خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

ظاهرا" روزهای خوش مجلس و دولت سپری شده و اختلاف نظرهای اساسی بین این دو نهاد بروز کرده است. چالش جدید بین قوا به موضوع کاهش تعداد وزارتخانه ها مربوط میشه.


ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه تکلیف کرده که : دولت مکلف است یک یا چند وزارتخانه را به نحوی در وزارتخانه‌های دیگر ادغام نماید که تا پایان سال دوم برنامه تعداد وزارتخانه‌ها از بیست و یک وزارتخانه به هفده وزارتخانه کاهش یابد. وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های جدید با پیشنهاد دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.

 

دولت اخیرا" وزارت نفت رو با وزارت نیرو! ، وزارت مسکن رو با وزارت راه و ترابری! وزارت صنایع و معاون رو با وزارت بازرگانی و وزارت کار و امور اجتماعی رو با وزارت تعاون ادغام کرد و برخی وزرا رو از کابینه حذف کرد و حکم وزارتخانه های جدید رو برای چند وزیر قبلی صادر کرد. استبناط دولت اینه که اولا" ادغام وزارتخانه ها در ماده 53 پیش بینی شده و ثانیا" وزرای تعیین شده برای وزارتخانه های ادغام شده ، یکبار از مجلس رای اعتماد گرفته اند و دیگر نیازی به رای اعتماد مجدد نیست.

 

مجلس هم در مقابل میگه که اولا" به استناد ذیل ماده 53 وظایف و اختیارات این وزارتخانه های جدید رو باید دولت به مجلس پیشنهاد کنه و ثانیا" با توجه یه تغییر این شرح وظایف ، وزیری که انتخاب  میشه باید از مجلس رای اعتماد بگیره. آقای دکتر لاریجانی دیشب هم عنوان کردند که بعضی نمایندگان در مورد اینکه چه وزارتخانه هایی باید با هم ادغام شوند حرفهایی دارند.

 

به نظر من تمام این اختلاف نظرها و دعواها نشون میده که اشکالاتی در قانون اساسی وجود داره که باید بهش رسیدگی و در صورت لزوم اصلاحش کرد. الان تکلیف قوا خیلی مشخص نیست و در مواردی موازی کاری ، تناقض و تداخل در وظایف دیده میشه. کشیده شدن این موضوعات به جامعه و مطرح شدنش در سطح بین المللی هم باعث خدشه دار شدن اعتبار دولت و نظام خواهد شد.

 

فارغ از نظر شخصی که در مورد دکتر احمدی نژاد دارم ، به نظر میاد دولت در حال حاضر قدرت و ابزار مورد نیاز برای پیشبرد برنامه های خودش رو در اختیار نداره و هر روز باید با یکی از قوا و نهادهای تصمیم گیری درگیر باشه. در قانون اساسی اختیارات اونقدر پراکنده شده که تصمیم گیری سخت شده و کسی هم به مردم پاسخگو نیست. هر نهاد و قوه ای ، بروز مشکلات رو به گردن نهاد یا قوه ای دیگه میندازه و مردم هم نمیدونند بلاخره از کی باید جواب بخواند؟

در موضوع اخیر به نظر من حق با دولت است. اگه نمایندگان حرفی در مورد وزارتخانه هایی که باید ادغام شوند داشتند ، این حرفها رو باید در زمان تصویب ماده 53 قانون برنامه پنجم میگفتند ، نه اینکه در اون ماده اختیار رو به دولت بدهند و حالا که دولت تصمیم گرفته بگن ما حرف داریم.

ماده 53 دولت رو مکلف میکنه که وزارتخانه ها رو ادغام کنه و شرح وظایف و اختیاراتشون رو به مجلس بیاره. حرفی هم از اینکه وزیر باید رای اعتماد بگیره مطرح نشده. چون در این ادغام از همون وزاری قبلی استفاده شده است ، دولت لازم نمیدونه رای اعتماد مجدد بگیره.

 

فکر میکنم اگر به قول اصفهانیها اینقدر لنگ به پای دولت نبندیم و اجازه بدیم دولت کارش رو انجام بده ، به مراتب برای مملکت بهتر باشه مگر اینکه ، در رفتار و اعمال دولت مسائلی وجود داشته و داره که مردم ازش بی اطلاع هستند.... الله اعلم


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ