سال جهانی نجوم آغاز شد

از ساعاتی پیش و با آغاز سال 2009 میلادی ، سال جهانی نجوم هم شروع شد. در ایران ، علاقمندان به نجوم در راستای این تصمیم جهانی ، سال 1388 رو به عنوان سال نجوم در ایران نامگذاری کردند. هر چند که این اقدام توسط یه مرجع رسمی کشوری انجام نشده ، اما به نظر نمیرسه اشکالی هم داشته باشه. ما سال نجوممون رو از بامداد امروز آغاز کردیم و تا آخر اسفند سال 88 هم ادامه اش میدیم ! حتی اگه لازم باشه بیشتر از این هم میشه پیش رفت !

 

بنا به سنت این سالهای اخیر ، امشب در مرکز ادیب برنامه رصد عمومی برگزار میشه. تعدادی از اعضای مرکز ( از جمله بنده ) هم در نظر دارند پیاده روی پنج شنبه هاشون رو تبدیل به کوهنوردی کنند و بر فراز بلندترین نقطه کوه صفه ، پرچمی با نشان سال جهانی نجوم رو به اهتزاز دربیارند. هماهنگیهایی هم داره صورت میگیره تا چنانچه مرکز ادیب در بعد از ظهر نخستین روز سال جهانی نجوم تعطیل نباشه ، حاضران در مرکز ، از حاضران بر فراز کوه صفه ، با تلسکوپ عکس بگیرند ( البته محض احتیاط با خودمون دوربین میبریم تا از این حرکت نمادین عکس بگیریم )

 

کوه صفه داره آروم آروم تبدیل به میعادگاه علاقمندان به نجوم غیر حرفه ای میشه. انشاءالله با ساخت رصدخونه در بالای این کوه ( که بحمدالله در روز یکشنبه ی این هفته ، عنوان این پروژه در بودجه سال 1388 شهرداری با 150 میلیون تومان اعتبار به تصویب رسید ) این مکان رویایی و دوست داشتنی ، نقش درخشانتری رو در زمینه نجوم غیر حرفه ای اصفهان و ایران ایفا خواهد کرد ؛ به امید آن روز....

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید