یادداشت 8 خرداد 1391

در زمان حکومت امیرالمومنین علی علیه السلام ، یکی از محبین حضرت دچار خطایی شد. پس از محاکمه ، خود حضرت بر او حد را جاری کرده و با شمشیر دستش را از مچ قطع کردند. در حالی که این فرد با دست خون آلود از مسیری عبور میکرد یکی از دشمنان و معاندین حضرت او را دید و به سرزنش گفت : این نتیجه ی دوستی با علی است..... فردی که دستش قطع شده بود در پاسخ گفت : علی را دوست میدارم بخاطر همین عدالتش......

 شب گذشته مشروح دادگاه فساد اقتصادی 3000 میلیارد تومانی رو در سایتهای خبری داخلی خوندم. نمیدونم باید چی بگم. شاید اگه از اشتباهات کوچک مجریان امور بخاطر مصلحت اندیشی ، باند بازی ، خودی و غیر خودی بودن ، جناح بندیهای سیاسی و ...... نمیگذشتیم ، شاید اگه حرمت قانون و قانون مداری رو همیشه و بطور جدی حفظ میکردیم ، شاید اگه با خطاهای نزدیکانمون نسبت به خطای دیگران شدیدتر برخورد میکردیم ، شاید اگه به بهانه ی تضعیف نشدن نظام چشم بر روی برخی ماجراهای خلاف قانون نمی بستیم ، شاید ، شاید و شاید...... امروز شاهد نبودیم که متهمین این پرونده در دادگاه بگویند :

متهم الف گ : متاسفانه فضایی ایجاد شده که اگر به برخی از مدیران دولتی پول ندهی نمی‌گذارند کار کنی تازه همین مدیران هستند که عدالت‌خواه هم می‌شوند آنقدر حزب‌اللهی از آب درمی‌آیند که نمی‌شود با آن‌ها کار کرد و چپیه به درو دیوار اتاقشان آویزان می‌کنند. ( سایت تابناک )

مدیرعامل گروه آریا : از همین جا خطاب به این مسئولان می‌گویم تا زمان جلسه بعدی دادگاه یا خودشان موضوع را به رهبر انقلاب بگویند که ما برای کمک به دولت جلو آمده بودیم وگرنه اسامی همه آن‌ها در جلسه بعد با مدارک افشا خواهم کرد. ( سایت تابناک )

وکیل مه آفرید خسروی : عده‌ای بیرون منتظر هستند تا ببینند چه زمانی سر این آقایان به دار برود تا مفاسد خودشان پنهان بماند. ( سایت تابناک )

دیشب با خودم فکر میکردم نتیجه ی این همه تلاش و مجاهدت انسانهای پاک و مخلص چه شد؟ میراث آن همه رنج و محنت در دستان چه گروهی افتاده است؟ آرمانهایمان کجا رفتند؟ بنا بود حکومت در اختیار صالحان و مستضعفان و کوخ نشینان باشد اما در این دادگاهها چنان در مورد رشوه های میلیارد تومانی حرف میزنند که گویا برای خیرات شب جمعه ، خرما و نقل و نبات توزیع کرده اند....... به کجا چنین شتابان داریم میریم؟

ناگفته نماند که در بدنه ی حکومت هنوز هم فراوانند افرادی که لقمه ی حلال بر سر سفره خود میبرند و حاضر نیستند برای رشد و ترقی مادی ، دست به هر کاری بزنند. هنوز فراوانند افرادی که علیرغم داشتن امکانات و اختیارات گسترده ، دست خود را پاک نگه داشته اند و صورتشان را با سیلی سرخ کرده اند. هنوز فراوانند افرادی که از خدمت به ایران و ایرانی خرسندند و رضایت خداوند و مردم برایشان بالاترین پاداش است. اینها هنوز هستند و بحمدالله زیاد هم هستند ، اما نگرانی آنجا است که فساد اداری و مالی موجود در لایه هایی از حکومت ، گسترده تر شود و دامان عده ای دیگر را نیز آلوده کند. انحصار ، عدم نظارت بی طرفانه ، عدم برخورد قانونی شدید با متخلفان بدون هر گونه تبعیض و تعارف و نیز تجمع قدرت و اختیارات ، از جمله دلایلی هستند که میتوانند دامنه ی فساد اداری را گسترش دهند.

باید فرآیندهای اداری و اجرائی نظام مورد بازبینی جدی و دوباره قرار گیرند. پاک بودن انسانها شرط لازم است برای سلامت امور ، اما شرط کافی نیست. اگر فرآیندها پاک و درست نباشند ، هر آن احتمال لغزش انسانها وجود دارد. باید از سالم بودن هر دو مطمئن باشیم.

/ 0 نظر / 4 بازدید