فاصله ها

در سالهای اخیر ، اگر چنین موقعیتی برامون پیش اومده ، فقط با بستگان و اقوام بیرون رفتیم. اصولا" مردم اصفهان تمایل چندانی ندارند که رفت و آمدهای خانوادگی با غیر فامیل داشته باشند. دوستانی هم که دیشب همراه ما بودند ، یزدی ، مشهدی و تهرونی هستند.

 

بار و بندیل شام دیشب رو توی خونه جمع و جور کردیم. سهم من برای انتقال این وسایل حدود 20 کیلو شد! کوله پشتی بزرگم رو آوردم و بیشتر وسایل رو توش چیدم تا بهتر بتونم حرکت کنم. یه زیر انداز ، یه فلاکس آب یخ و یه قابلمه ی غذا هم دستم گرفتم. از پارکینگ تله کابین تا مدفن الشهدای صفه رفتیم. ساعاتی در اون محوطه نشستیم ، روی دیواره ی شهدا تمرین سنگنوردی کردیم ، گپ زدیم و جاتون خالی شام خوردیم. حضور در جمع صمیمی دوستان باعث شد از فاصله ها ، فاصله بگیریم!

 

تیتر برخی مشکلات موجود در جامعه و روابط اجتماعی ما ، در این سریال فاصله ها داره مطرح میشه اما به نظرم باید اینکار بصورت دقیقتر و با صرف زمان بیشتر و در قالبهای متنوعتر انجام بشه. تضاد بین علائق و باورهای نسلهای مختلف یکی از مشکلات اساسی جامعه ی ما ( و اکثر جوامع دیگه ) است. در دوران قدیم ( قرنها پیش ) ، در طول عمر یک نسل ، دانش و تکنولوژی و شرایط زندگی خیلی تفاوت نمیکرد و فاصله ی بین نیازها و علائق نسلها زیاد نبود. اما الان وضعیت خیلی فرق کرده.

 

بچه هایی که امروز به دنیا میاند در شرایط زنگی کاملا" متفاوت ( از نظر علم و تکنولوژی و دیگر عوامل موثر بر زندگی ) نسبت به بچه هایی که دو سه سال قبل دنیا اومدند ، به سر میبرند. رشد غیر قابل تصور دانش بشری و تغییرات آنی و پی در پی ابزار و وسایلی که خانواده ها میتونند در زندگی مورد استفاده قرار بدند ، باعث شده تحولات بیرونی ، رخنه ای هم به درون داشته باشه و این فکر رو در نسل جوان بوجود بیاره که چرا وقتی در عالم ظاهر همه چیز داره بسرعت عوض میشه ، هنوز باید به همون باورها و قواعدی معتقد باشیم که سالها و بلکه قرنها از بوجود اومدنشون گذشته؟

 

این گونه افکار بعضا" باعث بوجود اومدن چالشهای بسیار جدی در خانواده ها و جامعه شده. گروهی قرص و محکم با هر گونه تغییر باورهای سنتی مخالفند و در مقابل ، گروهی دیگر قید و بندی برای تغییر و به روز بودن قائل نیستند. افراط و تفریط این دو گروه معمولا" دردسر ساز میشه.

 

تغییر و به روز شدن ، اجتناب ناپذیر است. در طبیعت هم همین رویکرد دنبال میشه. اما " تغییر و به روز شدن " تفاوت اساسی با " هم رنگ جماعت شدن " داره. به روز شدن ، مبانی عقلی داره اما همرنگ جماعت شدن فقط یه تقلید است که میتونه کورکورانه و بدون تعمل انجام شده باشه.

 

جا داره در این زمینه و راهکارهای برون رفت از این تضادها ، سریالهای اجتماعی مختلفی ساخته بشه. متاسفانه الان بیشتر وقت رسانه صرف موضوعات سیاسی میشه. داشتن آگاهی سیاسی بد نیست اما الان دیگه کار به جایی رسیده که سوهان به اعصاب مردم زده میشه. جامعه ی امروز ما ، مشکلات اساسی تر دیگه ای هم داره که متولیان و مسئولین رسانه ملی باید بهش توجه ویژه داشته باشند.

/ 1 نظر / 4 بازدید
f.s

سلام شبتون بخیر. با عرض معذرت یک دفاعیه کوچک داشتم از اصفهانیها.اصفهانیها برخلاف فرمایش حضرتعالی بسیار اهل معاشرت با دوستان و آشنایان دور و نزدیک هستند. کم لطفی نفرمائید.شاید دو رگه هاشون به تور شما خوردند؟[چشمک] شاد و سرافراز باشید.