گذرنامه جزو مدارک شناسایی است که نمیشه تا آخرین روز اعتبارش ازش استفاده کرد. با توجه به مقررات کشورهای مختلف در مورد صدور روادید ( ویزا ) معمولا" بین 7 تا 18 ماه قبل از اتمام مدت اعتبار گذرنامه باید نسبت به تعویض اون اقدام کرد تا مشکل احتمالی برامون پیش نیاد.


امروز برا تعویض گذرنامه به دفاتر خدماتی پلیس + 10 مراجعه کردم. خوب ، نسبت به سالهای قبل ، انجام کار در این دفاتر خیلی با سرعت و سهولت انجام میشه که این جای تشکر و قدردانی داره اما یکی دو مطلب حاشیه ای هم امروز برام پیش اومد که در خورد توجه و تامل بود.

 

با اینکه دو روز قبل ، فرمهای مخصوص درخواست گذرنامه و راهنمای مدارک مورد نیاز رو از یکی از این دفاتر گرفته و تمام  مدارک مورد نیاز رو تهیه و فیشهای واریز به حساب رو هم پرداخت کرده بودم ، وقتی جهت تحویل مدارک به دفتر مراجعه کردم متوجه شدم برگه ی راهنمایی که به ما دادند کامل نبوده و باید یه بار دیگه برای پرداخت مابه التفاوت عوارض به بانک مراجعه کنم ، ضمن اینکه در مورد همراه داشتن کپی از گذرنامه های قبلی ، اطلاع راسنی دقیقی انجام نشده بود و من یه مقدار کپی اضافه به همراه داشتم.

 

از عکسی که برای گذرنامه ی جدید ارائه کردم ایراد گرفتند و گفتند این عکس نباید همون عکس کارت ملی باشه! دلیلش رو نفهمیدم. ناچار شدم برم یه عکاسی نزدیک و دوباره عکس بگیرم. بد هم نشد ، عکس جدید بهتر شده. در عکس قبلی صورتم اصلاح شده بود ( نه با تیغ بلکه با فتوشاپ!!!! ) اما این یکی طبیعی تر است و البته کمی پیرتر....... وقتی عکسهای جدید رو با عکسهای قدیمی تر مقایسه میکنیم  ، بهتر میفهمیم که دنیا و زمانه توقف نداشته و بسرعت در حال حرکت و تغییر است.

 

افسر محترم گذرنامه از من پرسید کجا میخوان سفر کنید؟ گفتم هر جا بشه! ما که بخیل نیستیم ، بزن آنتالیا ، ایتالیا ، مالزی ، جزایر قناری یا .....

 

با تکمیل مدارک ، روی گذرنامه قبلی مهر باطل شد زدند و اون رو به خودم تحویل دادند..... با خودم گفتم امروز گذرنامه ام رو باطل کردند و اون رو به خودم دادند ، دیر نباشه اون روزی که شناسنامه ام رو باطل کنند و تحویل کس دیگری بدهند..... خدا عاقبت همه رو ختم بخیر کنه......