یادداشت 27 فروردین 1391 - والک ، جزایر سه گانه ایرانی خلیج فارس

تهرون شده شهر 72 ملت. در محله های مختلف تهرون ، افرادی از اقوام و شهرهای مختلف زندگی میکنند که همراه خودشون ، برخی آداب و رسوم محلی رو آوردند. برای همین شاید دیگه خیلی سخت بشه تهرونی اصیل پیدا کرد و آداب و سنن تهرون قدیم رو دید و شنید. اما هنوز یه سری چیزها باقی مونده که خاص خاص تهرونه و جای دیگه پیدا نمیشه. یکی از اینها ، غذایی است به نام والک پلو.

والک ، گیاهی است که در کوههای شمال تهرون و در فصل بهار یافت میشه. در بازارچه های شمال تهرون و توی این فصل ، سبزی فروشها در مدت زمانی بسیار محدود اقدام به عرضه ی این گیاه کوهی میکنند. دو سال پیش بطور اتفاقی با اسم این گیاه آشنا شدیم و طی این چند سال ، هر وقت در ایام بهار به تهرون سفر کنم ، مقداری والک میخرم و میارم اصفهان. در این سفر هم همین کار رو انجام دادم. قیمت این سبزی ، هر کیلو 10 تا 15 هزار تومن ( بسته به تازگی سبزی و انصاف فروشنده ) متغییر است. دیروز والک پلو داشتیم . جاتون خالی ؛ محشر شده بود.

سفر کوتاه رئیس محترم جمهور به جزیره ابوموسی باعث واکنش اعراب شده. دست آقای احمدی نژاد درد نکنه. کاش زودتر از اینها این کار رو انجام داده بود تا نشون بدیم برای رفت و آمد در پهنه ی ایران عزیز ، نه به اجازه ی دیگران نیازی داریم و نه برامون مهمه که اونها در این رابطه چه حالی پیدا میکنند. کسانی که سن و سال بیشتری دارند یادشونه که قبل از انقلاب و در دهه پنجاه ، در هر بخش خبری رادیو و تلویزیون ، وضعیت آب و هوایی جزایر ابوموسی ، تنب بزرگ و تنب کوچک اعلام میشد. اینکار نمادی بود از اینکه این سه جزیره ی کوچک ، به اندازه ی کل ایران برامون اهمیت داره و حاضر نیستیم از حق حاکمیت خودمون بر این جزایر صرفه نظر کرده و یا بر سر اونها معامله کنیم. بازم از جناب احمدی نژاد بخاطر این اقدام ارزنده و بجا تشکر میکنم و امیدوارم سرکشی مقامات مختلف کشور به این بخش از خاک ایران تداوم داشته باشه.

/ 0 نظر / 2 بازدید