خرّم آن بقعه که آرامگه یار آنجاست

از شب گذشته بدلیلی نامعلوم تب و لرز دوباره اومده سراغم. ناچار شدم در منزل بمونم و استراحت کنم. صبح امروز اونقدر ضعف داشتم که حتی نمیتونستم برای صبحونه خوردن روی صندلی بشینم. برنامه هایی برای یلدا در نظر گرفته بودم که تقریبا" داره کنسل میشه. میخواستم از پنج شنبه کوهنوردی رو دوباره شروع کنم اما با این وضعیت شاید نتونم اینکار رو انجام بدم. الخیر فی ما وقع


چند وقت بود که از داخل آکواریم صدای ضربه هایی بگوش میرسید. فکر میکردم مشکلی در پمپ ها بوجود اومده. تا اینکه یه روز دیدم یه میگوی نسبتا" کوچیک ( که قبلا" از لای سنگهایی که ریختم دور بیرون آورده بودم و اون رو توی آکواریم انداختم ) عامل بوجود اومدن این صدا و ضربه ها است. این جانور کوچیک ، یه چنگال بزرگ داره. یه سر این چنگال رو به سنگ گیره میده و بهش نیرو وارد میکنه. سپس بصورت ناگهانی اون رو رها میکنه. در اثر برخورد دو قسمت چنگال به هم ، صدای قدرتمندی تولید میشه. جالبه که اینکار ، روشی برای شکار کردن است. در زمان جنگ بعضی وقتها ، افرادی برای ماهی گرفتن ، نارنجک میداختند توی رودخونه. موج انفجار نارنجک ماهیها رو بی حس و بی حرکت میاورد روی آب. چنگال این میگو هم دقیقا" همین کار رو انجام میده. انواع بزرگ این میگو میتونند آنچنان ضربه و صدایی تولید کنند که باعث شکستن شیشه آکواریم بشه!

 

یه کار دیگه که این جانور میکرد ، جابجا کردن شنهای کف آکواریم بود. این میگو زیر سنگها زندگی میکرد و با جابجا کردن شنها ، کلی تونل برای رفت و آمدش ساخته بود. این اقدام هم بسیار خطرناک بود چرا که ممکن بود با جابجا شدن شنها ، سنگها بیفتند و با برخورد به شیشه آکواریم ، همه چیز رو از بین ببرند.

تصمیم گرفتم آکواریم رو زیر و رو کنم تا میگو رو بندازم بیرون. تمام سنگها و ریفها  رو خارج کردم. میگو رفته بود لای یه سنگ. با یه زحمتی بعد از 2 ساعت تلاش ، تونستم بگیرمش. برای اینکه از دستم فرار کنه بازوی خودش رو داوطلبانه جدا میکنه تا فکر کنی مرده!! این هم عکس میگو ( دقایقی قبل از مرگش... ). به این میگوها ، میگوی طپانچه ای میگن

 

 

 

چند عکس جدید از آکواریم

 

 

اسم این جانور " دونات " است. توی این عکس بخاطر اینکه تازه بهش میگو داده بودم ، بازوهای جمع کننده غذا رو باز کرده

 

 

چند قارچ هم به آکواریم اضافه کردم. قارچهای سمت چپ با فتوسنتز غذا بدست میارن و سمت راستیها گوشت میخورن

 

 

 

این هم یه " اوپن برین " کوچیک اما بسیار زیبا. عکس پایین زیر نور آبی گرفته شده و برین به رنگ طلایی و سبز فسفری میدرخشه

 

 

این هم یه مدل کرم لوله ای است که سه تا از اونها روی شقایق سنگ موجود در آکواریم زندگی میکنند. دمشون عین رادار میاد بالا و با چرخیدن و جمع شدن ، ذرات معلق در آب رو برای تغذیه جمع میکنند.

 

 

 

اینها هم همینطوری بدون شرح است!


نوشته شده در تاريخ سه‌شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٩ توسط علیرضا بوژمهرانی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ