یادداشت 28 آذر 1390

بانک مرکزی با اجرای طرح فروش نقدی سکه طلا به قیمتی پایین تر از قیمت بازار باعث شد که در این شبهای سرد پاییزی ، گروهی از مردم برای کسب درآمدی باد آورده ( حدود 3 میلیون ریال در روز!!!) برای تنوع هم که شده ، شال و کلاه کنند و یک شب رو توی خیابون و پشت درب بانکهای ملی بخوابند تا بتونند صبح روز بعد با خرید 5 قطعه سکه طلا از بانک و فروش اون در بازار ، حدود 3 میلیون ریال مزد خیابون خوابی ( و یا کارتن خوابی ) بدست بیارن!!!

مسئولین بانک مرکزی که ظاهرا" دیر متوجه شدند که اولا" سود بادآورده ای رو از خزانه ی دولت و ملت راهی جیب عده ای خاص کرده اند و از طرف دیگه باعث شدند قدری از نیاز واقعی مادی که در جامعه ما وجود داره بطور علنی در معرض دید جهانیان قرار بگیره و همه بفهمند که جای خط فقر کجاست ، از امشب این طرح رو متوقف کردند. ظاهرا" بنا شده سکه پیش فروش بشه اما همین طرح هم اونقدر ابتکاری است که فقط در جایی مثل ایران میشه نمونه ی اون رو پیدا کرد.

در حالیکه تا امروز فروش نقدی سکه با قیمتی حدود 527000 تومن انجام میشد و خریدار بلافاصله سکه های خریداری شده رو تحویل میگرفت ، حالا در طرح جدید پول رو باید الان پرداخت کنی و سکه ها رو 4 ماه دیگه تحویل بگیری. تا اینجای مساله اتفاق خاصی رخ نداده و پیش خرید همین معنی رو میده. اما نکته ی عجیب اینه که قیمت خرید نقدی سکه 527000 تومن بوده و قیمت پیش خرید ( با تحویل 4 ماه آینده ) 546000 تومن!!!!!!!!!!! این در حالیه که همیشه قیمت تحویل آتی باید پایین تر از قیمت تحویا روز باشه!!! نکته ی بعدی اینه که در این روش ابتکاری شما نه تنها باید پول بیشتری بدی بلکه از حق دریافت سود سرمایه گذاری 4 ماهه هم محروم خواهی شد!!! یعنی هم پول بیشتر میدی و هم از دریافت سود 4 ماه راکد بودن پولت در بانک محروم هستی!!!! اگر هم از خرید سکه منصرف بشی و بخوای پولت رو پس بگیری ، فقط اصل پول بهت برگشت داده میشه. در زمان سر رسید هم فقط 2 ماه فرصت برای دریافت سکه داری و الا سکه ای در کار نیست و فقط میتونی اصل پول و سرمایه ات رو پس بگیری ( ظاهرا" جای شکرش باقی است که بابت نگهداری دو ماهه سکه ها ، حق العمل دریافت نمیکنند!! )

نمیدونم در اقتصاد هم جایزه ی نوبل داریم یا نه ؟ اگر وجود داشته باشه واقعا" مسئولین بانکی ما مستحق دریافت این جایزه هستند چرا که اونها فرمولی رو کشف کردند که با استفاده از اون میشه در پیش فروشها بجای دریافت پول کمتر ، پول بیشتری دریافت کرد و بجای پرداخت سود سپرده گذاری ، توی سر خریدار هم زد بدون اینکه کسی صداش درآد !!!!

جدی جدی اقتصاد ایران ، کاری میکنه کارستون ، اونقدر کارستون که تمام اقتصاددانان بزرگ عالم چهارچنگولی بین زمین و هوا معلق میمونند که چی به چیه و کی به کیه!!!

/ 0 نظر / 3 بازدید