یادداشت 2 بهمن 89

خبر این رویداد مهم اقتصادی رو چند روز قبل خونده بودم اما فکر میکردم اینها فقط سکه ی یادبود هستند و بنا نیست در سطح جامعه توزیع بشه. اما ظاهرا" ارزش پول ملی اونقدر بالا است که دیگه حتی اسکناسهای 100.000 ریالی هم پول درشت محسوب نمیشه. یاد اون قدیما بخیر. مدرسه ی ابتدایی که میرفتم روزی 2 ریال پول تو جیبی میگرفتم. با این پول هم خرید میکردم و هم پس انداز!! عید که میشد اسکناس 20 ریالی نو میگرفتیم و اگه مبلغ عیدی به اسکناس 50 ریالی میرسید که دیگه از شدت هیجان بالا و پایین میپریدیم. کارمندان اداری در اون دوران میتونستند تمام حقوقشون رو با 5 یا 6 برگ اسکناس 10.000 ریالی دریافت کنند. توی محاسبات مالی ادارات دولتی ، دینار هم حساب میشد اون هم تا دو رقم ( هر ریال معادل 100 دینار بود ).

به نظر بنده ضرب سکه ی 5000 ریالی اثر به مراتب نامطلوبتری داره تا حذف 3 صفر از سکه ها و اسکناسهای رایج. آیا کسی منکر این موضوع است که کاربرد سکه 5000 ریالی امروز به اندازه ( اگر نگوییم کمتر ) از سکه 5 ریالی قبل از انقلاب و اوایل انقلاب است؟ پس چرا تعارف میکنیم؟ اگر اینجوری پیش بره تا چند سال دیگه سکه ی یک میلیون تومانی هم باید ضرب بشه ؛ مثل اتفاقی که در زیمبابوه داره رخ میده و اسکناسهای چند صد میلیارد دلاری ( واحد پول ملی این کشور دلار زیمبابوه است ) چاپ میشه که با این اسکناسها میشه 2 و یا 3 تا دونه تخم مرغ خرید!!!!

 

شرکت گوگل اجازه داده کاربران برخی کشورها ( از جمله ایران ) به برخی سرویسهای این شرکت که تا بحال برای این کاربران غیر قابل استفاده بوده دسترسی داشته باشند. از جمله ی اینها سرویس Google Earth است. من روز پنج شنبه نسخه ی 6 این نرم افزار رو دانلود کردم. بسیار جالب شده. یکی از امکانات جدید در این نسخه ، آرشیو عکسهای ماهواره ای است که به شما امکان میده آرشیو عکس ماهواره ای منطقه ای رو که انتخاب کردین ( از سال 2001 تا کنون ) ببینید. تا دیر نشده این نسخه رو دانلود کنید. خدا رو چه دیدید ، شاید فردا پشیمون شدند!

 

بازیهای فوتبال جام ملتهای آسیا اسما" در قطر و رسما" در شهر دوحه برگزار میشه. اگه با Google Earth نقشه ی شهر دوحه و ورزشگاههای این شهر رو ببینید متوجه میشن که تمام این ورزشگاههای در فاصله ی نزدیکی از هم قرار گرفتن. طبیعی هم هست. بیشتر مساحت این کشور رو بیابان و شنزار تشکیل میده. مسابقات لیگ باشگاههای فوتبال قطر به همین دلیل بیشتر شبیه به مسابقات فوتبال محلات است! نکته ی عجیب و خنده دار در مورد این کشور اینه که مقامات قطری برای در اهتزاز درآوردن پرچم کشورشون در رشته های مختلف ورزشی ، همه چیز رو حاضرند معامله کنند و براش پول بدهند ؛ حتی ملیت آدما رو. در مسابقات وزنه برداری ، رفتند به چند وزنه بردار بلغاری پول دادند تا به تابعیت قطر دربیان و برای این کشور وزنه بزنند. در فوتبال هم در تیم به اصطلاح ملی این کشور ، چند بازیکن خارجی هستند که بعید میدونم حتی زیان عربی بلد باشن و بتونند سرود ملی قطر رو بخونند!!

 

اگه صبحها که میخوام بیام اداره ، ماه رو توی آسمون ببینم ، خودم رو آماده ی رصد هلال میکنم. امروز صبح چشمم به ماه افتاد. روزهای پایانی ماه صفر دارند از راه میرسند. در این هفته اربعین حسینی را خواهیم داشت و هفته ی آینده سالروز رحلت نبی مکرم اسلام حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله و سلم و شهات امام مجتبی علیه السلام. بامداد روز چهارشنبه 13 بهمن مصادف با 28 صفر ، آخرین هلال صبحگاهی ماه صفر قابل رویت است که در این رابطه یادداشت جداگانه ای خواهم نوشت.

 

ماه بهمن بی سر و صدا از راه رسید. شاید بخاطر اینکه اولین روز این ماه مصادف با روز جمعه بود کمتر متوجه ورودش به زندگی خود شدیم. سال 89 روزهای پایانی خودش رو داره سپری میکنه. فقط 57 روز دیگه از سال باقی مونده. چطور میشه باور کرد 307 روز این سال عین برق و باد گذر کرد و رفت!! ..... این یه واقعیت تلخ است اما نکته ی مهمتر دیگری هم هست که خیلی وقتها از اون غافلیم.

307 روز سال گذشت. 57 روز دیگه رو هم در پیش رو داریم. به نظر شما ، در این دو جمله به چه چیزی توجه نشده؟ احتمالا" درست حدس زدید ؛ امروز.....

از اول سال تا پایان 1 بهمن 307 روز گذشته و از 3 بهمن تا آخر سال هم 57 روز میشه. خیلی از ما ممکنه فراموش کنیم 2 بهمن هم هست و همین الان در حال درک این روز هستیم. نباید خیلی غصه ی گذشته و یا آرزوی فردا رو داشته باشیم. قدر امروز رو باید دونست. به قول یه نوشته ی پر معنا :

 

امروز ، همون فردایی است که دیروز منتظرش بودیم

/ 0 نظر / 2 بازدید