خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

امروز رو در تهرون بودم. همراه با همکارانی از کلاشنهرهای کشور ، یه جلسه ی جالب و مهم در مورد حسابداری شهرداریها داشتیم. ظاهرا" گوش شیطون کر ، بلاخره اون اقدام اساسی که باید در این زمینه انجام میشد ، شروع شده. در کشور ما دو مدل حسابداری وجود داره که برای هر کدوم از اونها ، مبانی نظری و استانداردهای مورد نیاز تعریف شده و بخاطر سابقه طولانی در اجراء ، جایگاه خودش رو پیدا کرده ؛ حسابداری بازرگانی ( تجاری - انتفاعی) و حسابداری دولتی.

شهرداری یه نهاد بسیار استثنائی است که طبق قانون بهش " نهاد عمومی غیر دولتی " اطلاق میشه. از اونجا که شهرداری غیر دولتیه ، مبانی حسابداری دولتی بدردش نمیخوره و از اونجا که غیر انفاعی و عمومیه ، مبانی حسابداری تجاری براش کاربرد نداره. الان سالیان ساله که گروهی از متخصصین به این نتیجه رسیدند که شهرداریها نیازمند تعریف استانداردهای حسابداری خاص و ویژه ی خودشون هستند ما بخاطر اینکه اینکار خیلی بزرگ و پر هزینه بوده ، تا بحال کسی سراغش نرفته.

 

مشکلات موجود در گزارشگری شهرداریها باعث شده که بلاخره ضرورت تدوین این استانداردها حس بشه. کارهای مقدماتی شروع شده و مبانی تئوری و نظری کار تقریبا" به سرانجام رسیده. تمام این اقدامات در راستای اصل " لزوم پاسخگویی به مردم " داره انجام میشه و نتیجه اش ، شفافیت بیش از پیش در برنامه ها و عملکردهای مالی شهرداریها خواهد بود. خوشحالم که این جلسه ، افقهای روشن آینده رو نمایان کرد.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ