یادداشت 8 اردیبهشت 90

دیشب علاقمند بودم بازی بارسلونا و رئال مادرید رو ببینم اما خیلی خسته بودم. فرزندم که کشته مرده ی فوتباله ، پای تلویزیون نشسته بود تا بازی شروع بشه. من هم یه زیر انداز سبک ( که بجای تشک ازش استفاده میکنم ) رو همونجا انداختم به پسرم گفتم وقتی بازی تموم شد ، تلویزیون رو خاموش کن و برو بخواب.

 

به محض به صدا دراومدن سوت آغاز مسابقه ، چشمهای من هم بسته شد و دیگه چیزی نفهمدیم تا اینکه در دقیقه 67 نیمه دوم با صدای فرزندم که از گل زنی بارسلونا به وجد اومده بود از خواب پریدم و دیگه خوابم نبرد تا ساعت 3.5 بامداد!

گل دوم مسی در این بازی ، من رو یاد گل تاریخی دیه گو آرماندو مارادونا به انگلیس در جام جهانی 1986 انداخت. در اون زمان انگستان و آرژانتین بخاطر جزایر فالکلند در حال جنگ بودند. هنوز نگاه مغرورانه و زیبای مارادونا در شروع بازی یادم مونده. آغاز بازی بود و دو تیم در وسط میدون صف کشیده بودند. مارادونا نگاهی به صف تیم انگلستان انداخت. غرور یک ملت رو میشد در این نگاه دید. مارادونا با همین نگاه ، انگلستان رو تحقیر کرد. گل اول مارادونا ، لقب " دست خدا " گرفت. بخاطر ضعف تکنیکهای تصویر برداری در اون زمان ، هیچ دوربین رسمی ( که کار پخش بازی رو انجام میدادند ) نتونست ضربه ی دست مارادونا به توپ رو ثبت کنه. اما گل دوم مارادونا یه چیز دیگه بود. توپ رو از نیمه ی زمین در اختیار گرفت تمام بازیکنانی که به مقابلش می اومدند رو یکی بعد از دیگری دریبل زد و وارد 18 قدم شد و ضربه ی نهایی رو در حالی زد که داشت تعادلش بهم میخورد اما موفق شد توپ رو وارد دروازه کنه. صدای مفسر ورزشی آرژانتینی شنیدنی بود. با بغض و فریاد نام کاپیتان مارادونا رو بر زبون می آورد. مارادونا یک تنه ، هیبت انگلستان رو شکسته بود. علت علاقه ی بیش از حد واندازه ی مردم آرژانتین به مارادونا بخاطر همین افتخار آفرینی بزرگ است.

 

در اسپانیا و بین تیمهای بارسلونا و رئال مادرید هم چنین شرایطی حاکم است. ایالت باسک بعد از جنگ جهانی دوم توسط حکومت اسپانیا اشغال و به خاک اسپانیا ضمیمه شد. تیم فوتبال بارسلونا حالا تبدیل به نماد استقلال این ایالت شده. رئال مادرید هم نماد پایتخت نشینان اسپانیایی است. رقابت ورزشی این دو تیم ، فقط یه مسابقه ی فوتبال نیست ، یه جنگ به تمام معنا بین دو ملت است که به زور در کنار هم قرار گرفته اند. دیشب گل دوم لیونل مسی ، بی شباهت به گل تاریخی مارادونا نبود. میتونم احساس مردم بارسلون و ایالت باسک رو بعد از زدن این گل درک کنم.

 

رئال مادرید د راین روزها با یه تیم کامل هم حریف بارسلون نمیشه ، دیشب که 10 نفره هم شده بود! در مدت باقی مونده از بازی ، روش پاس دادن بازیکنان بارسلونا شبیه به بازی خرس وسط ما ایرانیها شده بود. همین موضوع باعث عصبانیت بازیکنان رئال شد اما کاری از دستشون برنمی اومد. بارسلونا دیشب رئال مادرید رو در مادرید تحقیر کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید