خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

در اخبار اومده بود که به احتمال زیاد خلبان هواپیمای توپولف ( که اخیرا" در مشهد فرود بدی داشت و ضمن آتش گرفتن هواپیما ، تعدادی از مسافران زخمی شدند ) مقصر حادثه است اما بدلیل تابعیت روسی وی ، نمیشه ایشون رو در داخل ایران محاکمه کرد. این موضوع یه جورایی شبیه به رویداد مشهور کاپیتالاسیون است که در دهه 40 اتفاق افتاد با این تفاوت که در اون موقع با آمریکایی ها طرف بودیم و حالا با روسها.

 

بعضی از دولتمردان معتقدند که در کشور هیچ مشکلی وجود نداره و اوضاع اقتصادی مردم هم بر وفق مراد است و با سرعت هر چه تمامتر داریم به سمت قله های عدالت و پیشرفت حرکت میکنم ( ما که بخیل نیستیم ، امیدواریم واقعا" همینطور هم باشه ). شاید بر اساس همین رویکرد باشه که امروز از هر کی میپرسیم در این دسته بندی اقتصادی خانوارها در کدوم خوشه قرار گرفتی ، میگه در خوشه ی 3 (‌همان مرفهین بی درد سابق !! ).

خبری که در همین رابطه امروز از قول یکی از معاونین دولت نقل شد حاکی از این بود که به پایین ترین دهک اقتصادی جامعه یارانه ای بین 25 تا 30 هزار تومان پرداخت خواهد شد. وقتی به پایین ترین دهک این مقدار یارانه پرداخت بشه ، به دهکهای بالاتر آب نبات قیچی هم نخواهند داد. خدا بخیر بگذرونه

 

یارانه و یا همون سوبسیدی که دولت برای کالاهای اساسی پرداخت میکنه ، متعلق به تمام مردم ( اعم از فقیر و غنی ) است و باید بین تمام آحاد جامعه بتساوی تقسیم بشه ( مثل همین بن های اقلام اساسی که برای تمام ایرانیان یکسان است ). این تساوی عین عدالت هم هست و در سیره ی امام علی علیه السلام هم در تقسیم بیت المال وجود داشته. پس از تقسیم مساوی یارانه ها ، بدیهی خواهد بود که افرادی که مصرف بالاتری دارند ، باید هزینه ی بیشتری هم صرف کنند و کسانی هم که مصرف کمتری دارند ( مثل روستائیان ) میتوانند بخشی از این یارانه ی توزیعی را پس انداز و سرمایه گذاری کنند.

فعلا" که هر روز ، یه حرف و یه مدلی برای تقسیم این یارانه ها مطرح میشه و امروز مصاحبه های دیروز تکذیب میشه و فردا مصاحبه های امروز.

 

در دوره مدیریت جدید فدراسیون وزنه برداری ، یه بار دیگه آبرو و اعتبار ایران در این رشته ی ورزشی از بین رفت و سه وزنه بردار دوپینگی از آب دراومدند. جالبه که مربی سابق و سرپرست کنونی این فدراسیون خیلی قرص و محکم روی صندلی خودش تکیه زده و انگار نه انگار که خبری شده. متاسفانه وقتی سیاست و ورزش با هم مخلوط میشه ، نتیجه ای بهتر از این هم نمیشه انتظار داشت.

 

در خبرها اومده بود که قوه ی قضائیه در رسیدگی به شکایت بخش خصوصی ، به نفع بخش خصوصی و به ضرر دولت حکم به ابطال یک معامله ی کلان 1600 میلیارد تومانی داده است. این رو باید به فال نیک گرفت و به مسئولین قضایی تبریک گفت که استقلال این قوه رو حفظ میکنند.

میگم این بخش خصوصی هم عجب توانی داره که فقط یکی از افراد این بخش ، در یک معامله ، میتونه بیش از 30% سهام فولاد خوزستان رو به ارزش بیش از 1600 میلیارد تومان بخره! به نظر شما با این پول چه تا شیر یارانه ای 250 تومانی میشه خرید و بین مردم توزیع کرد تا پیرمردها و پیرزنها ناچار نباشند در سرمای صبحگاهی این روزها ، در صف شیر بایستند؟

 


نوشته شده در تاريخ سه‌شنبه ٦ بهمن ۱۳۸۸ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ