خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

در پایتخت فرهنگی ایران و نصف جهان زیبا  دوست داشتنی ، فرهنگ رانندگی و ترافیک در پایین ترین سطح قابل تصور است. برای خیلیها این نکته باعث تعجب فراوان شده که چگونه در فرهنگی ترین شهر کشور ، بسیاری از رانندگان ، به راحتی آب خوردن فرهنگ و آموزه های ترافیکی رو زیر پا میگذارند و فقط به منافع شخصی خودشون توجه دارند؟

در موضوعات مربوط به زیبا سازی و خدمات شهری ، شاید مردم اصفهان در کل کشور بی نظیر باشند. این مهم رو میشه از زیبایی و پاکیزگی کم نظیر شهر اصفهان فهمید. این باعث تاسف عمیقی است که مردم این شهر همون رویکرد استثنائی که برای زیبا نگه داشتن اصفهان دارند رو در مورد مسائل ترافیکی دنبال نمیکنند.

برخی از شایع ترین تخلفات رانندگی در اصفهان به این شرح است :

 

عبور از چراغ قرمز

این تخلف شایع ترین تخلفات رانندگی در اصفهان است. حتی در پر ترافیک ترین اوقات روز ، با تبدیل چراغ سبز به زرد و قرمز ، عبور خودروها از چراغ قرمز اونقدر ادامه پیدا میکنه که بعضا" احتمال بروز تصادفات مرگبار (‌ اون هم در چهارراههای درون شهری ) پیش میاد.

 

حرکت در مسیر ممنوع خیابانهای یک طرفه

این تخلف هم به تعداد بسیار زیاد ( بخصوص در خیابانهایی که کمی خلوت باشه ) دیده میشه.

 

حرکت در لاین ویژه ی اتوبوس

برای رانندگان اصفهانی این موضوع تخلف محسوب نمیشه و اکثر قریب به اتفاق اونها اینکار رو انجام میدن!!

 

تغییر ناگهانی مسیر

منطقا" وقتی ماشین جلویی شما ترمز میکنه و سرعتش کم میشه ، شما هم باید ترمز کنید و اگر قصد دارید از ماشین جلویی رد بشین باید در آینه نگاه کنید ، اگر ماشین پشت سرتون نبود ، راهنما بزنید و تغییر مسیر بدین. اما در این شهر بجای این همه کار ، خیلی راحت میپیچند جلوی ماشین پشت سری و با آسودگی خیال به راهشون ادامه میدن. کسی هم اعتراضی نداره ، چرا که راننده ماشین پشت سری هم میپیچه جلوی ماشین پشت سری خودش و این سلسله همچنان ادامه پیدا میکنه.

 

پارک خودرو در پیاده رو

این تخلف هم بتعداد بسیار زیاد در اصفهان دیده میشه و رانندگانی که جای پارک گیرشون نیومده خیلی راحت و عادی ماشین رو آنچنان در پیاده رو پارک میکنند که تمام عرض پیاده رو گرفته شده و مردم ناچار میشن هنگام عبور ، برای دور زدن این ماشینها وارد خیابون بشن.

 

پارک دوبله در نقاط تفریحی

خیلی وقتها شده که برای کمی پیاده روی با خانواده به کنار زاینده رود و یا کوه صفه رفتیم و در موقع مراجعت ، مشاهده کردیم رانندگان برخی خودروها با خونسردی و بی خیالی هر چه تمامتر خودرو خودشون رو دوبله پارک کردند و رفتند و ما هم نمیتونستیم ماشین رو بیرون بیاریم. در یکی از این وارد بیش از 1 ساعت معطل شدیم و وقتی میخواستیم از پلیس کمک بگیریم ، راننده ی ماشین سر رسید و گفت " ببخشیندا ، مثل اینکه معطل شدین". همین!!!!

 

عدم رعایت حق تقدم عبور

در این شهر هیچ تعریفی برای رعایت ، حق و تقدم ، وجود نداره. در تقاطعهای هم عرض ، اگر دو وسیله همزمان به تقاطع برسند و هر دو قصد گردش داشته باشند ، حق تقدم عبور با وسیله ای است که در سمت راست وسیله ی دیگه قرار داشته باشه. اما در اینجا اگر حق تقدم هم داشته باشی ، کافی است که برای احتیاط ترمز کوچکی بزنی..... ماشینهای مسیر دیگه ، بصورت قطاری شروع به حرکت میکنند و اصلا" هم براشون مهم نیست که حق تقدم با چه کسی است. حتی اگر شما جرات بخرج دهید و اندکی جلوتر بیایید ، باز هم ماشینها با لایی کشیدن مانع عبور شما میشوند.

این پدیده ( که بعضی وقتها بشدت اعصاب خورد کن و بعضی وقتها هم بشدت خنده دار میشه – خنده دار از اون جهت که میبینی راننده ها خودشون رو به آب و آتش میزنند تا با هزار مصیبت و کلی ریسک و خطر، زودتر از شما از تقاطع عبور کنند ) تقریبا" در تمام خیابانهای اصلی و فرعی و میادین و چهارراههای شهر اصفهان ، و در تمام طول شبانه روز دیده میشه.

 

عدم توجه به عابر پیاده

توقف بر روی خط کشی عابر پیاده هم در این شهر تخلف محسوب نمیشود. در خیابانهای پر تردد که در جلوی مدارس خط کشی عابر پیاده وجود دارد ، اگر قصد عبور از عرض خیابان را داشته باشید و حتی بخواهید از روی این خط کشیها عبور کنید ، ماشینها با چنان سرعتی از کنار شما عبور میکنند که جرات نخواهید کرد قدم از قدم بردارید. اگر 1 ساعت هم در همین حالت بمانید ، بعید است که حتی یک راننده پیدا شود که محض رضای خدا هم که شده توقف کند تا شما عبوری به سلامت از روی خط کشی داشته باشید

 

بقیه ی تخلفاتی هم که در آیین نامه راهنمایی و رانندگی از آنها یاد شده ، در این شهر آنقدر کم اهمیت است که آدم روش نمیشه به اونها تخلف بگه!!! به قول مرحوم منوچهر نوذری ، اینها دیگه جزو روال عادی رانندگی در اصفهان است


نوشته شده در تاريخ دوشنبه ٢۱ دی ۱۳۸۸ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ