12 فروردین ماه برای اولین بار به کاشان سفر کردیم. در بازدید از باغ فین ، تصمیم داشتیم سری هم به حمام تاریخی این باغ که محل به قتل رساندن یکی از بزرگ مردان ایران زمین ، امیر کبیر ، بود بزنیم اما وجود صف بسیار طولانی برای ورود به این حمام و نزدیک بودن غروب خورشید مانع از این شد که بتوانیم از این محل دیدن کنیم. توی صف حمام که ایستاده بودیم خیلی ها شوخی میکردند و میگفتند جالبه که بعد از سالها ، باید برای رفتن به حمام توی صف بایستیم! و جالبتر اینکه چرا اجازه میدن از این حمام بصورت مختلط استفاده بشه!!؟وقتی توی صف بودیم ، یادم اومد که در همین اصفهان چندین حمام تاریخی وجود داره که شهرداری نسبت به بازسازی ، مرمت و نکهداری اونها اقدام کرده. یکی از این حمامها ، حمام بزرگ رهنان است.  

رهنان شهر کوچکی در شمال شرق اصفهان است که چند سال قبل به اصفهان ملحق شده و هم اکنون بعنوان منطقه 11 شهرداری اصفهان شناخته میشود. در این منطقه 4 طایفه بزرگ وجود دارد که بنا به نقل قول یکی از دوستان ، این طوایف مناسبات دوستانه ای با هم نداشته اند ، بگونه ای که نه با یکدیگر وصلت میکرده اند و نه معامله. در ساخت حمام تاریخی و بزرگ رهنان نیز همین موضوع در طراحی حمام دخالت داده شده است. سالن اصلی حمام برخلاف سایر حمامهای مشابه (که راهروها در وسط حمام و سکوها در طرفین راهروها قرار دارند ) شامل چهار سکو ، چهار حوض اختصاصی برای سکوها و پنج حوض بزرگ در مرکز حمام است و راهرو در کنار قرار گرفته است.  

اهالی هر یک از طوایف چهارگانه رهنان ، از سکوی مخصوص بخود استفاده میکرده اند. این حمام شامل دو بخش کاملا" مجزا برای خانمها و آقایان بوده است. درب ورودی مخصوص آقایان در داخل بازار قدیمی و درب ورودی مخصوص خانمها در خارج از بازار واقع شده است. سردینه ، گرمینه ، خزینه ، هشتیها و ..... از بخشهای مختلف این حمام زیباست.  

کار بازسازی این حمام همچنان ادامه دارد.