خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

نگاره های تخت جمشید – بخش دوم : هیات نمایندگی بابلی ها

 

 

این هیات هم همانند هیات لیدیایی ها شامل 6 نفر است. رئیس هیات اولین نفر از سمت راست است. او که دست چپش در دست یک شاهزاده ی هخامنشی است ، دست راستش را به نشانه ی ادای درود و سلام بالا آورده است.

 

 

 

چهره ی مردان بابلی با چند تفاوت نسبت به مردان لیدیایی حجاری شده است :

1-      ریش مردان لیدیایی در ناحیه ی چانه صاف بوده و مابقی ریش حالت مجعد دارد اما در مردان بابلی ، تمام ریش بحالت مجعد است.

2-      گوش مردان لیدیایی بطور کامل پیدا است اما در نگاره ی مردان بابلی  بدلیل پر پشت بودن موی سر ، فقط بخش کوچکی از قسمت پایین لاله ی گوش قابل رویت است.

3-      بر روی کلاه لیدیایی ، نوارهایی مشاهده میشود اما کلاه بابلی یک دست و صاف است. همچنین کلاه بابلی آویز نسبتا" بلندی در انتهای خود دارد.

 

 

لباس بابلی شبیه لباس لیدیایی است اما چند تفاوت بین آنها مشاهده میشود :

1-      تن پوش زیرین بابلی بلندتر از نمونه ی لیدیایی آن است و بلندی آن از زیر گردن تا نزدیک مچ پا است

2-      این تن پوش بر خلاف تن پوش لیدیایی ساده بوده و هیچ نواری در روی تنه و یا آستین آن دیده نمی شود.

3-      شنل لیدیایی از روی دوش چپ به پشت سر انداخته شده اما شنل بابلی ابتدا از دوش چپ به پشت گردن رفته و سپس از روی دوش راست در جلوی بدن افتاده است.

4-      در شنل لیدیایی منگوله های متعدد در طول و عرض پارچه بکار رفته است اما در شنل بابلی فقط 1 منگوله در منتهی الیه شنل دیده میشود.

 

 

کفشهای بابلی دارای ساقهای خیلی کوتاه بوده و شبیه به کفشهای امروزی است. همانند کفش لیدیایی ، کفش بابلی هم فاقد بند است.

 

 

 

رئیس هیات بابلی هدیه ای در دست ندارد. دو نفر پشت سر او هر یک دو کاسه ی نه چندان گود ( احتمالا" گرانبها ) را حمل میکنند. دو نفر آخر هم یک گاو نر کوهان دار به همراه دارند. نفر چهارم این هیات ، حامل پارچه ی زیبایی است که در انتهای آن ریشه های تابدار و منگوله های آویز وجود دارد ( سمت چپ عکس بالا ). سمت راست عکس بالا مربوط به نگاره مشهور به " نگاره ی خزانه داری" است. در این نگاره ، داریوش شاه بر تخت نشسته و هیات های نمایندگی را به حضور می پذیرد. بر روی سر شاه سایبانی قرار داشته که متاسفانه به مرور زمان حجاری آن از بین رفته است اما در بالای سر این دو سرباز که در عکس دیده میشوند ( قسمت بالا و سمت چپ ) یادگاری کوچکی از تزئینات آن سایبان باقی مانده است. این تزئینات شبیه همان ریشه های تابدار و منگوله های آویزی هستند که در پارچه ی اهدائی بابلی ها نیز دیده میشود.

 


نوشته شده در تاريخ شنبه ۱٢ دی ۱۳۸۸ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ