خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

12 فروردین ماه برای اولین بار به کاشان سفر کردیم. در بازدید از باغ فین ، تصمیم داشتیم سری هم به حمام تاریخی این باغ که محل به قتل رساندن یکی از بزرگ مردان ایران زمین ، امیر کبیر ، بود بزنیم اما وجود صف بسیار طولانی برای ورود به این حمام و نزدیک بودن غروب خورشید مانع از این شد که بتوانیم از این محل دیدن کنیم. توی صف حمام که ایستاده بودیم خیلی ها شوخی میکردند و میگفتند جالبه که بعد از سالها ، باید برای رفتن به حمام توی صف بایستیم! و جالبتر اینکه چرا اجازه میدن از این حمام بصورت مختلط استفاده بشه!!؟وقتی توی صف بودیم ، یادم اومد که در همین اصفهان چندین حمام تاریخی وجود داره که شهرداری نسبت به بازسازی ، مرمت و نکهداری اونها اقدام کرده. یکی از این حمامها ، حمام بزرگ رهنان است.  

رهنان شهر کوچکی در شمال شرق اصفهان است که چند سال قبل به اصفهان ملحق شده و هم اکنون بعنوان منطقه 11 شهرداری اصفهان شناخته میشود. در این منطقه 4 طایفه بزرگ وجود دارد که بنا به نقل قول یکی از دوستان ، این طوایف مناسبات دوستانه ای با هم نداشته اند ، بگونه ای که نه با یکدیگر وصلت میکرده اند و نه معامله. در ساخت حمام تاریخی و بزرگ رهنان نیز همین موضوع در طراحی حمام دخالت داده شده است. سالن اصلی حمام برخلاف سایر حمامهای مشابه (که راهروها در وسط حمام و سکوها در طرفین راهروها قرار دارند ) شامل چهار سکو ، چهار حوض اختصاصی برای سکوها و پنج حوض بزرگ در مرکز حمام است و راهرو در کنار قرار گرفته است.  

اهالی هر یک از طوایف چهارگانه رهنان ، از سکوی مخصوص بخود استفاده میکرده اند. این حمام شامل دو بخش کاملا" مجزا برای خانمها و آقایان بوده است. درب ورودی مخصوص آقایان در داخل بازار قدیمی و درب ورودی مخصوص خانمها در خارج از بازار واقع شده است. سردینه ، گرمینه ، خزینه ، هشتیها و ..... از بخشهای مختلف این حمام زیباست.  

کار بازسازی این حمام همچنان ادامه دارد.


نوشته شده در تاريخ شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٧ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ