آغاز هفته ی آخرینها

بیشتر وقت روز جمعه رو برای رسیدگی به گلها صرف کردم. جمع کردن علفهای هرز باغچه ها ، هرس بعضی از گلها ، جابجایی گلدونهای بزرگ برای تزیین حیاط ، اضافه کردن چند گلدون جدید و در نهایت هم آبیاری گلها و مرتب کردن حیاط ، کارهایی بود که انجام دادم. بخاطر آفتی که به تعدادی از گلها آسیب رسونده ، با غروب خورشید ، دست بکار سمپاشی شدم. نمیدونم توی فروشگاههای لوازم کشاورزی ، کفش دوزک به فروش میرسه یا نه. این حشره ی کوچک خوش رنگ ( که من خیلی دوسش دارم ) بهترین وسیله برای مبارزه ی بیولوژیک با آفات نباتیه. اگر بشه تعدادی از اونها رو خرید و یا پرورش داد و در باغچه رها کرد ، خیلی سریع و قاطع ، اکثر قریب به اتفاق آفات رو میخورن و از بین میبرن.

حدود 12-10 سال قبل ، توی خونه ای بودیم که یه عالمه از این سوسکهای ریز توی آشپزخونه اش داشت ؛ مصیبتی داشتیم اساسی. شبها باید ظروف مورد استفاده رو داخل کیسه ی پلاستیکی میذاشتیم. اگه نصف شب بطور ناگهانی میومدیم توی آشپزخونه ، دهها و صدها سوسک رو میدیدیم که دارن از در و دیوار بالا میرن. توی همون ایام دهشتناک ، 3-2 تا مارمولک هم به آشپزخونه راه پیدا کردند. هر چند مارمولکها به نسبت سوسکها ، بیشتر باعث ترس و وحشت اهل منزل میشد ، اما بعد از مدتی ، از جمعیت سوسکها بطور چشمگیری کاسته شد. مبارزه ی بیولوژیک با آفات و حشرات موذی ، نتیجه ی بهتری نسبت به استفاده از سموم شیمیایی میده.

 

امروز بیست و دومین روز از آخرین ماه سال است. از نیمه شب امشب ، روایت آخرینها آغار میشه ؛ آخرین یکشنبه ی سال 88 ، آخرین دوشنبه ، آخرین سه شنبه ، آخرین..... نوروز در راه است و همه در حال تمیز و مرتب کردن خونه ها . کاش همه ی ما ، بخشی از وقت این روزها رو به خونه تکونی دلهامون اختصاص بدیم. عقده ها و ناراحتیها رو دور بریزیم ، آینه ی دلمون رو پاک کنیم ، در گوشه گوشه ی خونه ی دل گلهای مهر و دوستی بکاریم و در و دیوار دلمون رو با آرزوها و اهداف والا و مهم زینت کنیم.

 

بهار طبیعت در راه است ؛ بهار دلها رو باید خودمون بسازیم و بیاریم....

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
منصور

سلام آقای بوژمهرانی امکان داره چند تا سایت که عکسهای حرفه ای عکاسان توی اون قرار داده شده را برایم معرفی کنید . با تشکر