نو رسیده ها

دوشنبه غروب عازم فریدن شدم تا هم هلال صبحگاهی جمادی الاولی را ببینم و هم دیداری با اقوام داشته باشم. وقتی رسیدیم ، آسمون عین اشک چشم صاف بود اما دقایقی بعد ، ابرهای تیره و تار ، افق تا افق رو پوشاند و این وضعیت تا نزدیک ظهر روز سه شنبه ادامه داشت. هر چند موفق به رصد هلال نشدم اما یه پیاده روی 1.5 ساعته در محیط زیبا و ساکت منطقه ، کلی انرژی بهم داد.

غروب سه شنبه که به خونه برگشتیم دیدم تعدادی از بذرهایی که بتازگی کاشته بودم سبز شدند. در این اولین رویش ، جوانه گلهای تاج خروس ، ستاره ای ، آهار و شاه اشرفی سر از خاک بیرون کرده بودند. دفعه قبلی که به روش قدیمی بذر کاشته بودم ، بیش از دو هفته طول کشید تا بذرها سبز شدند ؛ ضمن اینکه رشد اونها هم خیلی کم بود. اما این بار با استفاده از ترکیب پیت ماس و پرلایت ، در طی 4 روز جوانه ها بیرون اومدند و 3-2 سانتی هم قد کشیدند.

 

 

امروز صبح (چهارشنبه) دو سه ساعتی رو برای رسیدگی به گلها اختصاص دادم. گلهایی رو که یکی دو ماه قبل کاشته بودم و جوانه های اونها به اندازه کافی رشد کرده بودند ، باید تفکیک میکردم و هر یک از اونها رو در گلدون مجزایی می کاشتم. با کار امروز ، 59 گلدون دیگه به گلدونهای حیاط اضافه شد.

 

بذرهای جدیدی هم که کاشتم ، طی یک ماه آینده باید به گلدون منتقل بشه و برای اینکار به 430 گلدون جدید نیاز دارم!! فکر کنم که آروم آروم دیگه در حیاط خونه ی ما ، جا برای سوزن انداختن باقی نمونه و لازم باشه که شبها ماشین رو توی کوچه پارک کنم.!

این تصویری از گلخونه ی جمع و جور خونه ی ما است که کلا" 1 متر مربع مساحت داره! در همین گلخونه ی کوچک ، بیش از 430 بذر از 21 گل مختلف در حال رویش است. بنا دارم تا قبل از پاییز ، این گلخونه رو توسعه بدم و یه گلخونه ی دائمی با فضایی حدود 20 متر مربع ایجاد کنم.

 

 

جوانه های گل آهار در اولین روز تولدشون.

 

 

این سه گنجشک جزو مستاجرانی هستند که بدون پرداخت کمترین اجاره بها ، میهمان ما شده اند. صبحها ، با صدای این میهمانان از خواب بیدار میشویم. حضور اینان ، زندگی ما را پر برکت کرده است.

 

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
مهدي رحيمي

دست شما درد نكنه .