خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

فرزندم باید برای درس حرفه و فن خود ، یک تحقیق آماده کنه. امروز تصمیم گرفتیم با کمک هم این تحقیق رو انجام بدیم. از مراحل مختلف کار ، عکاسی کردم تا تحقیق مصوری در اختیار داشته باشیم. نتیجه خوبی بدست آوردیم که هم برای ارائه به مدرسه مناسبه و هم برای درج در این وبلاگ ( به جهت قولی که به یکی از دوستان داده بودم ). البته در وبلاگ از ذکر توضیحات اضافه خودداری میکنم تا مطلب خیلی طولانی نشه.

 

عنوان تحقیق : پرورش گل از طریق کاشت بذر

 

 

 

برای کاشت بذر گلها ، باید فضایی رو آماده کنیم تا محیط کشت از سرما ، گرما ، باد و بارون ، نور شدید آفتاب و ....  در امان باشه. برای کاشت بذر در حیاط منزل ، ساخت یه گلخونه ی کوچیک ( در حد 1 متر مربع ) کفایت میکنه. هر چند این گلخونه ها نمیتونه در کنترل دما ، رطوبت و دی اکسید کربن کارکرد ایده آلی داشته باشه اما به هر حال از هیچی بهتره! با چند تکه چوب یا میله ی فلزی میشه اسکلت گلخونه رو ساخت

 

 

 

برای پوشوندن گلخونه بهتره از پلاستیک استفاده کنید ( هم ارزونه و هم راحت میشه جابجاش کرد )

 

 

 

بعد از ساخت گلخونه ، باید محیط کشت رو آماده کنیم. بهترین ماده برای اینکار ، پیت ماس است. پیت ماس یه نوع خاک برگ پوسیده ی جنگلیه که تمام نیازهای اولیه ی بذر گلها رو برای جوانه زدن تامین میکنه ؛ ضمن اینکه نرم بودن این ماده به ریشه های ظریف جوانه اجازه ی نفوذ و گسترش بیشتر رو میده. کیسه های پیت ماس خارجی ( که مارک کلاسمن اون معروف تره ) با وزن 25 کیلوگرم به قیمت تقریبی 20 هزار تومان در فروشگاههای لوازم باغبانی و کشاورزی در دسترس است

 

 

 

ممکنه پیت ماس بدلیل قرار گرفتن کیسه در معرض فشار ، کمی سفت و گلوله شده باشه. باید با دقت و با ماساژ ملایم دست ، اون رو به حالت اولیه دربیاریم تا نرم و لطیف بشه.

 

 

 

ماده ی بعدی که باید به پیت ماس اضافه بشه ، پرلایت است. پرلایت دونه های کوچک سفید رنگیه که فکر میکنم تنها وظیفه ای که بعهده داره اینه که مانع از چسبیدن و سفت شدن پیت ماس میشه.

 

 

 

این دو ماده رو باید بصورت یکنواخت با هم مخلوط کرد.

 

 

 

قالبهای 216 خونه ای که از جنس یونولیت ساخته شده بهترین وسیله برای کشت بذر است ( قیمت تقریبی هر قالب حدود 3 هزار تومان است )

 

 

 

مخلوط پیت ماس و پرلایت رو به آرومی روی قالب میریزیم

 

 

 

موقع ریختن مواد در قالب نباید هیچ فشاری وارد کنیم. اینکار باعث فشرده شدن بیش از حد مواد میشه و کار گسترش ریشه رو با سختی مواجه میکنه

 

 

 

وقتی تمام خونه ها بصورت یکنواخت پر شد ، با انگشت سبابه ، به آرامی فشار مختصری به وسط هر خونه ی قالب وارد میکنیم تا ضمن فشردگی اندک مواد ، حفره ای برای قرار دادن بذر بوجود بیاد. عمق این حفره به قطر بذر بستگی داره و معمولا" نباید بیشتر از دو برابر اون باشه. بنابراین اگر بذرهای ریزی مثل بذر گل ناز آفتابی میکارید ، حفره باید فقط 1 ت 2 میلیمتر عمق داشته باشه و برای بذرهایی مثل گل لاله عباسی ، این عمق میتونه 5 تا 10 میلیمتر هم باشه.

 

 

 

اگر گل خوب میخواین باید دست به جیب بشین و بذرهای با کیفیت رو از مراکز معتبر بخرین. بعضی بذرها مرغوب خیلی گرون هستند. اما برای تجربه اول ، میتونید از همین بذرهایی که در بسته بندیهای کوچیک ( به قیمت بسته ای 300 تا 500 تومان ) فروخته میشه استفاده کنید. بهتره در هر خونه ی قالب فقط یک بذر قرار بدین. البته اگه از بذرهای بسیار ریز استفاده میکنید ، میتونید اون رو مثل پاشیدن نمک با نمکدون ، روی خونه های قالب بپاشید.

 

 

 

وقتی قرار دادن بذرها تموم شد ، یک لایه ی نازک از مواد رو به آرومی روی قالب میپاشید. دقت کنید که ضخامت این لایه نه اونقدر کم باشه که بذر دیده بشه و نه اونقدر ضخیم باشه که جوانه نتونه سر بلند کنه ( توی بعضی از روستاها ، اموات رو اونقدر عمیق دفن میکنند که فکر نمیکنم حتی روز قیامت هم بتونند سر از قبر بیرون بیارن!)

 

 

 

 

 

قالب رو به آرومی ببرید و در گلخونه ای که ساختین قرار بدین

 

 

 

با یه سمپاش ، آب رو بصورت پودری روی قالب بپاشید. شدت پاشیدن آب نباید زیاد باشه چون ممکنه باعث جابجا شدن مواد و بیرون اومدن بذر بشه. وقتی آبیاری تموم شد. روی گلخونه رو بپوشونید. از حالا تا زمان جوانه زدن بذرها ، هیچ وقت نباید روی مواد خشک بشه. البته نباید آب زیادی هم روی قالب ریخت چون ممکنه باعث پوسیدن بذر بشه.

 

 

 

خوب ؛ کار تموم شد. این قالب که در عکس میبینید همونیه که در روز 17 فروردین کاشتم. بیشتر بذرها ( با اینکه بذر مرغوب هم نبودند ) سبز شدند و دارند چند برگی میشن. حالا ببینیم مراحل بعدی کار چیه. اکثر بذرها پس از جوانه زدن ، دو برگ درمیارن. اینها معمولا برگهای اصلی نیستند. وقتی برگهای اصلی گیاه رشد کرد و تعداد اونها به 4 یا 6 برگ رسید ، میتونیم گیاه در حال رشد رو از قالب دربیاریم.

 

 

 

برای درآوردن گیاه ، اول یه آبیاری انجام میدیم و بعد به آرومی ساقه ی گیاه رو به سمت بالا میکشیم. بخاطر گسترش ریشه ها ، گیاه به همراه مواد کشت به سادگی از قالب بیرون میاد. باید مراقب باشیم که مواد کشت از گیاه و ریشه ی گیاه جدا نشه چون این کار میتونه باعث از بین رفتن اون بشه. حالا این گیاه باید در گلدونهای کوچیک و در خاک سبک کاشته بشه تا مراحل بعدی رشد رو طی کنه و آماده برای انتقال به باغچه یا گلدونهای بزرگ اصلی بشه.

 

امیدوارم این اطلاعات مفید بوده باشه

 

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ