خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

تصمیم گرفتم یه آکواریم آب شور درست کنم اما وقتی شرایط نگهداری اکوسیستم این آکواریم ها رو میخونم ، دو دل میشم که آیا اینکار رو انجام بدم یا نه ؟


سالها قبل آکواریوم آب شیرین زیبایی داشتیم. دهها ماهی زیبا و کوچک گوپی و مولی و دم شمشیری رو از تهران و اصفهان خریده بودیم و نگهداری میکردیم. محیط زیبایی شده بود. زاد و ولد سریع این ماهیها باعث شد که تعداد اونها به چند صد تا برسه. بر اثر یک اتفاق ساده که موقع تمیزکاری آکواریم پیش اومد ، تمام این ماهیها ( که با وسواس زیادی رنگ بندی اونها رو انتخاب و جور کرده بودیم ) یکجا از بین رفتند. همسرم آب اونها رو در ظرفی ریخت که مواد شستشو داخلش بود. بعد از این اتفاق ناگوار ، دیگه آکواریم رو کنار گذاشتم و مدتی بعد تانک شیشه ای اون رو به یه مدرسه دادم.

 

از زمانی که در این خونه ی جدید مستقر شدیم در نظر داشتم دوباره آکواریم راه بندازم. در این یکی دو هفته ی گذشته ، دو بار به خونه ی یکی از دوستان رفتیم و با دیدن آکواریوم کوچک آب شوری که راه انداخته ، برای انجام اینکار مصمم شدم. تانک شیشه ای رو سفارش دادم اما حالا موندم که این آکواریم رو به آب شور اختصاص بدم یا آب شیرین....

 

آکواریوم آب شیرین خیلی سریع و راحت آماده میشه. قیمت ماهیها هم زیاد نیست و میشه یه محیط زیبا و دوست داشتنی رو آماده کرد ( بخصوص اگر آکواریم رو در جایی قرار بدیم که از چند طرف دید داشته باشه ). تنها نکته ای که در مورد آکواریم آب شیرین وجود داره اینه که ماهیها و یکی دو گیاه ، تنها جانداران این اکو سیستم خواهند بود. اما آکواریوم آب شور یه دنیای کاملا" متفاوته. در این اکوسیستم دهها جاندار مختلف رو میشه در یک محیط کوچک نگهداری کرد. تنوع رنگ در ماهیهای آب شور غیر قابل باور و توصیف است. انواع ماهیها ، کرمها ، ریفها ، پلانگتونها ، گیاهان ، صخره هایی که موجودات زیادی بر روی اون زندگی میکنند و ..... آکواریوم آب شور در واقع بخش کوچکی از دنیای کف اقیانوسها است و اگر ساعتها پای این آکواریم بشینیم ، خسته نمیشیم.

 

اما نگهداری یک آکواریوم آب شور پیچیدگیهای بسیار زیادی داره و هزینه اینکار هم بالا است. اگر این تانک شیشه ای که تهیه کردم رو به آب شیرین اختصاص بدم با حدود 70 تومن هزینه ( وسایل و ایزار داخل آکواریوم + تعدادی ماهی  ) میشه کار رو به اتمام رسوند اما در مورد آب شور فقط بخش وسایلش حدود 300 تا 400 هزارتومن هزینه در بر خواهد داشت. البته موضوع فقط میزان هزینه ها نیست. در آکواریوم آب شور ، ما در یک فضای بسیار کوچک ، بخشی از اقیانوس رو شبیه سازی میکنیم و این کار بسیار سختی است که در این فضای کوچک ، شرایط آب و نور و دما و مواد محلول در آب رو ثابت و مشابه اقیانوس نگه داریم. تغییر محیط آکواریوم از آب شیرین به آب شور هم کار ساده ای نیست.

 

به هر حال ظرف چند روز آینده باید وسایل مورد نیاز رو به تدریج آماده کنم. گزارش کاملی از کاری که انجام میدم رو بصورت مصور ارائه خواهم داد. داشتن یه آکواریم ضمن اینکه نمای زیبایی به اطاق میده ، در آرامش روحی آدم هم بسیار بسیار موثر است. آرامش روحی چیزیه که در این دوران خیلی بهش نیاز داریم.

 

تغییر در رفتارهای روزانه به همراه وقت گذاشتن برای پرورش گیاهان و نگهداری ماهیها میتونه جایگزین مصرف بسیاری از داروهای مسکن و آرامبخش بشه که سلامت روح و روان و جسم ما رو به مخاطره میندازه.....


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٩ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ