ایام فاطمیه

خط کوفی قدیم ، بدون نقطه نوشته میشد. اگر دو کلمه ی " سبع " و " تسع " رو بدون نقطه بنویسیم ، شکل ظاهری یکسانی پیدا خواهند کرد. در مورد سالروز شهادت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام الله علیه دو روایت نقل شده است ؛ یکی هفتاد و پنج روز پس از رحلت پیامبر اکرم و دیگری نود و پنج روز. چون در خط کوفی ، دو عدد هفتاد و نود ، شکل ظاهری یکسانی دارند ، بطور دقیق مشخص نیست کدامیک از این دو تاریخ صحیح است ؛ هر چند که گویا قول نود و پنج روز معتبرتر است. بر این اساس ، در تقویمها دو تاریخ ( با فاصله ی 20 روزه ) بعنوان سالروز شهادت حضرت صدیقه سلام الله علیه درج شده است که این 20 روز را ایام فاطمیه می نامند.

 

 

در این ایام مجالس فراوانی برای بزرگداشت مقام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه برپا میشود. من بشخصه دوست دارم که در این مجالس ، در کنار عزاداری ، به جایگاه و نقش آن حضرت در حفظ و گسترش اسلام پرداخته شود. شهادت آن بزرگوار واقعه ی اندوه باری بود که در سال 10 هجری قمری ( حدود 1419 سال قبل ) روی داده است و موضوعی مربوط به گذشته است اما فعالیتهای منحصر بفرد آن حضرت در دوره حیات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و نقش بی بدیل ایشان در حمایت از ولایت علوی از یکسو و تلاش برای روشن نگاه داشتن چراغ نو افروخته ی اسلام از سوی دیگر ، از جمله فعالیتهای بزرگ آن حضرت است که تاثیر آن نه فقط در دوره اولیه اسلام ، بلکه تا هم اکنون باقی است. شنیدن رنجها و مصیبتهایی که بر آل الله وارد آمده است دل هر محب و شیعه ای را به درد می آورد ، اما مهمتر از شنیدن این رنج ها و مصیبتها ، شنیدن و فهمیدن این مهم است که به چه دلیل آل الله اینگونه مورد بی مهری قرار گرفته اند و نیز ، داشتن چه برنامه و هدفی ، تحمل این رنجها و مصیبتها را بر آنان آسان می نمود؟ به قول یکی از روحانیون افغانستان ، موضوع بر سر نزاع شخصی امام حسین علیه السلام و یزید نیست ، موضوع بر سر حسنیّت و یزیدیّت است. موضوع بر سر نگرش و رفتار حسینی در مقابله با نگرش و رفتار یزیدی است.

 

 

به نظر من یکی از عجیبترین وقایع پس از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، همانا تلاش کسانی که به وصیت پیامبر عمل نکردند برای گرفتن بیعت اجباری از امام علی ابن ابی طالب علیه السلام است. در این رویداد غیر قابل تصور ( که گویا تنها سه روز پس از رحلت پیامبر اتفاق افتاده است ) ، خاندان ولایت با بی مهری مسلمین مواجه شده و مورد دشنام ، هجمه و ضرب و شتم قرار میگیرند. آنچه که در این بین ، همه عالم و آدم را مات و مبهوت خود کرده است ، قرار گرفتن حلم حیدری در کنار طوفان فاطمی است. در مرحله ی اول ، طوفان فاطمی در حمایت از ولایت علوی بپا شد که در نتیجه ی آن ، علی علیه السلام برای اسلام باقی ماند ، هر چند که در این بین ، جسم و روح صدیقه کبری صدمه ی فراوان دید. در مرحله ی بعدی ، این حلم حیدری بود که قلب صدیقه طاهره را آرام ساخت و باعث شد ، تمامیت اسلام باقی بماند.

 

 

داستان زندگی این زوج آسمانی و فراز و نشیبهایی که برای حفظ و گسترش اسلام با آن مواجه شدند ، درسها و نشانه ها دارد برای خردمندان.......

 

 

إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَاخْتِلاَفِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لآیَاتٍ لِّأُوْلِی الألْبَابِ

/ 0 نظر / 4 بازدید