دیروز ، دیشب ، امروز

دیروز یکی از باشکوهترین باشگاههای نجوم اصفهان در طی سالهای اخیر برگزار شد. در آستانه ی سال ملی نجوم ، آخرین باشگاه سال 87 به استقبال این رویداد میرفت و تصمیم گرفته شده بود که در این باشگاه مراسم نکوداشت خدمات علمی و فرهنگی دو تن از پیشکسوتان نجوم اصفهان ( دکتر احمد کیاست پور و دکتر رضا عبداللهی ) برگزار بشه. در طی یک ماهه گذشته تعداد زیادی از اعضای پر تلاش مرکز آموزش نجوم ادیب تحت سرپرستی جناب آقای سلطانی و در کنار کادر محترم مرکز در تدارک این برنامه بودند.

 

برای شرکت در این باشگاه ، بعد از کار اداری به منزل نرفتم تا بموقع به برنامه برسم. دقایقی زودتر از آغاز رسمی مراسم در سالن حاضر شدم. بیش از نیمی از صندلیهای سالن پر شده بود. در همون ابتدای سالن جناب آقای صیاد رو دیدم. خیلی تعجب کردم چون دوستان ادیب نگفته بودند مهمانی گرانقدر از تهران خواهند داشت. وقتی با جناب صیاد حال و احوال کردم متوجه شدم ایشون برای حضور در مراسم نکوداشت ، صبح زود از تهران با اتوبوس به اصفهان اومدند ( ماشاءالله به این همت و درود بر این ادب و تواضع ). هنوز مراسم شروع نشده بود که سالن مملو از جمعیت شد و تعداد زیادی از حضار  بخاطر کمبود جا ، دور تا دور سالن ایستادند و تعداد زیاد دیگری هم در راهروها موندند و نتونستند به داخل سالن بیاند. حضور اساتید فرهیخته از رشته های مختلف علوم ، بر غنای مراسم افزوده بود. برنامه ها یکی بعد از دیگری اجراء شدند و کار بقدری به زیبایی انجام شد که همه اساتید تحت تاثیر قرار گرفته بودند. اساتید ارجمند دکتر کیاست پور ، دکتر عبداللهی و دکتر ادیب به این مهم اشاره کردند و از دست اندر کاران باشگاه تقدیر بعمل آوردند. جناب آقای تحویل پور معاون محترم فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان هم اعلام داشتند در سال آینده برنامه های متنوع نجوم در اصفهان خواهیم داشت و انشاءالله رصدخانه ی اصفهان هم تاسیس و راه اندازی خواهد شد.

 

دیروز ذهنم خیلی متوجه برگزار کنندگان باشگاه و بخصوص شخص آقای سلطانی بود. بروز برخی ناهماهنگیها باعث تغییر در برنامه ی پیش بینی شده گردید. چند اتفاق ساده ( مثل گیر کردن یه تابلو تبلیغاتی به پرده اسلاید ، افتادن مکرر میکروفون گروه موزیک و ....) باعث تبسم و نشاط حضار شده بود اما میدونستم هر کدوم از اینها اعصاب برگزار کنندگان باشگاه رو به هم میریزه و اونها رو تحت فشار روحی قرار میده. این دوستان خیلی زحمت کشیده بودند تا باشگاه به بهترین شکل ممکن انجام بشه. من بوضوح استرس و ناراحتی رو در چهره ی بعضی از اونها میدیدم. چند بار خواستم به اونها بگم : باور کنید کارتون رو دارید بخوبی انجام میدین و نباید نگران این مسائل کوچک باشید. اما شرایط برای این کار مناسب نبود.

 

دیروز از حضور در باشگاه احساس غرور و افتخار کردم. غرور بخاطر اینکه دوستانی دارم که همتهای والا و توانایی انجام کارهای بزرگ و دشوار رو دارند و افتخار بخاطر اینکه مرکز ادیب دوباره درخشیدن گرفته و به گفته ی جناب آقای تحویل پور ، باید آماده ی فعالیت بیشتر در عرصه ی ملی و بین المللی شود. بعنوان عضو کوچکی از خانواده ی بزرگ اعضای مرکز آموزش نجوم ادیب ، به تمام دوستانی که در برگزاری این باشگاه مشارکت داشتند دست مریزاد میگم ؛ کار شما حرف نداشت ؛ عالی و بی نظیر بود. آفرین و درود بر همه ی شما. جا داره مدیریت محترم مرکز و سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان ، به نحو شایسته ای از این دوستان تقدیر بعمل بیاره.

 

شاید بخاطر نشاط جلسه ی باشگاه بود که دیشب یه خواب عجیب و جالب دیدم. خواب دیدم در نزدیک پادگانی که دوره آموزشم رو در اون طی کردم هستم و میخوام بعد از 23 سال ، برم و اساتیدم رو ببینم. شکل و شمایل پادگان عوض شده بود. اونجا سراغ حاج کاظم بابایی و سید حیدر موسوی رو گرفتم. کسی اونها رو نمی شناخت. وقتی به یکی گفتم این دو نفر از اساتید من در 23 سال قبل بودند و هر کدومشون مجسمه و تمثیل تمام نمای اخلاق و معنویت ، یه نگاه دوستانه به من انداخت و با تبسمی شیرین گفت : تو هنوز در حال و هوای اون دوران هستی؟

 

از خواب بیدار شدم. دقایقی بعد دوباره بخواب رفتم و باز خودم رو در همون پادگان دیدم که دارم به اون نفر پاسخ میدم که : بله ؛ هنوز اون دوران برام عزیز و دوست داشتنی است. نمیخوام در گذشته متوقف باشم. میخوام در دنیای امروز باشم اما اون روحیه ی گذشته رو در خودم حفظ کنم..... وقتی داشتم با اون نفر صحبت میکردم ، چهره ی اونهایی که بهشون انس داشتم یکی بعد از دیگری در ذهنم مجسم میشد ؛ بخصوص حاج کاظم و سید حیدر....

 

خبر کنارگیری حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر خاتمی از انتخابات ریاست جمهوری را امروز صبح خوندم. باعث تاسف شد که این سید فرهیخته دیگر در عرصه انتخابات حاضر نیست اما خاتمی با عدم حضورش هم ثابت کرد که دل در گرو قدرت نبسته و اعتقاد و رفتارش نسبت به مردم یکی است. خاتمی چه رئیس جمهور باشه و چه نباشه ، عزیز مردم ایران و مورد احترام جهانیان است.

/ 3 نظر / 2 بازدید
کیان کیانی

جناب مهرانی با شما موافقم! دیروز آنقدر مراسم جالب بود که اگر اشکالی هم به وجود آمد در مقابل نکات مثبت ، اشکالات هیچ بود اگر چه میدونم برای برگذار کنندگان گران تمام شد. بنده هم به سهم خودم به همه دست اندر کاران خسته نباشید میگم.

oMega2B

با سلام, به هه نظر من مراسم خیلی خوبی بود. البته من دیر رسیدم و مشکلاتی رو که اشاره کردید رو ندیدم, اما بدلیل جذابیت فوق العاده برنامه, وقتی برنامه تموم شد توی چهره ی حاضرین که از سالن خارج می شدند, به جز خوشحالی و رضایت چیزی ندیدم. به همه ی کسانی که زحمت کشیدند از همین جا خسته نباشید می گم.

علیرضا مهرانی

در پاسخ به یه پیام خصوصی که در ارتباط با این یادداشت برام ارسال شده باید بگم که : اگر هر کاری در زمان خاص خودش انجام نشه ، ممکنه تبعات و حواشی اون اونقدر زیاد باشه که آدم نتونه به اهداف مورد نظر برسه. زمان عامل خیلی مهمیه. بعضی وقتها نباید وقت و زمان تلف بشه و بعضی مواقع دیگه باید صبر کرد تا کارها بتدریج انجام بشه تا حواشی کمتری بوجود بیاد. اگر در این رابطه بخوام مثالی رو مطرح کنم ، شاید بهترین مثال صبر 25 ساله ی حضرت امیر از یک سو ، و اقدام بلادرنگ و قاطعانه ی سید الشهداء از سوی دیگه باشه. در مورد اول ، باید برای حفظ کیان اسلام 25 سال صبر کرد و از جنگ پرهیز شود و در مورد دوم برای حفظ کیان اسلام باید بلادرنگ وارد عرصه ی جنگ و کارزار شد. بخوبی از مشکلاتی که پیش اومد آگاهی دارم اما اندکی صبر لازم بود تا همه چیز جایگاه خودش رو پیدا کنه. من اگر بخوام نگاهی بخشی ، به رویدادهای گذشته داشته باشم ، از برخی اتفاقات راضی نیستم اما وقتی به مجموعه ی رویدادها نگاه میکنم خوشحالم که برآیند کلی ، بسیار مثبت ، مناسب و قابل قبول شده است.