خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

پس از چند سال امروز برای دیدن دستجات عزاداری به میدان امام صفهان رفتم. نسبت به سالهای گذشته خلوت تر بود و همینطور بی نظم تر. تا حدود ظهر در این میدان بودم. میخواستم عکس بگیرم اما بحمدالله با ظهور دوربین های دیجیتال ارزان قیمت و موبالهای دوربین دار ، صدها نفر در حال عکاسی بودند و پیدا کردن فضای مناسب برای عکاسی تقریبا" غیر ممکن بود ، ضمن اینکه با حضور تعداد زیادی از خانمها در هر دو طرف مسیر عبور هیاتهای عزاداری ، عکس گرفتن از این مراسم پیچیده تر هم میشد. به گرفتن چند عکس محدود بسنده کردم....


 

در بین جمعیتی که امروز دیدم افرادی با سلایق و تیپهای بسیار متفاوت ( و بعضا" متضاد ) مشاهده میشدند. در این اینکه محبت داشتن نسبت به سید و سالار شهیدان همه ی ما را به این میدان کشانده بود شکی نیست. اما وقتی برخی از مداحان در اشعار خود میخواندند و آرزو میکردند که ای کاش ما هم در کربلا و عاشورای سال 61 هجری میبودیم تا امام خود را یاری کنیم ، جرات داشتن چنین آرزویی رو نداشتم. خیلی از ما که از دور دستی بر آتش داریم متوجه شرایط پیچیده و سخت آزمون کربلا و عاشورا نیستیم.

آیا میدونیم که عمر ابن سعد اونقدر چهره ی موجهی بین مردم داشته که بقول یکی از سخنرانان مشهور ، خطاب حضرت زینب کبری سلام الله علیه به ابن سعد در لحظه ی بشهادت رسیدن سید الشهداء علیه السلام بدین معنا بوده که اهل بیت از ابن سعد انتظار یاری و مساعدت با سید اشهداء داشتند و نه دشمنی؟

آیا میدونیم که شمر ابن ذلجوشن یکی از صحابی حضرت علی علیه السلام و سرداران آن حضرت در جنگ صفین بوده؟ آیا میدونیم شبث ابن ربعی هم سوابق درخشانی مثل شمر داشته و در جنگ صفین از سرداران حضرت امیر بوده؟ آیا میدونیم خیلی از کسانی که در کربلا جزو سپاه یزید قرار داشتند ، به نیت قربت الی الله و در حالی که روزه ی مستحبی گرفته بودند با امام علیه السلام جنگیدند و از تعرض به حریم اهل بیت کوتاهی نکردند؟

بحث میزان عشق و ارادت خالصانه به کنار ، تمیز دادن حق از باطل به اون سادگی که ما فکر میکنیم نیست.


نوشته شده در تاريخ سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ