خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

عکسهای تازه از جدیدترین موجودات آکواریم آب شور خونه ی ما


 

 

این دو عکس ، نمای روبرو و نیمرخ یه ماهی کوچیک و جدید است بنام " گابی دارف " که روش غذا خوردن جالبی داره. این ماهی روی شنهای آکواریوم میشینه. دهانش رو تا سر حد امکان باز میکنه و مقداری از شنهای کف آکواریم رو میبره توی دهن. بعد این شنها رو توی دهنش میچرخونه و غذای چسبیده به اونها رو جدا میکنه و شنهای پاک شده رو از آبششها بیرون میریزه! از این ماهی برای تمیز کردن مواد کف آکواریم استفاده میشه ، خیلی هم قشنگ و با نمکه

 

 

 

ماهی دوم هم مثل قبلی کارش خوردن غذاهای باقیمونده در کف آکواریم است اما هم چهره ای خشن داره و هم خیلی خجالتیه و بیشتر وقتها قایم میشه. اسمش رو نمیدونم اما حدس میزنم از خانواده ماهیان " راس " باشه.

 

 

یه میگوی کوچیک به نام " میگوی استنافوس " هم سومین تمیز کننده آکواریم شده

 

 

این همون " برین " است که چند روز پیش خریدم. وقتی حجمش کم باشه به اندازه ی یه نعلبکی است و وقتی خودش رو با آب پر میکنه به اندازه ی نصف توپ هندبال میشه!!

 

 

 

اواسط این هفته تهران بودم. سری به خیابون نواب و آکواریمهای اونجا زدم. یه " همر لنگری " بزرگ با 13 کلنی و 8 شاخه دیدم که قیمتش فوق العاده مناسب بود. اون رو خریدم و با احتیاط به اصفهان آوردم. وقتی این 13 کلنی با هم باز میشه ، منظره ی زیبایی رو پدید میاره. توی عکس اول ، اون همر کوچیک آخری مدل " فراگ اسپان " است. همر لنگری نزدیک 5 برابر اون بزرگی داره اما فقط 1.5 برابر قیمت همر فراگ اسپان براش پرداخت کردم.

 

 

این هم عکسی از برین و دو همر

 

اما جالبترین خریدی که از تهران داشتم مربوط به یک کرم لوله ای میشه. این کرمها در لوله ای که خودشون میسازند زندگی میکنند. برای تغذیه ، یه چتر رو از لوله خارج میکنند و با استفاده از اون ، آب رو فیلتر میکنند و فیتوپلاگنتونها رو به دام میدازند. کرمهای لوله ای در سه مدل عرضه میشن ؛ کرم لوله ای پر دار ، کرم لوله ای درخت کریسمس و کرم لوله ای کوکو ( CoCo ). کرمهای کوکو از همه زیباترند و لوله ی اونها هم از جنس صدف و سخت است. کرمهای درخت کریسمس ( اسمشون بخاطر مارپیچی بودن چترشون است ) معمولا" کوچیکند و روی سنگهای زنده زندگی میکنند. لوله ی اینها هم معمولا" سخت و صدفی است. اما کرمهای پر دار ، لوله ای منعطف و کوتاه دارند. چترشون هم معمولا" ساده و یک لایه است.

در تهران یه کرم پر دار پیدا کردم که چترش دو لایه بود و بزرگ. فروشنده میگفت 15 هزار تومن اما اونقدر چونه زدم تا بلاخره اون رو 5 هزار تومن خریدم ! وقتی آوردمش اصفهان ، تا 48 ساعت خودش رو باز نکرد. گفتم شاید مرده باشه. جاش رو تغییر دادم و بردمش به محلی که نور مستقیم متال هالید روش نخوره. با ریختن مقداری فیتوپلانگتون ، چترش رو آروم آروم باز کرد ؛ فوق العاده زیبا است. چتری بزرگ به رنگ زرشکی و سفید

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ جمعه ٥ آذر ۱۳۸٩ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ