یادداشت 11 تیر 1397

حدود یک ماه پیش تعداد زیادی پایه نقره ای تهیه کردم و با استفاده از حدود 150 پیوندک ، به همین تعداد کاکتوس پیوندی از گونه های مختلف به گلخونه ام اضافه کردم. بیشترین نوع پیوندک مربوط به رنگهای متنوع و زیبای ژیمینو بود و من بویژه مدل رنگین کمانی این گونه رو خیلی دوست دارم و می پسندم. درصد موفقیتم در پیوند بیش از 95% بود. البته در اون 5% هم چیزی که از بین میره پیوندک است. در اندک مواردی که پیوندک خراب شد ، روی همون پایه یه پیوندک دیگه پیوند زدم. بحمدالله همه چیز خوب و مناسب پیش رفت.


حالا بعد از گذشت یک ماه ، رشد و نمو پیوندکها کاملا" محسوس است و میشه امیدوارم بود اگه شرایط نگهداری هم مناسب باشه تا پایان تابستان و اوایل پاییز به قدر کافی بزرگ و زیبا بشن. پدیدار شدن جوانه های جدید ، کرکهای تازه در بالای پیوندک ، خارهای نو ، غنچه ها و گلها ، همه و همه نشون دهنده ی اینه که حال پیوندک خوبه و داره رشد میکنه.

 

weblog4777.jpg

 

weblog4778.jpg

 

weblog4779.jpg

 

weblog4780.jpg

 

weblog4781.jpg

 

weblog4782.jpg

 

چون تعداد گلدونها و فضای گلخونه ام زیاد نیست فرصت میکنم تا هر روز تمام گلدونها رو از نظر ظاهری کنترل کنم. برخی مشکلاتی که احتمال داره یش اومده باشه رو میشه در همین دید چشمی تشخیص داد. اگه یه کاکتوس برای مدت چند هفته تغییر خاصی نداشته باشه ممکنه مشکلی براش پیش اومده باشه. در این موارد پس از نگاه چشمی ، با یه پنس اونها رو به آرامی لمس میکنم و قدری تکون میدم تا وضعیت بافت گیاه و ثباتش در خاک رو کنترل کنم. 


یکی از کاکتوسهایی که سال گذشته خریده بودم و ازش دو تا پیوندک گرفته بودم در اوایل امسال در معرض نابودی کامل قرار گرفت و تقریبا" تمام ریشه ها رو از دست داد. در همین کنترلهای روزانه متوجه بروز این مشکل شدم. خاکش رو عوض کردم و چند روز آب بهش ندادم و بعد به مرور روند آبیاری معمولی رو آغاز کردم. بحمدالله حال این گیاه خوب شد و امروز دو تا گل زیبا برامون به ارمغان آورد و غنچه های بیشتری هم داره که در روزهای آتی شکوفا خواهند شد.

 

weblog4783.jpg

/ 0 نظر / 69 بازدید