خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

خدا رحمت کنه این آقای محمد عوده عزیز رو که گزارشهای رویت هلال رصدگران رو توی وب سایتش نگه داشته. خدا طول عمر بده به کسی که وبلاگ نویسی رو به من یاد داد و تشویقم کرد خاطراتم رو بنویسم ( البته همین الان هم ایشون سن و سال زیادی به اندازه ی چهار قرن داره!! نیشخند ). خدا نور به..... نه بابا ؛ همشون زنده اند. خدا زندگیشون رو سرتاسر نور و برکت کنه ( حالا بهتر شد چشمک)


دیروز که کار رسیدگی به گزارشهای رویت هلالم رو شروع کردم تازه متوجه شدم اطلاعات و یادداشتهام خیلی پراکنده است. بایگانی دقیق و کاملی از عکسهای هلال دارم اما خوب طبیعتا" برای بعضی از هلالها ، عکسی و یا گزارشی وجود نداشت. طبیعی بود که موضوع به شرایط نامناسب جوی مربوط میشد اما میخواستم بدونم رصدکردم و موفق به رویت نشدم یا اصلا" برای رصد اقدام نکردم.

برای سالهای جدید ، پراکندگی این گزارشها خیلی زیاد بود. ناچار شدم به وب سایت آیکوپ مراجعه کنم. برخی از گزارشهام رو اونجا پیدا کردم. بعضیها  گزارشها در آیکوپ نبود و یا فاقد جزئیات بود. تعدادی از اونها رو هم با مراجعه به خاطراتی که در وبلاگ مینویسم بدست آوردم. تا بحال فقط از سرنوشت دو هلال اطلاعی در دست نیست ( از یابنده درخواست میشود با بنده تماس بگیرند!! )

تکمیل اطلاعات مربوط به هلالهای سالهای 1431 ، 1432 و 1433 هجری قمری چند ساعت وقتم رو گرفت. از هلالهای شامگاهی شروع کردم که اهمیت بیشتری داره اما.......اما وقتی تصمیم گرفتم کار رو با درج گزارشهای سال 1424 قمری به بعد ادامه بدم و برای این منظور سراغ سایت کمان آسمانی رفتم ، اطلاعات مورد نیاز با سرعت بسیار بالایی جفت و جور شد. هر چی که میخواستم خیلی راحت و سریع در کمان آسمانی مهیا و قابل دسترس بود.... یادش بخیر. زحمات زیادی بابت این سایت کشیده بودیم و خوشحالم که مثل همون روزها ، این سایت کارائی زیادی برای تحلیل و تحقیق داره. هنوزم که هنوزه ، در بین سایتهای اطلاع رسانی داخلی ، کمان آسمانی ساده ترین و بهترین دسترسی به گزارشهای رویت یک هلال خاص رو در اختیار قرار میده. همین روش رو در سایت آیکوپ هم دیده میشه. جا داره یه بار دیگه از متولیان سایتهای اطلاع رسانی داخلی تقاضا کنم در صورت امکان ، صفحه ای برای دسترسی سریع به گزارشهای رویت هلال طراحی و پیاده سازی نمایند.

کاری که الان دارم انجام میدم ، ثبت داده های رویت هلال به تفکیک شامگاهی و صبحگاهی و بر اساس زمان اولین و یا آخرین رویت است. این دو جدول در نهایت رکوردهای شخصی بنده رو در بر خواهد داشت. بر اساس این دو جدول ، دو جدول دیگه هم آماده میشه که مربوط به همین رصدها اما بر اساس مختصات هلال در زمان غروب خورشید است. از این دو جدول برای تحلیل هلالهای آتی استفاده خواهد شد. به این دو جدول آخری ، نتایج رصدهای مهم دیگر رصدگران رو هم اضافه خواهم کرد. تمام این اطلاعات در قالب فایلهای Excel آماده میشه.

در مجموع کار سخت و وقتگیری است. جدول هلالهای شامگاهی به تنهایی بیش از 130 رصد رو پوشش خواهد داد که به ازای هر رصد ، دو بار محاسبه و ثبت مختصات داره که باید با دقت تمام انجام بشه. علیرغم این سختی ، نتایج حاصله کاربرد فراوانی برام داره.باید روزی یکی دو ساعت وقت بذارم تا تموم بشه. تکمیل اطلاعات هلالهای 1425 و 1426 هم با سرعت انجام خواهد شد. ولی در مورد سالهای 1427 تا 1430 باید دوباره دنبال اطلاعات بگردم.

برای دوستانی که میخوان بدونند چه جوری این اطلاعت رو ثبت میکنم باید عرض کنم در جدولی که تهیه کردم این مختصات به ترتیب درجه میشه :

نام ماه ، تاریخ شمسی ، تاریخ قمری ، تاریخ میلادی ، نام رصدگاه ، عرض جغرافیایی رصدگاه ، طول جغرافیایی رصدگاه ، ارتفاع رصدگاه از سطح دریا ، نوع ایزار ( تلسکوپ ، دوربین دوچشمی ، چشم ، عکاسی ) ، زمان اولین / آخرین رویت ، جدائی زاویه ای ، ضخامت هلال ، مدت مکث ، سن هلال ، فاز ماه ، فاصله ی زمین تا ماه ، ارتفاع هلال ، ارتفاع خورشید ، اختلاف سمت ماه و خورشید

مختصات در دستگاه مکان مرکزی و بدون در نظر داشتن اثر شکست نور در جو محاسبه میشه. اگه به هر دلیلی رصد انجام نشده باشه فقط پارامترهایی که به رنگ قرمز هستند و علت عدم انجام رصد درج میشه ( مثلا" آسمان تمام ابری ). اگر رصد انجام شده باشه و هلال رویت نشه ، اطلاعات سبز رنگ هم همراه با تحلیل مختصری از علت عدم موفقیت نوشته میشه ( مثلا" ضعیف بودن ابزار و یا وجود غبار و .... ). برای رصدهایی که به رویت هلال منجر شده باید تمام اطلاعات رو نوشت و نیز دوباره همین اطلاعات برای زمان غروب خورشید محاسبه و در جدولی جداگانه ثبت بشه.


نوشته شده در تاريخ شنبه ٦ اسفند ۱۳٩٠ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ