چندین سال قبل پروژه ای در قاره آفریقا اجراء شد به نام عینکهای یک دلاری. گروهی از متخصصین اروپایی که هم نوع دوست بودند متوجه شده بودند بسیاری از مردم فقیر آفریقا که مشکل ضعف بینائی دارند بدلیل فقر مادی قادر به تهیه عینک نیستند. این گروه از متخصصین عینکهای پلاستیکی طراحی کردند که قطر عدسی آن با اضافه و یا کم کردن آب به میان پلاستیک تغییر میکرد. با این روش آنها توانستند عینکهای بسیار ارزان تهیه کنند که تا حد قابل قبولی شرایط دید بهتری را بدست آوردند.

در کشور ما کسی منکر این نیست که کارائی وبهره وری بخش خصوصی بالاتر از بخش دولتی است اما دو نکته مهم در این بین وجود دارد که همه از آن باخبرند ولی خود را به نفهمیدن میزنند. اول اینکه بخش خصوصی در پاره ای موارد با استثمار و برده داری نوین ، سود اصلی حاصل از یک فعالیت اقتصادی را نصیب خود میکند و به برده هایش در مقابل کار طاقت فرسا ، اندک حقوقی و اندکتر مزایایی پرداخت میکند. احمقهایی از بخش خصوصی اینکار را زرنگی ، و نادانانی آن را کارائی می نامند. اما این ، پا گذاشتن بر دوش دیگران برای بالا رفتن از نردبان به اصطلاح ترقی است.

نکته دیگر اینکه متاسفانه گروهی از فعالان بخش خصوصی ، در هر زمان که میدان فعالیت اقتصادی را بدون رقیب ببیند ، خو و خصلت انسانی را به کناری می نهند و سعی میکنند یک شبه ره صد ساله را طی کنند. رقابت ناسالم اقتصادی بین بخش دولتی و بخش خصوصی همیشه در این کشور وجود داشته است ولی اینکه کسی ادعا کند همیشه در این دعوا و رقابت ، بخش دولتی مانع فعالیت بخش خصوصی شده ، ادعایی پوچ است. موارد زیادی را میتوان همه روزه مشاهده کرد که با یک لابی بخش خصوصی و هماهنگی بین دوستان و شریکان اقتصادی ، قیمت یک کالا یا فراورده به ناگهان در بازار بالا میرود. این قبیل مشکلات باعث شده تا در برخی موارد دولت به جای برنامه ریزیهای کلان ، در نقش یک بنگاه تجاری اقدام به واردات کالاهایی نظیر مرغ و گوشت و میوه .....کند. قصدی برای ورود به مباحث سیاسی و یا اقتصادی ندارم. اما هستند کسانی که فعالیت اقتصادی را فقط و فقط از منظر بدست آوردن ثروت در کوتاه مدت میبینند و چنانچه در این کار موفق نشوند ، آسمان و زمین را به هم می بافند و همه را مقصر میدانند که چرا میدان را برای کار آنان تنگ کرده اند؟! این نگرش حتی در جامعه اقتصادی کوچکی مثل نجوم ایران هم به راحتی و بوضوح قابل مشاهده است و نمونه های زیادی را میتوان مثال زد که چگونه گروهی که هم اینک در تجارت شریک هم محسوب میشوند و سود متقابل به یکدیگر میرسانند ، این بازار اقتصادی کوچک را در قبضه خود درآورده اند و اجازه فعالیت به دیگران نمیدهند و اگر کسی بنای اعتراض به این رویه را داشته باشد آنچنان ندای مظلومیت برمی آوردند که دل عالمی از قصه ی این غصه کباب میشود.

بله ؛ فاصله بین حرف تا عمل به اندازه فاصله ناهید تا مشتری است ؛ اگر چه به ظاهر این دو در بامداد جمعه 12 بهمن در کنار یکدیگر دیده شوند.

amehrani026.jpg

/ 3 نظر / 4 بازدید
ذوالفقاری راد

با سلام و درود از آنجايی که بنده به دلیل شغل پدرم از سن ۷ سالگی تاکنون با کتاب و کتاب فروشی در ارتباط بوده ام و هستم کم و بيش با فروش کتاب های نجومی و . . . نیزدر ارتباط بوده ام میخواهم به نکته ایی اشاره کنم: تجارت در کلیه زمینه هایی که به نوعی مرتبط با علم و فرهنگ می باشد در ارتقائ آن نیز موثر است بطور مثال اگر به آمار کتاب ها سی دی ها تلسکوپ ها و دوربین هایی که در حال حاضر در بازار موجود است نسبت به ده سال پیش نگاهی بیاندازیم در می یابیم که وارد شدن برخی افراد حقیقی و حقوقی در این میدان باعث افزایش منابع و به تبع آن رشد و ارتقائ این علم گشته است این در حال است که متاسفانه طی این سالها بارها و بارها مشاهده کرده ام که نگاه برخی از دوستان و غیر دوستان به نوع فعا لیت ها در این بخش نگاهی خاص بوده شاید برداشت آنها نوعی سو استفاده کردن از دنیای کوچک نجوم بوده به نظر من هین نوع نگاه نگاه مثبتی نیست همانگونه که شغل کتاب فروشی در کشور ما شغلی ارزنده محسوب می شود وارد شدن به بازار فروش محصولات نجومی هم باید ارزشمند باشد رخی افراد وارد شدن به حیطه اقتصاد نجوم را با

ذوالفقاری راد

ادامه ... بارها وبارها حرف و حديث های افراد را در نمايشگاه هايی که برخی همکاران در آن حضور داشتند را شنيده ام ولی از آنجايی که خود هم به نوعی در اقتصاد نجوم هم نقش داشته ام نتوانستم از دوستان جانب داری کنم جناب مهرانی واقعا چرا ما اينجوری هستيم؟ ياد يک جمله از استاد شريعتی افتادم که محتوی بحث اينگونه بود : چرا بچه هايی که محل زندگی آنها در کنار ريل قطار هست به شيشه های قطار در حال حرکت سنگ پرتاب می کنند ولی وقتی قطار ايستاده کاری با آن ندارند؟ ايشان در ادامه اضافه می کند : اين مقتضای جامعه ماست که هرگاه يک نفر در حال پيشرفت ترقی و اوج است همه سنگ اندازی می کنند همه اعتراض می کنند همه سنگ می اندازند ولی وقتی ذليل شد و کوچک شد و ايستاد ديگر کسی با او کاری ندارد... جناب مهرانی من قبول دارم که برخی از اجساد ديگران پل ها برای عبور خود به سرزمينی که فکر می کنند مامن رسيدن است و سر منزل مقصود می سازند ولی امروز جامعه مخاطب نجوم نيز دچار سردرگمی شده و ریشه این سردرگمی ها و تناقض رفتاری شاید همان شیطنت های بچه گانه کنار ریل باشد. یا علی (ع)

عليرضا مهرانی

سلام آقای ذوالفقاری. ديشب کلی مطلب در راستای فرمايش شما نوشتم ولی بعد همه ی اونها رو پاک کردم. اگر ديدمتون حضورا توضيحاتی عرض ميکنم