تغییرات اساسی در مبانی رویت هلال ماه

دوشنبه 16 اردیبهشت ماه سال جاری ، با آشکار سازی هلال پیر ربیع الثانی و هلال جوان جمادی الاولی ، فصل نوینی در رویت هلال ماه گشوده شد. در این رصد بی نظیر و استثنائی تمامی رکوردهای مهم رویت هلال ( در بخش آشکار سازی ) شکسته شد ، پایه ی برخی از مبانی علمی در مورد شکل گیری که تاکنون فصل الخطاب اکثر قریب به اتفاق رصدگران هلال ماه بود فرو ریخت و در نهایت ، مشخص شد که در بین پارامترهای مختلف هلال ماه ، کدام پارامترها از نظر علمی و رکوردگیری حائز اهمیت بیشتری نسبت به سایر پارامترها هستند. رکوردهایی که در این رصد بدست آمده است عبارت اند از :

1-     رکورد سن هلال پیر ( با سن منفی چند دقیقه – توضیح اینکه آقای مارتین زمان دقیق را اشاره نکرده است )

2-     رکورد کمترین جدائی زاویه ای بین ماه و خورشید

3-     رکورد سن هلال جوان ( فقط 4 دقیقه پس از مقارنه )

4-     رکورد وداع تا دیدار ( احتمالا" حدود 10 دقیقه ! )

این رصد و رصدهای قبلی آقای مارتین ، حد نظری آندره دانژان را به چالش جدی کشیده است و شاید مناسب باشد اگر از این پس بگوییم " حد دانژان ، حد رویت پذیری هلال با ابزار است و نه حد شکل گیری هلال ". از سوی دیگر ، آشکار سازی هلال ماه در جدائی زاویه ای نزدیک به 5 درجه ، بازخوانی گزارشهای رویت هلال در جدائی کمتر از 7 درجه را ضروری میسازد. البته پرواضح است که رسیدن به جوابی مطمئن در زمینه حد دانژان ( با تعریف جدیدی که عرض شد ) ، مستلزم داشتن گزارشهای رصدی بیشتری است.

آقای مارتین در گزارش خود اشاره میکند که با بدشانسی روبرو شده و درست در زمان مقارنه ، حضور یک لکه ابر در محل قرار گرفتن ماه ، مانع از این شده است تا در لحظه مقارنه از هلال ماه عکس بگیرد. با توجه به اینکه آقای مارتین آخرین عکس قبل از مقارنه و اولین عکس بعد از مقارنه را در فاصله زمانی بسیار کوتاه ( احتمالا" کمتر از 10 دقیقه ) گرفته است ، دور از ذهن نیست اگر تصور کنیم ، در صورت فقدان آن ابر زیبا ، ایشان قادر بود هلال ماه را در زمان مقارنه نیز آشکار نماید. حال با این تصور که آقای مارتین میتوانسته در لحظه مقارنه از هلال عکس بگیرد ، این پرسش مطرح میشود که آیا رکورد سن هلال کماکان ارزش قبلی خود را دارد؟ وقتی به سن صفر میرسیم ، سن هلال پیر و هلال جوان چه معنایی دارد؟ رکورد وداع تا دیدار چه اندازه است؟ چه تفاوتی بین سن مثبت و یا منفی هلال وجود دارد و اصولا" ، آیا تفاوتی هست؟

 

 

این رصد ثابت میکند که هر چند رکورد سن هلال از یک ارزش تاریخی برخوردار است ( که البته باید در نظر داشت ارزشهای تاریخی در طول تاریخ ممکن است دستخوش تغییرات زیادی شوند ) ، اما ارزش علمی پارامترهایی نظیر جدائی زاویه ای و ضخامت بخش میانی هلال ، به مراتب بالاتر از سن هلال است.

 

 

در نمونه ای دیگر نیز میتوان برتری علمی این دو پارامتر را شاهد بود. هلال پیر جمادی الاولی 1429 در نیمروز سه شنبه 14 خرداد ماه جاری در موقعیتی جالب و جذاب قرار میگیرد. در ساعت 12:49 به وقت رسمی ایران ( با در نظر گرفتن ساعت تابستانی ) و در اصفهان ، هلال ماه با سن منفی 11 ساعت و 4 دقیقه در جدائی زاویه ای 8.225 درجه از خورشید قرار میگیرد. ضخامت هلال در این زمان ، با ضخامت هلال  شامگاهی ربیع الثانی 1427 که توسط آقای شریفی در خرمن کوه و در روشنایی روز رویت شده است ، برابر خواهد شد. این رصد میتواند رکورد سن هلال را بشکند در حالیکه جدائی زاویه ای ماه و خورشید حدود 1 درجه بیشتر از رکورد ثبت شده ی آقای شریفی است.

 

 

رویت هلال و مبانی نظری آن ، دستخوش تغییرات اساسی شده است. رصدگران ایرانی اگر میخواهند کماکان در عرصه بین المللی این رشته از نجوم خوش بدرخشند ، میبایست خود را با این تغییرات هماهنگ نمایند.

/ 60 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علي ابراهيمي سراجي

در مورد هلال رمضان پارسال كه گفتم ضربه‌اي بر پيكره‌ي رويت هلال خورد حرف من نوعي نيست و خيلي از دوستان با هم هم عقيده هستيم. دليل آن هم ساده است. دانش ما براي شناخت پيچيدگي‌هاي بحث هلال در روز هنوز خيلي پايين است. ولي ما آن‌جا اصرار داشتيم بگوييم اين هلال، در روز ديده مي‌شود. ولي چگونه مي‌توان هلالي را كه مشابه آن تاكنون ديده نشده حكم به رويت آن بدهيم. حال كه حكم به رويت مي‌دهيم و هلال، در روز رويت نمي‌شود نتيجه چيست؟ آيا اين لزوم صبر و تحمل و تحقيق و بررسي بيشتر را متذكر نمي‌شود؟ اين خود نشان داد كه رويت هلال ممكن است با نظر شخصي و بدون تحقيق به بيراه برود و واقعاً ضربه‌ي بدي بر آن وارد كند.

علي ابراهيمي سراجي

در مورد گزارشات هم عرض كردم كه جو ملتهبي كه وجود دارد اجازه‌ي تحليل را از ما گرفت. چون سيستم نقد در ايران و به خصوص رويت هلال جا نيافتاده است. ما نقد را به جاي قبول آن عملاً توهين تلقي مي‌كنيم و نسبت به آن بدترين واكنش‌ها را نشان مي‌دهيم. اگر ما تصميم مي‌گيرم كمتر حرف بزنيم به دليل بروز همين دست سو تفاهمات است كه هنوز هم حل نشده است. در واقع اگر دلمان براي رويت هلال مي‌سوزد بايستي حرفاي دلمان را بزنيم ولي من چند بار زدم و نتيجه‌ي عكس گرفتم. يعني به جاي اين‌كه به در دو دلمان گوش كنيم سو برداشت مي‌كنيم و كاملاً باعث آزرده دلي يكديگر مي‌شويم.

علي ابراهيمي سراجي

بحث گزارشات رويت هلال اكنون معضل جدي در آن است. سر همين هم قرار شد كميته‌اي تشكيل شود تا از حساسيت‌هاي آن كم شود. ولي تاكنون كه خبري نشده است. مستندات علمي براي پذيرش رويت يك هلال كاملاً لازم است ولي تا مرجعي نباشد هر كسي براي خود مجبور مي‌شود يك چارچوب بررسي باز كند كه خوب مسلماً در اين چارچوب چون نظرات شخصي نيز لحاظ مي‌گردد با اشكالاتي نيز همراه خواهد بود. در واقع همان‌طور كه گفته‌اند گل بي عيب خداست.

علي ابراهيمي سراجي

اين را همه جا گفته‌ام و بار ديگر مي‌گويم كه حركت نويني كه در رويت هلال آغاز شد يكي از افرادي كه مديون باشيم جنابعالي هستيد. در واقع با تأسيس پايگاه كمان آسماني يك خانه تكاني اساسي در رويت هلال به پا كرديد. ولي بنا به دلايلي كنار كشيديد و اين در صورتي است كه رويت هلال بييش از پيش به ايده‌هاي افراد با تجربه‌اي مانند جنابعالي و از طرفي با اتحاد يكديگر بايستي ايده‌هاي جديد و فعال‌ بر آن اضافه كنيم. ولي رويت هلال متأسفانه روز به روز از تب و تاب سابق مي‌افتد و سيستم آن ديگر به سمت ايالتي شدن هر استان مي‌رود. من از آن روزي مي‌ترسم كه به بن‌ست برسيم و به همين دليل مطلبي در اين باب بنا به وظيفه نوشتم. يك زماني به خاطر داريد كه براي يك هلال ركورد‌شكن سر و دست مي‌شكانديم. ولي استقبال بسيار كم از همين هلال ركورد‌شكن قبلي واقعاً همه‌ي ما را متعجب ساخت. موفق و مويد باشيد

علیرضا مهرانی

ممنون از لطفی که ابراز داشتید. امروز داشتم گزارش همایش اخیر شهر ری را در سایت گروه غیر حرفه ای مطالعه میکردم. رویکرد علمی در خور تحسین بود. تا اوضاع اینچنین باشد ، مطمئن هستم آینده ی علمی بسیار درخشانی در پیش روی منجمان غیر حرفه ای ما است. در سایر استانها و شهرستانها هم شاهد توجه و فعالیت منجمان غیر حرفه ای در زمینه های مختلف نجوم هستیم. من بشخصه به آینده بسیار امیدوارم ؛ اما نکته ای که باید بیشتر بر روی آن تمرکز و تفکر کنیم ، نحوه تعامل و همکاری ما با یکدیگر است. نقش بزرگان و اساتید در این زمینه ، بسیار حائز اهمیت است. موفق باشید

رضا طیب طاهر

با سلام آقای ابراهیمی و سرور عزیز آقای مهرانی خوشحالم که با صفا و صمیمیت کار دنبال می شود و ارسال های آخر شما امیددهنده. انشا ا... در آینده شاهد گفتگو ها (نه سکوت) دوستان در کمال آرامش و احترام در مباحث علمی رویت هلال باشیم. اما بنده از آقای احمدیان گله مند شدم. آقای احمدیان بنده در ارسالم از شما حرفی به میان نیاوردم و سخنی با آقایان مهرانی و ابراهیمی داشتم. ولی مثل اینکه شما چون در وبلاگ شخصیتان عادت کرده اید به همه بد وبیراه بگویید و کسی چیزی به شما نمی گوید فکر کرده اید در جاهای دیگر می توانید هر حرفی را بزنید. بنده هیچ انتظاری از شما نداشته ام و کسی نگفته رصدهایتان را ول کنید شما محکم به رصهایتان بچسبید چون چاره دیگری ندارید. بنده یاد ندارم از شما خواسته باشم چیزی به بنده یا دیگران یاد بدید چون خود شما هنوز خیلی چیزها باید یاد بگیرید بخصوص اول ادب بعد رویت هلال. بنده خیلی وقته حظور داشتم ولی اگر شما جایی میخواید برید بسم ا... البته مواظب باشید نون گیرتون بیاد. بدانید انجام دادن هیچ کاری غیر ممکن نیست آنهم وقتی پای ابزار در میان باشه . حتی بدون در دست داشتن کاسه گدایی!!! بدرود

علي ابراهيمي سراجي

بله، بنده هم اميدوارم. در اين دوره‌ي اخير تقويم‌شناسي مقاله‌اي مختص رويت هلال ارسال نشده بود. اين خطري است كه استاد گران‌قدر آقاي صياد نيز به آن اشاره داشته‌اند. در واقع اميدورام كه با تعامل بيشتر به اين سمت پيش برويم تا رويت هلال از اين حالت ركود تحقيقات علمي خارج شود. و البته اين تلاش همگي دلسوزان رويت هلال را مي‌طلبد. جناب مهراني، من به شخصه اميدوارم و آرزو مي‌كنم كه جنابعالي و ساير دوستان با نگاهي نو و با راه‌اندازي متفاوت سايت قديمي كمان آسماني به اين پيشرفت علمي كمك نمايند و خانه تكاني جديدي را در اين زمينه انجام دهيد. چون اكنون وقت تلاش و كار است و بايستي به اين اوضاع و احوال بيمار و خميازه‌آلود رويت سامان داد. من هم به عنوان يك كوچكتر دست ياري به سمت شما و دوستاني كه قلبشان براي هلال ماه مي‌تپد دراز مي‌كنم. اميدورام كه شما بار ديگر پيش‌قدم حركتي جديد باشيد.

احمدیان

با سلام. بنده دیدم نسبت به این بحثها مثبته. خودمم همیشه به آقای مهرانی می گفتم آقا تورو خدا یک مطلب رویت هلالی تو وبلاگ بذارید. شاید الان خیلیها با نظر ایشان مخالف باشند ولی مهم اینست که ایشان حرف و عقیده خودشون رو بیان کردنند . شاید 2 سال دیگه شایدم زودتر همه با وی هم عقیده شدند! به هر حال تعداد کسانی که نسبت به اکثر اطفاقات هلالی عکس العمل نشان می دهند انگشت شمار است و این نشان دهنده اینست که درخت هزار برگ رویت هلال فقط تعداد کمی میوه داده! متوجه شدم که گفتگو با آقای طیب طاهر در شان بنده نیست پس جوابی به ایشان نمیدهم. آقای مهرانی بابت تمام زحماتی که برای ما کشیدید ممنونم کاش بتونیم جبران کنیم.

رضا طیب طاهر

با سلام خدمت دوستان بیت زیبایی است قابل توجه دوستانی که دست به تایپشون خیلی خوبه. البته بعضی از دوستان که ما در شانشون نیستیم چون به زبون خودشون باهاشون حرف زدیم میتونن نخونن. دانی چرا در سیر خود بر خویش میلرزد قلم ترسد که ظلمی را زند در حق مظلومی رقم یا حق

نسیم شمال

می بخشید توی دعوای علمی شما وارد میشم ولی یک کلمه هم از ما بشنوید به نظر بنده اگه آقای مهرانی لطف کنند و فوت نمایند خیال همه راحت میشه بابا این تهرانی ها رو دست کم نگیرید استادن تو حاشیه سازی از اون فوتبالشون گرفته تا ... اقای مهرانی با چه کسانی خودشو در گیر کرده حاشیه سازی همینا فاتحه رویت هلال رو تو کشور مون خوند حالا ما باید یکه تاز دنیا می بودیم اومدیم روی رویت آقای مارتین نامی به همه دیگه از ته دل .... لعنت بر دل سیاه شیطون هر کس دو تا هلال رویت کرده اومده خودش رو صاحب نظر حساب کرده خودشو قاطی بحث بزرگان کرده .یه بحثیه بین دوتا آدم بزرگ تا شما از گوشش چهارکلوم چیزی یاد یگیرین اقای مهرانی با اقای میر سعید .گرچه سخنان آقای میر سعید هم بوی بدی میداد ولی من شما ربطی نداره ما باید بشینیم یاد بگیریم اگه عرضه داریم و برای خودمون یک پا مارتین بشیم جویدن همدیگه کار خیلی زشتیه .طرفداری شما از این اون باعث میشه یه بحث علمی تبدیل صحنه جنگ بشه .البته شرکت واحد باید خداییش خدارو شکر کنه که لازم نیست طرفدارای این بحث رو جابجا کنه والا شیشه که سهله ... بازم مارو ببخشید جهت تنوع بد نبود دیگه ؟بود؟