خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

شامگاه چهارشنبه 25 خرداد پدیده ی ماه گرفتگی روی خواهد داد. مدار گردش ماه به دور زمین بر روی صفحه ی مداری حرکت زمین بدور خورشید ( صفحه ی دایرة البروجی ) قرار نداشته و با آن زاویه ای در حدود 5 درجه میسازد.


این موضوع باعث میشود که ماه در نیمی از دوران خود بدور زمین ، در بالای دایرة البروج و در نیم دیگر مدار ، در زیر دایرة البروج قرار گیرد. مدار ماه ، در دو نقطه ، صفحه دایرة البروج را قطع میکند که به این نقاط ، گره مداری ماه میگویند. اگر در زمان مقارنه ماه و خورشید ( تولد ماه نو ) ماه بر روی گره مداری و یا خیلی نزدیک به آن باشد ، پدیده ی خورشید گرفتگی ( کسوف ) روی خواهد داد. همچنین اگر زمانی که ماه در حالت بدر قرار دارد ، بر روی گره مداری و یا خیلی نزدیک به آن باشد ، پدیده ی ماه گرفتگی ( خسوف ) مشاهده خواهد شد.

 

قطر کره زمین از قطر کره ماه خیلی بزرگتر است و به همین نسبت ، مخروط سایه ای که زمین در آسمان ایجاد میکند نسبت به مخروط سایه ی ماه ، قطورتر و کشیده تر است. به همین علت است که مدت زمان پدیده ی ماه گرفتگی بسیار بیشتر از مدت زمان پدیده ی خورشید گرفتگی است.

 

بر اساس اطلاعات مندرج در سایت انجمن نجوم نجم شمال ، از ساعت 22:52:57 شامگاه چهارشنبه گرفت جزئی ماه آغاز شده و ماه بتدریج وارد سایه ی زمین میشود. این مرحله 49 دقیقه و 33 ثانیه بطول می انجامد تا اینکه در ساعت 23:42:30 ماه بطور کامل وارد سایه میگردد.

 

در این مرحله بدلیل شکست نور خورشید در جو کره زمین و پراکنده شدن طیف رنگ آبی آن و عبور طیف رنگ قرمز ، ماه به رنگ قرمز و نارنجی و قهوه ای دیده میشود. آن بخش از کره ماه که به مرکز سایه ی کره زمین نزدیکتر باشد ، تیره تر دیده خواهد شد.

 

در ساعت 00:42:37 بامداد روز پنجشنبه ماه به نزدیکترین فاصله از مرکز سایه ی زمین میرسد. به این زمان ، زمان اوج گرفت اطلاق شده و رنگ ماه در تیره ترین حد خود خواهد بود. با گذشت 1 ساعت 49 دقیقه 45 ثانیه از آغاز گرفت کلی ، ماه بتدریج از سایه ی زمین خارج میشود. این خروج از ساعت 01:32:15 بامداد پنجشنبه آغاز و در ساعت 02:32:15 پایان مییابد.

 

انشاءالله اگر عمری باقی باشد و مشکلی پیش نیاید بنا داریم به همراه تنی چند از دوستان همنورد ، چهارشنبه شب صعودی شبانه به قله کرکس داشته باشیم. زمانبندی برنامه را بگونه ای تنظیم خواهیم کرد تا انشاءالله دقایقی قبل از آغاز گرفت کلی روی قله حضور یافته و بمدت 45 دقیقه شاهد این رخداد زیبا باشیم. قطعا" دور شدن از گرد و غباری که این روزها آسمان ایران را فرا گرفته باعث خواهد شد تا رنگهای ماه گرفت را بشکل درخشانتر و قشنگتری ببینیم.

 

انشاءالله گزارش و عکسهای این برنامه را تا شامگاه جمعه ی همین هفته در این کلبه ی درویشی منتشر خواهم کرد.


نوشته شده در تاريخ سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩٠ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ