خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

دو سال پیش در چنین روزهایی ( 8 بهمن 1384) خبری در سایت کمان آسمانی درج شد که در آن اشاره کرده بودم که بین قابلیت رویت هلال و شکل گیری هلال تفاوت وجود دارد.

گروهی از کارشناسان اعتقاد داشته و دارند که حد شکل گیری هلال و حد رویت هلال بر هم منطبق هستند. معروفترین حدی که تاکنون مورد استناد اکثر کارشناسان قرار میگیرد ، حد نظری آندره دانژان ( 7 درجه ) است. از سوی دیگر ، برخی کارشناسان که به تحلیل این حد پرداخته و مطالعاتی را در این زمینه انجام داده بودند ، اعتقاد داشتند که شکل گیری هلال در جدائی کمتر از 7 درجه روی میدهد. در کشور ما جناب آقای حسن زاده در زمره این افراد است.

تاکنون به دلیل عدم وجود گزارشات مستند رصدی در مورد رویت پذیری و یا شکل گیری هلالهای با جدائی کمتر از 7 درجه ، اثبات دو مدعای فوق با دشواری روبرو بود. اما امروز دوست گرامیم جناب آقای حسن زاده خبری را به بنده دادند که بواقع نقطه عطفی در موضوعات تئوری و رصدی هلال ماه است ؛ آشکار سازی هلال با سن 3 ساعت و 27 دقیقه پس از مقارنه و در جدائی 5 درجه!!! این فعالیت رصدی که در آلمان انجام شده است ضمن اینکه میتواند نقض کننده حد نظری آنده دانژان برای شکل گیری هلال باشد ، خواهد توانست پرونده گزارشهای رصد هلال با جدائی کمتر از 7 درجه را بار دیگر باز نماید.

برای دریافت تصویر این هلال به لینک زیر مراجعه نمایید :

http://www.mondatlas.de/other/martinel/sicheln2007/crescent_processing.html

فیلم هلال هم در لینک زیر قابل دسترسی و دانلود است :

http://www.mondatlas.de/other/martinel/sicheln2007/mosi_20070615.html

از جناب آقای حسن زاده بدلیل این اطلاع رسانی بسیار متشکرم. امیدوارم همیشه خوش خبر باشند


نوشته شده در تاريخ یکشنبه ٧ بهمن ۱۳۸٦ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ