خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

اخبار دنیای فوتبال هم دست کمی از دنیای سیاست نداره.


تیم فوتبال پرسپولیس دیروز پنجمین شکست پیاپی خودش رو تجربه کرد. قطعا" شکست 4 بر 1 مقابل صبا اون هم در ورزشگاه آزادی خیلی دور از انتظار است اما عجیبترین اتفاق دیروز نه در زمین مسابقه بلکه روی سکوها اتفاق افتاد. لیدرهای پرسپولیس که تا پایان نیمه ی اول ( باخت 3 بر صفر پرسپولیس ) یک صدا علی دایی رو تشویق میکردند با آغاز نیمه ی دوم هجمه ی گسترده ای رو بر علیه دایی راه انداختند و بیانیه خوندند و توهین کردن و......

یاد قدیما بخیر که بازیکنان و لیدرهای تیمهای استقلال و پرسپولیس فقط به خاطر عشق و علاقه ای که به تیم محبوبشون داشتند ، از هیچ تلاشی برای پیشرفت تیم کوتاهی نمیکردند. الان دیگه فقط پول است که حرف اول و آخر رو میزنه ؛ هم برای بازیکنان و هم برای لیدرها ( تیم میخرن ، بازیکن میخرن ، لیدر میخرن ، آدم هرزه زبان میخرن ، بزن بهادر میخرن و ..... ). بیچاره مردمی که خودشون رو آلت دست این تیمها میکنند.....

 

در بازی دیروز پرسپولیس ، شیث رضایی بازیکن خوش اخلاق! این تیم برای دومین بار پس از بازگشت به تیم ( بازگشت از اخراجیهای 3 !!) بازوبند کاپیتانی رو تحویل گرفت. در زمانی که پرسپولیس با 4 گل عقب بود. بازوبند کاپیتانی بر روی مچ دست شیث قرار گرفته بود. عادل فردوسی پور که گزارشگر بازی بود و تقریبا" همه میدونند که طرفدار دو آتشه پرسپولیس است ، در گزارش خود به این اقدام شیث اعتراض کرد و به طعنه گفت : این بازوبند قطعا" برای دست شیث گشاد است که روی مچ قرار گرفته!!

 

تیم استقلال هم دیروز با نتیجه ی 4 بر 1 بازی رو در اهواز باخت. پرویز مظلومی عادت نداره وقتی تیمش نتیجه نمیگیره مسئولیت اینکار رو بپذیره. یه بار میگه حریف فوتبال بازی نمیکنه یه بار میگه داور نتیجه رو از ما گرفت ، یه بار میگه زمین کجه و یه بار هم میگه ...... تنها چیزی که این وسط بلااشکال است ، کادر فنی تیم است. بخدا انصاف هم خوب چیزیه.

من در دوره ی دبیرستان طرفدار تیم استقلال بودم. همین پرویز مظلومی در سال 63 در بازی با پرسپولیس با ضربه ی سر یه گل زیبا زد که باعث شکست پرسپولیس شد. اما بازی زیبا و روان اون دوران استقلال و پرسپولیس کجا و یه قل دو قل های امروز کجا......

 

بحث روز فوتبال ایران ، فرستادن تیمهای تهرانی به شهرستانها است. در همین رابطه یه بحث داغ در برنامه 90 درگرفت و عادل فردوسی پور خیلی صریح و راحت این اقدام دولت رو یه نمایش و دلیل پیگیری نمایندگان شهر اراک رو ، رای جمع کردن برای دوره ی بعدی عنوان کرد. من تا اونجا با نظر آقای فردوسی پور موافقم که اینکار رو غیر کارشناسانه میدونه ( به حاشیه های سیاسی کاری ندارم و خیلی هم موافق نیستم ). درسته که ایران فقط تهران نیست ، نظر رئیس محترم جمهور رو هم قبول دارم که فوتبال باید در تمام شهرها و استانها رشد کنه و مردم بتونند بازی تیمها و بازیکنان بزرگ رو در شهر خودشون ببینند ، اما چاره ی اینکار ، فرستادن اجباری تیمهای تهرانی به شهرستانها نیست.

تیمهای شهرستانی زمانی رشد خواهند کرد که ضمن تامین بودجه و امکانات لازم ، این تیمها هویت محلی و حمایت مردمی هم داشته باشند. وقتی تیم پاس رو به همدان ، تیم صبا رو به قم و تیم پیکان رو به قزوین فرستادند ، بدلیل بومی نبودن این تیمها و نداشتن ریشه ی تاریخی در بین مردم منطقه ، حمایت مردمی از این تیمها وجود نداشت. جالبه که وقتی تیمهای استقلال و پرسپولیس با این سه تیم در شهرهای خودشون بازی میکنند ، اکثر ورزشگاه رو در اختیار هواداران تیمهای تهرانی است!!

نگاهی گذرا با تیمهای مردمی و ریشه داری همچون تراکتور سازی تبریز ، صنعت نفت آبادان ، سپاهان اصفهان ، ذوب آهن اصفهان ، شاهین بوشهر ، ابومسلم خراسان ، ملوان بندر انزلی ، سپیدرود رشت ، ایران جوان بوشهر ، اتکا گرگان ، نساجی مازندران ، برق شیراز ، فجر شهید سپاسی شیراز ، شهرداری یاسوج ، ماشین سازی تبریز ، فولاد خوزستان ، استقلال اهواز و .... نشون میده که مردم فوتبال دوست ، هویت شهر و قوم خودشون رو در این تیمها میبینند و برای همین از دل و جان برای تیمشون مایه میذارند. بدون تردید سرآمد همه ی تیمهای شهرستانی از این منظر ، تیم تراکتور سازی تبریز است که وقتی در ورزشگاه یادگار امام تبریز به میدون میره ، حدود 100 هزار نفر هوادار خونگرم تبریزی یکصدا این تیم رو تشویق میکنند.

به نظر من ، دولت بهتر است بجای فرستادن تیمهای تهرانی به شهرستانها ، حمایت بیشتری از تیمهای شهرستانی انجام بده. همین استان مرکزی ، تیمی به اسم همیاری اراک در لیگ دسته 1 داره ( که البته هر روز اسمش عوض میشه ). نمیدونم چرا مسئولین استان مرکزی بجای تقویت این تیم ، دنبال یه تیم لیگ برتری هستند؟!!!


نوشته شده در تاريخ دوشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸٩ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ