداد پیوندک بر روی یک پایه) هنوز تمرینی نداشتم. با قلمه زدن آشنا شدم و ریشه دار کردن رو دارم یاد میگیرم. مرحله ی بعدی این آموزشها و تمرینات ، کاشت بذر کاکتوس خواهد بود. فکر میکنم الان دیگه روزی 2 تا 3 ساعت دارم برای این موضوع وقت میذارم.

 

تصاویری از گلهای باز شده ی کاکتوسهای گلخونه ی نقلی ما تقدیم به شما که به این کلبه ی درویشی اومدین و قدم به چشم ما گذاشتین:

 

 

 

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٦

حالا که بحمدالله صحت انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای محترم نگهبان تایید شده و مشخص شده تخلفات ناشی از اتمام تعرفه ، کمبود تعرفه ، تاخیر در آغاز رأی گیری ، تعجیل در بستن شعب و تبلیغ برخی کاندیداها در شعب اخذ رأی از جنس تقلب در آراء نبوده و رأی هر یک ار 4 کاندید محترم همونی بوده که اعلام شده ، یه طنز مختصر و کوتاه میگم صرفا" برای لبخند در مورد نحوه تبلیغ برای کاندیداهای در شعب اخذ رأی:

میگن در یکی از شعب اخذ رأی یکی از اعضای هیات اجرایی مرتب به رئیس شعبه میگفته : بابا ؛ خیلی رئیسی!! و از این طریق برای جناب رئیسی تبلیغ میکرده!!لبخند

همچنین گفته شده در یکی از شعب دیگه برخی از اعضای اجرایی مرتب در تمجید شور و حال مردم با صدای بلند میگفتند: فضا عجب ملکوتی و روحانی شده!! و با این حربه برای آقای روحانی تبلیغ میکردند!!لبخند

در یکی از شعب هم شنیده شده که رئیس هیات اجرایی به یکی از عواملش گفته: میری سلیم رو صدا میزنی (در موقع ادای این جمله تعمدا" حرف "ی" میری رو یواش میگفته تا اسم میرسلیم شنیده بشه)!!لبخند

اما عجیبترین و ماهرانه ترین تبلیغ در هنگام اخذ رأی در شعبه ای بوده که در اون ، یکی از اعضای هیات اجرایی مرتب و با صدای بلند میگفته: من که به خودم رأی نمیدم!!!نیشخند و با اینکار برای آقای هاشمی طبا تبلیغ میکرده اساسی!!!قطعا" این تبلیغات خیلی مؤثر بوده والا مگه ممکنه کسی به خودش رأی نده اما دیگران بیان و 215 هزار 450 تا رأی بهش بدهند!!!چشمک

دیشب و پریشب وقتی برای آخرین بار قبل از خواب به گوشی تلفنم نگاه کردم دیدم ساعت 00:00 است ؛ یعنی دقیقا" نیمه شب.

بودن 4 تا صفر در کنار هم برام جالب بود. این مثل اینه که بهت بگن یه بار دیگه کنتور رو برات صفر میکنیم و یه فرصت دوباره بهت میدیم..... حس خیلی خوبی داشتم از اینکه دوباره فرصت دارم ، از اینکه دوباره میتونم آغاز کنم (حتی اگه لازم بشه از صفر)

خدایا شکرت
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٦

جناحی که در انتخابات نتونسته اعتماد اکثریت مردم رو بدست بیاره هنوز هم داره به صورت غیر مستقیم به این اکثریت توهین میکنه. به حرفهای برخی از اعضای این جناح عادت کرده ایم و اگه غیر از این بگن تعجب خواهیم کرد.  اما چنین ادبیاتی زیبنده ی کسانی نیست که لباس روحانیت به تن و افتخار خادمی حضرت ثامن الحجج علیه السلام رو بر عهده دارند

من به شخصه برای جناب آقای رئیسی احترام قائلم و تنها اشکالی که در مورد انتخابات در ایشون دیدم عدم وجود سابقه کافی در امور اجرایی ، مدیریت و سیاستگذاری کلان کشور و نیز نداشتن و ارائه ندادن برنامه ای اجرایی برای اداره کشور بود. امروز در خبرها خوندم که جناب رئیسی در جمع حامیان خودشون در مشهد الرضا بیان کرده اند که :

تشکر صمیمانه و مخلصانه و متواضعانه دارم از 16 میلیون نفر از مردم عزیزی که بزرگوارانه بنده حقیر را مورد لطف و محبت قرار دادند من این رای را برای خودم تلقی نمی‌کنم، به عنوان یک طلبه این رای را به ارزش‌ها تلقی می‌کنم، به کسانی تلقی می‌کنم که می‌خواهند در این نظام، دولتی در طراز دولت اسلامی شکل بگیرد و خواسته‌هایی از نوع خواسته‌های امام و رهبری و شهدا و ایثارگران دارند بر زبان جاری می‌کنند...

جناب آقای رئیسی عزیز

مگر 24 میلیون نفری که به آقای روحانی رأی دادند ، رأیشان به ضد ارزشها بوده است؟ مگر اینها دنبال تشکیل دولت غیر اسلامی بوده اند؟ مگر این عده ی کثیر خواسته هایی متفاوت از گفتمان امام و رهبری و شهداء و ایثارگران داشته اند؟ چرا تصور میفرمایید تنها کسانی که به شما رأی داده اند دارای این صفات بوده و چنین نیاتی داشته اند؟

جناب آقای رئیسی ؛ بعنوان یک شهروند ایرانی از شما گله مندم. با خوندن این بخش از بیانات شما احساس میکنم حقی برای بنده و امثال بنده برای داشتن نظری متفاوت قائل نیستید. بخدا ما هم دل در گرو کشور و انقلاب و نظام و رهبری داریم. بخدا ما هم دنبال تشکیل دولت عدل اسلامی هستیم. بخدا ما هم از فساد و رانت متنفریم. بخدا ما هم دوستان زیادی داشتیم که به شهادت رسیده اند و دفاع از آرمان اونها و حرمت خونشون رو وظیفه ی مادام العمر خودمون میدونم. آیا برای اثبات اینکه ما اینگونه هستیم ، حتما" باید به جنابعالی رأی داده باشیم؟

از 30 اردیبهشت که نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده تاکنون ، هر روز شاهد بوده ام که عده ای به بهانه ها و با تفاسیر مختلف ، دیواری بلند بین مردم درست میکنند و خود و طرفدارانشون رو در یک سوی این دیوار و بقیه ی مردم (که اکثریت هم دارند) رو در طرف دیگر قرار میدهند.

ظاهرا" راست میگفت آقای روحانی که اگر گروهی در انتخابات برنده شوند در خیابانها دیوار میکشند. اون روز حرف آقای روحانی رو به مسخره گرفتند اما امروز داریم به چشم خودمون میبینیم که چگونه این دیوارها داره شکل میگیره.

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٦

 

این یک پارچه و یا گل وسط یک قالی نیست. این نمایی از بالا و از کاکتوسی به نام اچینو سرئوس است.

 

 

گلهای زیبای کاکتوسی به نام مامیلاریا آناناسی 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٦

بررسی آماری نتایج ادوار انتخابات ریاست جمهوری از سال 1358 لغایت 1396 اطلاعات جالبی رو به نمایش میذاره. به نمودار بالا توجه کنید:

رنگ آبی:  درصد مشارکت واجدین شرایط در انتخابات

رنگ قرمز: درصد جذب آرای ریخته شده به صندوق توسط رئیس جمهور منتخب

رنگ آبی دارای سه نقطه ی اوج است. انتخابات سال 1360 (انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای) ، سال 1376 ( انتخاب حجت الاسلام سید محمد خاتمی) و سال 1388 (انتخاب دکتر محمود احمدی نژاد)

در سال 1360 و پس از شهادت شهید رجایی ، بیش از 75 درصد واجدین شرایط در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند. در سه دوره ی بعد این مشارکت کاهش یافته تا اینکه در سال 1372 به پایین ترین حد خود از ابتدای اتقلاب تاکنون (50.7 درصد) میرسد. در سال 1376 میزان مشارکت در انتخابات به رکورد 80% میرسد اما در دو دوره ی بعد از آن دوباره شاهد کاهش مشارکت هستیم تا اینکه در سال 1388 این آمار به رکورد بیش از 85% میرسد که در طول دوران انقلاب بی سابقه بوده است. در دو دوره بعد دوباره شاهد کاهش مشارکت هستیم.

رنگ قرمز نشان دهنده ی درصد جذب آرای ریخته شده به صندوق توسط رئیس جمهور منتخب است. رتبه های اول و دوم این درصد متعلق به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (سال 1368 با 95.52 درصد) و مقام معظم رهبری (سال 1360 با 95.42 درصد ) است که بسیار به هم نزدیکند. رتبه سوم هم متعلق به شهید رجایی است (87.62 درصد) که در سال 1360 بدست آمده است.

اما نکته قابل تأمل این است که از سال 1358 تا 1372 ، درصد جذب آراء توسط رئیس جمهور منتخب بیشتر از درصد مشارکت مردم در انتخابات بوده است ، از سال 1376 تا سال 1384 این دو نسبت ، در نزدیک هم قرار دارند و از سال 1388 به بعد ، درصد جذب آرای رئیس جمهور منتخب از درصد مشارکت کنندگان در انتخابات کمتر شده است. در نمودار بالا از سال 1358 تا 1372 خط قرمز بالاتر از خط آبی است ، از سال 1386 تا 1384 نزدیک هم هستند و از سال 1388 به بعد خط قرمز پایینتر از خط آبی است.

این تغییر معنادار میتواند نشان از این داشته باشد که انتخابات ریاست جمهوری در ایران از سال 1376 و دوره های پس از آن رقابتی شده و در هر دوره نسبت به دوره قبل این موضوع تشدید گردیده است.

این نمودار حاوی اطلاعات مهم دیگری نیز هست.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٦

یکی از اعضای شورای نظارت صدا و سیما در پاسخ به وزیر ارشاد اسلامی در باره پخش "ربنا"ی استاد شجریان بیان داشته که:

 

از آنجا که موضوع دفاع از ایشان یک مناقشه سیاسی شده لذا در تلاوت مذکور توجه به آیت تحت الشعاع قرار میگیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است. خواهشمند است که سایر قطعات آوازی آن هنرمند را مطرح فرمایید که اتفاقا" دارای ساختار موسیقیایی مهمتری هم هستند. حتما" میدانید که تحت الشعاع قرار گرفتن توجه به آیات باهرات نسبت به مقارنات آنقدر مهم بوده که برخی از فقهای بزرگ تلاوت ملحون را مورد شبهه قرار داده اند.

 

در این باره باید عرض شود که:

 

اولا" این شما هستید که به یک مناجات نگاه سیاسی داشته اید و مردم کوچه و بازار چنین دیدگاهی ندارند.

 

ثانیا" بنده به شخصه در طول عمرم و از زمانی که چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب این مناجات زیبا را شنیده ام هرگز به جنبه ی به قول شما موسیقیایی آن توجه نکرده ام و معنای آیات که با صوت خوش قرائت میشود آنقدر جاذب هست که توجه به جنبه های دیگر بسیار کمرنگ میشه.

 

ثالثا" با این فرمایش شما تازه متوجه شده ایم که اگه نظر شما درست باشه (که نیست) از اول انقلاب تا سال 1388 (10 سال در زمان امام راحل که عالی ترین مرجع تقلید و فقیه زمان خود بوده اند و 20 سال در زمان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی که مرجع تقلید بسیاری از مردم ایران هستند) با گوش دادن به این تلاوت ملحون داشتیم کار شبهه ناک انجام میدادیم و خودمان خبر نداشتیم و تنها از سال 1388 به بعد بوده که با لطف شما متوجه این خطای 30 ساله شده ایم!!!!

 

رابعا" برادر عزیز ؛ خواهشا" برای توجیه تفکرات سیاسی خودتون از دین و احکام دین مایه نگذارید. بنده و امثال بنده دین خودمون رو از شما نگرفته ایم که با خطاهای گفتاری و رفتاری شما این دین رو از دست بدیم اما خیلیهای دیگه وقتی استفاده ابزاری از احکام دین رو ببینند ، ممکنه دین گریز بشوند. لطفا" شما اینقدر مردم رو برای فرستادن به بهشت هل ندین ، یه موقع خدای نکرده از اون طرف بهشت میفتند توی جهنم آ.....

 

راست و حسینی بگین به دلایل سیاسی مایل به پخش ربنای ایشون نیستید ؛ حتی اگه الان اکثر مردم روی گوشیهای موبایلشون نرم افزارهایی در مورد تقویم و اوقات شرعی باشه که اذان سه گانه رو با مقدمه ی ربنای زیبای شجریان پخش کنه.

 

این راستگویی به مراتب قابل درکتر است تا اینکه از شبهه ی فقهای بزرگ مایه بگذارید. ضمنا" لازمه یادآوری کنم که صدا و سیما به عنوان یک رسانه حاکمیتی زیر نظر ولی فقیه و رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی است و نظر و فتاوی شرعی ایشون باید مد نظر مجریان امور صدا و سیما باشه. 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - شنبه ٦ خرداد ۱۳٩٦

غروب امروز بعد از یه سفر پر فعالیت در خارج از اصفهان به خونه برگشتم و علیرغم خستگی بسیار زیاد خیلی سریع برای رصد هلال رمضان 1438 آماده شدم. ابزار و وسایل رو جمع کردم و پس از تهیه جدول مختصات همراه با همسرم به رصدگاه کوی دوست (بوستان شهدای گمنام درچه) رفتم.

 

دوستان گرامی آقایان میرمجربیان و تقی زاده هم به همراه اعضای محترم خانواده و همچنین آقای هادی امام جمعه (دوست فرزندم) به همراه یکی از دوستانشون در برنامه رصد حضور داشتند.

 

ابزار رصد رو مستقر کردم. بدلیل اینکه خورشید خیلی زودتر از زمان غروب در پشت ابرها پنهان شد امکان مشخص نمودن محل غروب خورشید وجود نداشت. با استفاده از مختصات دکلهای مخابراتی کوه پنجه ، موقعیت هلال در زمانهای مورد نظرم رو بدست آوردم. دیگه کاری جز انتظار نداشتیم.

 

افق غربی تقریبا" تمام ابری بود اما دو نواز باریک بین ابرها باز بود و انتظار داشتم چنانچه این نوارهای باریک بسته نشه هلال رو در این دو ببینم. وقتی کار جستجو رو آغاز کردم نوار باریک نزدیک افق هم بسته شد و فقط یک نوار دیگه باقی مونده بود. اندکی قبل از اذان مغرب ، هلال ماه رو که از زیر ابر بیرون اومده بود مشاهده کردم. خیلی سریع از هلال عکس گرفتم. فرصت زیادی نداشتیم و هلال خیلی زود دوباره زیر ابر میرفت. همسرم و آقای هادی امام جمعه موفق شدند از پشت دوربین دوچشمی من هلال رو ببینند. دوباره پشت دوربین نشستم و ضمن عکاسی از هلال ، پنهان شدنش در پشت ابر رو دنبال کردم. بدلیل تمام ابری بودن حد فاصل این نوار باریک تا روی افق ، دیگه امکان رویت برامون فراهم نشد و رصد به پایان رسید.

 

مشروح گزارش

زمان: جمعه 5 خرداد 1396 ، 29 شعبان 1438 ، 26 می 2017

مکان: رصدگاه کوی دوست (بوستان شهدای گمنام درچه)

مختصات رصدگاه: عرض 32:36:38.09 شمالی ، طول 51:34:45.32 شرقی با 1621 متر ارتفاع از سطح دریاهای آزاد

رصدگران: خانمها حبیبی ، پودزر ، حشمت و آقایان میرمجربیان ، تقی زاده ، امام جمعه و بوژمهرانی به اتفاق چند همراه دیگر

ابزار رصدی: دوربینهای دوچشمی 20 در 110 و 7 در 50 قطب نما دار

 

زمان غروب محاسباتی خورشید: در ساعت 20:02:42

مدت مکث هلال: 39 دقیقه و 46 ثانیه

 

مختصات هلال در زمان اولین رویت با دوربین دوچشمی 20 در 110 (مختصات مکان مرکزی بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو)

رصدگر: علیرضا بوژمهرانی

زمان: در ساعت 20:21

ارتفاع ماه: 3.207 درجه

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 12.247 درجه

اختلاف سمت ماه و خورشید: منفی 9.716 درجه

ضخامت بخش میانی هلال: 0.38 دقیقه قوسی

فاز ماه: 1.27 درصد نسبت به قرص کامل ماه

فاصله زمین تا ماه: 357581.70 کیلومتر

سن هلال: 20 ساعت و 5 دقیقه بعد از مقارنه

 

عکسها

 

 

 

 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - جمعه ٥ خرداد ۱۳٩٦

فکر میکردم این ماجرای استخوان لای زخم که صبح نوشته بودم ، در ماهها و سالهای آتی بهش پرداخته بشه. پیش بینی میکردم که حرف دبیر محترم شورای نگهبان وقتی چند دست بچرخه ، در کنار تخلف ، تقلب هم اضافه و مطرح خواهد شد اما بخدا فکر نمیکردم اینقدر سریع پیش بینی من درست از آب دربیاد!!! هنوز چند ساعت نگذشته که یه اظهار نظری عجیب در خبرها منعکس شد:

معتقدیم تخلفات در حدی نیست که در نتیجه کل انتخابات اثرگذار باشد ولی ممکن است با بازبینی و بررسی مجدد گزارشات و تخلفات رأی آقای رئیسی از 16 میلیون به 19 میلیون افزایش و رأی روحانی نیز از حدود 23 میلیون به 21 میلیون کاهش پیدا کند.... (خبرگزاری تابناک به نقل از خبرگزاری تسنیم)

نمیدونم چرا عده ای اجازه دارند خیلی راحت و بدون هیچگونه سند و مدرکی اختلاف بیش از 7 میلیونی آراء آقایان روحانی و رئیسی رو با گفتن یه "ممکن است" به 2 میلیون کاهش بدهند و تشویق اذهان عمومی کنند و کسی هم معترض نشه و جلوگیری نکنه؟

کسی که این مصاحبه رو انجام داده در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از آقای رئیسی حمایت کرده بود و دقیقا" در روز 29 اردیبهشت از تریبونی که مخاطب زیادی بصورت حضوری داره و بصورت مستقیم هم از رادیو پخش میشه  به دولت حمله کرد (خودم شخصا" این سخنان رو شنیدم) در حالیکه طبق قانون 24 ساعت قبل از آغاز رأی گیری هرگونه تبلیغ له و یا علیه کاندیداها ممنوع و خلاف قانون است. آیا رعایت قانون فقط برای دیگران است و یا خود ما هم باید التزام به قانون داشته باشیم؟

والله اگه اینطوری پیش بره بعید نیست که تا آخر وقت امشب ، عده ی دیگری مصاحبه کنند و بگن حالا  که "ممکن است" اختلاف آراء به 2 میلیون برسه ، یه خورده ی دیگه بازبینی و بررسی مجدد "ممکن است" آقای رئیسی رو برنده ی انتخابات کنه!!!!

نزدیک به یک هفته از انتخابات داره میگذره و برخیها با این مصاحبه های پی در پی ، شیرینی حضور گسترده مردم در انتخابات رو دارند به کام همه تلخ میکنند.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٦

سال گذشته یکی از دندانهام رو کشیدم. پزشک بعد از اینکه کارش تموم شد از محل کشیده شدن دندان عکس گرفت. آماده شده بودم که از مطب بیرون برم که پزشک صدام زد و گفت: لطفا" برگردید. تکه ی کوچکی از دندانتون شکسته و در نیومده. اگه باقی بمونه تا مدتها شما رو اذیت خواهد کرد.

 

این معنی عینی استخوان لای زخم بود که برام پیش اومد. امروز خبری رو خوندم که بی شباهت به همین ضرب المثل نیست. باشگاه خبرنگاران جوان از دبیر محترم شورای نگهبان نقل قول کرده است که:

 

سلامت انتخابات را تایید میکنم اما تخلفات بسیاری هم شد که بخشی از آن متوجه مسئولان بود. کسانی که در این قضایا تخلفات بزرگ کردند از گناهانشان توبه کنند زیرا حق الناس گریبانشان را میگیرد.

 

به نظر بنده این رویکرد شورای محترم نگهبان با وظایف این شورا در قانون اساسی منافات داره. در قانون اساسی و دیگر قوانین موضوعه هیچ اختیاری برای مصلحت اندیشی به شورای نگهبان قانون اساسی داده نشده و این شورا باید در مواردی که اظهار نظر میکنه یک موضوع رو تایید و یا رد کنه و چیزی به نام تایید مشروط یا چشم پوشی از ایرادات در اختیارات شورای نگهبان وجود نداره.

 

اگر تخلفی در انتخابات روی داده این شورا وظیفه داره با استفاده از اختیاراتی که مردم در قالب قانون اساسی به شورای نگهبان داده اند ، از آراء مردم صیانت نموده و در صورت وجود کوچکترین تردید در مورد نحوه اخذ آراء ، تصمیمات مقتضی در مورد ابطال صندوقها و یا حتی تجدید انتخابات رو اتخاذ کنه. کما اینکه بارها شاهد بودیم که با ابطال آراء برخی صندوقها توسط شورای نگهبان ، کاندیدای منتخب (در انتخابات مجلس شورای اسلامی) عوض شده و در همین انتخابات میاندوره ای اخیر در اصفهان هم با ابطال تعدادی از آراء منتخب نهایی مردم عوض شد.


چنانچه شورای محترم نگهبان غیر از این عمل کنه:

اولا" خود این شورا استخوانی در لای زخم گذاشته و تا انتخابات آتی ، مخالفین رئیس جمهور منتخب میتونند به همین مصاحبه دبیر محترم شورای نگهبان استناد کرده و از طریق تریبونها و رسانه های خودشون بگویند این دولت با تخلف در انتخابات برنده شده است.


ثانیا" در صورتی که شورای نگهبان با وجود تخلف های بزرگ (به نقل از دبیر محترم این شورا) صحت انتخابات را تایید کنه این سوال پیش میاد که حال که شورای نگهبان در این انتخابات مصلحت اندیشانه و با وجود تخلفهای بزرگ صحت انتخابات رو تایید کرده آیا در دوره های قبل نیز چنین رویکردی داشته؟

 

ثالثا" حق الناس با توبه قابل برطرف شدن نیست و باید رد حق شود و چنانچه چنین چیزی روی داده ، این تنها شورای نگهبان است که قانونا" اجازه و قدرت چنین کاری رو داره.

 

رابعا" اگر این تخلفات از جنس اجراء بوده و تاثیری در نتیجه انتخابات نداشته بهتره در اطلاع رسانی جوری صحبت نشه که وقتی حرف گوینده با چند واسطه به مردم میرسه اینگونه تصور بشه که تخلف و تقلب و ..... روی داده است

 

طبق قانون فعلی ، رأی گیری باید در روز جمعه انجام بشه. وزارت کشور برای همین در ساعت 24 جمعه 29 اردیبهشت رأی گیری رو متوقف کرد چرا که اگه غیر از این عمل میکرد شورای نگهبان میتونست آراء صندوقهایی که بعد از ساعت 24 هم رأی گیری کرده بودند رو باطل کنه.

 

به نظرم با اینکه قانون در این زمینه محدودیت ایجاد کرده اما اگه وزارت کشور ، شورای نگهبان و یا کاندیداها حس میکردند که هنوز چند میلیون نفر در صف رأی گیری هستند (بعضی خبرها از حدود 3 میلیون نفری حکایت میکنند که بدلیل اتمام ساعت رأی گیری موفق به شرکت در انتخابات نشدند) و فرصت کافی برای اخذ رأی از این عده وجود نداره ، خیلی راحت میتونستند با هماهنگی همدیگه ، گزارشی خدمت مقام معظم رهبری تقدیم کنند و از ایشون برای تمدید زمان رأی گیری بعد از ساعت 24 جمعه اجازه و حکم حکومتی بگیرند تا الان اینقدر صحبت این نباشه که اگر در فلان شعبه و فلان استان سرعت کار بیشتر بود چی میشد و چی نمیشد.
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - پنجشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٦
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩٦

بامداد امروز چهارشنبه 3 خرداد 1396 زمان رصد آخرین هلال صبحگاهی ماه شعبان المعظم 1438 بود. با اینکه از شب قبل وسایل رصد رو آماده و ساعتم رو برای بیدار شدن بموقع ، تنظیم کرده بودم اما وقتی ساعت 04:30 با صدای زنگ هشدار ساعت بیدار شدم دیدم هیچ حسی برای بلند شدن ندارم. خستگی روز قبل مانع از این شد که برای رصد اقدام کنم. خیلی زود دوباره خوابم برد.

وقتی صبح از پنجره اطاق به بیرون نگاه کردم ، آسمون رو تمام ابری دیدم. ظاهرا" هلال ماه هم حسی برای خودنمایی نداشته.

چه تفاهمی !!چشمک

ارتباط من و هلال اونقدر نزدیک و عاطفی شده که اگر چه تفاهمی بین ما دیده میشه! البته خدائیش وقتی هم که سوء تفاهم پیش میاد ، بد جور سوء تفاهم میشه وا !!نیشخند
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩٦

سوم خرداد ، سالروز حماسه بزرگ آزادسازی خرمشهر ، برگ زرین و جاودانه ای در تاریخ معاصر ایران است که بعنوان روز مقاومت ، ایثار و پیروزی نامگذاری شده است.

امروز نمیخوام مطلب زیادی بنویسم چرا که تا بحال حرفهای زیادی در مورد دوران دفاع مقدس و این روز بزرگ و بیاد موندنی گفته شده (هر چند همه ی گفته ها به اندازه ی یک الف داستان دفاع مقدس هم نیست) . امروز فقط میخوام یه مطلب کوتاه با توجه به رویدادهای انتخابات اخیر خطاب به دولتمردان گرامی بگم

جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم و محبوب ایران

جناب آقای مهندس جهانگیری صادق و پاک دست و معاون اول محترم رئیس جمهور

جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه

سلام

اولا" یه بار دیگه موفقیت دولت تدبیر و امید در جلب اعتماد اکثریت ملت ایران در انتخابات اخیر رو به شما بزرگواران تبریک عرض میکنم و امیدوارم با استفاده و عمل به رهنمورهای مقام معظم رهبری ، بهره گیری از خرد جمعی و با حمایت تمامی ملت ایران بتوانید در راه پر فراز و نشیب پیش روی برای اداره امور مملکت موفق و مؤید باشید.

ثانیا" از گفتمان مبتنی بر صلح و دوستی دولت شما در عرصه بین المللی که در کنار حفظ عزت و سربلندی ایران و ایرانیان انجام شد کمال تقدیر و تشکر رو دارم. اکثریت مردم ایران به داشتن چنین وزیر امور خارجه ایی که با تسلط و تخصص بالا در این عرصه نبرد دیپلماتیک از منافع مردم و کشور با تمام توان دفاع میکنه به خود میبالند. همچنین ما مفتخریم که شما بزرگواران پیام رسان مهر و دوستی ایرانیان با تمامی ملل دنیا هستید.

اما ثالثا"....

در اینکه مذاکرات بین المللی و بویژه مذاکرات برجام دستاوردهای مهمی در عرصه اقتصادی و امنیتی برای ما داشته تردیدی نیست اما لازمه به دولتمردان گرامی یادآوری کنم (با اینکه میدونم خودشون هم به این نکته توجه دارند) که دلیل اصلی آرامش و امنیت مثال زدنی امروز ایران مذاکرات بین المللی و یا برجام نبوده و نیست.

قبول دارم که این مذاکرات هم نقش تعیین کننده ای در این رابطه داشته اما اصل و رکن این آرامش و امنیت اقدامات عملی و میدانی کسانی بوده و هست که زمانی در جبهه های جنگ از عزت و شرف این مملکت دفاع کردند و امروز در سنگرهای مختلف درون و برون مرزی مشغول کارهای متعدد نظامی ، امنیتی ، فرهنگی ، مستشاری ، علمی ، تحقیقاتی ، تولیدی و اقتصادی هستند تا پایه های این امنیت و آرامش به لرزه درنیاد.

همه ی ما قدردان زحمات دولتمردان در عرصه سیاست خارجی هستیم اما نه حرف اونهایی رو قبول داریم که میگویند فقط قدرت نظامی ما تامین کننده ی آرامش کشور است و نه حرف اونهایی رو که میگویند فقط بر اثر مذاکرات بین المللی تونستیم خطر جنگ رو از کشور دور کنیم.

قدرت ما در مردم ،  رهبری ، نیروهای مسلح ، دانشمندان ، صنعتگران ، تولید کنندگان ، کشاورزان ، دولتمردان ، گفتمان صلح و دوستی ، کارگران و معلمان ما است. روزی که کسی بخواد از موضعی برابر و با احترام با مردم ما صحبت کنه چیزی جز صلح و دوستی از ایرانیان نخواهد دید و اگر هم روزی برسه که کسی بخواهد پاش رو از گلیمش درازتر کنه ، تاریخ ایران نشون داده در چنین مواقعی مردم ایران از پیر و جوان همچون شیری غران و طوفانی سهمگین طومار چنین افراد و کشورهایی رو در هم خواهند پیچید ؛ به حول و قوه الهی 
نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩٦

خرداد ، ماه رویدادها و حوادث بزرگ در تاریخ ایران است و بطور قطع یکی از رویدادهای مهمی که در این ماه روی داد و امروز در سالگرد آن هستیم ، رویداد هفتمین انتخابات ریاست جمهوری در دوم خرداد سال 1376 بود.


ادامه مطلب ...نویسنده: علیرضا بوژمهرانی - دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٦

بعد از چند مطلب سیاسی لازمه دوباره برگردم به موضوع آرام بخش کاکتوس!!

 

یکی از کارهای جالب در مورد نگهداری کاکتوس ، درست کردن یه کلونی از کاکتوس است. اینکار یه مقداری شجاعت میخواد ؛ همین! به عکس زیر نگاه کنید:

 

 

در این عکس کاکتوسهای هاماتو رو که دارای گل زرد رنگ هستند میبینید. کاکتوسهایی که پشت اینها هستند هم هاماتواند اما بریده شده اند. بخشی که با این برش از کاکتوس جدا میشه ، برای پیوند زدن مورد استفاده قرار میگیره که در نوع خودش زیباست. اما زیبایی بیشتر در قسمت باقیمونده (که شامل ریشه و یه مقدار جسم کاکتوس میشه) نهفته است.

 

بعد از برش باید دقت کنیم که تا حدود یکی دو هفته روی بخش برش خورده آب ریخته نشه. پس این مدت ، به اصطلاح زخم برش بسته و خشک میشه. حدود 1 ماه بعد اتفاق جالبی رخ میده ؛ جوشهایی در گرداگرد قسمت برش خورده پدیدار میشه و شروع به رشد میکنه.

 

 

هر کدوم از این جوشها خیلی زود تبدیل به یه بچه هاماتو میشن. این بچه ها وقتی کمی بزرگ میشن فضای بین همدیگه رو پر میکنند


 

و با قدری صبر و حوصله ، مدتی بعد میشه چنین کلونیهای زیبایی رو از انواع کاکتوسها درست کرد

 

 

جالب بود ، نه؟

 

من هم این آموزش رو از جناب آقای درخشانی فرا گرفتم و 9 کاکتوسم رو به سلاخی بردم!! نتایج حاصله رو تا چند وقت دیگه گزارش میکنم! البته من با 5 کاکتوس کوچک و 4 کاکتوس کمی بزرگ اینکار رو انجام دادم.


اما دو گل دیگه که توی گلخونه ی نقلی ما خودنمایی میکنند:

 

 

این یه مدل مامیلاریا است به نام بوکاسانا. گلدونش کلا" 6 سانتی متر قطر داره. گلهای کوچکی هستند.

 

 

این هم گل بسیار زیبایی است به نام بیلبرژیا. این گل بزرگی است و طول ساقه ی گل بیش از نیم متر میشه که بصورت آویز قرار میگیره
آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ