خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

در ایام محرم که تهران بودم یکی از دوستان داشت با یه نفر دیگه در مورد موضوعات فلسفی صحبت میکرد. اگه بخوام تیتروار حرفهاش رو بازگویی کنم ، خلاصه اش این میشه که :

-         صفات خدا از ذات خدا جدا نیست

-         چون ذات خدا ازلی و ابدی است ، پس صفات خدا هم ازلی و ابدی است

-         صفات خدا وقتی که ظهور داشته باشه ، معنا داره ( مثلا" اگه میگیم خدا خالق است ، خالقیت زمانی معنا پیدا میکنه که خلقی وجود داشته باشه )

-         چون صفت خلاقیت خدا ازلی و ابدی است ، پس مخلوقات هم از ازل بوده اند و تا ابد هم خواهند بود

 

بحث دوستان وقتی به اینجا رسید ، این رفیق ما نقل قولی رو مطرح کرد که تمام احوالات این دنیا با فرا رسیدن روز قیامت و تعیین تکلیف بندگان الهی به پایان میرسه و به تعبیری ، یک پرونده از خلقت بسته میشه و سپس مجددا" پرونده ی جدیدی گشوده میشه ؛ یه خلق جدید ، یه دنیای جدید و یه قیامت جدید. ایشون میگفت این سیکل مرتب تکرار میشه.

 

این حرفا خیلی شبیه به بعضی نظریه های علم فیزیک است که میگه از زمان انفجار بزرگ تا کنون ، جهان در حال انبساط است اما بلاخره روزی خواهد رسید که این انبساط متوقف شده و از آن پس ، انقباض عالم آغاز خواهد شد. این انقباض آنقدر ادامه پیدا میکند که تمام عالم ( در تئوری ) در یک نقطه متراکم شده و سپس ، انفجار بزرگی دیگر ، جهانی دیگر و انبساطی دیگر. این فرضیه ها میگوید این سیکل هم مرتب تکرار خواهد شد.

 

با اینکه بر اساس نظریه های فیزیکی ، هر دوره از این سیکلهای تکرار شونده دهها میلیارد سال به طول می انجامد و عمر یک انسان ( حداکثر 100 سال ) اصلا" در این بازه ی طولانی به حساب نمی آید ، اما برایم جای سوال است که اگر این چرخه ها واقعیت داشته باشد ، کدام حکمت الهی و کدام هدف غایی باعث پیدایش و تکرار و تداوم پیدایش این عالم شده است؟

آیا وجود ما ، وجود این همه خوبی ، وجود این همه بدی ( از منظر ما انسانها ) فقط و فقط بخاطر این است که صفات خدا از ذات خدا جدا نیست و خلاقیت خدا ازلی و ابدی است و برای ظهور این خلاقیت ، باید مرتبا" پرونده هایی از خلقت گشوده شود؟

 

وقتی به عظمت و ظرایف این عالم مینگرم ، به باور میرسم که کسی آن را بوجود آورده و هدایت میکند اما دریا دریا معما در مورد علت و چرایی این خلقت وجود دارد که کسی را یارای پاسخگویی به آن نیست...... نقطه ، سر خط.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ٢۳ دی ۱۳۸۸ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ