خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

صبح امروز ( شنبه 8 امرداد ) برای رویت آخرین هلال صبحگاهی شعبان 1432 عازم کوه صفه شدم اما بدلیل وجود لایه های متراکم غبار در افق شرقی ، موفق نشدم این هلال رو با دوربین 15 در 80 رویت کنم.

اگر عمری باقی باشه فردا صبح عازم تهران میشم تا با حضور در ستاد استهلال به بررسی نتایج حاصل از رصد هلال رمضان که توسط رصدگران گرامی در سرتاسر کشور انجام میشه بپردازم. بطور خلاصه در مورد وضعیت رویت پذیری هلال در روز یکشنبه میشه اینجور گفت که اولا" تحت هیچ شرایطی امکان رویت هلال در غروب روز یکشنبه و در پهنه ی ایران با چشم غیر مسلح وجود ندارد ، ثانیا" از نظر مختصات هلال شرایط رویت پذیری با چشم مسلح در بعد از غروب خورشید در نیمه ی جنوبی کشور مناسبتر از نیمه ی شمالی است ( البته کار دشواری خواهد بود بخصوص که شرایط جوی هم در این فصل ، رصد رو پیچیده تر میکنه ) ، و ثالثا" تحت شرایطی امکان رویت هلال در روشنایی روز ( بخصوص در زمانهای نزدیک به غروب خورشید ) وجود داره که البته در این مورد هم داشتن شرایط مناسب جوی و آسمان عاری از ابر و گرد و غبار شانس رویت شدن هلال رو افزایش میده.

در کل باور من اینه که فردا تعداد گزارشهای زیادی از رویت شدن هلال بدست ما نخواهد رسید. اگر این اتفاق روی بده ، کار سخت میشه و حتی احتمال میره که روز دوشنبه 10 امرداد بعنوان یوم الشک ( روز 30 شعبان ) اعلام بشه. باید منتظر موند و دید چی پیش میاد. ذکر این نکته هم لازمه که در مورد چگونگی رویت پذیری و یا رویت ناپذیری این هلال خاص بدلیل واقع شدنش در محدوده ی بین دیده شدن و دیده نشدن ، بین کارشناسان نجومی رویت هلال اتفاق نظر وجود نداره.


نوشته شده در تاريخ شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٠ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ