خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

کجای دنیا با رصد یه هلال ، دهها داده ی جدید و مهم رصدی به جدول رصدهای مهم رویت هلال اضافه میشه؟ فقط یه جا ؛ ایران


کسانی که برای بررسی وضعیت رویت پذیری هلالها ، تاریخچه ی رصدهای مهم رو بررسی میکنند خوب میدونند که در این تاریخچه ، رصدهای مهم با فاصله ی تاریخی نسبتا" زیاد صورت گرفته. حق هم همین بوده ؛ یه نفر اینور دنیا ، یه نفر اونور دنیا ، یه زمانی و تحت شرایطی ویژه ، هلال مهمی به پستش خورده و رصد کرده و گزارش داده. بعد چند سال خلاء اطلاعاتی در این تاریخچه دیده میشه و دوباره یه رصد مهم دیگه....

 

توی این تاریخچه ، کم پیدا میشه که یه هلال در یه منطقه توسط افرد مختلف رویت شده باشه و داده های رصدی چندگانه از یه هلال وجود داشته باشه. برای مثال هلال رکورد شکن آقای استم ( 1996 ) رو در دو منطقه ی دیگه ی امریکا هم رصد کرده بودند. حسن بزرگ این مدل گزارشها ، قابلیت تطبیق اونها با هم و تغییرات شرایط رویت پذیری هلال با ابزار مختلف و در بازه ی زمانی کوتاه است. در ایران چندین و چند ساله که برای هر هلال مهم ، دهها گروه رصدی کارآزموده و حرفه ای ، اقدام به رصد میکنند اما با اینحال ، شرایط مختلف و متنوع جوی معمولا" باعث میشه در هلالهای خیلی مهم ، تعداد گزرشهای موفقیت در رویت یه هلال ، حدود پنج یا شش گزارش باشه.

 

در بیست و نهمین روز ماه رمضان امسال هم تعداد زیادی از رصدگران هلال در ایران برای رویت هلال شوال اقدام کردند. به لطف خدا و با همت و سختکوشی رصدگران ، تعداد زیادی گزارش موفقیت در رویت بدست اومده که میتونه مجموعه ی بی نظیری رو به جدول رصدهای رویت هلال در روز ، رویت بعد از غروب و رویت با چشم عادی اضافه کنه. مشروح گزارش این رصدها در سایتهای مختلف اطلاع رسانی منتشر شده ، عکسهای زیبایی از هلال و فعالیت رصدگران هم زینت دهنده ی این گزارش ها است.

 

امشب جدولی از مختصات هلال در 36 گزارش رصدی که از نقاط مختلف کشور بدست اومده تهیه کردم تا ظرف یکی دو روز آینده ، اون رو در سایت کمان آسمانی قرار بدم. مطمئن هستم که چندین گزارش مهم دیگه هم در این رابطه وجود داره که متاسفانه جایی ثبت و ضبط دقیق نشده. این جدول کمک زیادی که دوستانی که در زمینه رویت پذیری هلال تحقیق میکنند خواهد کرد. انتشار این اطلاعات به این سبک و سیاق ، در راستای همون هدفی است که از راه اندازی مجدد کمان آسمانی داریم. در این مورد بعدا" بیشتر خواهم گفت.

 

خواهشی از رصدگران محترم هلال که به این کلبه ی درویشی تشریف میارن دارم و اون اینکه در هر گزارش ، با دقت زیاد و حساسیت بالا ، نسبت به ثبت و گزارش مختصات جغرافیایی محل رصد و زمان دقیق اولین رویتها ( در مورد هلالهای شامگاهی ) و یا آخرین رویتها ( در مورد هلالهای صبحگاهی ) اقدام کنند. بعضی از ردیفهای جدول رصدهای هلال شوال 1431 به همین دلیل خالی مونده که امیدوارم با کمک دوستان تکمیل بشه. ممنونم


نوشته شده در تاريخ جمعه ٢ مهر ۱۳۸٩ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ