خاطره ديدار با مرحوم آيت الله العظمی فاضل لنکرانی

پائیز سال 1381 بمنظور ملاقات با مراجع عظام تقلید و ارائه مطالبی در باره فعالیت رویت هلال در ایران عازم قم شده و در یکی از این جلسات به محضر مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی شرفیاب شدم. جلسه در محل دفتر آیت الله فاضل برگزار شد. همزمان با رسیدن ما به دفتر ، خودرو پیکان حامل ایشان هم در مقابل دفتر توقف کرد. دفتر ایشان همانند دفتر سایر مراجع بسیار ساده بود. زندگی تمامی مراجع عظام تقلید بسیار ساده و زاهدانه است. در منزل و یا دفتر این بزرگان ، اثری از تجملات ( حتی در حد خیلی کم ) دیده نمی شود. اهمیت این موضوع آن زمان نمایان میشود که بدانیم مبالغ بسیار کلانی تحت عنوان وجوهات شرعی توسط مقلدین در اختیار مراجع قرار میگیرد تا با صلاح دید آنان به مصرف برسد و مراجع حق هرگونه تصرف در این وجوه را دارند. رفت و آمد ، خورد و خوراک ، و زندگی مراجع در ساده ترین شکل ممکن انجام میشود و البته از بزرگان دین که پیرو امیرالمؤمنین علی علیه السلام هستند ، توقعی جز این هم نمیرود.

در این جلسه دو تن از مسئولین ستاد استهلال ، آقا زاده ی آیت الله فاضل ( آقا جواد ) و بنده حضور داشتیم. پس از صحبتهای مقدماتی ، از محضر آیت الله فاضل اجازه گرفتم تا در مورد مسائل نجومی و علمی رویت هلال توضیحاتی را عرض نمایم. کامپیوتر خود را روی میز کوچکی گذاشتم و به رسم ادب ، دو زانو در مقابل آیت الله فاضل نشستم. ایشان فرمودند راحت باشید و بیائید کنار من بنشینید. حدود 35 تا 40 دقیقه صحبت کردم و ایشان در طول این مدت با نهایت توجه و دقت به صحبتهای بنده گوش دادند. بعضا" پرسشهایی را مطرح می فرمودند و نقّادانه به پاسخهای من توجه میکردند. وقتی عرایض من تمام شد ، حدود 15 تا 20 دقیقه موضوعات مرتبط با این بحث و صحبتهای دیگر مطرح شد. موقع خداحافظی از ایشان تشکر کردم که اجازه شرفیابی و صحبت به بنده داده اند ، و ایشان با خضوع و فروتنی فرمودند من از صحبتهای شما خیلی استفاده کردم و مطالب جدیدی را شنیدم.

بخوبی میدانستم ایشان در زمینه رویت هلال و مسائل نجومی و فقهی آن تسلط بسیار زیادی دارند. ایشان با آن درجه علمی و در جایگاه رفیع مرجعیت ، بزرگوارانه مرا مورد تفقد و تشویق قرار دادند تا شیرینی این دیدار برایم تا پایان عمر جاودانه بماند. دیشب وقتی خبر ارتحال این عالم ربّانی را شنیدم یاد و خاطره آن دیدار بیاد ماندنی برایم تازه شد و اشک از دیدگانم جاری گردید.

روحش شاد. رضوان و رحمت الهی را برای آن عالم جلیل القدر مسئلت می نمایم.

/ 0 نظر / 4 بازدید