خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

دیروز بعد از ظهر آسمون اصفهان غبار آلود بود ، طوری که خورشید هم به زحمت دیده میشد. رفته رفته و با نزدیک شدن به غروب خورشید اوضاع بهتر شد. ساعت 18:20 برای رصد هلال ربیع الثانی 1428 روی پشت بوم رفتم و تجهیزاتم رو نصب کردم. یه دوربین ۱۵ در ۸۰ مستقر روی سه پایه ، یه دوربین ۱۰ در ۵۰ که دم دستم بود و دوربین عکاسی. غبار موجود در افق غربی باعث شد که بتونم به راحتی خورشید رو با دوربین دوچشمی ببینم. صاف صاف بود ، بدون حتی یک لکه کوچک. طبق محاسبه نرم افزارها غروب خورشید باید در ساعت 18:35 روی میداد. غروب ظاهری در ساعت 18:32:30 اتفاق افتاد که معناش این میشه که موانع قابل توجهی در افق غربی وجود نداشت. ساعت 18:35 هلال ماه رو به راحتی با دوربین ۱۵ در ۸۰ دیدم. در لحظه غروب خورشید هلال اندکی چپ نگاه بود اما بتدریج اختلاف سمتش با خورشید کم میشد. در محل رصد من و در ساعت 19:18 اختلاف سمت ماه و خورشید به صفر میرسید. برای همین در نظر داشتم رصد رو ادامه بدم تا در اون ساعت  شکل زیبا و سر به زیر هلال رو ببینم. چشمهای من دیگه قدرت سابق رو نداره و برای همین مدتی طول کشید تا تونستم در ساعت 18:50 هلال رو با چشم غیر مسلح ببینم. عکس زیر رو با قرار دادن دوربین عکاسی در پشت دوربین دوچشمی گرفتم.

 

وقتی هوا قدری تاریکتر شد ، دیدن نازکی فوق العاده لبه هلال توجهم رو جلب کرد. در ساعاتی که هنوز اختلاف سمت ماه و خورشید صفر نشده بود ، لبه سمت چپ هلال بطرز جالبی باریک میشد. از ضخیمترین بخش هلال ( ساعت 6 ) به سمت چپ ( تا حدود ساعت 8) ضخامت هلال به تدریج و بطور یکنواخت کم میشد. از حدود ساعت 8 کاهش ضخامت دیگه تدریجی نبود ، ناگهانی و ثابت ( یعنی حدود 7 تا 8 درجه از کمان ماه با ضخامتی یکسان ). بعد از این قسمت ، دوباره و ناگهانی ضخامت هلال به نصف کاهش پیدا میکرد و فوق العاده باریک و تیز  میشد ( باز هم حدود 7 تا 8 درجه ). شاید اگر دوربین روی سه پایه نبود نمیتونستم این بخش رو ببینم. این قسمت علیرغم باریکی زیاد ، بصورت پیوسته و بدون بریدگی دیده میشد. با اطلاعاتی که دوست گرامیم جناب آقای حسن زاده برام فرستاد متوجه شدم ضخامت این بخش باید چیزی در حدود 2 تا 3 ثانیه قوسی بوده باشه. نوک لبه سمت چپ هلال بسیار به ساعت 9 نزدیک بود ( حدود 10 درجه با اون فاصله داشت. این فاصله رو پس از مشاهده زمین تاب تخمین زدم. ) اما در لبه سمت راست هلال وضعیت متفاوتی وجود داشت. از ضخیمترین بخش هلال به سمت راست ( تا حدود ساعت4:30- 4:15 ) ضخامت هلال به تدریج و بطور یکنواخت کم میشد اما از اینجا به بعد دیگه چیزی دیده نمیشد. با تاریک تر شدن هوا و کاهش اختلاف سمت ماه و خورشید ، در این قسمت لبه ی تیزی از هلال ( از ساعت 4:30- 4:15 تا ساعت 3:30) دیده شد. ضخامت بسیار کم این لبه تناسبی با قسمت قبلی نداشت و گویا این تکه مجزا رو به هلال چسبونده بودند.

هلال از نظر شدت روشنایی بخشهای مختلف هم جالب توجه بود. درست در وسط هلال دو نقطه درخشان و تیره کنار هم بودند؛ بخش روشن در سمت راست و بخش تیره در سمت چپ وسط هلال. از وسط هلال که به طرف راست حرکت میکردیم ، در فواصل تقریبا" مساوی ، به ترتیب نقاط روشن ، تیره ، روشن ، تیره و روشن دیده میشدو طول کمان هر یک از نقاط هم تقریبا" برابر بود ( بجز روشنی نزدیک به وسط هلال که وسیعتر بود). نقاط تیره مربوط به حفره های ماه بود و نقاط روشن ، دشتها. کاش ابزار عکاسی مناسبتری در اختیار داشتم تا بتونم این جزئیات رو روی تصویر ضبط کنم.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٦ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ