بنفشه

فصل کاشت بنفشه فرا رسیده. اگر بخواهیم در نوروز ، باغچه ی زیبایی از بنفشه داشته باشیم ، باید الان این گیاه رو بکاریم. سرمای زمستون باعث میشه این گل ظاهری نامناسب پیدا کنه اما در همین زمان ، ریشه گیاه برای فرار از سرما به عمق خاک نفوذ کرده و گسترده بشه. با فرا رسیدن اسفند و گرم شدن تدریجی هوا ، بنفشه از رخوت زمستونی بیدار شده و ریشه های فراوان اون باعث میشه به یک باره چتری از گلهای رنگارنگ و بزرگ روی بوته ها نمایان بشه. حدود 20 سال پیش و در ایام بهار ، یه روز به پادگان ولی عصر تهران رفتم. در رفوژ میانی داخل پادگان گلهای بنفشه کاشته بودند. من با حسرت به این گلها نگاه میکردم و با خودم میگفتم : خدایا ؛ یه روز میشه که یه باغچه کوچیک توی منزلمون داشته باشم که توش پر بنفشه باشه؟

الان سه ساله که این آرزو تحقق پیدا کرده و گلهای رنگارنگ بنفشه ، زینت دهنده باغچه کوچیک منزل ما شدند. دیروز 16 جعبه از این گل ( در 8 رنگ متفاوت ) رو خریدم. از ساعت 3.5 بعد از ظهر هم کار کاشت رو آغاز کردم و بعد از 4 ساعت کارم تموم شد. چند هفته قبل باغچه رو آماده کرده بود و فقط پاشیدن کود و کاشت گلها مونده بود. در باغچه بالائی حیاط که بیشتر در معرض دید و عبور است گلها رو متراکمتر کاشتم. در این باغچه سعی کردم گلها رو بصورتی بکارم تا ترکیب رنگی مناسبی ایجاد بشه. دو ردیف ترکیبی از رنگ زرد خالص و نارنجی ، یک ردیف سفید با خالهای آبی و بنفش ، دو ردیف آبی روشن و سایه روشنی از بنفش - سفید ، دو ردیف بنفش تیره و زرد با خالهای نارنجی – قرمز - مشکی ، و باز برگشت به رنگهای قبلی . دور درخت آلبالو رو با رنگهای نارنجی و زرد –قرمز پر کردم. باغچه های پایین حیاط و کوچه رو بصورت مخلوط و رنگارنگ کاشتم. اونقدر محو این کار شده بودم که متوجه سرد شدن هوا نشدم. سرمای هوا و تنفس هوای آلوده به گرد و خاک باعث شد به محض تمام شدن کار و برگشتن به اطلاق ، حالم بسیار بد بشه. سرفه شدید ، لرز ، گرفتگی صدا و درد شدید در عضلات دست و پا و کمر ، بخشی از نتایج بی توجهی به شرایط جوی بود.

امروز صبح شرایط بهتری دارم و تقریبا" تمامی مشکلات جسمی شب قبل بهبود پیدا کردند. وقتی برای رفتن به اداره از منزل خارج میشدم ، دیدن باغچه های زیبا ، خستگی و دردهای چند ساعت قبل رو از یادم برد.

shaghayegh.jpg

این عکس گوشه ای از باغچه بنفشه ما رو در بهار سال جاری نشون میده

/ 1 نظر / 2 بازدید