یادداشت 26 بهمن 1396 - شبیه سازی پرواز در فرودگاه مهرآباد تهران

خلبانی و پرواز همیشه یکی از رویاهای من بوده. در جوانی برای حضور در نیروی هوایی اقدام کردم اما نشد. شرایط سخت و فنی این تخصص بسیار ویژه میطلبه که داوطلبان شرایط بسیار ایده آل جسمی و ذهنی داشته باشند. هر بار که با هواپیما مسافرت میکنم خودم رو جای خلبان میذارم و در خیالم ، صحنه هایی رو که از کابین دیده میشه تصور میکنم. بعضی وقتا هم که مهمانداران درب کابین خلبان رو برای لحظاتی باز میکنند ، اگه در صندلی کنار راهرو باشم تلاش میکنم داخل کابین و منظره ی روبرو رو ببینم. چند باری بخاطر موضوع رویت هلال در کابین خلبان حضور داشتم. واقعا" حس بسیار رویایی و زیبایی رو تجربه کردم.


حرکت روی زمین ، آغاز پرواز و اوج گرفتن ، بودن در بالای ابرها ، دیدن مناظر بدیع از کوهها و شهرها و لذتبخش ترین بخش که مانورهای مربوط به نزدیک شدن به فرودگاه و نشستن روی باند ، همه و همه تجربه ای فراموش نشدنی برام ایجاد کرد و بیادگار گذاشت.


شاید در عالم واقعی نتونم خلبانی کنم اما وجود نرم افزارهای شبیه ساز پرواز میتونه تا اندازه ای این احساس رو برام ایجاد کنه. هر از گاهی توی منزل از نرم افزار Flight Simulator استفاده میکنم. شاید خیلیها تصور کنند این نرم افزار فقط یه بازی رایانه ای است. اما قابلیتهای این نرم افزار خیلی بالاست و میشه با قدری مطالعه و آموزش و نیز کمک گرفتن از اهل فن ، خصوصیات یه پرواز نسبتا" واقعی رو تجربه کرد. برای اینکه این حس قویتر بشه ، بجای استفاده از کنسولها و دسته های بازی ، فقط کافیه از کیبرد و موس استفاده کنیم. استفاده از آلات دقیق داخل کابین هواپیماهایی که در این شبیه ساز امکان استفاده از اونها رو داریم و انجام تنظیمات مربوط به فرکانسهای رادیویی مربوط به فرودگاههای مختلف ایران و جهان که در این شبیه ساز تعریف شدند میتونه پرواز واقعی رو برامون تصویرسازی کنه.


من امشب با این شبیه ساز خلبانی یک هواپیمای سسنا رو انجام دادم و از فرودگاه شهید بهشتی اصفهان پریدم و در فرودگاه مهر آباد تهران به زمین نشستم. مناظر زیبای گرافیکی که برای تهران در این نرم افزار وجود داره باعث شد که در تمرین دوم ، یه بلند شدن و نشستن رو در فرودگاه مهرآباد تهران انجام بدم. تصاویر مربوط به این پرواز رو به ترتیب ببینید:


باند فرودگاه مهرآباد تهران از داخل کابین هواپیمای سسنا. کوه سمت راست ، ارتفاعات کردان کرج است. سمت باند و سمت دماغه هواپیما با استفاده از فرکانسهای رادیویی مربوطه تنظیم شده اند. آماده پرواز باشید!!

بلند شدن از روی باند ، بستن چرخها و گردش 180 درجه ای به سمت چپ ، کوه دماوند هم در وسط تصویر دیده میشه!


عبور از فراز فرودگاه قلعه مرغی. کوه سمت راست ، کوه بی بی شهربانو است.


پرواز بر فراز تهران با نمایی از قله ی توچال


مرحله ی بازگشت به سمت فرودگاه. نمای قله ی دماوند واقعا" زیباست ؛ حتی اگه گرافیکی باشه


قرار گرفتن باندهای فرودگاه در دید خلبان

/ 0 نظر / 130 بازدید