یادداشت 14 آذر 1397 - وضعیت رویت پذیری هلال صبحگاهی ربیع الاول و هلال شامگاهی ربیع الثانی 1440

فردا در آخرین روز کاری هفته ، باید با هلالهای ماه ربیع الاول وداع کنیم.


دقایقی پس از اذان صبح بامداد فردا پنج شنبه 15 آذر 1397 هجری شمسی مصادف با 28 ربیع الاول 1440 هجری قمری و 6 دسامبر 2018 میلادی در افق شهر اصفهان ، آخرین هلال صبحگاهی ماه ربیع الاول از افق شرقی (سمت جغرافیایی 109 درجه) طلوع خواهد کرد. ضخامت بخش میانی هلال 0.45 دقیقه قوسی و فاز ماه 1.69 درصد نسبت به قرص کامل ماه است. ماه در نزدیک اوج مداری خود قرار داشته و فاصله زمانی بین طلوع ماه تا طلوع خورشید حدود 1 ساعت و 11 دقیقه است. 


تمام اینها به این معنی است که در صورت مساعد بودن شرایط جوی هلال به راحتی با چشم غیر مسلح قابل رویت است اما با توجه به آلودگی هوای این روزهای اصفهان و وجود ابرهای پراکنده و پوششی ، این احتمال وجود داره که رویت هلال دشوار بشه و یا حتی فرصت این دیدار رو از دست بدیم.


در شامگاه جمعه 16 آذر هلال ربیع الثانی 1440 غیر قابل رویت است و انشاءالله در غروب روز شنبه 17 آذر به استقبال هلال ربیع الثانی خواهیم رفت که اون هم در صورت مناسب بودن شرایط جوی به راحتی با چشم غیر مسلح قابل رویت است.

هلال صبحگاهی ربیع الاول و هلال شامگاهی ربیع الثانی از نظر ضخامت ، فاز و فاصله ی ماه تا زمین خیلی به هم شبیه هستند و تنها تفاوت اونها که باعث تغییر جهت انحنای کمان میشه ، اختلاف سمت های متفاوت اونها از خورشید است. 


انشاءالله اگه فرصت عکاسی از این دو هلال مهیا شد این تفاوت رو بعدا" مرور خواهیم کرد.

/ 0 نظر / 25 بازدید